Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz w formie powerbanka ( 2w1)

06 Gru 2017 08:12 369 5
  • Poziom 5  
    Witam,
    Ostatnio wpadłem na pomysł żeby skonstruować powerbanka do telefonu, który miałby też wyjście do ładowania laptopa. Założenie jest takie, że powerbank składać się będzie z 6 lub 12 ogniw 18650. Wyjście do telefonu będzie za pomocą przetwornicy step Down z gniazdem USB i wyjściem do 5A natomiast do laptopa... No właśnie i tutaj zaczyna się moje pytanie. Słyszałem, że laptopy są dość wrażliwe na punkcie zasilania i ważne jest żeby zasilacz był oryginalny ( układ kbc siada po jakimś czasie, wiem z autopsji). Więc jak powinienem zrobić wyjście na laptopa, tak żeby było ono bezpieczne dla laptopa ale też wydajne? Dla ułatwienia:
    Mój laptop to Lenovo Flex 3 15,6" a zasilacz w załączniku :) czekam na podpowiedzi.
  • Poziom 31  
    Lenovo ma zasilacze z wtykiem o trzech stykach. Jeden z nich służy do identyfikacji zasilacza i jeśli nie będzie tam odpowiedniego sygnału, to notebook odmówi współpracy.

I na tym oto etapie pomysł zrobienia tego samemu upadnie...

Ale spokojnie, to co wymyśliłeś od dawna jest sprzedawane... Poszukaj np na Amazonie "45000mAh Power Bank External Battery for Lenovo" czy dowolnego innego powerbanka dla laptopa według upodobania i ceny.

Wyjście USB większość z nich ma, z tym nie ma problemu. Tylko musi się umieć poprawnie komubikować z Lenovo. Nie może być byle jaki.
  • Poziom 5  
    No dobrze, a gdybym się uparl? Od gniazda jest to chyba przewód niebieski, da się sprawdzić co " wysyła " ten zasilacz?
  • Poziom 31  
    A jak byś się uparł to musiałbym odszczekać swoje slowa. Jak się okazuje ta identyfikacja zasilacza jest dość banalnie zrealizowana bo jednym rezystorem między centralnym bolcem a masą. Zobacz (na samym dole tej strony):
    http://www.thinkwiki.org/wiki/Power_Connector

Zasilacz w formie powerbanka ( 2w1)

Z tym, że ma to sens tylko jeśli chcesz zrobić to samemu dla samej radości zrobienia czegoś samemu (co jest jak najbardziej zrozumiałe). Ekonomicznie nie opłaci się chyba że już masz ogniwa.

Najprostsza (ale pewnie nie najtańsza) opcja to byłoby poskładnie ile tam masz ogniw w obwód 12V i do tego dokupienie:
    - gotowej ładowarki Li-Ion
    - gotowych samochodowych: ładowarki do smartfona i zasilacza do laptopa. Aby zapobiec pobieraniu prądu na sucho, jakiś wyłącznik odcinający je od ogniw.
    - do tego konieczny byłby jakiś układ chroniący ogniwa przed nadmiernym rozładowaniem
    - kontrola poziomu naładowania (?)
    - wybebeszenie z obudów elektroniki i przełozenie do power banka

Sumaryczna cena powyższych tłumaczy dlaczego czysto ekonomicznie może się nie opłacać. No ale jesli ma być hobbystycznie to się na cenę nie patrzy.

Chyba że chciałbys zrobić dedykowaną elektronikę od zera...
  • Poziom 5  
    Ogniwa mam i to sporo. Według tego co wymyśliłem będzie to zdecydowanie tańsze niż kupione, ze względu na to że ogniwka i podstawowe elementy elektroniczne już mam a rzeczy potrzebne kupię od przyjaciół ze wschodu. Na wyjściu potrzebuję więc 20V a będę miał od około 17-25 V. Jak ustabilizowac to na 20V? Oczywiście tak żeby wyjście dalej mogło osiągnąć około 3.25A
  • Poziom 31  
    Hmm ja zrobił bym to tak:

Użyłbym gotowego samochodowego zasilacza do laptopów, ale takiego do ciężarówki czyli na 12-24V. Z uwagi na koszt laptopa nie warto testować swoich konstrukcji tylko iść w sprawdzone rozwiązania. I to samo z ładowarką do smartfona: ot, kupiłbym sobie gotową samochodową, taką zdolna do pracy 12-24V.

Czyli kupujesz: Zasilacz w formie powerbanka ( 2w1)Zasilacz w formie powerbanka ( 2w1)

Miał byś w razie czego zasilacz samochodowy ktory wedle potrzeb wpinałbyś do powerbanku albo do samochodu. To samo z ładowarką smartfonu. Dostałbyć dwie pieczenie na jednym ogniu.

A w Twoim powerbanku dałbym tylko samochodowe gniazdo zapalniczki + zestaw ogniw + moduł kontroli stanu ogniw / ładowania / zabezpieczenia. Ten możesz kupić na Aliexpress...