Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa liczniki elektryczne jedna rozdzielnica. Jaki rozłącznik zastosować?

Arekdj0 07 Gru 2017 00:07 426 13
  • #1 07 Gru 2017 00:07
    Arekdj0
    Poziom 12  

Witam Wszystkich.

Mam problem z podłączeniem dwóch przewodów elektrycznych do jednej rozdzielnicy.

Mianowicie tak jak na zdjęciu ze złącza idzie jeden przewód do rozłącznika. Za rozłącznikiem jest zrobiony rozdział. Przewody podłączone są do dwóch zabezpieczeń przedlicznikowych i później do dwóch liczników. Przewody wychodzące z liczników ze względu na moc przyłączeniową mają odpowiednio przekroje 10mm2 oraz 35mm2.

I teraz mam pytanie jak połączyć te dwa przewody w rozdzielni i jaki zastosować rozłącznik?

Pozdrawiam

0 13
  • #2 07 Gru 2017 07:51
    stonefree
    Poziom 24  

Najlepiej zgodnie z dokumentacją projektową. Z jakiego powodu Chcesz zastosować takie rozwiązanie? Jaki jest układ pracy sieci?

0
  • #3 07 Gru 2017 08:29
    Arekdj0
    Poziom 12  

Nie ma projektu. Jeśli by był, to nie było by problemu. Układ TNS.

Rozwiązanie takie musi być ze względu na to, iż właściciel ma podpisane dwie umowy z różnymi dostawcami energii, a w przypadku zerwania którejś musiał by zapłacić wysoką karę.

0
  • #4 07 Gru 2017 09:02
    stonefree
    Poziom 24  

No i co? Umowa go obliguje do pobierania energii, czy wystarczy płacić abonament? Wracając do tematu, to nie widzę opcji okresowego przełączania zasilania to z jednego to z drugiego licznika.

0
  • #5 07 Gru 2017 09:08
    Arekdj0
    Poziom 12  

Potrzebna moc przyłączeniowa wynosi 84KW. Oba liczniki na raz będą używane, a nie przełączane.

Jeśli były by dwie rozdzielnie, to do każdej z nich podłączył bym po jednym przewodzie od licznika i zastosował dwa rozłączniki. A w tym przypadku po prostu nie wiem jak rozłączać zasilanie, gdy jest jedna rozdzielnia.

0
  • #6 07 Gru 2017 09:26
    stonefree
    Poziom 24  

No to ja nie widzę innej opcji, jak przeliczenie całej instalacji i przebudowa rozdzielnicy, a raczej rozdzielenie jej na dwie mniejsze najlepiej tak, żeby zasilały oddzielne pomieszczenia czy grupy urządzeń, opisanie, zrobienie dokumentacji i pomiarów.

0
  • #7 07 Gru 2017 09:38
    Arekdj0
    Poziom 12  

Dokumentację, pomiary, etc, na razie pomijam. Nie zajmujmy się tym, bo to osobny temat jest. Nie chcę tutaj stracić wątku. ;)

Czyli wg. Ciebie nie ma innego rozwiązania na doprowadzenie tych obu przewodów do jednej rozdzielni z zastosowaniem jednego rozłącznika?

Opcja z dwiema osobnymi rozdzielniami rozwiązała by problem w kilka sekund. Jednak wolał bym zastosować jedną rozdzielnicę tylko właśnie nie wiem czy była by możliwość aby ją "mądrze", dobrze i zgodnie z przepisami zasilić oraz zastosować jeden rozłącznik na oba kable zasilające.

Właśnie pierwszy raz się spotykam z takim problemem, dlatego szukam pomocy u bardziej doświadczonych elektryków. A wiedza przyda się na pewno w przyszłości.

0
  • #8 07 Gru 2017 09:47
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Może coś takiego ?

Tutaj akurat jest jeden kabel zasilający do rozdzielnicy, dlatego wspólny N.

0
  • #9 07 Gru 2017 09:59
    Arekdj0
    Poziom 12  

Skrzynię złączowo-pomiarową już mam postawioną na zewnątrz budynku. Tak jak na rysunku z początku postu jest w niej zamontowany rozłącznik oraz za nim dwa liczniki. Od tych liczników są poprowadzone przewody już do budynku.
    Teraz muszę w budynku zamontować jakiś rozłącznik, w razie gdy coś będzie się działo, aby nie trzeba było biegać na zewnątrz i wyłączać wszystko rozłącznikiem głównym.

0
  • Pomocny post
    #10 07 Gru 2017 10:05
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Arekdj0 napisał:
    ... Teraz muszę w budynku zamontować jakiś rozłącznik, w razie gdy coś będzie się działo, aby nie trzeba było biegać na zewnątrz i wyłączać wszystko rozłącznikiem głównym.
    Tylko po co komplikować sobie życie ?
    Przecież wystarczą dwa rozłączniki
    Cytat:
    żeby zasilały oddzielne pomieszczenia czy grupy urządzeń, opisanie, zrobienie dokumentacji i pomiarów.
    jak wspomniał kolega stonefree.

0
  • #11 07 Gru 2017 10:13
    Arekdj0
    Poziom 12  

No właśnie pytanie czy dobrze to będzie wtedy zrobione. Bo będzie jedna rozdzielnia a w niej dwa rozłączniki główne. Wydaje mi się, że nie. I teraz jeśli rozłączymy tylko jeden, to w części rozdzielni dalej będzie prąd. Dlatego szukam takiego rozwiązania, aby jednym ruchem wyłączało się całe zasilanie rozdzielni.
    Chodzi mi o nie rozdzielanie wszystkiego na dwie osobne rozdzielnie tylko postawienie jednej. Czy jest jakaś możliwość aby zrobić to porządnie?

0
  • Pomocny post
    #12 07 Gru 2017 10:31
    mawerix123
    Poziom 37  

W niczym to nie przeszkadza że będą dwa zasilania.
    Wielokrotnie praktykowany przykład.... jedna rozdzielnica trzy WLZ: na światło, gniazda ogólne, gniazda komputerowe. Wszystko w jednym "pudle" trzy rozłączniki, poszczególne rozdzielnice opisane i to załatwia sprawę.

W tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2660237-1500.html w poście #1522 zamieściłem fotki dobrego dobrego przykładu.

0
  • Pomocny post
    #13 07 Gru 2017 10:34
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

Są rozłączniki na 6 lub 8 torów.
    Żeby była jasność, to napięcia od obu dostawców nie mogą się nigdzie spotykać.

0
  • #14 08 Gru 2017 21:16
    Arekdj0
    Poziom 12  

Zrobię tak jak proponował mawerix123. Dwa rozłączniki w jednej rozdzielni i będzie po kłopocie.

gkwiatkowski napisał:
    Żeby była jasność, to napięcia od obu dostawców nie mogą się nigdzie spotykać.

Oczywiście nigdzie nie będą się spotykać, ale dziękuję za czujność ;)

Pozdrawiam i zamykam temat.

0