Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ponowny montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora

elektronik123456789 05 Dec 2017 22:39 3762 6
 • #1
  elektronik123456789
  Level 21  
  Cześć,

  z powodu remontu balkonów w moim budynku w październiku zmuszony zostałem do demontażu jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Czynnik R410A został zgromadzony ponownie w jednostce zewnętrznej, zawory serwisowe zakręcone, stożki połączeń kielichowych zaklejone taśmą a sama jednostka schowana w suche i ciepłe miejsce. Z powodu deszczy, niskich temperatur itp. remont trochę się przedłużył, a jednostka zewnętrzna nadal nie została zamontowana. Rurociąg chłodniczy został zaklejony taśmą izolacyjną i zabezpieczony przy pomocy foliowych toreb. Jednak obawiam się, że z powodu obecnie niskich temperatur wykonanie próżni w układzie nie usunie znajdującej się tam wilgoci (nie uzyskam aż tak wysokiej próżni), a więc należy ze wszystkim poczekać aż do wiosny. Pytanie brzmi jednak co teraz robić? Czy tak długie pozostawienie otwartego rurociągu nie spowoduje jakiś reakcji z miedzią i powstania substancji niszczących obieg chłodniczy? Wpadłem na kilka rozwiązań tego problemu:

  - poprawić zabezpieczenie rurociągu i z pracami czekać do wiosny
  - zamontować jednostkę zewnętrzną, napełnić układ azotem i czekać do wiosny aby wykonać próżnie (i to pewnie nie jeden raz)
  - wiosną założyć nowy rurociąg chłodniczy

  W celu ponownego uruchomienia planuję przedmuchać układ azotem, zrobić próbę ciśnieniową, wykonać kilka razy próżnię i dopiero wtedy wpuścić do układu czynnik.

  Czy istnieje jakiś sposób na przepłukanie instalacji bez specjalnego sprzętu? Boję się jednak, że po tak długim czasie konieczna będzie wymiana rur i kucie ścian ... Co grozi jednostce wewnętrznej w takiej sytuacji? A może szykować się już na zakup nowej jednostki wewnętrznej? ...
 • #2
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Pompa dwustopniowa teoretycznie powinna sobie poradzić z usunięciem wilgoci, bo ma próżnię 10x lepszą.
  Jak to zrobiłeś że zgromadziłeś czynnik w jednostce zewnętrznej? Stacja odzyskiwania, czy jakoś inaczej?
 • #3
  elektronik123456789
  Level 21  
  Nie posiadam niestety pompy dwustopniowej. A co zebrania czynnika w jednostce zewnętrznej to wystarczy podłączyć manometr, uruchomić klimatyzator w trybie chłodzenia, odczekać kilka minut, potem zakręcić zaworek na rurce cieczowej (tłoczącej), poczekać na pojawienie się podciśnienia na rurce gazowej i szybko zakręcić drugi zaworek oraz wyłączyć urządzenie.

  Niestety nadal nie wiem, czy można bez płukania układu dokonać ponownego montażu całości ...
 • #6
  Klaudiusz
  Level 13  
  Witam
  Po złożeniu wszystkiego w całość wykonaj głęboką próżnię później wpuść azot a jeśli masz go w nadmiarze to po prostu przedmuchaj układ azotem odkręcając śrubunek od cienkiej rurki a następnie wszystko skręć i znów zrób próżnie. Rurociągu nie będziesz musiał wymieniać no chyba że wewnątrz była woda i układ od środka rury są zielone. Pozdrawiam
 • #7
  Chris_W

  Level 38  
  elektronik123456789 wrote:

  W celu ponownego uruchomienia planuję przedmuchać układ azotem, zrobić próbę ciśnieniową, wykonać kilka razy próżnię i dopiero wtedy wpuścić do układu czynnik.

  Zrób próżnie (usuniesz powietrze i wilgoć).
  Potem próba ciśnieniowa (sprawdzisz szczelność)
  Potem znów próżnia (osuszysz układ)
  Wypuszczaj czynnik.