Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana dysku i odzyskanie danych z laptopa HP 15-N070SW -

06 Gru 2017 23:16 894 8
  • Poziom 12  
    Wymiana dysku i odzyskanie danych.

Mam laptopa HP 15-N070SW, w którym zepsuł się dysk. System operacyjny to Windows 10.

Moje pytania:

1.
    Laptop jest zakurzony prawdopodobnie bo nie był używany parę miesięcy. Odkurzalem go co tydzien z zewnątrz jak meble.

Kupiłem sprezone powietrze jak dokładnie go użyć? I czy to wystarczy?

Czy będę musiał przed odzyskaniem danych iść do serwisu by mi laptopa odkurzyli od wewnątrz w tej sytuacji.

2.
    Jak można odzyskać dane z laptopa z dysku 1TB? Kupiłem dysk zewnętrzny 1TB.
    Czy można to zrobić w trybie Recovery (widzę drzewo katalogów i pliki w tym trybie)? czy mogę odzyskać dane przez tryb awaryjny (jeżeli tak, to jak uruchomic w10 w trybie awaryjnym?).

Czy potrzebuję pendrive'a z Linuxem by przekopiowac dane z laptopa na dysk zewnętrzny?

3.
    Na jaki dysk wymienić? Serwis tylko pyta się o pojemność.
    Ja chcę do laptopa hdd o wielkości 1 TB, na co jeszcze zwrócić uwagę ze specyfikacji nowego dysku? Liczbę obrotów? Technologię? Zużycie prądu?
  • Poziom 38  
    Ze specyfikacji producenta wynika że w tym laptopie masz dysk :
    Toshiba 1000GB 5400RPM, SATA2, 8MB cache, MQ01ABD100
    Na zamianę polecam dysk WD z serii BLACK

MODEL:WD10JPLX pojemność 1TB Interfejs SATA3 6Gb/s Obroty 7200RPM cache: 32MB

Producent daje 5lat gwarancji są to dyski dla tych którym zależy na tym aby dane umieszczone na dysku były bezpieczne tak w uproszczeniu bo wiadomo że nie ma rzeczy niezniszczalnych.

Tego typu dyski w wersji OEM o ile się nie mylę czyli takie umieszczane w LAPTOPACH przez producentów mające gwarancje razem z danym laptopem osobno już są bez gwarancji można bardzo okazyjnie kupić na portalach aukcyjnych za połowę a i nawet mniej wartości tych z 5 letnią gwarancją. Zazwyczaj ludzie wymieniają po zakupie takiego laptopa takie dyski na SSD droższe ale o wiele szybsze i pobierające mniej prądu i wydzielające mniej ciepła. A te sprzedają bez gwarancji... Jak zależy ci na gwarancji to wiadomo kupujesz drożej.

buba12345 napisał:
    w którym zepsuł się dysk

Nic nie piszesz o uszkodzeniu na czym ono polega ? mechanicznie się uszkodził czy system się wy wsypał i nie masz jak zgrać danych ? A może nie jest wykrywany albo coś w nim stuka ?

Odzyskiwanie danych bywa kosztowne musisz się z tym liczyć.
    Myślę że firma która się tego podejmuje pisząc ci że będzie potrzebny dysk o takiej samej pojemności chyba ma też na myśli to aby dysk był identyczny z tym co masz o ile nie działa w nim elektronika bo jeśli dysk działa a jedynie problem leży po stronie wysypanego systemu to wtedy jest to bez znaczenia oby tylko miał te 1TB

buba12345 napisał:
    Kupiłem sprezone powietrze jak dokładnie go użyć? I czy to wystarczy?

A po co chcesz go odkurzać firma która odzyskuje dane będzie potrzebowała tylko dysk.
    Sprężone powietrze używaj w pionie kurkiem do góry zazwyczaj dmucha się w wylot tak aby rozbić dywan z kurzu jaki się zebrał na radiatorze aczkolwiek najlepszy sposób to rozebrać i przeczyścić oraz wymienić pastę termo przewodzącą ale to najlepiej zlecić serwisowi zajmującemu się tym jeśli się ktoś nie czuje na siłach.

buba12345 napisał:
    Czy można to zrobić w trybie Recovery (widzę drzewo katalogów i pliki w tym trybie)? czy mogę odzyskać dane przez tryb awaryjny (jeżeli tak, to jak uruchomic w10 w trybie awaryjnym?).

Przyjmując że dysk działa i wysypał ci się tylko system najprościej użyć jakiejś wersji linuksa np knoppix odpalanej z CD dzięki czemu będziesz miał dostęp do plików ewentualnie spróbować przeprowadzić naprawę uszkodzonego systemu. Lub skorzystać z http://www.lazesoft.com/
  • Poziom 12  
    kiedyś już raz mi się dysk zepsuł. Hp wymieniło go na gwarancji.
    wtedy miałem tylko czarny ekran, więc było gorzej niż teraz i wtedy ktoś pożyczył mi pendriva z linuxem i po prostu przeniosłem dane.

teraz mam dostęp do tryby Recovery.
    kilka miesięcy temu laptop mi zamulil, przytrzymalem przycisk wyłączenia, laptop się wyłączył, po ponownym włączeniu laptop działał tak, że czasem się zamyslal.

w końcu dysk padł.
    wlaczylem tryb Recovery i użyłem komendy
    chkdsk c: /r /x
    o ile dobrze ją pamiętam

laptop mulil 7 godzin, pojawił się napis "wszystko naprawione"

wlaczylem Windows 10 i OK wszystko zaczęło działać ok.
    po paru kolejnych miesiącach na ekranie pojawiło się niebieskie tło z emotikonem :(
    (dokladnego napisu nie pamiętam)

ponowne użycie komendy

nic nie daje, tzn jest napis że wszystko
    naprawione, ale włączyć W10 się nie daje.

a i chyba w biosie nie widzialem tego dysku.
    jak chciałem włączyć opcję odswiez to pojawol się komunikat
    "Dysk, na którym został zainstalowany System Windows, jest zablokowany.
    Odblokuj dysk i spróbuj ponownie."

sam nie wiem, a może ten dysk jest jeszcze do odratowania?

przy którymś wykonaniu chkdsk c: /r /x
    pojawił się raz komunikat disc not mounted.

ale zrobiłem chkdsk c: /r /x wtedy kilka razy ciągle dawał komunikaty, że wszystko naprawione.

Co masz na mysli pisząc o ewentualnej naprawie systemu?
  • Poziom 42  
    buba12345 napisał:
    użyłem komendy
    o ile dobrze ją pamiętam

Jeśli dysk jest uszkodzony takie działania zdecydowanie utrudniają odzyskiwanie danych.
    buba12345 napisał:
    sam nie wiem, a może ten dysk jest jeszcze do odratowania?

Proszę zamieścić tylko screen ze S.M.A.R.T. nie wykonywać testów, nie używać więcej chkdsk.
  • Poziom 12  
    jak wtedy robilem testy hdd to spisalem wyniki.
    kontrola smart wyszła OK.
    .

.
    krótki test dst
    kod awarii
    6AJFT9-6SG8GR-MFPWXF-6ORHO3
  • Poziom 12  
    :-) pomocy :-)
  • Poziom 12  
    przepraszam, ale jestem laikiem w tych sprawach i myślałem, że to była dobra odpowiedź ;-)

Dodano po 2 [minuty]:

Dra98 napisał:
    Potrzebny jest S.M.A.R.T by określić stan HDD.

Możesz to rozwinąć? co dokładnie mam zrobić krok po kroku, aby uzyskać ten S.M.A.R.T.?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Cokolwiek. Podłączyć dysk do portu SATA w innym komputerze i podać screen z CrystalDiskInfo, HDTune zakładka Health, HDSentinel zakładka S.M.A.R.T. itd lub użyć systemu live CD na tym komputerze, np. Parted Magic i podać SMART. Jeśli nie wiesz jak wykonać tak podstawowe rzeczy to wykonanie kopii posektorowej być może uszkodzonego dysku powierzył bym bardziej doświadczonej osobie. W twoim przypadku kontrola SMART mogła wyjść nawet ok jeśli żaden z atrybutów krytycznych nie jest przekroczony, a o to stosunkowo trudno. Naprawa trwająca 7 godzin świadczy pewnie o obecności dużej liczby niestabilnych sektorów.