Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obliczenia przy pracy prądnicowej silnika indukcyjnego

zajc15 07 Gru 2017 00:04 471 5
  • #1 07 Gru 2017 00:04
    zajc15
    Poziom 7  

Witam!
    Czy wzory na obliczanie poślizgu maszyny indukcyjnej dla pracy prądnicowej są takie same jak dla pracy silnikowej? Czy obowiązuje wówczas (przy pracy prądnicowej) wzór Klossa i czy ma taką samą postać jak w przypadku pracy silnikowej?

s_x=s_kn∙(M_kn/M_x -√((M_kn/M_x )^2-1))

M_kn=287,7 Nm- moment krytyczny
    s_kn=0,25- poślizg krytyczny

Próbuję skorzystać z powyższego wzoru aby obliczyć poślizg s_x przy przy momencie M_x=-33 (czyli przy pracy prądnicowej) ale wychodzą mi jakieś głupoty.

Czy nie jest tak, że przy pracy prądnicowej powinien być znak plus przed pierwiastkiem?
    Pozdrawiam :)

0 5
  • #2 12 Gru 2017 21:19
    PewnieAdi
    Poziom 2  

Witam

Wiesz może jaka ma być przybliżona wartość tego poślizgu ?
    Z moich obliczeń wyszło, że s=-0,01439.

Pozdrawiam

0
  • #3 13 Gru 2017 03:53
    zajc15
    Poziom 7  

Mi wyszło -0,01437 (różnica między nami wynika pewnie z tego, że liczby które podałem w pierwszym poście były zaokrąglone). Wstawiłem znak "-" zarówno przed s_kn jak i M_kn.
    Pytanie tylko czy tak to sie liczy przy pracy prądnicowej...

0
  • #4 13 Gru 2017 10:49
    PewnieAdi
    Poziom 2  

To co teraz napisze jest tylko pozostałościami które mam z maszyn, ale wydaje mi się, że mam chociaż częściową rację. Osobiście użyłem innego sposobu obliczeń którego zdjęcie załączę, ale co do samych znaków. Bedąc poprawnym to poślizg przy pracy prądnicowej musi być s≤0 z wiadomych przyczyn i to samo tyczy się poślizgu krytycznego, więc przyjąłem go z minusem. Natomiast kierunek momentu przy pracy silnikowej jest zgodny z kierunkiem wirnika, a przy pracy prądnicowej przeciwny. Najprościej właśnie mówiąc z tego powodu można przyjąć momenty z minusem. Wydaje mi sie, że łatwiej to dostrzec przyglądając się charakterystyce momentu

0
  • #5 13 Gru 2017 13:03
    zajc15
    Poziom 7  

wzór którego ja użyłem też jest wyprowadzony z wzoru klossa także nasze sposoby są identyczny tylko inny jest zapis. Po prostu zastanawiam się czy wartość momentu maksymalnego (krytycznego) jest równa wartości momentu minimalnego tylko z przeciwnym znakiem. Będę miał dzisiaj Plamitzera to może się mi to wyjaśni..

0
  • #6 13 Gru 2017 14:14
    PewnieAdi
    Poziom 2  

Co masz na myśli pisząc moment minimalny ?

To może jeszcze inaczej. Do obliczeń musimy moment znamionowy krytyczny dla prądnicy wziąć z minusem, tak samo jak poślizg krytyczny, bo poślizg dla prądnicy nie może być dodatni, a to dlatego, że wtedy jesteśmy w zakresie pracy silnikowej.

0