Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CX-558WT - częściowy brak synchronizacji OSD

piotrek98 10 Sie 2005 13:50 1255 3
  • #1 10 Sie 2005 13:50
    piotrek98
    Poziom 12  

Witam.

Proszę Szanownych Kolegów o pomoc w ustaleniu uszkodzenia, które polega na tym, ze przy braku sygnału (na ekranie śnieg), słabym sygnale z anteny oraz w przypadku przełączenia TV na AV bez podania na to wejście sygnału, komunikaty OSD nie są zsynchronizowane z obrazem (zarówno w pionie i w poziomie). Dotyczy to również sytuacji włączenia telegazety z jednoczesnym podglądem obrazu. W pozostałych przypadkach, tj. przy w miarę silnym sygnale antenowym, po podaniu sygnału na AV (z wyjątkiem, gdy podany jest obraz białej planszy), zarówno obraz, OSD jak i telegazeta są wyświetlane poprawnie. Dodam, że sam obraz, niezależnie od tego czy odbierany sygnał z anteny jest silny, czy mocno zaśnieżony, albo gdy sygnał wchodzi przez AV zawsze jest zsynchronizowany. To samo dotyczy telegazety – jeśli włączyć samą telegazetę (bez podglądu obrazu) to niezależnie od źródła i jakości sygnału wejściowego jest ona stabilnie wyświetlana na ekranie (chodzi o elementy stałe a nie o treść gazety).Co zrobiłem i do czego doszedłem. Po pierwsze wymienione elektrolity po stronie pierwotnej i w gałęzi 16,5V, 12V. Napięcia zasilające w zasadzie są poprawne. Poprawiłem luty na stabilizatorach na płycie głównej i module TXT. Sygnał wideo zanim trafi do układu synchronizacji (TDA2579A) przechodzi przez moduł TXT, gdzie są SAA5231+SAA5243. Wchodzi na pin 27 SAA5231 i wychodzi do TDA 2579A z pinu 1. Podglądając oscyloskopem sygnał na wejściu TDA 2579A (oraz wyjściu z SAA5231) widać, że sygnał przez SAA5231 przechodzi. Zauważyłem też, że OSD jest stabilnie wyświetlane na ekranie tylko wtedy, gdy sygnał SAND z SAA5243 ma właściwy kształt (3-poziomowy) – tak jest przy odbieraniu silnego sygnału z anteny. W przypadku gdy sygnał stacji jest słabszy, obraz na ekranie oczywiście jest poprawny, ale OSD lata, zaś sygnał SAND posiada 2 poziomy (dolne) zamiast trzech. Próbowałem podmienić wszystkie ceramiki z otoczenia SAA5231 ale niestety niczego to nie zmieniło. Regulacja trymerem przy kwarcu 6MHz powoduje tylko zmianę kierunku (lewo-prawo) i prędkość poruszania się komunikatów OSD na ekranie.
    Posprawdzałem wszystko co przyszło mi do głowy i pomysły sie skończyły. Czy w takiej sytuacji może być uszkodzony jeden z układow SAA? Proszę o opinie i pozdrawiam.

Piotrek

0 3
  • #2 10 Sie 2005 15:57
    Cobra
    Poziom 26  

moze któryś elek w p.cz ???

0
  • #3 11 Sie 2005 09:49
    piotrek98
    Poziom 12  

Raczej nie, bo jak przełącze TV na wejście AV/Euro i nie podam na nie sygnału (ekran czarny) to OSD również jest niezsynchronizowane. Zauważyłem też, że jak przez Euro podam z generatora sygnał białej planszy (luminancja 80% i 100%) z OSD dzieje się to samo co jest jednak trochę dziwne (na pozostałych planszach testowych OSD wyświetla się prawidłowo a sam obraz jest ostry jak brzytwa).
    Coś jest nie tak przy SAA5231 albo SAA5243, ale nie mam ich jak sprawdzić/podmienić, a kupować w ciemno nie chcę bo trochę jednak kosztuja (saa5243).

0
  • #4 12 Lip 2012 16:52
    piotrek98
    Poziom 12  

Być może ktoś jeszcze skorzysta - po wymianie SAA5231 jest wreszcie ok.

0