Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Buderus GB 072 + RC 300 - ustawienia ogrzewania pod這gowego

daniel_poznan 05 Gru 2017 21:09 1473 9
  • #1 05 Gru 2017 21:09
    daniel_poznan
    Poziom 7  

Witajcie, uruchomi貫m dwa tygodnie temu CO w budynku oddanym do u篡tku w czerwcu. Do po這wy listopada grzane by這 tradycyjnym kominkiem. Budynek zbudowany z betonu kom鏎kowego H+H 24 cm plus styropian 18 cm. Parter o powierzchni 67 metr闚, a pi皻ro 50 metr闚 kwadratowych. Piec Buderus GB 072 20 kW, zbiornik na CWU Galmet 115 litr闚, zestaw pompowy Buderus. Mam dwa oddzielne obiegi grzewcze po ka盥ym na pi皻ro, gdzie na parterze jest RC 300, a na pi皻rze RC 200 + czujnik temperatury zewn皻rznej. Na ka盥y pok鎩 mam oddzielny obw鏚 w rozdzielaczach. Wsz璠zie jest ogrzewanie pod這gowe.

Po wygrzewaniu jastrychu w kwietniu, teraz wszystkie ustawienia dobiera貫m samodzielnie:
    OG 1
    19,5 dzie, 18,5 noc
    Temperatura projektowa 48
    Maksymalna temperatura zasilania 45
    Wp造w pomieszczenia 4K
    Korekta temp. pomieszczenia -1k (przegrzewa這 dlatego ustawi貫m -1k)

OG 2
    20,5 dzie, 19,5 noc (temperatury wy窺ze poniewa sterownik znajduje si na klatce schodowej, gdzie ciep這 z parteru oddzia逝je na niego i dzi瘯i temu wskazuje on temperatur o 1 stopie wy窺z ni w pokojach)
    Temperatura projektowa 48
    Maksymalna temperatura zasilania 45
    Wp造w pomieszczenia 4K
    Korekta temp. pomieszczenia 0k

Min temp zewn皻rzna -20
    T逝mienie NIE
    Typ budynku 鈔edni
    Optymalizacja w陰czania programu czasowego wy陰czona
    Tryb letni od 13 stopni

Przy temperaturach na zewn徠rz -1, + 3 przez ostatnie dwa tygodnie, dobowe starty palnika to ok 40-50 razy, a czas pracy palnika to 7-8 godzin. Moje pierwsza pro軸a to czy czas pracy palnika nie jest za du篡 ? Druga moja pro軸a, piec przegrzewa nadal 鈔ednio o 0,7-1,0 stopnia - jak temu zaradzi ?

Najwa積iejszy jest dla mnie komfort a p騧niej spalanie, zw豉szcza, 瞠 w domu w ci庵u dnia przebywa 穎na w ci捫y. Posiadam zbiornik zewn皻rzny na gaz.

0 9
  • Pomocny post
    #2 05 Gru 2017 22:14
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

daniel_poznan napisa:
    Druga moja pro軸a, piec przegrzewa nadal 鈔ednio o 0,7-1,0 stopnia - jak temu zaradzi ?

Na kt鏎ym obiegu?

daniel_poznan napisa:
    T逝mienie NIE

My郵, 瞠 optymalnie by這by w陰czy.

daniel_poznan napisa:
    piec przegrzewa nadal 鈔ednio o 0,7-1,0 stopnia - jak temu zaradzi ?

Wysoka temperatura projektowa. My郵, 瞠 35* w zupe軟o軼i wystarczy, a nawet mo瞠 by nadal zbyt wysoko.

daniel_poznan napisa:
    dobowe starty palnika to ok 40-50 razy

Zbyt du瘸 moc kot豉 do powierzchni.

W momencie jak przegrzewa sprawd w diagnostyce menu serwisowego, warto軼i mierzone na danym obiegu grzewczym jak korekt wp造w temperatury pokojowej kocio przybra.

1
  • #3 07 Gru 2017 09:21
    daniel_poznan
    Poziom 7  

piracik napisa:
    daniel_poznan napisa:
    Druga moja pro軸a, piec przegrzewa nadal 鈔ednio o 0,7-1,0 stopnia - jak temu zaradzi ?

Na kt鏎ym obiegu?

OG1 0,5-0,7, a OG2 0,7-1,0

daniel_poznan napisa:
    T逝mienie NIE

My郵, 瞠 optymalnie by這by w陰czy.

Po w陰czeniu rozumiem, 瞠 piec nie b璠zie tak cz瘰to reagowa na zmiany temperatury zewn皻rznej ?

daniel_poznan napisa:
    piec przegrzewa nadal 鈔ednio o 0,7-1,0 stopnia - jak temu zaradzi ?

Wysoka temperatura projektowa. My郵, 瞠 35* w zupe軟o軼i wystarczy, a nawet mo瞠 by nadal zbyt wysoko.
    Wtedy piec nie b璠zie przypadkiem ca造 czas w陰czony ? Mam na my郵i tutaj zmniejszenie temperatury pracy kot豉 wzgl璠em temperatury na zewn徠rz ?

daniel_poznan napisa:
    dobowe starty palnika to ok 40-50 razy

Zbyt du瘸 moc kot豉 do powierzchni.
    W sensie te 20 Kw to za du穎 jak na t powierzchni ? Mo積a gdzie w ustawieniach pieca ograniczy moc ? On grzeje r闚nie na CWU.

W momencie jak przegrzewa sprawd w diagnostyce menu serwisowego, warto軼i mierzone na danym obiegu grzewczym jak korekt wp造w temperatury pokojowej kocio przybra.

W menu serwisowym w "diagnoza" w warto軼iach monitorowanych OG1 wp造w pomieszczenia ma warto嗆 -4K. OG1 wtedy by przegrzany o 1,1.

Zapomnia貫m jeszcze zapyta dlaczego dla zadanej temperatury nocnej zamiast pokazywania tej temperatury, w info pokazywane jest, 瞠 ogrzewanie wy陰czone ?
    Dzi wieczorem zmieni ustawienie wg powy窺zych i za kilka dni zdam relacj.

0
  • Pomocny post
    #4 07 Gru 2017 22:07
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

-4k oznacza 瞠 nastawa temperatury projektowej jest zza wysoka.

Ogrzewanie w陰czone w nocy - zmie spos鏏 obni瞠nia na temperatura pomieszczenia

0
  • #5 15 Gru 2017 16:08
    daniel_poznan
    Poziom 7  

Dzi瘯uj za porady. Teraz piec przegrzewa/nie dogrzewa o 0,3, wi璚 z tego co doczyta貫m jest ok.
    M璚zy mnie temat start闚 palnika - nada 鈔ednio ok 40 i czas pracy ok 7 godzin. Czy nie ekonomiczniej by這by gdyby piec rzadziej si za陰cza ?

0
  • #6 20 Sty 2018 18:05
    Marek39
    Poziom 12  

w陰cz optymalizacj sterownik b璠zie pracowa jak przy pogod闚ce wcze郾iej si w陰czy ( u mnie przy mrozie nawet 3 godziny) i b璠zie pracowa z mniejsz temperatur zas. no i spisz licznik gazu po tygodniu no po dw鏂h ocenisz

0
  • #7 21 Sty 2018 20:11
    daniel_poznan
    Poziom 7  

Marek39 masz na my郵i optymalizacj w陰czania programu czasowego ?

0
  • #8 22 Sty 2018 11:57
    Marek39
    Poziom 12  

Nie mam poj璚ia czego to jest optymalizacja programu czasowego czy odczuwalno軼i termicznej 4 sezony z tym walczy貫m i nigdzie mia ma opisu co to (ani serwisant ani doktor internet nie potrafi wyt逝maczy) , w skr鏂ie m鎩 rc35 uruchamia grzanie aby w momencie prze陰czenia na program dzie temperatura by豉 w miar osi庵ni皻a czyli musia貫m poprzestawia godziny noc-dzie i tak pn-pt dzie zaczyna si u mnie o 15.30 ( o 15.00 穎na wraca z pracy) przy mrozach grzanie chodzi ju od po逝dnia, od 20,00 mam noc (bo id teoretycznie spa) tylko sob-nd dzie mam od 8.00-12 i 18.00-20.00. Pogod闚ka ( wed, temp.zewn皻rznej) grzeje praktycznie ca陰 dobe a ja nie potrzebuj dogrzewania sypialni na poddaszu w dzie tylko na noc. I tak przy obecnych temperaturach i wiatrach na ranem w陰cza si dogrzewanie nocne temp. zas. 28-33 鈔ednio ( czyli du瘸 sprawno嗆 pieca). W po這wie stycznia ubieg貫go roku przy pogod闚ce (si da貫m nam闚i na pr鏏) po豉pa貫m si 瞠 zu篡cie gazu przeros這 鈔edni rok do roku o 160 m co daje u mnie mro幡y dodatkowy miesi帷.Si rozpisa貫m mam nadziej 瞠 zrozumiale pisz- dodam dom 160m kw ca趾 .z przyklejonym gara瞠m i u篡tkowym poddaszem nastawy 21/22.5stC temp zas 46 st.Op豉ty roczne z grzaniem wody 1800-1950 z za 7 miesi璚y sezonu co daje 2/3 tego co p豉c za rok w mie軼ie za 40 mkw w bloku

0
  • #9 22 Sty 2018 13:17
    daniel_poznan
    Poziom 7  

Z tego co wnioskuje po opisie, to ta opcja nazywa si w RC 300 optymalizacja w陰czania programu czasowego i uruchamia si j jednym przyciskiem i w dzia豉niu automatycznym jest ona do嗆 kosztowna.

0
  • #10 23 Sty 2018 15:16
    Marek39
    Poziom 12  

w RC35 opcja ta jest w menu serwisowym ustawienia obieg grzewczy jako pytanie o uaktywnienie optymalizacji prze陰cze (pewnie dlatego trzeba bawi si godzinami dzie-noc) co do op豉t to je poda貫m i raczej s Oki wszyscy znajomi si dziwi a mo瞠 kto poda tu w uzupe軟ieniu ile p豉ci za gaz przy ogrzewaniu GB072 -szwagier buli 4 tys

0