Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford Fiesta 2011 - Niskie napięcia ładowania, słaby akumulator

06 Gru 2017 18:57 1125 7
 • Poziom 17  
  Hej, chciałem się tylko upewnić co do mojej domowej diagnozy :)

  Pacjent to auto żony - Ford Fiesta 1.4 96KM, rocznik 2011.

  Na wyłączonym silniku i zgaszonych światłach (auto zamknięte) na zaciskach akumulatora mam odczyt 11.63V

  Na uruchomionym silniku, światła dzienne włączone (automatycznie się włączają) napięcie na zaciskach akumulatora wynosi 13.08V ÷ 13.10V

  Pytanie, czy zepsuty może być regulator napięcia? Alternator do regeneracji?

  Dodam, że z tego powodu 2 tygodnie temu musiałem ładować akumulator. Dobił do prądu 1A po około dwóch godzinach, więc odłączyłem prostownik. Początkowo ładował się prądem 3A, potem spadło do 2A.
 • TestoTesto
 • TestoTesto
 • Poziom 31  
  winuser2 napisał:
  na zaciskach akumulatora mam odczyt 11.63V


  I odpalał?

  Postaraj się sprawdzić wartość napięcia akumulatora używając innego miernika.
 • Poziom 17  
  Z moich dalszych poszukiwań wynika, że w tym aucie zastosowano zaawansowany elektroniczny regulator który adaptacyjnie do temperatury otoczenia steruje ładowaniem. Oprócz tego producent zaleca stosowanie takich akumulatorów jak były fabrycznie (silver calcium taki jak tu http://www.ford-esklep.pl/pl/p/Akumulator-43Ah-390A-FORD-Silver-Calcium-1935737/3690). Obecnie mam zainstalowany (jeszcze fabrycznie) taki jak w linku.

  Jutro mam zamiar jechać z tym do elektryka, tylko chcę być przygotowany.

  remot napisał:


  I odpalał?

  Postaraj się sprawdzić wartość napięcia akumulatora używając innego miernika.


  Tak, trochę powoli i długo kręcił ale odpalił. Do momentu kiedy nie dałby rady jeszcze mu dużo zostało (takie mam wrażenie).

  Innego miernika niestety nie posiadam. Mierzyłem to zwykłym amatorskim DT9205A.
 • Poziom 31  
  Tego miernika nie traktowałbym nawet jako - wskaźnik.

  Jedź do elektryka a na pewno to potwierdzi.
 • Poziom 25  
  winuser2 napisał:
  Z moich dalszych poszukiwań wynika, że w tym aucie zastosowano zaawansowany elektroniczny regulator który adaptacyjnie do temperatury otoczenia steruje ładowaniem. Oprócz tego producent zaleca stosowanie takich akumulatorów jak były fabrycznie ...

  Wynika z tego, że masz tzw. inteligentny system ładowania akumulatora (co prawda stosowany powszechnie w samochodach z systemem Start-Stop, ale niewykluczone, że idea jego działania została częściowo zastosowana w Twojej Fieście).
  System ten monitoruje stan naładowania akumulatora poprzez sensor na klemie akumulatora, podając informacje do sterownika silnika (ECU), który na podstawie tych danych steruje ładowaniem akumulatora przez alternator.
  Twój akumulator ma już małą pojemność (ok. 20-30%) z powodu ciągłego niedoładowania (zasiarczył się). Wymiana na nowy, podejrzewam nie rozwiąże problemu.
  Wspomniany inteligentny system ładowania wymaga, aby wymiana akumulatora była powiązana z adaptacją poprzez program serwisowy. Gdy tego nie zrobimy, ECU będzie "widział" stary akumulator i ładował zbyt niskim dla nowego akumulatora napięciem, powodując ponowne jego niedoładowanie.
  Być może akumulator już był wymieniany na nowy (bez adaptacji) lub wystąpiły błędy w oprogramowaniu sterownika - bez wizyty w serwisie raczej nie obejdzie się .