Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Garaż z profili stalowych i płyt warstwowych - obliczenia.

06 Gru 2017 20:11 24810 34
 • Poziom 17  
  Cześć, noszę się z zamiarem postawienia sobie garażu 5x7m z czymś w rodzaju antresoli, z resztą załączam szkic:
  Garaż z profili stalowych i płyt warstwowych - obliczenia.garaz.jpg Download (327.89 kB) Garaż z profili stalowych i płyt warstwowych - obliczenia.garaz1.jpg Download (260.11 kB)
  No i zastanawiam się czy zamiast klasycznych pustaków, cegieł itp nie pójść w płytę warstwową. Zależy mi między innymi na tym żeby nigdzie nie zalęgły się jakieś szerszenie czy inna szarańcza i wydaje mi się, że w przypadku płyt warstwowych łączenia itp. są na tyle szczelne, że powinno się to udać a przy deskach czy pustakach może być różnie. No i czas postawienia czegoś z płyt to nie licząc fundamentu to kilka dni a murowanie, ocieplanie, tynkowanie klasycznej zabudowy pół roku w moim wydaniu :D
  Problem polega jednak na tym, że wszystkie gotowe projekty w necie są robione w 90% na porothermie - wiadomo tu się architekt nie musi wysilać bo na takiej ścianie 25cm można wieżowiec ustawić. Pytałem nawet w 3 miejscach ile za zrobienie projektu ale mi napisali, że nie robią więc zakładam, że jak bym poszedł z tym do specjalisty to by mnie skroił jak za pukiel włosów Stevena Segala.
  Więc pytanie czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć mi z jakich profili zrobić taki garaż? :)
  Waga metra kwadratowego płyty warstwowej to około 10-15kg a na tej antresoli w porywach bym chciał naładować powiedzmy 2 tony. No i na belce koloru fioletowego chciałbym mieć dwuteownik do wyciągania silnika np.
  Ktoś coś jest w stanie pomóc czy mam spadać na drzewo? :P
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 15  
  Powiedz z jakiej płyty chcesz wykonać garaż. Płyta z rdzeniem z poliuretanu - bardzo wytrzymała i dość droga , płyta z rdzeniem styropianowym- lekka i najtańsza, płyta z rdzeniem z twardej wełny szklanej - twarda, ognio odporna i najdroższa. Nastepnie trzeba dobrać grubość płyt 50, 75, 100, 150 , 200, 250 mm. Dwa lata temu robiliśmy garaż z witrynami i wzmocnioną podłogą z blachy ryflowanej o wymiarach 3m x 7m, szkielet z stali 4mm koszt około 30 tyś.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 17  
  Styropian odpuszczę bo nie jest wcale taki tańszy jak się spojrzy na współczynnik przenikania ciepła to wychodzi na to samo co poliuretan a o wełnę nawet nie pytałem i chyba chodzi o wełnę mineralną? :) Ja nie zamierzam tam przesiadywać zimą więc moim zdaniem nawet PIR 40mm na ścianach i suficie mnie zadowoli.
 • Poziom 15  
  Płyty z wełny mineralnej stosujemy w tam gdzie są przejścia kominowe, kotłownie takie są wymogi BHP, inspektorzy nadzoru budowlanego zawsze sprawdzają takie pomieszczenia. Ważne czy na ścianach będziesz coś mocował - wieszał ? Cała konstrukcja nośna musi być spawana. Na fioletowej belce dorysuj ten dwuteownik jak ma być przymocowany. Przy szerokości 5m trzeba zastosować dodatkowe wzmocnienia lub zastosować kratownice. Na bokach garażu po środku trzeba wzmocnić konstrukcje. Sprawdz jaki jest koszt stali w twojej okolicy i czy ewentualnie wygną ci zgodnie z projektem. Projektowanie i budowa od podstaw nie jest prosta i tania.
 • Poziom 17  
  Nie planuję wieszać nic na ścianach. Tak naprawdę myślałem o tym żeby fioletowa belka była po prostu dwuteownikiem po całości? Widziałem u mnie w firmie wciągarki na takich ramach które mają około 10 metrów i dźwigi po 500kg obciążenia - jak bym w tym miejscu zainstalował dwuteownik 180mm na przykład to by nie wytrzymał?
  Stal mam po około 3,5zł brutto za kilogram. Gięcie? W którym miejscu miałoby to być gięte?
  A jeśli chodzi o wzmocnienie boków to może wydłużyć pomarańczową belkę do samej góry a dla fioletowej i żółtych zrobić takie wzmocnienia?

  Garaż z profili stalowych i płyt warstwowych - obliczenia.
 • Poziom 32  
  płyta warstwowa na metry jest tania ale dodatki już trochę kosztują.
  Ja bym jednak poszedł w gazobeton + gotowe kratownice z netu. Dach prawie płaski jednospadowy

  Jeśli pozostaniesz przy płycie ... pomyśl o dachu jednospadowym. Będzie taniej i szczelniej.
 • Poziom 17  
  Ale gazobeton trzeba otynkować i wykończyć i nie wyjdzie to taniej a przede wszystkim pochłonie dużo czasu. Ja chcę to zrobić możliwie samemu z pomocą rodzinki. Nie mówię o kopaniu fundamentu czy wylewaniu betonu bo to za ciężka robota żebym się męczył :D
  No i garaż z płyty jak bym się chciał przeprowadzić rozbiorę i przeniosę ;P
 • Poziom 32  
  gazobeton kładzie się prosto. Nawet na piankę można. Ocieplać nawet nie trzeba - i zawsze później można to zrobić. Możesz też tylko go pomalować lub obrzucić tynkiem z domowej roboty agregatu.
  Gotowe kratownice z netu to nawet to nawet za 120 zł wyhaczysz i na to płytę.
  Fundament - może być płytowy - prosty do wykonania.

  Dodano po 1 [minuty]:

  najważniejsze pytanie .... o jakich kwotach łącznie za budowę myślisz ?
 • Poziom 17  
  Pewnie, że gazobeton się kładzie prosto i można na piankę ale to nadal sporo roboty i nie wyobrażam sobie zostawić tego nieotynkowanego. Wyglądałoby tragicznie nawet jak na moje niskie poczucie estetyki. A jeśli bym tego od razu nie otynkował to później nie wiem czy bym chciał bo tam jest raczej wilgotne środowisko i to by nigdy nie wyschło.
  Kwoty :D Nie wiem myślę, że 15-20tyś jestem w stanie to zrobić.

  No właśnie a te 8m belki 14x14 to do czego?:P

  Panowie o zakup surowców się nie martwię mam swoje kanały jak by co mi tu o wytrzymałość chodzi :D
 • Poziom 24  
  Płyta warstwowa, służy głównie do izolowania, wypełniania przestrzeni pomiędzy np. filarami. Użycie jej w jako np. ściany nośnej jest samobójem.
  Albo murujesz albo spawasz - lub skręcasz konstrukcję metalową. Innego wyjścia nie widzę.
 • Poziom 34  
  Płyta jest samonośna. W zależności od typu są różne wielkości "budynków" które można postawić bez konstrukcji.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  jalop napisał:
  Płyta warstwowa, służy głównie do izolowania, wypełniania przestrzeni pomiędzy np. filarami. Użycie jej w jako np. ściany nośnej jest samobójem.
  Albo murujesz albo spawasz - lub skręcasz konstrukcję metalową. Innego wyjścia nie widzę.


  Od samego początku mówię przecież, że chcę zrobić konstrukcję stalową i do niej przykręcać płyty. Płyty nie są tylko do izolacji bo stawiają z nich hale po 20 metrów w górę.

  Art.B napisał:
  Doominus napisał:
  Płyta odpowiedniej grubości jest samonośna. W zależności od typu są różne wielkości "budynków" które można postawić bez konstrukcji.

  Zgadzam się w 100%. W przypadku garażu, przy dachu jednospadowym konstrukcja będzie całkowicie samonośna, przy dwuspadowym trzeba tylko posprężać ściany w szczycie czymkolwiek, nawet prętami fi10mm, aby ich nie rozpychało. Składania płyt na piankę i donitować lub poprzykręcać obróbki z blachy. W chłodniach stoją samonośne komory z płyty warstwowej bez szkieletu o wysokości ponad 12m, gdzie płaski dach o rozpiętości kilkunastu metrów podwieszony jest na prętach gwintowanych fi 10-12mm do konstrukcji dachu hali. Zabawnie się tylko po tym chodzi na poddaszu hali, jak się pod nogami ugina.


  W życiu nie widziałem hali z płyty warstwowej bez konstrukcji i bym w życiu nie chciał do takiej wejść :D Przecież płyty z płytą się zasadniczo nie łączy tylko przykręca do konstrukcji. Jak byście chcieli połączyć dwie płyty w rogu budynku? I jak je zakotwiczyć?

  Nie produkujmy legend.
  Budynek musi mieć konstrukcję stalową czy tam drewnianą i do niej przykręca się płyty innej możliwości nie ma. A jeśli się mylę to proszę o konkretny przykład takiego budynku to pojadę i zobaczę - choć doń nie wejdę :D
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  Widziałem wydzielone komory w budynkach wykonane z płyt ale nigdy w takim wykonaniu jak mówisz :)
  Ja bym nie zaryzykował postawienia sobie mojego garażu bez chociaż czterech belek w rogach , może i można ale ja bym nie chciał.
  A dom z dachem z płyt:
  http://master-dach.pl/wp-content/uploads/2016/10/p%C5%82yta-warstwowa.jpg
  myślę, że widziałeś taki nie raz tylko nie wyróżnia się niczym i nie rzucił Ci się w oczy
 • Poziom 34  
  Jak miałem przybudówkę robić to szukałem info o tych płytach.
  Wychodziło że 6x6m można stawiać konstrukcje samonośną.
 • Poziom 17  
  A ja dzwoniłem dziś do firmy która stawia takie konstrukcje i sprzedaje płyty itp i facet powiedział, że on by czegoś takiego bez szkieletu nie postawił. Więc ja wracam do wątku głównego czy ktoś mi powie z czystym sumieniem z jakich profili zrobić konstrukcję? :)
 • Poziom 17  
  Tak chcę dwuspadowy bo jednospadowy będzie wyglądać jakaś obora obcięta w połowie :P za wysoki budynek na jeden spad moim estetycznym zdaniem. Co do kąta dachu to nie upieram się przy niczym, chciałbym żeby mi na tej antresoli zostały ze dwa metry żeby swobodnie tam stanąć a przepisy mówią o maksymalnie 5m w górę i tylko to mnie ogranicza.
 • Poziom 17  
  Chyba jednak wrócę do koncepcji konstrukcji drewnianej :D
  Póki co mam taką zagwozdkę czy są do kupienia zawiasy do bramu garażowej które byłyby schowane w środku a drzwi mimo to otwierały by się na zewnątrz?
  Garaż z profili stalowych i płyt warstwowych - obliczenia.
  O to mi chodzi.
 • Poziom 14  
  Ja bym zrobił ze stali. Na konstrukcję główną zastosowałbym dwuteownik 80 lub 100. Na przęsła dachowe take dwuteownik i odchodzi ci robienie kratownicy, bo przy tej rozpiętości będzie to zbędne. Na łaty profil 40x60 ze ścianką 2mm w zupełności wystarczy a nawet można pomyśleć o mniejszym.
 • Poziom 1  
  Jak sie udała budowa bo chciałbym postawić coś podobnego czyli konstrukcja stalowa, 5x7m, dach płaski, wszystko w płycie.

  Panie moderatorze - a jak mam pisać z polskimi znakami jak akurat nie mam pod ręką systemu z polskimi znakami?

  Polskie litery są pod symbolami inżynierskimi.
 • Moderator sekcji Technicznej
  michallodz napisał:
  A ja dzwoniłem dziś do firmy która stawia takie konstrukcje i sprzedaje płyty itp i facet powiedział, że on by czegoś takiego bez szkieletu nie postawił. Więc ja wracam do wątku głównego czy ktoś mi powie z czystym sumieniem z jakich profili zrobić konstrukcję? :)

  Takie informacje znajdziesz w dokumentacji technicznej udostępnianej bezpłatnie przez większość producentów. Dlatego że samonośne kabiny chłodnicze z płyty warstwowej można robić pod dachem na istniejącej hali, ale nigdy jako obiekty samodzielne. One muszą mieć konstrukcję dachu obliczoną na obciążenie śniegiem, a połacie ścian ze względu na napór wiatru.
  Wszelkie dane do tych obliczeń producenci podają, przeważnie podawane są też odstępy między profilami ścian czy dachu, rodzaj tych profili, ich długości itd., itp. Warunek jest jeden, trzeba u nich kupić płyty warstwowe, cięte zresztą na wymiar. :D
  Kiedyś wszelkie dane podawano w materiałach reklamowych, ale ja z ta branżą miałem ostatni kontakt przed kilkunastu laty. Może jednak warto zaglądnąć na stronę jakiegoś producenta płyt warstwowych?
 • Poziom 17  
  Producenci na stronie nie piszą nic, mało tego nie wszyscy nawet mają odpłatną usługę projektu - niektórzy po prostu sprzedają i to też nie bez ograniczeń takich jak minimalna ilość, nie każdy kolor itd itd
  Jeśli chodzi o moją konstrukcję to ona nie powstała póki co bo mieszkamy w PL gdzie jakiś cep i niedojda z urzędu gminy ustanawia sobie jakiś tam plan zagospodarowania przestrzennego a Ty obywatelu musisz z tym żyć. Nie ma od tego żadnej formy odwoławczej ani nic po prostu możesz złożyć wniosek o jego zmianę ale to trwa do 5 lat i wcale nie muszą tego zmienić :D
  Jak się coś zmieni to dam znać :P