Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozprowadzanie skrętki po domu, lepiej użyć kabla ekranowanego czy zwykłego

Birkin_Pl 06 Gru 2017 07:34 819 40
  • #1 06 Gru 2017 07:34
    Birkin_Pl
    Poziom 5  

Witam,
    Od dłuższego czasu przymierzam się do pociągnięcia kabli po całym domu. Zamierzam inwestować w kable oraz switch categorii 6.
    Czy kable od patchpanelu do gniazdek powinny być ekranowane czy mogą być nieekranowane, najtańsze ? Czy wpłynie to na działanie sieci ?
    Znalazłem podobny temat bodajże z 2007 ale wiele rzeczy od tego czasu mogło się zmienić.

0 29
  • #2 06 Gru 2017 08:06
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

W warunkach domowych wystarczą nieekranowane.
    Nie brałbym jednak najtańszego kabla, tylko sprawdzony miedziany.

0
  • #3 06 Gru 2017 08:08
    Birkin_Pl
    Poziom 5  

Mówiąc sprawdzony masz na myśli po prostu bardziej znane firmy czy jakiś w szczególności ?

0
  • #4 06 Gru 2017 08:09
    pitron
    Poziom 18  

W domowych warunkach nie wpłynie na pracę sieci. Ma znaczenie w obiektach przemysłowych gdzie generowane są duże pola elektromagnetyczne. Ale jak zrobisz pełną instalację z uziemieniem i użyjesz kabli z ekranem to będziesz miał satysfakcję z profesjonalnie wykonanej infrastruktury ;-).

1
  • #5 06 Gru 2017 08:10
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

A jeśli coś wykonasz nie tak przy kablu ekranowanym, to zamiast satysfakcji będą problemy.

Sprawdzone, z miedzianymi żyłami, a nie miedziowanymi.

0
  • #6 06 Gru 2017 08:19
    Birkin_Pl
    Poziom 5  

@mbo po czym rozpoznać czy kabel ma miedziane żyły a nie miedziowane ? Czy jest jakaś litera toteż cyfra w specyfikacji która to określa ?

0
  • #7 06 Gru 2017 08:19
    pitron
    Poziom 18  

Niestety większość kabli w obrocie to CCA.
    Miedziane kupowałem na zamówienie.

0
  • #8 06 Gru 2017 08:29
    Birkin_Pl
    Poziom 5  

Czyli w sklepie internetowym typu morele czy może na allegro nie znajdę kabli miedzianych ? @pitron mógłbyś dać namiary na osobę od której zamawiałeś, jeśli wciąż w to się bawi ;)

0
  • #9 06 Gru 2017 09:41
    pitron
    Poziom 18  

Ja kupowałem na tim.pl szukaj Legrand lub Madex

0
  • #10 06 Gru 2017 13:33
    Birkin_Pl
    Poziom 5  

Znalazłem szpulę, ale za 1000 zł / 100m . Czy kable miedziane powinny być w tak wysokiej cenie ?

0
  • #12 06 Gru 2017 14:26
    Birkin_Pl
    Poziom 5  

Szukałem po w/w firmach od @pitron . Wielkie dzięki, chyba kupię jeszcze dzisiaj kabel i zabiorę się za robotę.

0
  • #13 06 Gru 2017 15:39
    djtommy
    Poziom 24  

Ja kładłem u siebie Cat. 6a Alanteca, moim zdaniem bardzo dobra skrętka.
    Nie lepiej położyć 6a niż 6?

0
  • #14 06 Gru 2017 17:38
    Birkin_Pl
    Poziom 5  

Najlepiej 8, ale nie jestem pewien czy mój budżet też jest takiego samego zdania ;)

----/EDIT/----
    Uważacie, że taki zestaw plus kable będzie dobrym początkiem rozpoczęcia przygody z prowadzeniem sieci w domu xD
    http://www.morele.net/inventory/info/ff35621a

Moderowany przez jimasek:

Zwracam uwagę na wypowiedź
    3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

0
  • #15 06 Gru 2017 18:28
    pitron
    Poziom 18  

Jak szpula to jeszcze Bitner.
    Chińskie marki piszą 100% Cu albo nic nie piszą. Z Chińskich oemów mogę polecić gotowe patchcordy Logilink i Dugitus.

Dodano po 13 [minuty]:

Szafa 6U to kolos do użytku domowego.
    Zaciskara lipa poszukaj innej. Krone OK.
    Switch ja bym wybrał zarządzalny.

0
  • #16 06 Gru 2017 18:30
    hermes-80
    Poziom 43  

Mam podobnego switcha - TL-SG1016DE (chyba drugi raz bym go nie wziął) czasami dziwnie się zachowuje, jak by się restartował - raz na 2/3 miesiące. Może dostał kopniaka po burzy mimo, że był uziemiony kiedyś szwagier mówił, że szafka mu się zapaliła jak choinka (ciężko coś powiedzieć bo nie nadzoruje go). Może lepiej coś z Netgara.

0
  • #17 06 Gru 2017 18:41
    pitron
    Poziom 18  

Na allegro można wyrwać coś klasy HPE 1820-24G używany za około 300zł. Dobry sprzęt gigabit, SFP, STP, vlany itd.

Apropo tych gniazdek są olbrzymie. Intelinet ma takie małe fajne natynkowe

0
  • #18 06 Gru 2017 20:29
    Birkin_Pl
    Poziom 5  

Niestety nie mam możliwości kucia w ścianach, zamierzam poprowadzić to przez strych białymi listwami a złącza dać na ścianę, niestety nie mam możliwości w wiercenia się, wszystko muszę zrobić na ścianie. Czyli uważacie, że lepiej celować w NETGAR niż TP-Link ? A co do zarządzanego switcha, co to mi da ? Miałem kiedyś doświadczenia z biurkowym switchem TP-Linka na 5 portów, wszystko działało perfekcyjnie więc nie wiem po co miałbym tam zaglądać. Bajery typu vLan nie są mi raczej potrzebne, jedyne co tam podłącze "serweropodobnego" oprócz komputerów i drukarek to może dysk sieciowy Synology oraz system CCTV.

--/EDIT/--
    A co do zaciskarek, moglibyście pomóc mi znaleźć jakąś dobrą do 40zł ? Nie zamierzam kupować super profesjonalnej za 200zł bo pewnie moja przygoda z sieciami po położeniu tego skończy się na pewien czas, ale też nie chcę czegoś co się rozleci jak to ledwo dotknę

0
  • #19 06 Gru 2017 21:13
    pitron
    Poziom 18  

Może switch ci niepotrzebny zamiast niego możesz zainwestować w router coś w stylu np. MikroTik MT RB2011UiAS-2HnD-IN.
    Masz 10 portów LAN 1 SFP pod światłowód do tego usb pod modem i wifi. Wada taka że to sprzęt dla zaawansowanych sieciowców. ASUS RT-AC1200G+ tylko mało portów LAN.

Najlepsza niedroga zaciskarka to taka klasyczna np. Cablexpert T-WC-01 inne brandy w tym stylu.

0
  • #20 06 Gru 2017 21:28
    Birkin_Pl
    Poziom 5  

Akurat moje sytuacja z ISP jest bardzo skomplikowana,dlatego wolę nie ruszać routera :) Natomiast bardzo zależy mi na stworzeniu całej sieci w oparciu o sieć gigabitową, a w przyszłości wykorzystując kable kat. 6 może 10GBPS . Jakbyś mógł podać dokładny link do zaciskarki to byłbym wdzięczny, dla mnie wszystkie wyglądają identycznie

0
  • #22 07 Gru 2017 09:08
    djtommy
    Poziom 24  

W Leroy Merlin kupiłem zestaw - zaciskarka + tester + wciskarka LSA + ściagacz izolacji za 119zł.
    Do domowej roboty się nada.

0
  • #24 07 Gru 2017 14:50
    djtommy
    Poziom 24  

Wygląda identycznie jak ta z zestawu w Leroy Merlin :)
    Daje radę.

0
  • #25 07 Gru 2017 16:03
    JacekCz
    Poziom 33  

Birkin_Pl napisał:
    Akurat moje sytuacja z ISP jest bardzo skomplikowana,dlatego wolę nie ruszać routera :) Natomiast bardzo zależy mi na stworzeniu całej sieci w oparciu o sieć gigabitową, a w przyszłości wykorzystując kable kat. 6 może 10GBPS . Jakbyś mógł podać dokładny link do zaciskarki to byłbym wdzięczny, dla mnie wszystkie wyglądają identycznie

To nie możesz zaciskać wtyczek na kablu. Część zabudowana 'drutem' od panelu do gniazd, zależnie od producenta tzw 'nożem' lub 'beznarzędziowe. Wymagana wysoka kultura "w ręce" i powtarzalność, czego się z netu nie nauczysz.
    Kable (patchcordy i stacyjne) z linki, fabryczne.
    Zaciskanie wtyczek na kablu w tym zakresie, o jakim piszesz nie zachodzi NIGDY.

Na prowizorkach Gb może działać, może nie działać, bądź najgorsze czyli działanie "czasem".

0
  • #26 07 Gru 2017 17:43
    Birkin_Pl
    Poziom 5  

Zaciskarka bardziej byłaby mi potrzebna do ściągania izolacji aniżeli faktycznego zaciskania

0
  • #27 12 Gru 2017 21:50
    konik666
    Poziom 11  

Tu masz podobny wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3401980.html

Z popularnych przewodów polecam z Telefoniki albo Bitnera. Żadnej Chińszczyzny.
    Przewody zawsze zakończone gniazdem z jednej, a panelem z drugiej. Między urządzeniami a gniazdami gotowe patchcordy, nie samoróbki.
    Keystony np A-LAN i nie są Ci potrzebne żadne narzędzia (czytaj "doświadczenie w użyciu").

Dodano po 13 [minuty]:

Sprzęt aktywny:
    TP-Link - super routery do domu do DSL'a. Reszta to loteria, szczególnie urządzenia gigabitowe.
    Mikrotik - nie dla początkujących, niestabilne, oprogramowanie z błędami.

Z niedrogich:
    Najniższe modele HP Enterprise, 3Com, Ubiquity.

0
  • #28 12 Gru 2017 21:54
    hermes-80
    Poziom 43  

Cytat:
    Sprzęt aktywny:
    TP-Link - super routery do domu do DSL'a. Reszta to loteria, szczególnie urządzenia gigabitowe.

Poważnie? :) ja bym odwrócił opisy.

0
  • #29 12 Gru 2017 22:01
    Erbit
    Poziom 28  

konik666 napisał:
    ...

MT nie jest wolne od błędów, szczególnie gdy trzeba wykorzystać możliwości, które daje MT ale stawianie go w takim świetle obok TP-LINK to jakieś nieporozumienie. MT pracując w podstawowej konfiguracji w jakiej pracuje TP-LINK o kilka poziomów bije TP-LINKa w stabilności.

konik666 napisał:
    ...
    Z niedrogich
    Najniższe modele HP Enterprise, 3Com, Ubiquity.

Z punktu widzenia sieci firmowych pewno i niedrogie. Z punktu widzenia konsumenta detalicznego "niedrogość" ma nieco inny wymiar, że o konsumpcji energetycznej 3Com nie wspomnę.

0
  • #30 12 Gru 2017 23:17
    pitron
    Poziom 18  

Ah 3com dobry sprzęt, ale wieki temu wchłonięty przez HP.
    Może kiedyś jakiś fan wykupi prawa do marki i ożywi brand, na razie było minęło :-( :-)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo