Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór silnika do cyrkularki i łuparki

PchlaW81 05 Gru 2017 19:55 2982 89
  • #1 05 Gru 2017 19:55
    PchlaW81
    Poziom 17  

Witam, posiadam silniki jak poniżej:

1. Pytałem dawno temu na forum i mi napisano, że to silnik - 5,5kW/1440obr/min, trójfazowy z przełącznikiem rozruchowym.
    Jest to silnik z mieszalnika pasz na mokro.

Dobór silnika do cyrkularki i łuparkiDobór silnika do cyrkularki i łuparki

2. Silnik 1.1kW/1400obr - jednofazowy
    Silnik był używany do sieczkarni - robiono krozankę za pomocą ów sieczkarni.

3. Ten silnik jest wykorzystywany do ładowacza obornika, teraz praktycznie nie używany, ale jeszcze pewnie będzie potrzebny.

Planowałem, że z ten silnika 5,5 kW wykorzystam do łuparki do drewna, planuję taką wykonać, ale czytałem tematy o łuparkach i wielokrotnie ludzie pisali, że lepszy do łuparki jest silnik 1440 obrotów, nie wiem czy ten od ładowacza obornika by się nie nadał hm? Tzn. ja bym ten 5,5 kW do łuparki wziął, ale mam też cyrkularkę, której już nigdy nie miałem używać, ale gdyby ten silnik się nadał ??? to bym sobie go do niej wykorzystał w celu cięcią gałązek takich o średnicy 5cm, bo mam dość cięcia takich kijków na rozpałkę piłą motorową, a trochę cięcia się szykuje. Nie mam zamiaru ABSOLUTNIE nic grubszego na tą cyrkularkę wrzucać.

Proszę Was o poradę, czy te silniki się nadają, i który do czego byłby dobry?

0 29
  • Pomocny post
    #2 05 Gru 2017 20:04
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Silnik 2,2 kW wystarczy do cyrkularki, jeśli będziesz ciął cienkie gałęzie.
    Do łuparki użyj 5,5 kW.
    A przecież możesz użyć też silnika 5,5 kW do cyrkularki. Trzeba tylko wymyślić taki sposób mocowania, by można go było, w prosty sposób przełożyć do drugiej maszyny.

0
  • #3 05 Gru 2017 20:09
    PchlaW81
    Poziom 17  

To prawda, można przekładać, czyli generalnie ten 5,5 kW najlepszy i do cyrkularki i do łuparki?

0
  • Pomocny post
    #4 05 Gru 2017 20:18
    stanislaw1954
    Poziom 41  

PchlaW81 napisał:
    czyli generalnie ten 5,5 kW najlepszy i do cyrkularki i do łuparki?
    Przecinając cienkie gałęzie, czy listewki w poprzek, w zupełności wystarczy 2,2 kW. Tu również można zastosować prosty sposób zawieszenia silnika, a gdy zajdzie potrzeba zamienić na większy.

0
  • #5 05 Gru 2017 20:33
    PchlaW81
    Poziom 17  

Dzięki. Jak widać na zdjęciu ten 2,2 kW ma koło pasowe na jeden pasek, zapewne jeden to mało, cięzko się wymienia te koła, tam pewnie jakis klin jest?
    I drugie pytanie ... w zaleznosci jaki trzeba bedzie pasek to po prostu umocowac silnik do stelaza cyrkularki i dopiero wtedy isc do sklepu i cos wybrac czy paski są drogawe i lepiej tak umocowac silnik zeby nie bylo potrzeby kupowac jakiegos długiego bo drogo wyjdzie?

1
  • Pomocny post
    #6 06 Gru 2017 07:41
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Na jednym pasku spokojnie będziesz ciął drobne, cienkie drewno.

PchlaW81 napisał:
    cięzko się wymienia te koła, tam pewnie jakis klin jest?
    Jest klin, albo wpust bo koło pasowe by się obracało na osi silnika. Najczęściej jest potrzebny ściągacz do kół pasowych/ łożysk.
    PchlaW81 napisał:
    I drugie pytanie
    Silnik zamocuj tak, aby można było naciągnąć (naszpanować)trochę pasek po założeniu go na oba koła pasowe.

0
  • #7 06 Gru 2017 08:04
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

1 pasek 17tka bez problemu przenosi 4,5kW z silnika , sprawdzone.

0
  • #8 06 Gru 2017 15:31
    vcc
    Poziom 33  

Tylko na tym silniku 2.2 coś małe koło a kanał szeroki, min średnica koła dla paska 17 to 112mm, na mniejszych średnicach będzie się ślizgał i szybciej zużywał.
    5.5kW to optymalny silnik do łuparki z przełożeniem do ok 500 obr na świdrze. Sam obecnie taką składam z silnikiem 5.5 i można łupać :D

0
  • Pomocny post
    #9 06 Gru 2017 16:41
    Poziom 43  

vcc napisał:
    min średnica koła dla paska 17 to 112mm, na mniejszych średnicach będzie się ślizgał i szybciej zużywał.

Kolego mi na średnicy 8cm pracuje przy pile 450mm i silniku 4,5kw , i silnik staje czasami i nie ślizgnie.
    Także z praktyki pisze dla ogólnej wiedzy.

0
  • #10 07 Gru 2017 22:51
    PchlaW81
    Poziom 17  

Dziękuje Wam za odpowiedzi.

Sprawa wygląda tak, ze chyba wykorzystam ten większy silnik 5,5 kW i jakby co to go przełożę do łuparki, którą ... nie wiem kiedy zrobię, ale liczę, że tej zimy :)

Ten silnik od ładowacza obornika ma taki włącznik:

Nie znam się ale w tej puszcze jest wszystko tak zrobione, ze jeden przycisk podnosił ładowacz w górę, inny opuszcza w dół. To wszystko wkręcam w silnik do tych śrubek i działa ...

Mi potrzeba zwykły włącznik i wyłącznik gdybym chciał ten silnik 2,2 kW od ładowacza wykorzystać do cyrkularki, ale takiego nie posiadam, sprawdziłem w sklepach, to jeżeli dobrze sprawdziłem to cena oscyluje w okolicach "stówki", a nie chcę tyle wydawać, bo chciałbym coś urzeźbić z tego co mam. Akurat ten silnik 5,5 kW ma dobry włącznik, jak tu na zdjęciu widać leży na ziemi:

Jeżeli plotę głupoty z tymi cenami włączników, to doradźcie czy jest możliwość zrobienia samemu włącznika?

I teraz tak, mam ten silnik od mieszalnika pasz na sucho 5,5kW i On ma oryginalnie założone koło pasowe

a tu mam drugie takie koło co jeszcze nie zdemontowałem od owego mieszalnika:

a tak wygląda cyrkularka którą posiadam:

Dobór silnika do cyrkularki i łuparkiDobór silnika do cyrkularki i łuparkiDobór silnika do cyrkularki i łuparkiDobór silnika do cyrkularki i łuparkiDobór silnika do cyrkularki i łuparkiDobór silnika do cyrkularki i łuparkiDobór silnika do cyrkularki i łuparkiDobór silnika do cyrkularki i łuparki

tak to się kręci nie działa zbyt lekko ale wcześniej inny silnik 5,5kW który posiadam od śrutownika dawał radę

Jak i czy się da przebić to koło z mieszalnika zamiast tego koła pasowego w cyrkularce? Realne to jest czy średnice się nijak nie zgrywają (otwór wewnętrzy koła lub zewnętrzy wałka) i to mi sie nie uda?

Nie mam pojęcia jakby to koło pasowe ściągnąć, ot tak ściągacz i powinno zejść?

0
  • Pomocny post
    #11 08 Gru 2017 08:06
    vcc
    Poziom 33  

Ściągacz do kół tylko wcześniej dobrze zlać odrdzewiaczem niech z dzień pomięknie :D Po zdjęciu kół zmierzysz otwór i wałek i będziesz wiedział czy pasuje ew tokarz i roztoczyć otwór. Wygodnie jest aby koło na wale piły nie wystawało ponad blat - wygodne w cięciu poprzecznym dłuższych materiałów.

0
  • #12 08 Gru 2017 08:47
    stanislaw1954
    Poziom 41  

PchlaW81 napisał:
    tak to się kręci nie działa zbyt lekko
    Sprawdź łożyska, albo wymień na nowe. Wiem, że to też kosztuje, ale przecież nie robi się tego na jeden raz, ale na lata.
    PchlaW81 napisał:
    Ten silnik od ładowacza obornika ma taki włącznik:
    PchlaW81 napisał:
    Nie znam się ale w tej puszcze jest wszystko tak zrobione, ze jeden przycisk podnosił ładowacz w górę, inny opuszcza w dół. To wszystko wkręcam w silnik do tych śrubek i działa ...
    Jest możliwe wykorzystanie tego wyłącznika, a pod blatem cyrkularki ( tak żeby mieć dobry dostęp)zamocowałbyś tylko małe pudełko z przyciskami, trochę przerobionymi , tak by tam był przycisk START i przycisk STOP.

0
  • #13 08 Gru 2017 18:11
    PchlaW81
    Poziom 17  

vcc napisał:
    Wygodnie jest aby koło na wale piły nie wystawało ponad blat - wygodne w cięciu poprzecznym dłuższych materiałów.

Nie wystaje bo blat mam z drewna taki wysoki.

stanislaw1954 napisał:
    PchlaW81 napisał:
    tak to się kręci nie działa zbyt lekko
    Sprawdź łożyska, albo wymień na nowe. Wiem, że to też kosztuje, ale przecież nie robi się tego na jeden raz, ale na lata.

Jeżeli bym dobrał silnik i to wszystko mi ruszyło to na pewno łożyska wymienię bo będę to miał na lata.

stanislaw1954 napisał:
    Jest możliwe wykorzystanie tego wyłącznika, a pod blatem cyrkularki ( tak żeby mieć dobry dostęp)zamocowałbyś tylko małe pudełko z przyciskami, trochę przerobionymi , tak by tam był przycisk START i przycisk STOP.

Chyba wiem o co Ci chodzi i nie wiem czy nie udało by się tego obecnego włącznika dostosować, bo On ma START i STOP, co prawda luźno to chodzi gdy wcikałem, nic jakby nie "zaskakiwało" podczas wciskania, to może po prostu jest zużyte ...

Ostatecznie mógłbym wykręcić na czas używania cyrkularki ten włącznik z tego silnika 5,5 kW?

Mam jeszcze taki pomysł, żeby zostawić to koło pasowe co mam przy cyrkularce, a do tego 2,2 kW silnika założyć to mniejsze koło od silnika 1,1 chyba:

Dobór silnika do cyrkularki i łuparkiDobór silnika do cyrkularki i łuparkiDobór silnika do cyrkularki i łuparki

Liczę, że może średnicę wałków by mi się zgodziły, tylko jest taka sprawa, że to koło pasowe na cyrkularce ma szerokość chyba 10 lub 10,5 cm, dodatkowo nie jest płaskie:

nie wiem czy większe koło przy cyrkularce, i mniejsze od silnika tego 1,1 kw, Ono ma 6,5cm średnicy, i połączyć to takim pasem:

nie wiem czy by to zdało egzamin, bo jedno koło szersze, drugie węższe, a pas chyba 6cm ma, idealny pod to węższe, czy pomimo ustawienia w jednej osi czy to nie będzie spadać :/

0
  • #14 08 Gru 2017 18:38
    stanislaw1954
    Poziom 41  

PchlaW81 napisał:
    Ostatecznie mógłbym wykręcić na czas używania cyrkularki ten włącznik z tego silnika 5,5 kW?
    Mógłbyś użyć wyłącznika tego w pudełku prostokątnym (większy), ale...ten wyłącznik jest(albo powinien być) dobrany do prądu pobieranego przez większy silnik. Gdybyś przyhamował (udusił) silnik przy cieciu drewna, odpowiednio dobrany wyłącznik zabezpieczy silnik przed spaleniem. Gdy wyłącznik będzie przypadkowy, zabezpieczenie nie zadziała. Zaoszczędzisz na kupnie wyłącznika, dołożysz do naprawy silnika.
    Napęd za pomocą takiego pasa stosuje się raczej przy silnikach oddalonych od maszyny napędzanej. Nie polecam. Znów wydatek na lata. Odpowiednio dobrane koła pasowe na paski klinowe 1 lub 2 do cięższych prac.

1
  • #15 08 Gru 2017 19:22
    PchlaW81
    Poziom 17  

Dziękuje Ci kolego za rzetelne wytłumaczenie.
    Wezmę chyba tylko pod uwagę ten 5,5 kW, on jest mocniejszy i ma wszystkie "graty" czyli włącznik i koło pasowe. Nad resztą się zastanowie, tzn. przerobie otwór w kole, albo wałek od cyrkularki, zobaczy sie, najwyżej Was tu jeszcze poproszę o rade.

Jeszcze o to dopytam ...

to jest po prostu nabite tak?
    planuje utopić to koło w ropie może i potem sciągaczem próbować?Dobór silnika do cyrkularki i łuparkiDobór silnika do cyrkularki i łuparki

0
  • #16 08 Gru 2017 20:35
    vcc
    Poziom 33  

Kolo na pas transmisyjne musi być wypukłe aby pas nie spadał. Zastosuj jakiś odrdzewiacz a nie moczenie w ON.

0
  • #17 09 Gru 2017 08:13
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Moim zdaniem, pas transmisyjny, to jednak odłóż na półkę, jako element"historyczny". On bardziej nadaje się do napędów oddalonych od maszyny napędzanej, np. młocarnia i silnik spalinowy. W tym przypadku postarałbym się, o nowe koło pasowe na paski klinowe, na oś cyrkularki.
    Po namoczeniu osi , ale lepiej środkiem penetrującym np. WD-40, czy choćby naftą, możesz postukać większym młotkiem poprzez drewno w koło pasowe, a następnie za pomocą ściągacza je zdjąć.

0
  • #18 10 Gru 2017 20:48
    PchlaW81
    Poziom 17  

Poczytałem trochę o tych łuparkach i cyrkularkach. Trochę nie zdawałem sobie sprawy, że trzeba np. redukować obroty, jeden z kolegów wyżej wspominał o 500 obrotach, ja napotkałem 600. W zasadzie sporo mam, ale najdroższy i tak jest napęd i będę musiał trochę wydac. Wydaje mi się, że do cyrkularki zastosuję silnik 5,5kW i kupię koło pasowe do cyrkularki, przy silniku jest 170mm koło. Wczoraj sciągłem to stare pasowe, nawet zeszło - jeszcze łożyska wymienić, zmierzyć tarczę i dobrać koło.

Natomiast co do łuparki to chyba wezmę silnik 2,2kW 1410 (mam chyba nawet dwa) no i trzeba będzie kupić koło pasowe do niego + wałek, świder i koło do łuparki. No i ten wyłacznik/włącznik, jaki byłby najlepszy? bo po nazwach to zauważyłem, ze to nie jest wyłącznik/włącznik co potrzebuje, tylko potrzebuje ŁĄCZNIK krzywkowy.

0
  • #19 10 Gru 2017 20:56
    Poziom 43  

DLa silnika 2,2kW łupanie będzie trwało wieczność. Nie jestem przekonany do tego.

0
  • #20 10 Gru 2017 20:57
    vcc
    Poziom 33  

Z 2.2 do łuparki to nawet szkoda się zabierac chyba że planujesz proste i miękkie kawałki lupac tak jak na filmach pokazowych o srednicy max 30cm. Uwierz mi mam w domu z 5.5kw na ok 600 obr i nie raz silnik stanął. Chyba ze z 2.2 puścić na ok 350 obr Świder coś tam polupiesz ale czasowo to słabo wypadnie.

0
  • #21 10 Gru 2017 21:03
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Obroty, a w zasadzie ich wielkość jest istotna, tak w łuparce, jak i w cyrkularce.
    Moc silnika też ma znaczenie. Do łuparki silnik 2,2 kW jest za mały.

PchlaW81 napisał:
    No i ten wyłacznik/włącznik, jaki byłby najlepszy? bo po nazwach to zauważyłem, ze to nie jest wyłącznik/włącznik co potrzebuje, tylko potrzebuje ŁĄCZNIK krzywkowy.
    Nie wiadomo, co jest w tym blaszanym pudełku. na pewno będą 2 styczniki-obroty prawo- lewo. Bardziej ciekawe, czy jest tam zabezpieczenie termiczne, przed przeciążeniem silnika. A tego łącznik krzywkowy nie zapewni. Jeśli już masz coś zamiar kupić, to wyłącznik silnikowy, który ma w sobie takie zabezpieczenie.

0
  • Pomocny post
    #22 10 Gru 2017 21:07
    Poziom 43  

W łuparce potrzebny jest przełącznik L-0-P.

0
  • Pomocny post
    #23 10 Gru 2017 21:12
    vcc
    Poziom 33  

O ile wcześniej nie zblokuje silnika bo wtedy zmiana obrotów nie pomoże Świder się nie wykręci. Mam silnik 955 obr i przy zblokowanym klockuc jego moment nie daje rady.

0
  • #24 10 Gru 2017 21:33
    PchlaW81
    Poziom 17  

Myślałem, że 2,2kW będzie okej, przeleciałem sporo tematów i często występuje.
    Skoro 5,5 kW byłby najlepszy to pozostanę przy nim i wykorzystał bym go do cyrkularki i tej łuparki, tylko kwestia kół pasowych, przy silniku też bym zmienił bo jeżeli by pozostało to 170mm przy silniku, to przy łuparce musiało by być chyba bardzo duże (jeszcze nie orientowałem się z przełożeniami jakie to koło przy łuparce musiało by być).

VCC a skąd masz świder i wałek? Kupowałeś na all...? Coś byś polecił? jest wiele ofert z gotowymi zestawami,

0
  • #25 11 Gru 2017 08:23
    vcc
    Poziom 33  

Znajomy tokarz mi toczył, ofert z netu nie sprawdzałem, obecnie co 2 składam to już kupiłem stół z wałkiem i świdrem od gościa i tez 5.5kW silnik wkładam. Gośc to miał z silnikiem 3.5kW i mówił że słabo szło poza tym miał małe koła pasowe to też nie pomagało bo paski się ślizgały. Aby mieć 600 obr na wale z kołem 170 na silniku musiał byś zastosować koło 410mm na wał świdra.

0
  • #26 12 Gru 2017 17:39
    PchlaW81
    Poziom 17  

VCC jaki masz ten świder, są różne średnice, który najlepszy? Pisze, że im mniejszy tym lepszy, i jeszcze jakbys napisał - co za różnica czy lewy czy prawy, jak wygodniej?

0
  • #27 12 Gru 2017 20:44
    vcc
    Poziom 33  

Do stacjonarnej lepiej z prawym gwintem ale to już kwestia jak komu wygodniej w tej drugiej mam lewy gwint a jak się będzie pracowało powiem za kilka dni bo już silnik siedzi w ramię tylko na paski czekam i podłączyć przewody zamontować składane kółka do jazdy i osłonę na paski.
    W swojej mam Świder 80mm dosyć długi z drobnym gwintem. Akurat im większy swider tym lepszy ale i wiecej mocy potrzeba na napędzie.

0
  • #28 12 Gru 2017 21:21
    PchlaW81
    Poziom 17  

To lewo prawo to chodzi o to z której strony bardziej bedzie sie napychac drewno? Do tego 5,5kW 1440 obrotów to co optymalnie by bylo - swider srednica?

0
  • Pomocny post
    #29 12 Gru 2017 22:38
    Poziom 43  

Dla praworęcznych lepszy lewostronny gwint.
    Fajną łuparkę można zrobić ze skrzyni biegów samochodu przednionapędowego.
    Rózne prędkości dla różnego drzewa, i na pewno taką zrobię.

0
  • Pomocny post
    #30 13 Gru 2017 05:50
    vcc
    Poziom 33  

Dla mnie wygofnirjszy prawy gwint jako praworeczny wtedy klocek mam po lewej stronie świra a odlupany kawałek po prawej.

0