Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

miernik częstotliwości z wyświetlaczem LCD fmiarka#2

jankazik 06 Gru 2017 19:32 3390 8
 • miernik częstotliwości z wyświetlaczem LCD fmiarka#2

  Przedmiotem prezentacji jest miernik częstotliwości z wyświetlaczem LCD. Wykonany został w oparciu o projekt znaleziony w sieci a pokazany na załączonym schemacie. Zakres mierzonych częstotliwości zaczyna się od ułamka Hz do na pewno 30 MHz. Wyżej nie sprawdzałem bo nie mam takiej potrzeby. W założeniu jest to miernik, który będzie zamontowany w generatorze funkcyjnym opartym na max038, dlatego jest bez obudowy. Wyświetlacz LCD w pierwszej linii pokazuje częstotliwość a w drugiej - okres sygnału. Oba wyniki wraz z jednostkami. Część elektroniczna nie sprawiła żadnych kłopotów natomiast oprogramowanie ATMegi 88 trzeba było doszlifować. Wskazania są bardzo stabilne. Koszt wykonania był niewielki. Wyświetlacz za parę zł od chińczyka, ATMega 88 dostałem jako sampla a resztę miałem.
  Ponieważ jednak w dalszym ciągu nie mam podręcznego miernika częstotliwości, to zaistniała konieczność wykonania kolejnego, prezentowanego w tym dziale jako fmiarka#3.

  miernik częstotliwości z wyświetlaczem LCD fmiarka#2
  miernik częstotliwości z wyświetlaczem LCD fmiarka#2miernik częstotliwości z wyświetlaczem LCD fmiarka#2miernik częstotliwości z wyświetlaczem LCD fmiarka#2

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  jankazik
  Poziom 16  
  Offline 
  Specjalizuje się w: sztuczna inteligencja
  jankazik napisał 216 postów o ocenie 60, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #3
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #4
  jankazik
  Poziom 16  
  R-MIK napisał:

  Natomiast co do nazwy, to mam inną wątpliwość. Brakuje tu obwodów wejściowych, można mierzyć tylko sygnały TTL.


  I tak ma być. Przecież napisałem do czego przyrząd ma służyć.

  Dodano po 2 [minuty]:

  R-MIK napisał:
  Ten obwód C9, R4, i D1 też mnie martwi. Pewnie dlatego ma problemy przy pomiarach poniżej 7MHz, powyżej używany jest preskaler. Kontrast na D2? Powstrzymam sie od komentarza.


  Gdzie jest napisane, że są problemy przy pomiarach poniżej 7 MHz ?
  Dioda jest zastąpiona potencjometrem.

  Dodano po 1 [minuty]:

  R-MIK napisał:

  No i autor postu nie jest autorem konstrukcji (pozostałych częstościomierzy też nie), czy może więc startowac w konkursie? Zwłaszcza, ze stopień skomplikowania żaden, cała moc urzadzenia w programie.  Czy jest to niezgodne z regulaminem ?

  Dodano po 6 [minuty]:

  R-MIK napisał:

  Pytanie do autora, do czego służą R5 i R7?


  Myślę, że przy Twoim doświadczeniu nie powinieneś zadawać takiego pytania. Spróbuj przeanalizować sposób realizacji pomiaru. Podpowiem, że mierzony sygnał doprowadzony jest do AIN0 a poziom napięcia 1/2 Vcc otrzymany za pomocą tych rezystorów do AIN1.
 • #6
  mkpl
  Poziom 37  
  Miernik w kwerstji programowej jak każdy inny. Każdy myli się tylko o błąd częstotliwości referencyjnej. Szkoda, że jeszcze niepowstała konstrukcja na pojedynczych licznikach TTL + bramkowanie z GPS. Całość odczytywana i obrabiana przez procesor. Sam procesor może i faktycznie nudziłby się ale mamy wtedy dowolnie długi licznik.
 • #7
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #8
  mkpl
  Poziom 37  
  Hm a co z próbkowaniem portu w procesorze? AVR np ma wszystkie liczniki synchroniczne co może powodować błędy pomiarowe. Sama obsługa programowa też może wprowadzać utratę np jednego czy 2 impulsów.
 • #9
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto