Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydzielone z DIY Akustyka - kolumny z głośnikami Monacor

fryck 05 Gru 2017 10:43 762 38
  • #1 05 Gru 2017 10:43
    fryck
    Poziom 7  

Temat świeży to podrzucę wam coś z nowych gratów co bym chciał zrobić.Macie doświadzczenie z Monacor-em?
    Niskotonowy:
    https://monacor.pl/produkty/sp-300p
    Sredniotonowy:
    https://monacor.pl/produkty/tf-0615mr
    Wysokotonowy:
    https://monacor.pl/produkty/ht-88
    lub ten:
    https://monacor.pl/produkty/mhd-240

Zwrotnica- docelowo wymiana tych dwóch elektrolitów:
    https://monacor.pl/produkty/dn-10
    Tłumik wysokotonowego:
    https://monacor.pl/produkty/at-62sk

To wszystko do wzmacniacza Kenwood około 2x75W maksymalnie jest to 2x100W,koncówki i trafo chłodzone powietrzem.Niskotonowy musi być 30cm a wysokotony musi być jakiś tubowy.

• #2 05 Gru 2017 14:14
    cefaloid
    Poziom 29  

Ale co chcesz osiągnąć z tymi Monacorami? Poskładać losowe nie sprawdzone głośniki z losową zwrotnicą w losowej obudowie?

Serio chcesz wydać 1600zł na samą elektronikę (czyli pewnie grubo ponad 2000) na takiego składaka?

Na 99.999% zagra fatalnie ale i tak złożysz i napiszesz że zagrało super.

Jeśli nie znasz się na tym poszukaj gotowej i pomierzonej konstrukcji. W cenie tych Monacorów jest w czym wybierać. Albo za te 2000 kup jakieś używane kolumny. Za tyle to masz super wybór.

• #3 05 Gru 2017 16:04
    fryck
    Poziom 7  

Już typowa odpowiedź polskiego forum.
    Fatalnie to to napewno nie zagra.
    A kto powiedział,że sie nie znam?Kto powiedział że losowo dobrane(parametry masz pod spodem każdego głośnika)Kto powiedział ,że losowa obudowa?
    Moje pytanie jest co do firmy ewentualnie inny średni i wysoki ton który zniesie ciągłe obciążenie pełną mocą.
    Parametry są podane poniżej każdego głośnika-tylko nie miałem do czynienia z ta firmą czy nie odbiegają jak stąd na księżyc.
    Podstawą jest podany głośnik niskotonowy do mojego wzmaka i do tego co i gdzie bedzie słuchane,reszta dowolna.
    ALe ty już wiesz ,że na 99 procent zagra fatalnie.
    Zwrotnicę chciałbym dobrać pod ten głosnik niskotonowy ale bez symulacji i testów to teoretyczne wyliczenia co do zwrotnicy można sobie między bajki wsadzić.
    Srednie i wysokie może by być masówka zwrotnica dobrej jakości ale pod ten śreniotonowy nic ponizej 800Hz a na wysoki może być 4500Hz
    Ostatnie kolumny zrobiłem kilkanaście lat temu i grały jakoś o niebo lepiej niż gotowce dużo droższe i zarabiały na siebie.Liznąłem wtedy programu speaker workshop ale mineło własnie te kilkanaście lat.....

• #4 05 Gru 2017 18:26
    cefaloid
    Poziom 29  

fryck napisał:

...lub raczej typowa reakcja gniewnego użytkownika polskiego forum.

fryck napisał:

Jak widzisz doskonale przewidziałem że pójdziesz w zaparte.
    Ale kto bogatemu zabroni wydać ponad 2000zł na coś czego efektów nikt nie przewidzi (zamiast na coś gotowego i sprawdzonego).

fryck napisał:
    A kto powiedział,że sie nie znam?Kto powiedział że losowo dobrane(parametry masz pod spodem każdego głośnika)Kto powiedział ,że losowa obudowa?

Ty sam. Cytuję: "Ostatnie kolumny zrobiłem kilkanaście lat temu i grały jakoś o niebo lepiej niż gotowce dużo droższe i zarabiały na siebie.Liznąłem wtedy programu speaker workshop ale mineło własnie te kilkanaście lat....."

Masz czym wykonać pomiary? Umiesz to robić? Chce Ci się? Nie - bo byś nie zadawał takich pytań.
    Ja sam miałbym z tym problemy i wiem że inni znają się duzo lepiej, korzystajmy z tego. Po to jest internet.

fryck napisał:
    Moje pytanie jest co do firmy

Fima sprzedająca budżetowe głosniki za zbyt dużą cenę, jadąca na tym że kiedyś coś znaczyli. Ot firma jak Blaupunkt - kiedyś to było coś, dziś dno. Za cenę tego niskotonowego (kosz to wytłoczka z blachy, jakaś ochydna uszczelka z przodu głosnika, efektywność 96dB - totalnie z kosmosu) masz o niebo lepsze opcje jak np STX W.27.500.8.FCX czy Peerless SLS 315, Scan-Speak 26W/8534G00 itd.

fryck napisał:
    Podstawą jest podany głośnik niskotonowy do mojego wzmaka i do tego co i gdzie bedzie słuchane,reszta dowolna.
    ALe ty już wiesz ,że na 99 procent zagra fatalnie.
    Zwrotnicę chciałbym dobrać pod ten głosnik niskotonowy ale bez symulacji i testów to teoretyczne wyliczenia co do zwrotnicy można sobie między bajki wsadzić.
    Srednie i wysokie może by być masówka

Jeśli takie są założenia projektowe to tak, wiem że zagra fatalnie. Będzie to kolumna do dudnienia.

I naprawdę ja nie piszę tego wobec Ciebie złośliwie. Po prostu może szkoda pieniędzy na takie eksperymenty, te 2000-2500 starczy ci na fajne kolumny uzywane lub na wykonanie samemu czegoś co ktoś inny wykonał a inni słuchali. na coś co daje gwarancję że dobrze zagra.

Poszukaj tutaj: https://ssl.diyaudio.pl/forumdisplay.php/39-Projekty-kolumny
    Albo coś z Troelsa: http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm
    Zaph: http://www.zaphaudio.com/

Szkoda Twojego czasu i pieniędzy na niesprawdzone głośniki o których mało kto coś wie (bo kupują je głównie dresy, na tylną półkę do BMW). To nie są małe pieniądze i wydaj je mądrze.

• #5 05 Gru 2017 21:37
    fryck
    Poziom 7  

No podwójnie niekulturalna ospowiedź(ta co już jest skasowana tymbardziej)
    Fatalnie to dla mnie hyrczące gotowe zestawy co firmy robią za grubą kasę i montują szczególnie w autach i te "sprawdzone"co na mocy znamionowej grają godzinę i dym.
    Ale dla uzależnionego audiofila 1dB odchyłkli na charakterystyce jest słyszalne (szczególnie poniżej 16Hz)

cefaloid napisał:
    Masz czym wykonać pomiary? Umiesz to robić? Chce Ci się? Nie

Znowu ty odpowiadasz sam sobie
    cefaloid napisał:
    bo byś nie zadawał takich pytań

Nie mogę tego pojąć poco tacy jak ty siedzą na tych forach skoro nikt nie ma zadawać pytań to po co tu siedzisz i idiotyczne teksty piszesz.
    Czemu ten problem wystepuje tylko na elektrodzie.
    Jeden taki jeleń skasował mi kiedyś temat z awarią spawarki zanim ludzie mi pomogli i jak to on się mądrzył kim to on nie jest i co on robi w prywatnych wiadomościach.A jaka była awaria to żaden zakład naprawczy w mieście się nie wyznał.
    Na szczęście okazało się ale taki filozof jak ty też odrazu stwierdził ,że się nie znam i nie chciał i nie dał ludziom się wypowiedzieć ale ludzie byli mądrzejsi i pomogli na PW bo czasem proste urządzenie a jednak....
    Więc jak ci ciężko to kasuj swojego użytkownika szkoda nerwów obydwóch stron?
    I oczywiście nic nie piszę złośliwie.

cefaloid napisał:
    Ja sam miałbym z tym problemy i wiem że inni znają się duzo lepiej, korzystajmy z tego. Po to jest internet

Halo halo pierwsze piszesz ,że nic nie wiem po co pisze po co pytam a teraz piszesz ,że po to jest internet.To w czym problem wskazać kto i czego dzisiaj używa.
    Odpowiedzi zaprzeczają się jedna w drugą
    cefaloid napisał:
    Jak widzisz doskonale przewidziałem że pójdziesz w zaparte.

Nie ja idę w zaparte tylko dajesz odpowiedź w stylu "ja wiem i już" "tak ma być i już" ja to ja" "ja bo ja.."itp
    A dopiero póżniej piszesz normalnie jak człowiek:
    cefaloid napisał:
    Fima sprzedająca budżetowe głosniki za zbyt dużą cenę, jadąca na tym że kiedyś coś znaczyli. Ot firma jak Blaupunkt - kiedyś to było coś, dziś dno. Za cenę tego niskotonowego (kosz to wytłoczka z blachy, jakaś ochydna uszczelka z przodu głosnika, efektywność 96dB - totalnie z kosmosu)

Więc jak przeszliśmy do konstruktywnej rozmowy to:
    cefaloid napisał:
    Jeśli takie są założenia projektowe to tak, wiem że zagra fatalnie. Będzie to kolumna do dudnienia.

Nie zrozumiałeś mnie chyba a może...ale napiszę że chodzi mi o filtr do średniotonowego i wysokotonowego-nikt nie robił średniego i wysokiego tonu pod głośniki.
    Dlaczego pasuje zrobić pod niskotonowy to napewno wiesz-chodzi oczywiście o zrobienie pod konkretny dany głośnik.
    Nie wiem mi się dudnienie kojarzy z "wolnym" głośnikiem o takie Alphardy przedstawicielem dudnienia są ale słyszałem nie raz jak tacy po 60-tce mówią tak na głośne granie jeśli bas jest większy niż w ich starym radiu unitra z lat 70-tych

diyaudio.pl znam kiedyś była tam konstruktywna dyskusja jeszcze wcześniej była chyba pod inną domeną

Co do głośników które podałeś tak jak pisałem średnica bardzo dobrze jakby była 30 gdyż w wiekszych pomieszczeniach czasem będzie odtwarzane.Z decybelami poniżej 90 dla niskotonowego bym nie zjeżdzał tymbardziej przy średnicy koło 25 cm,fakt że duża moc ale celowałbym 90dB minimum.
    Takie to założenie projektu moc nie za duża chciałbym wykorzystać ten wzmacniacz co mam.
    A przypomniało mi się kiedys były głośniki Beyma i tu jakości nikt nie podważył ale co jest w obecnych dziwnych czasach?Glosniki miały małe straty.

Co do wysokotonowego mogłoby być coś w kierunku GDWT 9/100 ale ta firma też chyba już dzisiaj nic nie znaczy ale po tych fuzjach jak to się w sumie skonczyło,jest ta sama technologia?Niskotonowy Tonsil odpada,nie przekonam się już ryzyko za duże nie znam osoby która niskotonowych by nie spaliła.Nie podważam jakości.

• #6 06 Gru 2017 07:48
    cefaloid
    Poziom 29  

Rób jak uważasz. Ty wiesz lepiej co chcesz zrobić i oczekujesz tu jedynie poklasku jaki masz super pomysł.

Jedna prośba z mojej strony:
    nie zaśmiecaj cudzego tematu o Tonsilach jakimiś Magnatami. To jest tu dowodem braku kultury forumowej a nie moje wypowiedzi. Załóż swój temat. O ile chcesz posłuchać opinii a nie tylko poklasku jaki to masz super pomysł. W przeciwnym przypadku już nic nie pisz bo i po co. Skoro i tak wiesz lepiej co zrobić, jak to zrobić i jak to zagra. Po co się masz pytać o coś co wiesz lepiej?

• #7 06 Gru 2017 09:50
    fryck
    Poziom 7  

Z mojej strony jest kultura przeciwnie do Ciebie(mam nawet na poczcie to co zostało usunięte masz ludzi za szczeniaków i tyle!

Przepraszam autora za zaśmiecenie ale na jak można nie reagować na takie hamstwo? Gośc gada jak nakręcony:poklaski,poklaski,niestety sama zasada działania forum promuje takich ubeków(zgłoś do moderatora +3pkt) więc gośc najpierw ubliża człowiekowi a pózniej zgłasza.

Żadnych poklasków nie chcę! mamrałeś ,że nie ma założeń napisałem ci wyraźnie z czego wychodzimy to ty jak nakręcony dalej poklaski i poklaski i kolejny post poklaski i skoro wiesz lepiej itp-a w ani jednym miejscu nie napisałem,że to będzie lepsze czy tamto.

Nie chciałem żeby ta dyskusja się rozwinęła na tyle tekstu.Autora jeszcze raz przepraszam.Moderator jak to usunie to dalej będzie karmił tego trola który zamiast odpowiadać jak człowiek mądrzy się na pół strony.KONIEC

Dodano po 10 [minuty]:

fryck napisał:
    Co do wysokotonowego mogłoby być coś w kierunku GDWT 9/100 ale ta firma też chyba już dzisiaj nic nie znaczy ale po tych fuzjach jak to się w sumie skonczyło,jest ta sama technologia?

Więc o Tonsilu
    Może koledzy z wcześniejszych postów czytają jednak co ja piszę,jaka jakość obecnie wysokotonowych?

• #8 06 Gru 2017 14:30
    cefaloid
    Poziom 29  

fryck napisał:
    Z mojej strony jest kultura przeciwnie do Ciebie(mam nawet na poczcie to co zostało usunięte masz ludzi za szczeniaków i tyle!

To może kilka przykładów tej kultury:

fryck napisał:
    forum promuje takich ubeków

fryck napisał:
    mamrałeś

fryck napisał:
    tego trola

fryck napisał:
    Jeden taki jeleń

Nie sądzę, by po czymś takim ktokolwiek się tu jeszcze odezwał.

• #9 06 Gru 2017 14:31
    marian133
    Poziom 37  

cefaloid napisał:
    Nie sądzę, by po czymś takim ktokolwiek się tu jeszcze odezwał.

Ja lubię takie tematy :)

fryck napisał:

Niestety tak zagra.
    Czy i mnie też za taką odpowiedź zjedziesz? :)

fryck napisał:
    A kto powiedział,że sie nie znam?Kto powiedział że losowo dobrane(parametry masz pod spodem każdego głośnika)

Patrząc właśnie na parametry zaproponowanych głośników wychodzi na to że się jednak nie znasz.

fryck napisał:
    Moje pytanie jest co do firmy ewentualnie inny średni i wysoki ton który zniesie ciągłe obciążenie pełną mocą.

Czyli z jaką?
    Możesz na podstawie tych zaproponowanych głośników i ich parametrów napisać ile każdy z nich "wytrzyma"? (podaj ilość watów)

• #10 06 Gru 2017 15:23
    dominator8
    Poziom 20  

marian133 napisał:
    Ja lubię takie tematy
    Uwielbiasz. Miło jest kopać leżącego szczególnie w dwójkę/trójkę - doświadczyłem tego z n-krotnie z Twojej strony. Ot taki Twój styl - ja już się przyzwyczaiłem :)
    cefaloid napisał:
    Na 99.999% zagra fatalnie ale i tak złożysz i napiszesz że zagrało super.
    marian133 napisał:
    Niestety tak zagra.
    Zaproponujcie może koledze Fryck jakieś sensowne rozwiązanie - zaproponujcie głośniki, podział, może wesprzyjcie pomiarem. Ja powiem szczerze nie wiem jak to zagra. Wyszedł bym na miejscu kolegi od zwrotnicy z kalkulatora (oczywiście zakładając sensowny podział dla danych sekcji) i wtedy na drodze pomiaru dokonał finalnej korekcji elementów.
    marian133 napisał:
    Patrząc właśnie na parametry zaproponowanych głośników wychodzi na to że się jednak nie znasz.
    A jest ktoś na tym forum kto oprócz Ciebie i kolegi Usuniętego się zna? (Na pewno nie ja).
    fryck napisał:
    Żadnych poklasków nie chcę!
    cefaloid napisał:
    Ty wiesz lepiej co chcesz zrobić i oczekujesz tu jedynie poklasku jaki masz super pomysł.
    Klasyczny przykład manipulacji - powiedziałeś, tego oczekujesz itp (fakty są inne). Ludzie dajcie żyć. W natłoku postów można takie informacje przeoczyć i w jakiej sytuacji stawia się np. Kolegę Fryc? - idioty.. Tak.. Tak właśnie wygląda przekaz jaki występuje nagminnie na tym forum - to taki poziom kultury i sprytu inaczej :)

• #11 06 Gru 2017 15:42
    fryck
    Poziom 7  

marian133 napisał:
    Czyli z jaką?
    Możesz na podstawie tych zaproponowanych głośników i ich parametrów napisać ile każdy z nich "wytrzyma"? (podaj ilość watów)

Odpowiem na to resztę,pozostawiam bez komentarza
    A jaka może być maksymalna moc człowieku? przecież nie taka przy której wystepują zniekształcenia a głośnik jeszcze "gra".
    Nie doprecyzowałeś pytania więć moze nie ogarniasz chodzi ci o moc przed filtrem czy za filtrem dla danego głośnika bo zależy jak skonfiguruje zwrotnicę.
    Firmy przekłamują z RMS.

Człowieku to JA zadałem pytanie więc ty odpowiedz.Problem ze zrozumieniem słowa pisanego czy co?Już gośc napisał że sciema w parametrach czyżby nie chciało ci się czytać?

• #12 06 Gru 2017 16:27
    marian133
    Poziom 37  

Tak jak myślałem...

Gdybyś miał więcej pokory to bym pomógł, ale w takiej sytuacji szkoda pisania.
    Powodzenia w konstruowaniu super grających kolumn. Widzę że wiesz już wszystko, temat można zamknąć.

• #13 06 Gru 2017 16:44
    cefaloid
    Poziom 29  

dominator8 napisał:
    Zaproponujcie może koledze Fryck jakieś sensowne rozwiązanie - zaproponujcie głośniki, podział, może wesprzyjcie pomiarem.

Tak powinniśmy zrobić i tak byśmy zrobili gdyby pytający choć trochę tego chciał. Z jego odpowiedzi nic takiego nie wynika.

• #14 06 Gru 2017 16:44
    marian133
    Poziom 37  

dominator8 napisał:
    Uwielbiasz. Miło jest kopać leżącego szczególnie w dwójkę/trójkę - doświadczyłem tego z n-krotnie z Twojej strony. Ot taki Twój styl - ja już się przyzwyczaiłem

Oczywiście, uwielbiam czytać tematy ludzi którzy "myślą" że pozjadali wszystkie rozumy. Gdy im się pisze że coś jest źle to dość zabawnie reagują, zgadnij jak :)

dominator8 napisał:
    Zaproponujcie może koledze Fryck jakieś sensowne rozwiązanie - zaproponujcie głośniki, podział, może wesprzyjcie pomiarem.

Przecież jest mnóstwo gotowych konstrukcji do kopiowania, wystarczy przejrzeć internet.
    A to że nie ma akurat dobrze zaprojektowanych kolumn na tanich głośnikach z wooferem 12", no to tylko świadczy samo za siebie. Już to kiedyś tłumaczyłem.

dominator8 napisał:
    Ja powiem szczerze nie wiem jak to zagra.

Ja się domyślam, bo o zwrotnicach mało wiesz, co już udowodniłeś.
    Wystarczy spojrzeć na charakterystyki głośników oraz podział i rodzaj filtrów w tej uniwersalnej zwrotnicy i już wiadomo że dobrze to nie zagra.

dominator8 napisał:
    Wyszedł bym na miejscu kolegi od zwrotnicy z kalkulatora (oczywiście zakładając sensowny podział dla danych sekcji) i wtedy na drodze pomiaru dokonał finalnej korekcji elementów.

W tym akurat jesteś dobry, szkoda tylko że zwrotnicą z kalkulatora i bez pułapek to i tak nie zagra.

dominator8 napisał:
    A jest ktoś na tym forum kto oprócz Ciebie i kolegi Usuniętego się zna?

Owszem, mają tutaj założone konta.
    I powiem Tobie w tajemnicy, są lepsi ode mnie ;)

• #15 06 Gru 2017 17:47
    dominator8
    Poziom 20  

marian133 napisał:
    Gdy im się pisze że coś jest źle to dość zabawnie reagują, zgadnij jak
    Kolego Marian133 w Twoich wypowiedziach nie ma Cienia argumentu merytorycznego - puste słowa to wiesz.. Kończ Waść, wstydu oszczędź.
    marian133 napisał:

Ja się domyślam, bo o zwrotnicach mało wiesz, co już udowodniłeś
    Mało o mnie wiesz - domysły to u Ciebie chleb powszedni - nie o to w tym chodzi. Siła Twojego argumentu jest taka - bo być tak musi, albo że przekrój 8mm^2 do kolumienek 100W jest dobry - bo fajnie to wygląda.. Przestań...
    marian133 napisał:
    Wystarczy spojrzeć na charakterystyki głośników oraz podział i rodzaj filtrów w tej uniwersalnej zwrotnicy i już wiadomo że dobrze to nie zagra.
    Masz niebywałą zdolność by na podstawie kilku wykresów wydawać zero jedynkowe wyroki - to czy dane głośniki zagrają razem dobrze decyduje nie tylko charakterystyka przenoszenia czy parametry ale i barwa danego głośnika, która zależy od zniekształceń właściwych dla danego przetwornika. Poza tym jak można wydać taką opinię bez pomiaru? Rozumiem, że wypowiedź w stosunku do kolegi Fryck (To nie zagra) jest dla niego radą - w moim odczuciu "merytoryczną" i "wartościową" i "niezłośliwą".
    marian133 napisał:
    W tym akurat jesteś dobry, szkoda tylko że zwrotnicą z kalkulatora i bez pułapek to i tak nie zagra.
    W temacie projektowania i budowy kolumn na pewno nie gorszy niż Ty :) (pomijając u mnie totalny brak zaplecza stolarskiego) Różnica między nami jest taka, że jak ktoś pyta to ja odpowiadam, a Ty próbujesz kogoś zniechęcić i ubliżyć - to kwestia kultury osobistej i wychowania (przepraszam za szczerość ale patrząc przez pryzmat ogółu Twoich wypowiedzi na elektroda.pl tak to niestety wygląda).
    marian133 napisał:
    I powiem Tobie w tajemnicy, są lepsi ode mnie
    To nie tajemnica, że skromność w Twoim wydaniu to ogromna wartość. :)

• #16 06 Gru 2017 18:28
    marian133
    Poziom 37  

dominator8 napisał:
    Kończ Waść, wstydu oszczędź.

Podobno dużo czytasz anglojęzycznych technicznych artykułów o elektroakustyce... ja bym proponował zajrzeć też czasem do polskich książek i nie używać wyrazów i zdań których się nie rozumie.

dominator8 napisał:
    albo że przekrój 8mm^2 do kolumienek 100W jest dobry - bo fajnie to wygląda.. Przestań...

Widzę że jak nie masz nic do powiedzenia do wyciągasz jakieś tematy co do których masz zastrzeżenia, błędne zresztą.
    Po za tym mylisz się w zeznaniach, kabel nie miał 8mm* tylko 5.
    Jeśli chcesz podważyć prawa fizyki odnośnie wyższości kabla 5mm* nad 2,5mm*, to gratuluję. Zrób testy, pomiary, wypisz papierki... Nobel czeka :)

dominator8 napisał:
    Masz niebywałą zdolność by na podstawie kilku wykresów wydawać zero jedynkowe wyroki - to czy dane głośniki zagrają razem dobrze decyduje nie tylko charakterystyka przenoszenia czy parametry ale i barwa danego głośnika, która zależy od zniekształceń właściwych dla danego przetwornika.

Ooo, dobrze że wspominasz o zniekształceniach :)
    Jak widać jesteś zdolny nawet do strzelenia sobie w kolano tylko po to aby komuś udowodnić że źle pisze.
    A teraz śmiało, pokaż swoje odgrody :)

A co do charakterystyk, to musisz wiedzieć że one są najważniejsze, zwłaszcza gdy chcemy użyć zwrotnic z kalkulatora.

dominator8 napisał:
    W temacie projektowania i budowy kolumn na pewno nie gorszy niż Ty

Szkoda tylko że jak na razie nie pokazałeś nic aby to udowodnić... co jedynie konstrukcje przy których udowadniasz że jest odwrotnie.

Ale spokojnie, wiemy, nie musisz nic udowadniać (znamy już tą śpiewkę).

dominator8 napisał:
    Różnica między nami jest taka, że jak ktoś pyta to ja odpowiadam, a Ty próbujesz kogoś zniechęcić i ubliżyć - to kwestia kultury osobistej i wychowania

I co odpowiedziałeś?
    Że ma wykonać zwrotnice z kalkulatora?
    Przecież ta Monacora też jest z kalkulatora :)
    I co w niej pozmieniasz? podział? stromość filtrów?
    Jak myślisz dlaczego zwrotnice uniwersalne są zazwyczaj 12db/okt?

Ja przynajmniej odpowiedziałem szczerze i napisałem prawdę. Jednocześnie nie nakłaniam do kombinowania ponieważ wiem że nic z tego nie wyjdzie.

No ale widzę że się odpowiednio dobraliście, obaj myślicie że już wszystko wiecie, obaj zero pokory.
    Róbcie, zobaczymy co z tego wyjdzie.

• #17 06 Gru 2017 21:31
    fryck
    Poziom 7  

marian133 napisał:
    Jak myślisz dlaczego zwrotnice uniwersalne są zazwyczaj 12db/okt?

Co zmiana w Biedronce sie skończyła że cię wzieło na klepanie i klepanie bez sensu?
    Coś ci się pomyliło to nie jest człowieku High-End i on napewno wie czemu się tego nie robi i jest to zbyteczne w klasie niższej niż wyżej wymieniona.Piszesz same podteksty i pytania bo odpowiedzi pewnie nie znasz-no w sumie jak się robi te "gotowce"
    Trolowanie i tyle ani jednego argumentu ,podniecacie się kilkoma wzorami jakby to nie wiadomo co było.Gościu byś widział co się liczy i czym się co sprawdza.
    marian133 napisał:
    Przecież ta Monacora też jest z kalkulatora

Co ty masz z tym Monacorem ile jeszcze bedziesz spamował?
    marian133 napisał:
    ja bym proponował zajrzeć też czasem do polskich książek i nie używać wyrazów i zdań których się nie rozumie

Masz tam trochę książek o elektroakustyce?Polecam przy kasowaniu buraków na kasie może po lekturze chodź raz dasz odpowiedź a nie same pytania z podtekstem.

I te wasze udowodnić,udowadnianie,pokazywanie ja pierdziele to są zaburzenia osobowości,dziecinada lub trwałe zmiany charakteru.Tutaj się dowartościować się ktoś chce jak go w domu i w robocie gonią jak psa.

• #18 07 Gru 2017 09:20
    marian133
    Poziom 37  

fryck napisał:
    Co zmiana w Biedronce sie skończyła że cię wzieło na klepanie i klepanie bez sensu?

fryck napisał:
    ...kasowaniu buraków na kasie...

fryck napisał:
    .Tutaj się dowartościować się ktoś chce jak go w domu i w robocie gonią jak psa.

Widzę że coś Cię gryzie... zaparz sobie melisę, podobno pomaga ;)

fryck napisał:
    Co ty masz z tym Monacorem ile jeszcze bedziesz spamował?

Gdybym pisał notorycznie o innej firmie to mógłbyś tak napisać, a w sytuacji gdy sam zaproponowałeś Monacory, to ja nie wiem... chyba coś z Tobą nie tak.

• #19 07 Gru 2017 10:36
    fryck
    Poziom 7  

Nie czytasz dokładnie całego tekstu,skończmy z tymi złośliwościami.
    Jak byś czytał to byś wiedział kiedy miałem ostatnio z tymi sprawami do czynienia i wtedy polecali Monacora i był chyba droższy.

marian133 napisał:
    Widzę że coś Cię gryzie...

Gryzą mnie hamskie odzywki i podpuszczanie do kłotni

Już mam metlik w głowie jak właśnie przejrzałem trochę i każdy chwali swoje i już nie jestem pewien co do wykonania kolumny i doboru gdyż mocą jaką dysponuję zmniejsza mi wybór do minimum.
    Lubiłem zawsze brzmienie estradowe i dzisiaj się zastanawiam czy nie zrobić czasem 2-way na driverze co pokryje nisko pasmo ale taki driver kosztuje sporo $$$.
    Dobra wiadomość jest taka ,że dawniej kosztowały więcej.
    Napewno głosnik niskotownowy chciałbym 12" ale wczoraj jak już napisałem kiepsko z tą mocą i może wzmacniacz by kupić inny docelowo.
    NA 100% obudowa B-R
    Co do STX 12" ,coś te głosniki tanie patrząc na parametry.
    Kolumna pewnie docelowo by pojechała także do Granata odnośnie zwrotnic.Za tą cenę nie ma sensu głowy sobie zawracać gdyż lepiej w tym czasie zarobić na te ewentualne zwrotnice.

• #20 07 Gru 2017 10:50
    marian133
    Poziom 37  

fryck napisał:
    Kolumna pewnie docelowo by pojechała także do Granata odnośnie zwrotnic.

No i teraz można sensownie porozmawiać.

Od początku...
    Dlaczego głośnik 12"?
    Dlaczego obudowa BR?
    Jakie mogą być maksymalne wymiary obudowy?
    W jakim pomieszczeni będzie słuchane?
    Jaka muzyka?
    Projekt ma być robiony po to aby słuchać muzyki w dobrej jakości w stosunku do ceny czy ma być tylko projektem do hałasowania?

• #21 07 Gru 2017 11:35
    fryck
    Poziom 7  

-Słuchane w domu prywatnym, pomieszczenie można powiedzieć 9/10 i okresowo używany do nagłosnienia przy powierzchniach wiekszych trudnych teraz do określenia.Może być ,że trzeba będzie wykorzystywać max przez ileś tam godzin.
    Pomieszczenie codzienne jest nieregularne,połowa w drewnie.
    I to ma byc zestaw finalny bez tego ,że za jakiś czas zachce coś większego.
    Tak półżartem-napiszę żeby nie było znowu rozpisywania się poniżej 12" nie czuć tego w otrzewnej :) bo fizyki nie oszuka.

-Obudowa jest bez ograniczeń-myśle ,że to twoja myśl w kierunku pójscia obudowy zamkniętej.
    Obudowę mogę wystrugac sobie kształt jaki tylko sobie wymyślę na CNC z materiału jaki chcę na dzień dzisiejszy.

-B-R dlatego ,że zyskujemy dół,wady wiadomo ,że są ale nie potrzebuję aż takiej liniowości jak zamknięta łatwo może mi dać.Każdy z nas myślę że wie które głośnik do zamkniętej które do B-R.
    Te z EBP pośrednim co przeważnie duże opóżnienie się robi na podbiciu-mogło coś by być ale w granicach rozsądku.To nie ma być High-End ani też szmelc.

Jest możliwość też budowy z krótką tubą nie TL jak dobrze pamiętam pasowałoby patrzeć jeszcze wtedy na większe Xmax oraz jak najwyższe BL.No i wiadomo ,że głośnik na sztywnym zawieszeniu.Bardzo podoba mi się takie brzmienie.

-Co do muzyki nie pchał bym się tak daleko jak dla mnie podzieliłbym na to co słuchają klasyki/metalu i gitar/reszta techno,dance,hip hop,pop
    Natężenie dzwięku musi być wysokie a bas raczej nie może być za miękki i długi.
    Będzie słuchane jak i trance/techno i wszystkie jego podziały jak i guns n roses ,phill collins itp

-Zawsze jest najważniejsze możliwe jak najwieksze zaoszczędzenie $$$ żeby mnie każdy zrozumiał,róznica 1% a w kasie 50%
    Nazwałbym to dobry stosunek jakości i wysoki poziom ciśnienia akystycznego do ceny w granicach rozsądku.Ponizej 90 dB bym nie szedł ale to jest sprawa względna bo jeszcze jest powierzchnia i moc.

• #22 07 Gru 2017 13:49
    cefaloid
    Poziom 29  

fryck napisał:
    Tak półżartem-napiszę żeby nie było znowu rozpisywania się poniżej 12" nie czuć tego w otrzewnej :) bo fizyki nie oszuka.

mała dygresja:

Ta sama fizyka mówi, że dość podobną efektywną powierzchnię membrany uzyskasz z jednego głosnika 12" jak z pary głosników 8". Więc z technicznego punktu widzenia efekty dla otrzewnej zbliżone a pula głośników do wykorzystania znacząco wzrasta.

Pytanie - czy taką opcję też rozważasz (jeśli nie, to nie będę tego krytykował)?

No i jeszcze nie padło najważniejsze pytanie. Za ile +/- pieniędzy by to miało być.

• #23 07 Gru 2017 14:04
    fryck
    Poziom 7  

Rozwiazanie by wchodzilo w gre ale czy te glosniki produkcyjnie beda identycznie?nie chcialbym aby wzajemnie się znosily.
    Na pewno osiagniemy wysokie cisnienie akustyczne ale co do ich rozmiaru membrany pojedynczego przetwornika, tej dlugosci fale w standardowej obudowie nie sa chyba w stanie przetworzyc.
    Tak/Nie?

• #24 07 Gru 2017 14:37
    cefaloid
    Poziom 29  

Fale dźwiękowe dla częstotliwości 50Hz mają długość rzędu 6,8m. To nie tu jest problem bo żaden z głośników nie zbliża się wymiarami do tej długosci fali. Ale owszem częstotliwość rezonansowa głosnika 12" jest niższa jak zestawu dwu 8". Zależnie od tego jak niską częstotliwość miałaby taka kolumna przenosić ma to znaczenie lub nie...

No, ale Marian raczej coś chyba zaproponuje (bo obiecał) - i ew potwierdzi/zaneguje moja propozycję.

• #25 07 Gru 2017 15:40
    kortyleski
    Poziom 40  

A dlaczego nie pomyśleć o zestawie 2+1? Tak, wiem. Scena zniknie ale tylko w komputerowych pierdziawkach. Dobre 2way plus schowany gdzieś sub i zaczyna być przyjemnie. Ja celował bym w jakieś 12 cali i solidną kopułkę. Subwoofer... tak coś mi intuicja podpowiada sztywne 15 cali w zamkniętej obudowie... co wy na to?

• #26 07 Gru 2017 17:08
    dominator8
    Poziom 20  

kortyleski napisał:
    Ja celował bym w jakieś 12 cali i solidną kopułkę
    Jak najbardziej takie rozwiązanie ma sens. Aczkolwiek z punktu widzenia jakości średnicy lepszą opcją mogło by się okazać np. 10" na dole i średniej mocy gwizdek u góry.
    kortyleski napisał:
    Subwoofer... tak coś mi intuicja podpowiada sztywne 15 cali w zamkniętej obudowie... co wy na to?
    Ja tak u siebie mam - bardzo sobie cenię takie rozwiązanie szczególnie w opcji 18" w stosownym litrażu (u mnie 130l dla 18PS76). Należy tylko pamiętać by potem taką paczkę oprocesorować - w przeciwnym razie dźwięk przypomina klepanie schabowych na niedzielny obiad. Oczywiście są głośniki (też PA) o dobroci Qts = 0,6 i większej - stosowna obudowa wychodzi wtedy wielka jak lodówka (moim zdaniem to wielki kompromis). Były tutaj na forum takie projekty (nie na PA) ale na bdb. 15" o dobroci przykładowo Qts = 0,43. Projekt super tylko gabaryt i waga to jakiś absurd (270l brutto, waga 120kg) - chociaż ja akurat lubię takie wynalazki :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3271335&highlight=
    Podsumowując takie podejście moim zdaniem ma sens - typowe estradowe 15" o niskiej dobroci w okolicy 0,3 zagra bez zejścia (mam na myśli obudowę zaprojektowaną na dobroć Qtc = 0,5 - wiem bo sam taką mam). Założenie mniejszej dobroci Qtc nie ma sensu już totalnie - z punktu widzenia odpowiedzi impulsowej nic nie polepszy, a pogorszy i to znacznie wytrzymałość mocową głośnika (poprzez wzrost objętości). Założenie większej dobroci np. Qtc = 0,707 zmniejszy litraż do nieakceptowalnie małych rozmiarów i zabije dźwięk (zero zejścia, ciężko by było nazwać to subwooferem). Dlatego też 18" czy nawet 21" PA w obudowie zamkniętej to właściwa droga (oczywiście home-audio). Sporo jest takich projektów za granicą (USA głównie).

• #27 07 Gru 2017 21:09
    marian133
    Poziom 37  

fryck napisał:
    Słuchane w domu prywatnym, pomieszczenie można powiedzieć 9/10 i okresowo używany do nagłosnienia przy powierzchniach wiekszych trudnych teraz do określenia.Może być ,że trzeba będzie wykorzystywać max przez ileś tam godzin.

Domowe kolumny (dobrze grające) będą za ciche i długo nie wytrzymają.
    Dużo ludzi podnieca się Zeusami bo są głośne...
    Tak naprawdę dobrze zaprojektowana kolumna estradowa na wooferze 15" zjadła by te Zeusy na śniadanko, a przy tym by lepiej zagrała jakościowo. Zeusy pod względem technicznym to tragedia, dlatego nie polecam.

Musisz się zdecydować, albo dobre granie (czyli głośniki domowe), albo głośne granie.
    Jak głośne to głośniki estradowe.
    Jeśli zaś ma być połączenie tych dwóch opcji to tania i dobra opcja to: 2x 12" + 6,5" + driver.

https://stx.pl/w-32-500-8-mc.html
    https://stx.pl/m-18-200-8-mcx.html
    https://stx.pl/d-12-800-8-ti.html

Z tego już można równą charakterystykę ukręcić i przyzwoity SPL.
    Zeusy prawdopodobnie będą głośniejsze ponieważ woofery nie są filtrowane, ale moja propozycja zagra po prostu lepiej.

• #28 07 Gru 2017 22:15
    dominator8
    Poziom 20  

marian133 napisał:
    Dużo ludzi podnieca się Zeusami bo są głośne..
    Miałem wątpliwą przyjemność słuchać te kolumny. Średnicy brak, mnóstwo dołu (z dolnego pułapu jakości) i jazgotliwej góry - nie polecam.
    marian133 napisał:
    Z tego już można równą charakterystykę ukręcić i przyzwoity SPL.
    A co ze zwrotnicą?

• #30 07 Gru 2017 23:01
    fryck
    Poziom 7  

Przeglądałem te Stx-y,jak już pisałem cena nie jest wysoka-trochę mnie to dziwi... ale jak narazie są to przyzwoite głosniki to bardzo dobrze :)

Pytanie z mojej strony o głośnik Beymy wysoka sprawnośc jak niby większość u nich,nie za duża moc,dobre parametry.Myślę teraz pod kątem mojego wzmacniacza.
    http://www.elmuz.com.pl/index.php?p380,glosnik-beyma-sm-110n-10-200-w

Jak przeanalizowałem moje pomieszczenie najlepiej będzie tradycyjny wylot B-R bo nie mogę postawić wszędzie tam gdzie chcę,za duzo niewiadomych co się będzie działo więc w tym kierunku nie będe modził.

Dodano po 5 [minuty]:

marian133 napisał:

dominator8 napisał:
    A co ze zwrotnicą?

fryck napisał:
    Kolumna pewnie docelowo by pojechała także do Granata odnośnie zwrotnic.

Tak ale spokojnie zajmijmy się podstawą bo pierwsze trzeba kupić głosniki,załatwić materiał,napisać programy,znaleźć wolne okienko,wykonać płyty i złożyć,zbadać głośnik,w miarę zestroić.
    Zwrotnica może być wykonana z cieciami czestotliwości dla danych głośników a póżniej będzie dostrajana.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo