Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar warsztatowy na MC1206

HotPepper 03 Sty 2018 21:45 11286 65
    HotPepper
    Poziom 7  
    krakarak napisał:
    Scalone stabilizatory nie "zjadają napięcia" :-)

Nigdzie tak nie twierdziłem, nie chodzi mi o stabilizator, a układ zegarowy. Nie chce mi się z tym bujać, żeby zrobić pomiar (już sobie wisi na ścianie), ale może być tak, że układ 1206 pobiera zasilanie z baterii, a nie z zasilacza, dlatego nie resetuje się po zaniku zasilania sieciowego. Za jakiś czas okaże się, jak to działa.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    krakarak
    Poziom 39  
    Wystarczy wyjąć baterię a okaże się czy zasilanie układu zbudowałeś poprawnie. Jak zegar zgaśnie mimo podłączonego zasilania z sieci to źle, jak nadal będzie działał to jest dobrze - buforowanie zasilania działa prawidłowo.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    AdamC
    Poziom 25  
    HotPepper napisał:

Jest jeszcze jedna sprawa, która mnie intryguje przy zegarze 1206: Dawniej tego nie było, ale obecnie są w sprzedaży zarówno pojedyncze LED'y, jak i kompletne wyświetlacze dwukolorowe. Taki stan nasuwa możliwość zbudowania zegara, w którym data i czas będą wyświetlanie w różnych kolorach. To fajny bajer, a poza tym praktyczna rzecz w sytuacji, gdy występuje zbieżność daty i godziny (nie całkowita). Może ktoś mądry wymyśli jakiś układ przełączający dla anod wyświetlacza. Wykorzystanie wyjścia COM?

Na wyjściu COM występuje przebieg 64 Hz do sterowania LCD, ( przydatne przy pomiarze f generatora kwarcowego, do regulacji )
    Przy wyświetlaniu daty nie miga dwukropek, świeci ci on pod koniec wyświetlania czasu i przez czas wyświetlania daty.Myślę że tą zależność czasową można wykorzystać do tego bajeru.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    HotPepper
    Poziom 7  
    AdamC napisał:

Przy wyświetlaniu daty nie miga dwukropek, świeci ci on pod koniec wyświetlania czasu i przez czas wyświetlania daty.Myślę że tą zależność czasową można wykorzystać do tego bajeru.

Tutaj jest potrzebny fachowiec od układów cyfrowych. Zauważyłem, że po rozpoczęciu cyklu wyświetlania czasu dwukropek miga ośmiokrotnie, a wyświetlenie daty następuje teoretycznie w chwili wygaszenia dwukropka po ósmym mignięciu (tak, wiem że się nie wygasza). Wynika z tego, że przełączenie wskazania czasu na datę nie następuje wraz z ósmym zaświeceniem dwukropka, ale 0,5sek później (gdy przypadałby czas jego wygaśnięcia) To chyba jest problem. Czy właściwie to ogarniam?
    Gdyby jakiś licznik zliczał odpowiednio krótkie impulsy i po ósmym przełączył anody wyświetlacza, to przez ułamek chwili wyświetlany czas miałby kolor wyświetlacza przypisany dacie.
    Czy ktokolwiek dotykał wyprowadzeń 3 i 4 układu 1206? W opisie CEMI jest podane, że są to wyprowadzenia kontrolne (T2 i T1). Mam ochotę to sprawdzić, ale obawiam się uszkodzenia układu...
    AdamC
    Poziom 25  
    No to trzeba złapać do łapki oscyloskop, sprawdzić przebiegi i może licznik synchroniczny modulo 8 wystarczy.
    wuef43
    Poziom 10  
    HotPepper napisał:

Jest jeszcze jedna sprawa, która mnie intryguje przy zegarze 1206: Dawniej tego nie było, ale obecnie są w sprzedaży zarówno pojedyncze LED'y, jak i kompletne wyświetlacze dwukolorowe. Taki stan nasuwa możliwość zbudowania zegara, w którym data i czas będą wyświetlanie w różnych kolorach. To fajny bajer, a poza tym praktyczna rzecz w sytuacji, gdy występuje zbieżność daty i godziny (nie całkowita). Może ktoś mądry wymyśli jakiś układ przełączający dla anod wyświetlacza. Wykorzystanie wyjścia COM?

Tak , jest to możliwe i u mnie taki zegar działa już od 2003 r. Wyświetlacze tzw. dwukolorowe, pozwalają wyświetlić trzeci kolor - pomarańczowy. W moim zegarze czas wyświetla się przez 6 sek. na zielono, data przez 2 sek na pomarańczowo, i temperatura przez 2 sek na czerwono. załączam zdjęcia. Pozdrawiam wuef43.

Zegar warsztatowy na MC1206 Zegar warsztatowy na MC1206 Zegar warsztatowy na MC1206
    AdamC
    Poziom 25  
    wuef43 napisał:

Tak , jest to możliwe i u mnie taki zegar działa już od 2003 r.

To może przedstaw jak rozwiązałeś sterowanie wyświetlaczami, zamieść schemat.
    Podejrzewam że do modyfikacji zegarów byłoby wielu chętnych.
    viteksprytek
    Poziom 11  
    Czy ten zegar jest oparty na układzie 1206? Wierzyć się nie chce. Obstawiłbym jakiś uC. Pozdrawiam
    eurotips
    Poziom 36  
    Oczywiście że nie.
    Może wskazania czasu i daty pochodzą z 1206 ale żeby wyświetlić temperaturę to trzeba te wskazania multipleksować. Czyli dochodzi cyfrowy pomiar temperatury który pewnie jest oparty na DS18B20 więc jeśli użyty został do tego uC to po co komu jeszcze ładować w to 1206 ? żeby mieć kozacki budzik ?
    wuef43
    Poziom 10  
    No cóż, wychyliłem się. Kilka wyjaśnień: Pierwsza wersja tego zegara powstała na zapotrzebowanie koleżanki - małżonki ze względu na słaby wzrok . Zdopingowały mnie do wykonania tego zegara właśnie duże wyświetlacze dwukolorowe , które pokazały się wówczas w sklepie w Składnicy Harcerskiej na Marszałkowskiej. Miało być bez procesorów. Oczywiście był tylko ten 1206. Zegar na samych TTL lub CMOS był robiony w początkach lat siedemdziesiątych /chodzi do dziś doskonale/ . Miał wyświetlać godziny i minuty, datę , dni tygodnia i sekundy. I tak było przez dwa lata. Ten trzeci kolor, powstały przez jednoczesne świecenie diod, czerwonych i zielonych był pomarańczowy. Został wykorzystany do wskazywania daty zamiast w kolorze czerwonym. Dzień tygodnia wyświetlany był na wyświetlaczu zrobionym z diod 7x5. Wyświetlacz ten sterowany był przez 4017, i dekoder na diodach małej mocy. Wracając do zegara omawianego, wyświetla też temperaturę pokojową właśnie w kolorze czerwonym tak jak to przedstawiłem na zdjęciach w poprzednim moim poście. Termometr oparłem na kości 7106, ponieważ przewracało mi się kilka sztuk w szufladzie, a i prąd ta kość pobiera znikomy. A DS18B20 nie śnił mi się wtedy, więc go w zegarze nie ma mimo przekonań kolegi EUROPTIS. Pojawiły się za to wyświetlacze led 14 segmentowe, które zastosowałem w miejsce diod 7x5. Ta zamiana została okupiona dodatkiem procka AT89c4051-24. Na zdjęciu widać, że steruje on dwoma wskaźnikami tygodniowymi. Sekundy synchronizowane są z sekundami, które obsługuje układ 1206. Do otrzymania sygnału jednej sekundy wykorzystałem sygnał 64Hz. Do obsługi zmiany kolorów posłużyła mi przerwa w wyświetlaniu dwukropka. Zegar zrobiony jest na 4 płytkach dwustronnych. Piąta dodatkowa mała płytka to generator dźwięków do budzenia wedle własnego uznania. Podtrzymanie zasilania zegara to bateria 9V /akumulatorek/. Schematy, to odręczne rysunki i zawierać mogą dopiski i przekreślenia. muszę tylko je przygotować odpowiednio. Gdybym miał wybór, zrobić zegar tylko na procesorze, to dziś poszedłbym na bazarek i kupił "chińczyka". To była wspaniała zabawa w logiczne wymyślanie. Pozdrawiam wf43
    PC_maniak
    Poziom 13  
    Każdy (chyba) w czasach CEMI "przechodził przez ten zegar". Swój wmontowałem wewnątrz tunera AM 5122 Radmora a w panel czołowy tunera wyświetlacz. Głośniczek (wkładka W66) na spodniej osłonie wentylacyjnej.
    Włączniki manipulacyjne zegara rozwiązałem za pomocą miniaturowych kontaktronów przyklejonych obok wyświetlacza od wewnątrz do aluminiowej płyty czołowej tunera. Operowanie włączaniem odbywało się za pomocą magnesu z pułapki kineskopu CRT. W ten sposób pozbyłem się dalszej dewastacji panelu czołowego (wiercenia otworów na isostat i kłopotliwe wymyślenie jego mocowania. Oczywiście zaopatrzyłem się w drugi oryginalny panel czołowy przed wykonaniem przeróbek, by nie psuć Radmora.
    Ponieważ melodia wbudowana w zegar była skuteczna, ale denerwująca, do wyjścia alarmu z MC1206 włączyłem prosty tajmer na 555, który wyzwalał 16-tonową pozytywkę. Każde następne wywołanie budzenia odgrywało inną melodię a tajmer wyzwalał co kilka minut kolejną sekwencję, więc nie sposób było zaspać.
    Po kilku latach padły driwery UCY74549 (grzeją się po włączeniu zegara) więc przy zalewie wielkiej ilości tanich chińczyków pozostaje nie używany.

Nie zamieszczam fotek, gdyż opis z pewnością uruchomi wyobraźnię.

Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    wuef43
    Poziom 10  
    Na prośbę Adama C. zamieszczam fragment schematu dotyczący sterowania wyświetlaczami . Zaznaczam na początku, że nie posiadam schematów wykonanych profesjonalnie. Wówczas specjalne programy do schematów były dla mnie na wysokich półkach. Ponadto nie mam zegara narysowanego na jednym arkuszu. Są za to kartki , które mogę zeskanować jak któryś z kolegów będzie sobie życzył. Jak każdy schemat i ten mój da się prawdopodobnie poprawić, uprościć, coś zmienić. Wiem że dzisiaj można /chociaż z trudem/ zdobyć wskaźniki 14 segmentowe LED i koledzy mogą nie stosować procka do wyświetlania dni tygodnia. Mogę również wysłać płytki jpg z elementami, ścieżkami itp., chociaż niektóre wymagałyby uzupełnienia w opisach. W tamtych czasach kupione wskaźniki , nazwę je - główne- nie grzeszyły jakością . Przy tym samym zasilaniu segmenty świeciły różnymi jasnościami. Na szczęście mogłem we wspomnianej CSH przebierać. to na razie tyle, pozdrawiam wf43.
    viteksprytek
    Poziom 11  
    Cóż, wydaje mi się, że na podstawie tego schematu, to jedynie panowie Rejewski, Różycki i Zygalski byliby w stanie coś zbudować, ale raczej się za to nie wezmą...

Do budowanych przeze mnie układów rysuję precyzyjne schematy (ręcznie) i robię dokładne opisy / odnośniki z dwóch powodów: Po dłuższym czasie ja sam zapominam dlaczego coś zrobione jest tak, a nie inaczej, co z czym jest połączone. Zakładam, że gdy kiedyś zamknę oczy na wieki i ktoś przejmie mój składzik, to nie będzie miał żadnego kłopotu z wejściem w temat. Polecam to wszystkim.
    wuef43
    Poziom 10  
    Myślę, że mało precyzyjnie odpowiedziałem koledze AdamowiC. Zaznaczyłem dodatkowym kolorem interesujący go fragment schematu. Z układu 1206 pobrane są sygnały: dwukropka i 64 Hz. Z 64 Hz po podzieleniu otrzymujemy 1Hz, a przerwa w wyświetlaniu dwukropka jest wykrywana przez układ IC26, a następnie sygnał 2uS resetuje IC27 /4017/ i IC29. Z IC27 sygnały dochodzą do bramek IC28, a z nich są sterowane tranzystory /klucze/, które podają odpowiednio prąd na anody wyświetlaczy godzin i minut. Początkowo tranzystory były z rodziny Darlingtonów, chyba BD 6../ , ale zostały zamienione na CMOSY . Tranzystory nie wymagają radiatorów. Tranzystory te zasilane są z układu LM317 /regulacja jasności wyświetlaczy w zależności od oświetlenia zewnętrznego/. Sądzę , że jest trochę jaśniej w tym temacie. Obyło się też bez pomocy kryptologów.
    Dziś do kreślenia schematów używam odpowiednich programów, przed laty pozostawały mi kartki papieru , wielokrotnie powtarzane schematy z poprawkami. Dlatego na początku moich postów wspomniałem , że dokumentacja tego zegara jest taka jaka jest. Nie mam zamiaru pokazać na jednym arkuszu schematu omawianego zegara. Nie mam na to czasu i chęci, bo lata już nie te. Natomiast mogę odpowiedzieć na pytania, przesłać schematy, w miarę moich możliwości. Pozdrawiam wuef43.
    HotPepper
    Poziom 7  
    Witam wszystkich. Cieszę się, że temat ożył i że pojawił się kolega wuef43 ze swoim rozwiązaniem. Ja sam nie lubuję się w takich kombajnach ze światełkami, czy nadmiarem wyświetlaczy, ew. realizowanych przez nie funkcji. Oczywiście doceniam złożoność układu i jego funkcje, ale nie o to mi chodzi. Przyznam, ze gdy korzystam z tego zegara i spoglądam chcąc sprawdzić godzinę w pierwszej sekundzie wyświetlania daty, to czuję się poirytowany oczekiwaniem. W zasadzie bardzo rzadko mam potrzebę odczytu daty. Można powiedzieć, że skoro tak, to po co mi taki zegar? Lubię go, a zmontować potrafię z pamięci. Do rzeczy: Kolego wuef43, nie jestem elektronikiem, ale gdy mam czytelny schemat, to jestem wstanie coś zmontować. Przyznam, że w zamieszczonym schemacie i mnie trudno się połapać. Czy byłoby dla ciebie bardzo kłopotliwe zaprojektowanie tego układu wyłącznie dla przełączania wskazań czasu i daty, bez temperatury i innych bajerów? Poświęć proszę trochę swojego czasu, a wiele osób będzie Ci wdzięcznych, a rozwiązanie przetrwa czas. Pozdrawiam
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    W swoim zegarze zrobiłeś segmenty z 5 połączonych szeregowo diod świecących. Jak dobrałeś rezystory ograniczające ich prąd? Pytam, bo mam gdzieś w rupieciach zegar gdzie użyto 6 diod na segment. Ja natomiast mam kupione wyświetlacze 7 segmentowe, gdzie na segment przypadają 4 diody świecące i chcę sobie ten zegar na nich właśnie zrobić. Zamiast driverów 74549 mam też tranzystory.

Jeszcze inna kwestia.
    HotPepper napisał:
    W układzie zaprojektowałem jednak możliwość stałego wyświetlania czasu. Służy do tego dwupozycyjny przełącznik.

Jak to praktycznie wygląda, bo nie spotkałem się nigdzie z taką opcją. Mnie też irytowało, gdy chciałem zobaczyć szybko zobaczyć aktualny czas a tu akurat wyświetlała się data.
    HotPepper
    Poziom 7  
    Teraz nie pamiętam, jakich wartości użyłem, ale jakichś niewielkich. Rzecz w tym, że zastosowałem jeden rezystor o dużej mocy widać go na płycie), z którego zasilane są wszystkie anody poza dwukropkiem - ten ma własny rezystor dobrany eksperymentalnie. Wspomniany wcześniej rezystor dobrałem tak, że zainstalowałem potencjometr 2W /1K i nim dobrałem jasność świecenia. Zmierzyłem wartość rezystancji na potencjometrze i zamieniłem go na stały.

Co do drugiego pytania, to nastąpiło tutaj nieporozumienie. Wspomniałem, że zegar będzie użytkowany w pomieszczeniu, w którym nie da się funkcjonować bez oświetlenia nawet w czasie dnia. Tak więc układ zegarowy pracuje na zasilaczu małej mocy, a po wejściu do pomieszczenia i załączeniu oświetlenia uruchamia się zasilanie dla wyświetlaczy. Ten wspomniany przełącznik umożliwia nie stałe wyświetlanie czasu, a stałe zasilanie i układu i wyświetlaczy, jeżeli byłaby taka potrzeba. Gdzieś czytałem o opcji stałego wyświetlania czasu, ale teraz nie kojarzę gdzie. Pozdrowienia.
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Pytałem o prąd dla poszczególnych segmentów, bo mam akurat zegar "fabryczny" na tym układzie, gdzie wyświetlacze były zdublowane. Po prostu był to tzw. zegar szkolny, gdzie czas był wyświetlany z obu stron wiszącej obudowy. Jedna strona to 132 diody, czyli razem 264 diody. Oryginalnego transformatora niestety nie mam, bo uległ przegrzaniu (spaleniu). Nie chcę w ogóle korzystać z tych diodowych wyświetlaczy (są po prostu brzydkie), a w ich miejsce chcę użyć zakupionych wyświetlaczy 7 segmentowych, gdzie na jeden segment przypadają 4 diody.
    Z tego co się zorientowałem wspomniany zegar miał transformator o mocy 20VA.
    HotPepper
    Poziom 7  
    Rezystory na kolektorach tranzystorów mają 100 omów, a ten od połączonych równolegle segmentów poziomych pierwszej cyfry ma 33 omy. Rezystory pomiędzy wyjściami 1206 a bazami tranzystorów mają 15 kilo. Anoda dwukropka ma 2,7 kilo, a rezystor na zasilaniu anod wyświetlaczy ma 4,7 oma/2W. Teoretycznie z tego ostatniego można zrezygnować zwiększając odpowiednio pozostałe wartości. zybex, może dasz jakieś fotki tego zegara. Fajnie zobaczyć coś innego.
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Tak na szybko to mogę co nieco pokazać, bo zrobiłem wcześniej takie ogólne zdjęcia.

HotPepper
    Poziom 7  
    Mnie też się nie podoba. To rozwiązanie fabryczne? Wygląda to tak, jakby segmenty miały niejednakową ilość diod. Jak duże (całkowicie) są twoje wyświetlacze? - pytam, bo mam fajnie opracowany zegar 1206 z wyświetlaczami 34mm i pokażę go za kilka tygodni, a opracuję kolejny na wyświetlaczu 56mm. To będzie (jest) zrobione bardzo podobnie do zespołu wyświetlacza, jaki zrobiłem pod układ LM8560. Zobacz tam sobie. Będę nieskromny, ale jeszcze nie widziałem lepiej rozwiązanego wyświetlacza.
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    HotPepper napisał:
    Mnie też się nie podoba. To rozwiązanie fabryczne?

Jak dla mnie to wyrób jakiejś spółdzielni inwalidów (a takowe były).
    HotPepper napisał:
    Jak duże (całkowicie) są twoje wyświetlacze?

Chcę zastosować wyświetlacze o wysokości segmentów 57 mm. Całkowity wymiar z obudową to 70 mm. Jak wyglądają widać na zdjęciu na końcu tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic810388.html

Ps. Dawno temu robiłem też zegar na LM8560 z wykorzystaniem płytek z PE. Zegar był zrobiony dla konkretnego odbiorcy (na zamówienie). Założenie było takie: "musi obudzić!". Pamiętam, że całkowicie spełnił oczekiwania klienta.
    HotPepper
    Poziom 7  
    Ej kolego, to jedenaście lat skradasz się do budowy zegara? Widziałem ten temat nie raz i zastanawiałem się, czy autor ukończył budowę zegara GOLIAT, a tu nic... Oj, niedobrze. Masz to 1204? jaki los spotkał tamten projekt?
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Na MC1204 to już nie jeden zegar zrobiłem. Gorzej z wykończeniem. Elektronika jest dla mnie zabawą ale estetyczna obudowa to już problem. Zrobiłem sobie nawet taki "a la teleexpresowy" też na nieśmiertelnym MC1204 i też leży gdzieś w rupieciach. Póki co nie czas i miejsce o tym tu pisać. Do złożenia czeka też zegar - kit z AVT sterowany pilotem. Zakupiłem go ładnych kilka lat temu. Pewne rzeczy odkładam na emeryturę. :wink:
    wuef43
    Poziom 10  
    Jeszcze raz podpowiadam Kol. AdamowiC. Właściwie w ostatnim moim przesłanym schemacie było wszystko. Kolega słusznie zauważył, że dwukropek można wykorzystać do sterowania dwoma kolorami wyświetlaczy. Kolorem czerwonym zaznaczyłem co trzeba przerwać a co połączyć. Może nie popełniłem błędu. Sądzę, że można wymyślić jeszcze prostszy sposób sterowania.
    Przy okazji przesyłam fotkę płytki wyświetlaczy w moim zegarze. Każda cyfra jest wciskana w dwa złącza /na górze i na dole/. Segmenty zasilane są przez rezystory ok. 100 R. Od strony anod tych wskaźników dobierałem też rezystory /od 10 do 30 R/, a nawet stosowałem zworki. Wzmacniacze prądu segmentów /klucze/ ,to popularne uPA2004, UlN2004 itp. Sygnały sterujące tymi kluczami i zasilanie do plusów wskaźników dochodzą poprzez dwa 16 pinowe złącza /X1 i X2/. Ze środkowej części płytki usunąłem "wodotryski", aby zwiększyć czytelność. Może się przyda. Pozdrawiam wuef43.Zegar warsztatowy na MC1206Zegar warsztatowy na MC1206

Dodano po 2 [minuty]:

AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe
    Bo te MC1206 i pokrewne mają już wartość kolekcjonerską. Ich produkcji zaprzestano około 1/4 wieku temu i stąd te koszmarne ceny.