Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam aplikacji ograniczania prądu zasilacza.

05 Gru 2017 19:57 642 16
  • Poziom 14  
    Witam.
    Potrzebuje to swojego zasilacza dodać funkcje ograniczania prądu.
    Początkowo miał on taką funkcje ale była dosyć niedokładna więc ją usunąłem.
    Został rezystor bocznikowy 0.3Ω który chciałbym wykorzystać do pomiaru prądu.
    Kombinowałem coś ze wzmacniaczem operacyjnym, LM324N ale z mizernym skutkiem.
    Szukałem w internecie i znalazłem taki schemat.

Tylko jak go dopasować do zasilacza który sterowany jest optoizolatorem
    Napięcie na wyjściu zasilacza 1,22V - 38V 5A MAX, obok głównego zasilacza jest mniejszy brat który podtrzymuje układ PWM.
    Dostępne są odizolowane napięcia 5V, 13.8V(bez wspólnej masy), 22V.

Pozdrawiam.
  • IGE-XAO
  • Poziom 37  
    Dosyć zawile tapisałeś czego oczekujesz. Jeżeli chcesz wykorzystać LM324/LM358 to rezystor pomiaru prądu powienien być w obwodzie masy wyjścia. To nie jest problem i dosyć często tak się to robi. Pojęcia nie mam po co stosować optoizolator w podanym wyżej schemacie ;) . To taki dziwoląg.
    Zdecydowanie sensowniej jest to zrobione:
    https://www.homemade-circuits.com/wp-content/uploads/2016/01/solar2Bcharger.png

Jeżeli masz zasilacz, czarne pudełko z optoizolowanym wejściem sterującym i nie chcesz ingerować w jego wnętrze to w pierwszej kolejności powinieneś ustalić sposób reakcji wejścia optoizolowanego czyli jest ono włącz/wyłącz czy proporcjonalne, jaka amplituda sygnału sterującego? Do masy wyjściowej zasilacza należy podłączyć rezystor boczniowy 0.3R i przez niego zasilać odbiornik. Wejściem na wzmacniacz zadajnika prądu jest węzeł między odbiornikiem a rezystorem bocznikowym.
  • Poziom 14  
    W zasadzie to napięcie jest regulowane po stronie wtórnej za pomocą zmiany podziałki napięcia dla optoizolatora.
    Dla tego tez musiałem zasilić kontroler PWM z zewnętrznego źródła.

Co do rezystora bocznikowego, to znajduje się on w obwodzie masy zasilacza.

Wolał bym aby izolacja była zachowana. Mniej więcej rozumiem schemat który podałeś, spróbuje go nieco zmienić i dopasować do swojego zasilacza.
  • IGE-XAO
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Potrzebuje to swojego zasilacza dodać funkcje ograniczania prądu.
    Początkowo miał on taką funkcje ale była dosyć niedokładna więc ją usunąłem.
    Lepiej opisz dokładniej ten zasilacz, liniowy? impulsowy? masz schemat? może łatwiej go przerobić niż dodawać niezależne ograniczenie prądu.
    W liniowym ograniczniku prądu będzie trzeba uporać się ze stratami mocy podczas ograniczania, tak jakbyś projektował drugi zasilacz
  • Poziom 14  
    Jest to zasilacz impulsowy, nominalnie pracował w zakresach napięć 20V - 27V.
    Schematu nie mam, dorwałem ten zasilacz na giełdzie bez etykiety.
    Wiem tylko ze to był Mean Well (oznaczenie na laminacie).
    Sterownik zasilacza to l6599ADT, po stronie wtórnej są dwa układy EA1791A do sterowania tranzystorami aby przewodziły kiedy na wyjściu transformatora jest potencjał dodatni.
    Optoizolator EL817.
  • Poziom 43  
    Teraz wszystko jasne, z całego zasilacza interesuje nas to jak połączone są elementy odpowiedzialne za regulację napięcia do transoptora, czy jest tam TL431?
  • Poziom 14  
    Nie, producent nie użył tutaj tyrystora. Optoizolator był podłączony katodą za pośrednictwem rezystora 1kΩ do wyjścia wzmacniacza operacyjnego.
    Schemat zaproponowany przez RitterX, jest bliski temu co było fabrycznie w zasilaczu. Różni się jedynie ilość wykorzystanych wzmacniaczy, bo nie cztery a trzy wzmacniacze były użyte.
  • Poziom 43  
    Daniel-kaczor napisał:
    Optoizolator był podłączony katodą za pośrednictwem rezystora 1kΩ do wyjścia wzmacniacza operacyjnego.
    To trzeba dołożyć układ który albo bezpośrednio zaświeci diodę transoptora przy przekroczeniu dopuszczalnego prądu albo zaingeruje w ukłąd regulacji napięcia wymuszając jego obniżenie.

Piszesz że było ograniczenie prądu ale było niedokładne, opisz dokładniej.

Cytat:
    Nie, producent nie użył tutaj tyrystora.

TL431 nie jest tyrystorem, tylko źródłem napięcia odniesienia powszechnie używanym jako referencja i wzmacniacz pętli sprzężenia zwrotnego zasilacza.
  • Poziom 14  
    Ograniczenie prądu które było fabrycznie wmontowane, reagowało tylko na połowie skali potencjometru. Miałem zakres od 250mA do 1.20A, dopiero przekroczenie połowy skali skutkowało podskoczeniem prądu do ~4A i to od razu.
    Czasami potrafiło wyłączyć zasilacz na 3 sekundy zanim znowu wznawiał prace.
    W trakcie pomiarów zasilacz był obciążony grzałką 24V 130W.
  • Poziom 14  
    Zmontowałem ten układ zaproponowany przez użytkownika RitterX, ale ten układ zamyka tranzystor po osiągnięciu żądanego napięcia lub prądu. Potrzebuje odwrócić sygnał.
    Nie wiem czy dobrze myślę, ale zamiana wejść odwracających i nieodwracających w OP1 i OP3 powinna dać taki efekt.

https://www.homemade-circuits.com/wp-content/uploads/2016/01/solar2Bcharger.png

Nadmienię że wzmacniacze operacyjne nie są moja mocną stroną !
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    OP1 działa jako komparator i możesz zamienić jego wyjścia celem uzyskania odwrotnej reakcji. W przypadku OP3 tak łatwo nie będzie. Trzeba będzie dodać dwa rezystory np. 10kR i zrealizować wzmacniacz odwracający o wzmocnieniu 1. Dlatego rezystory powinny mieć takie same wartości. Jeżeli chcesz zmienić VT1 na n-p-n to odwrócenie działania OP1 i OP3 nie zapewni poprawnego działania.
  • Poziom 14  
    Kurcze ... przydała by się jakaś lektura żeby ogarnąć te wzmacniacze.

Generalnie tak jak wcześniej pisałem chciałbym wyjść tymi wzmacniaczami pośrednio lub bezpośrednio na opto.

Dioda ma się zaświecić kiedy zasilacz osiągnie żądane napięcie lub prąd.
  • Poziom 43  
    Nie wiem o jakim schemacie mowa bo jest error 404, ale nie widzę powodu żeby używać do tego dwóch wzmacniaczy.
    Przykład
    Napięciem Uwe regulujemy nastawę ogranicznika prądu, rezystory można dobrać.
  • Poziom 37  
    Zacznij od wikipedii, wpisz w wyszukiwarce wzmacniacz operacyjny albo wzmacniacz operacyjny odwracający, nie odwracający i na początek powinno to wystarczyć. Potem doczytasz o różnicach w budowie wzmacniaczy, sposobach ich kompensacji zarówno niezrównoważenia wejścia jak i częstotliwościowo. To już bardziej specjalistyczna wiedza na kolejny etap.LM358/LM324 ma prąd wyjściowy rzędu 35mA czyli praktycznie każda dioda emisyjna w optotriaku czy transoptorze zostanie poprawnie wysterowana.
  • Poziom 43  
    Daniel-kaczor napisał:
    Załączam plik z schematem
    Dosyć typowy regulator napięcia i prądu, zauważ że sam ogranicznik prądu może być znacznie prostszy.
  • Poziom 14  
    @RitterX jarek_lnx Dzięki za informacje, będę się starał to wszystko ogarnąć.
    Pozdrawiam.