Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowa sieć Wi-Fi oparta na LTE

grze.gajda 06 Gru 2017 23:41 750 5
  • #1 06 Gru 2017 23:41
    grze.gajda
    Poziom 2  

Witam serdecznie,
    mieszkam na wsi bez dostępu do Internetu przewodowego (w jakiejkolwiek postaci). Wokół wsi znajdują się nadajniki LTE od sieci T-Mobile/Orange (współdzielone wg. strony BTSearch). Obecnie posiadamy w domu biały router marki Huawei (na piętrze) oraz Wi-Fi Repeater marki TP-Link (na parterze, ten sam SSID). Jakość Internetu jest wystarczająca. Wszystkie routery wspierają wyłącznie b/g/n. Do sieci czasami jest podłączonych aż do 10 urządzeń (telefony, tablety, telewizory).

W najbliższym czasie chciałbym jednak w tym samym domu założyć drugą sieć Wi-Fi, z własnym odbiornikiem LTE. Nowa sieć służyłaby odizolowaniu się od limitów transferu od reszty domowników oraz zwiększeniu przepustowości samej sieci. Zależałoby mi na zbudowaniu sieci Wi-Fi o przepustowości minimum 1.3 Gbps (najlepiej ok. 2 Gbps) oraz przesyłającej Internet z odbiornika LTE.

Dlaczego zależy mi na takiej przepustowości sieci? W najbliższym czasie (najbliższe pół roku) planuję rozbudowę ekosystemu o NAS, Xbox oraz serwer multimedialny (Plex). Całe środowisko będzie ograniczone prawdopodobnie do jednego pokoju (więc 1 telewizor, 1 konsola oraz maksymalnie do 5-6 urządzeń mobilnych) w tym momencie, chciałbym móc jednak kupiony sprzęt w elastyczny sposób przenieść w przyszłości do mieszkania (Internet przewodowy).

O to problemy jakie napotkałem:
    - Routery wspierające LTE są przecenione jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości
    - Ciekawe routery (np. TP-Link Archer C9, przepustowość 1.9 Gbps) nie posiadają wsparcia dla modemów LTE (np. Huawei E3372)
    - Dodanie wsparcia do routera (np. TP-Link Archer C7, przepustowość 1.7 Gbps) wymaga zmiany oprogramowania
    - Połączenie Router <-> Router (kablami Ethernet, LAN do WAN) wymaga zainwestowania pieniędzy w router LTE

O to rozwiązania jakie przychodzą mi do głowy:
    - Połączenie Router <-> Router (opisane wyżej)
    - Kupno Access Pointu (lub Wi-Fi Repeatera), np. TP-Link RE580D lub TP-Link AC580D (oba mają przepustowość 1.9 Gbps)

Do czego będę używał sieci:
    - Serwer Plex (przesyłanie filmów w jakości 1080p, 2160p bezprzewodowo, przesyłanie muzyki)
    - Transfer plików z urządzenia do NASa oraz z NASa do urządzenia
    - Działający na NASie klient Transmission (torrent)
    - Przesyłanie treści z różnych urządzeń na telewizor (protokoły DLNA, Miracast, AirPlay)
    - Pobieranie gier na konsolę (możliwe, że również granie w gry online, zależy to od jakości Internetu)

Na czym mi zależy:
    - Estetyczne zachowanie architektury, nie chciałbym stawiać obok siebie trzech różnych urządzeń o różnym designie by uzyskać efekt
    - Niskiej cenie, tj. chciałbym się w całości zamknąć w 700-800 zł, jednak za dobrymi argumentami jestem zwiększyć limit do 1000 zł
    - Wysokiej wydajności i stabilności sieci Wi-Fi (niekoniecznie Internetu), chciałbym by strumieniowanie filmu 4K (jakość ok. 50 Mbps) nie była przerywana przez zakłocenia
    - Możliwości migracji do mieszkania (nie chciałbym by najdroższe podzespoły straciły swoje zastosowanie bądź w ogóle nie były używane)
    - Możliwość rozbudowy sieci o kolejne urządzenia w sposób bezprzewodowy (Wi-Fi) oraz przewodowy (Ethernet), zależałoby mi więc na większej ilości portów Ethernet
    - Niemodyfikowaniu "nielegalnym" sprzętu, tj. zmianie oprogramowania i utraty gwarancji

Chciałbym abyście doradzili mi jakieś rozwiązanie (niekoniecznie sprzęt, chyba, że macie czas podesłać propozycje) które (najlepiej) rozwiąże wszystkie problemy i spełni wszystkie wymagania. Mam nadzieję, że zbudowanie takiej sieci Wi-Fi (wg mnie porządnej jakości router, np. TP-Link Archer C9 rozwiązuje go na te potrzeby) nie jest problemem, a rozbudowanie jej o odbieranie Internetu LTE nie jest kosztowne i "brzydkie dla oka".

Pozdrawiam serdecznie,
    grze.gajda

0 5
  • #2 06 Gru 2017 23:58
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

grze.gajda napisał:
    Zależałoby mi na zbudowaniu sieci Wi-Fi o przepustowości minimum 1.3 Gbps (najlepiej ok. 2 Gbps

Nie da się, w zabudowie, przez ściany/sufity, tym bardziej sie nie da.

Możesz próbować skrętka do każdego pomieszczenia gdzie ma być szybkie WIFI, router WIFI 5ghz "ac" + urządzenia wspierające ten standard.
    http://www.tomshardware.co.uk/802.11ac-wifi-router-testing,review-33190-4.html

"repeater" => obcina przepustowość 2 razy.

0
  • #3 07 Gru 2017 00:15
    grze.gajda
    Poziom 2  

Sieć Wi-Fi o takiej przepustowości to jeden pokój bez ścian, liczę się z tym, że po wyjściu z pokoju zostaje mi wyłącznie Internet. Wszystkie urządzenia będą również znajdowały się w tym pokoju.

Dlatego zależy mi na elastycznym doborze sprzętu by ten jeden pokój stał się „multimedialny”.

0
  • #4 07 Gru 2017 10:55
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

To co pisesz, nie da się zrealizować. Te przepustowości podawane w GBit/s napisane na opakowaniu routerów to marketing, najcześciej zsumowane wszelkie możliwości routera, których dla jednego połączenia nie wykorzystasz.
    Do tego dużo zleży od konkretnego urzadzenia podepniesz. Jak komórka w WiFi AC bedzie działać tylko z 1 antena (to się pisze bardzo małym druczkiem) to się bedziesz cieszył jak pojdzie 100mbit/s. Kazde WiFi podaje prędkości x2 (jednoczesnie upload + download) Bardzo mało urządzen multimedialnych będzie wpsierało szybkie standardy AC z 3 antenami. Jak bedzie wpsierac tylko WiFi N, to już masz ułamek prędkości.

Chcesz dobrze - inwestuj w kable gdzie się da. Tam bez proszenia się masz "prawdziwe" 1000mbit/s. Zrobienie tego bardzo dobrze, żeby chociaż w części spełnić Twoje oczekiwania raczejbedzie ciężko w podanej kwocie.

Dobry odbiór LTE wymaga anteny zewnetrznej. Wiec potrzebujesz router LTE.
    LTE jest wolne względem TWoich wymagan, wiec cokolwiek działajacego. Pewni poziom 300PLN dałby radę. Im krótszy kabel antenowy tym lepiej.

Do tego switch 1gbit, zwykły niezarzadzalny - 200-300PLN za 16 portów.
    Do tego możliwie najlepszy AP. Polecam unifi. pewnie ze 400-500PLN za wersje AC

0
  • #5 08 Gru 2017 03:47
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

grze.gajda napisał:
    chciałbym się w całości zamknąć w 700-800 zł, jednak za dobrymi argumentami jestem zwiększyć limit do 1000 zł

Sam router wyjdzie z 600-800 zł a gdzie reszta sprzętów (z takimi Twoimi wymaganiami).
    Myślę, że do takich wymagań, budżet musisz nawet potroić!
    grze.gajda napisał:
    Zależałoby mi na zbudowaniu sieci Wi-Fi o przepustowości minimum 1.3 Gbps (najlepiej ok. 2 Gbps) oraz przesyłającej Internet z odbiornika LTE.

Po wifi 2 Gb? - da się na papierze, w realu zapomnij - może jakimś cudem "dobijesz" do 500-600 Mb (ale to tylko w pasmie 5 GHz da radę zrobić).
    Przewodowo? - żaden sprzęt sieciowy domowy NIE posiada kart sieciowych szybszych niż 1 Gb.

Da się zrobić szybką siec wifi (te 500-600 Mb przy dobrych wiatrach może będzie) ale nie w takich pieniądzach jak założyłeś.
    Choć też miej świadomość!, że możesz wydać 3 tys zł i maksymalnie w 5 GHz mieć tylko 200 Mb - wifi ma to do siebie, że nikt, niczego i nigdzie z nim w nim w roli głównej nie gwarantuje (nawet operatorzy mają takie zapisy o sieci wifi w umowach).

Tu proszę jaki ładny i wydajny komplecik:
    https://www.morele.net/router-ubiquiti-afi-hd-1111328/
    Skromne i jedyne 1500 zł ;) - a to tylko JEDEN sprzęt z TYLKO 2 AP (chciałeś coś estetycznego :) ).
    Z Twoimi założeniami to tak jak z remontem łazienki: na remont miałeś przeznaczone 10 tys zł, tylko finalnie wyszło 20 tys zł...

0
  • #6 10 Gru 2017 21:19
    primabus
    Poziom 9  

A ja ci gratuluję z tym Tp-linkiem, ja wszędzie ten sprzęt wywalam bo ciągle się coś wiesza resetuje itp. Rozumiem że konfiguracja jest łopatologiczna :)

0