Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

miernik częstotliwości 9,999999 MHz LED fmiarka#3

jankazik 06 Dec 2017 19:39 6135 10
  • miernik częstotliwości 9,999999 MHz LED fmiarka#3

Przedmiotem prezentacji jest miernik częstotliwości z 7-mio cyfrowym wyświetlaczem LED. Wykonany został w oparciu o projekt znaleziony w sieci a pokazany na załączonym schemacie. Zakres mierzonych częstotliwości zaczyna się od ułamka Hz do 9.999999 MHz. Ponieważ miernik powyżej 7 MHz mam, to ten wydał się idealny. Zmiana zakresów następuje automatycznie. Ponadto moim zdaniem należy podkreślić wyższość miernika z wyświetlaczem LED w warsztacie nad LCD. Inna kontrastowość pozwala znacznie łatwiej zaobserwować zmiany. Wystarczy przysłowiowy rzut oka. Miernik pokazuje częstotliwość w Hz i, po przełączeniu - okres sygnału. Oba wyniki są bez wyświetlanych jednostek. Trzeba obserwować położenie kropki dziesiętnej. Wzmacniacz wejściowy wykonany jest według układu ze schematu. Uruchomienie przyrządu nie sprawiło żadnych kłopotów. Wskazania są bardzo stabilne. Koszt wykonania był niewielki. Wyświetlacz 4 poz za parę zł od chińczyka, 3 poz z allegro, ATMega 88 i LT 1016 dostałem jako sample a resztę miałem.

miernik częstotliwości 9,999999 MHz LED fmiarka#3miernik częstotliwości 9,999999 MHz LED fmiarka#3miernik częstotliwości 9,999999 MHz LED fmiarka#3miernik częstotliwości 9,999999 MHz LED fmiarka#3

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    jankazik
    Level 16  
    Has specialization in: sztuczna inteligencja
    jankazik wrote 222 posts with rating 73, helped 6 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
    User removed account
    User removed account  
    jankazik
    Level 16  
    Te 7 cyferek to należy traktować bardziej jako ciekawostkę. Ja potrzebuję trzech po przecinku na zakresie do 1kHz i dwóch do 20 kHz. Minimalna częstotliwość jaką zmierzyłem z mojego generatora funkcyjnego na max038 to 0,097Hz. Nie wiem jaka jest czułość minimalna. Na pewno sinusoidę 100mV mierzy.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    jankazik
    Level 16  
    R-MIK wrote:
    Skromny ten zakres pomiarowy, mozna dać preskaler, ale bez źródłe, pojawi sie problem przecinka.

Nie było moim zamiarem budowanie wielowejściowego kombajnu o zakresie od 0 do X GHz. To jest przyrząd na moje potrzeby. Dwa proste częstościomierze mogą być praktyczniejsze gdy zajdzie potrzeba jednoczesnego pomiaru dwóch znacząco się różniących częstotliwości - od jednego, w którym trzeba by przełączać wtyk BNC z jednego gniazda do drugiego.
    waleryfw
    Level 14  
    Też myślę nad prostym pomiarem częstotliwości do max 5Mhz . Najbardziej potrzebny do pomiaru poniżej 100hz . I tu mam pytanie do autora , która wersja była by najbardziej przydatna . Fajny ver 2 z LCD i fajny ver 3 z LED . Czy jest szansa na otrzymanie wsadu .
    jankazik
    Level 16  
    Zrób obie wersje i sam wybierzesz, która Ci pasuje. To nie żart, są proste i łatwe do uruchomienia na płytce prototypowej. Hex'a do #2 Ci przyślę. Do #3 jest na stronie autora.
    waleryfw
    Level 14  
    OK dziękuję . avr_fmeter3.hex do wersji nr3 taki mabyć ? . Mam Atmega88 na co zwrócić uwagę przy programowaniu . Będę czekał na wer 2
    yogi009
    Level 43  
    Bardzo ładna miarka, też w codziennej pracy wolę wyświetlacz LED, niż LCD. Te 7 znaków jest trochę jak aluminiowy spojler na klapie Golfa, ale niewątpliwie jakiś urok także posiada. Mnie kusi taki przyrząd na lampkach Nixie...