Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wycena strony internetowej

pawel9213 07 Gru 2017 09:10 372 21
  • #1 07 Gru 2017 09:10
    pawel9213
    Poziom 3  

Dzień dobry,

chciałbym złożyć zapytanie ofertowe do firm tworzących strony www. Chcę stworzyć nową stronę od podstaw (w CMS) i przenieść dane ze starej (obecna jest bardzo archaiczna, jeszcze na joomli). Dodatkowo jednostki podległe tej firmie (dotyczy ośrodka kultury) mają na ten moment osobne strony. Chciałbym to wszystko połączyć i stworzyć do nich podstrony (ok. 4-5). Baza danych jest więc dość spora. I tutaj moje pytanie - jakie informacje powinien zawrzeć w takim zapytaniu, aby firma mogła wycenić usługę? Niestety nie orientuję się zbytnio w temacie. Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam!

• #2 07 Gru 2017 09:19
    leonov
    Poziom 39  

To twórca strony, powinien określić jakie dane są mu potrzebne.

• #3 07 Gru 2017 18:06
    anmedia
    Poziom 39  

leonov Takiej glupoty juz dawno nie czytalem.
    "Tworca strony" dostosowuje sie do wytycznych zleceniodawcy i dzieki temu okresla stawke. Od kiedy "tworca strony" zwlaszcza obcej potrafi okreslic wszystkie koszta?

pawel9213
    W twoim przypadku sprawa jest dosc prosta i stosunkowo nie kosztowna - uwaga na naciagczy. Napisze ci wazna uwage zabys nie wtopil.
    Masz juz strone na joomla, wiec czemu chcesz ja zmieniac, na inny cms? Bez wiedzy zawsze jest to kosztowne. A joomla jest dosc dobrym narzedziem do wielu zadan, no chyba ze masz cos ponad standardowego.

Chesz dodac 4-5 podstrony? Czego nie ma joomla zeby ci zabraklo. Joomla to taki cms co moze duzo. Ale skoro nie umiesz z niego wyciagnac co on potrafi co chcesz wiecej? Zapraszam na priv jesli interesuje cie wiecej kewstii formalno-finansowych dotyczacych tematu. Jesli chcesz cos zrobic sam to forum jest od tego!

• #4 07 Gru 2017 19:43
    yogi009
    Poziom 41  

anmedia napisał:
    Masz juz strone na joomla, wiec czemu chcesz ja zmieniac, na inny cms?

A chociażby dlatego, że stara witryna jest "archaiczna", jak napisał Autor.
    anmedia napisał:
    Joomla to taki cms co moze duzo. Ale skoro nie umiesz z niego wyciagnac co on potrafi co chcesz wiecej?

Też mógłbym napisać, że takiej głupoty dawno nie czytałem. Tak zwana złota myśl.

A teraz do Autora tematu... Otóż Joomla cały czas się rozwija, o ile małe aktualizacje można było wgrać stosunkowo bezboleśnie, to już te duże wymagały zdecydowanie większej ilości pracy. Optymalnie jest wybrać firmę/osobę, która cały czas prowadzi stronę i dba o proces terminowej aktualizacji. Za taką pracę też należy się wynagrodzenie (jak za każdą konserwację systemu). Co do utworzenia podstron dla ośrodków podlegających pod główny, nie ma z tym najmniejszego problemu, można taką strukturę wykonać na kilka sposobów, ale o tym powie Ci osoba znająca się na obsłudze tego systemu. Moim zdaniem w tym przypadku nie ma sensu zmieniać tej Joomli na cokolwiek innego.

• #5 07 Gru 2017 20:04
    anmedia
    Poziom 39  

yogi009 napisał:
    A chociażby dlatego, że stara witryna jest "archaiczna", jak napisał Autor.

W CMS jak joomla, czy wordpress cos takiego nie istnieje. Zmiana szablonu rozwiazuje prawie 70% problemow

yogi009 napisał:
    Też mógłbym napisać, że takiej głupoty dawno nie czytałem. Tak zwana złota myśl.

Dokladnie taka jest. Mysle ze kolega za nim napisze cos powinien zastanowic sie nad drobnymi aczkolwiek waznymi szczegolami.

Po pierwsze autor tego watku nie podal zadnych danych, tzn to tak jakby rozmawiac z blondynka - kupilam sobie auto - super! Wsrod blondynek to wystarczy by podniecic sie do potegi n-tej. A pytan wiecej niz odpowiedzi. Pierwsze jakie auto? Jaka skyrzynia, jak apojemosc, ile drzwi - itd .....
    Koledze yogi009 same aktualizacje wystarcza zeby byc szczesliwym. Super, mnie tez. Ale gdyby kolega oprocz jednej strony mial kilkadziesiat, wiedzialby ze to jest rowniez olbrzymi problem, nie kazdy szablon zadziala po aktualizacji - nie bede tutaj dyskutowac bo szkoda mojego czasu.
    A zaczalbym od tego ze autor pawel9213 jak ta "przyslowiowa" blondynka zapomnial dodac ze joomla, to system od wielu lat dostepny, brak podania danych jego wersji, wersji szablonu, oczekiwan co do zmian, kompletnie dyskfalifikuje do jakiej kolwiek merytorycznej dyskusji, no chyba ze kolega yogi009 uwielbia dysktowanie w tematach w ktorych typu "mi sie podoba taki lakier do paznokic" - ooooo mnie tez! A jaki to kolor?

• #6 07 Gru 2017 20:29
    yogi009
    Poziom 41  

anmedia napisał:
    W CMS jak joomla, czy wordpress cos takiego nie istnieje. Zmiana szablonu rozwiazuje prawie 70% problemow

Znowu wprowadzasz w błąd. Szablon odpowiada jedynie za stronę wizualną, a aktualizacje (poza nowymi wodotryskami i funkcjami) odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo witryny. I tutaj nie da się nic poprawić szablonem.

anmedia napisał:
    A zaczalbym od tego ze autor pawel9213 jak ta "przyslowiowa" blondynka zapomnial dodac ze joomla, to system od wielu lat dostepny, brak podania danych jego wersji, wersji szablonu, oczekiwan co do zmian, kompletnie dyskfalifikuje do jakiej kolwiek merytorycznej dyskusji, no chyba ze kolega yogi009 uwielbia dysktowanie w tematach w ktorych typu "mi sie podoba taki lakier do paznokic" - ooooo mnie tez! A jaki to kolor?

Tych zdań zupełnie nie rozumiem, nawet nie analizuję, są nie merytoryczne, obrażają Autora tematu, a mnie przykleja jakiś szyld dyskutanta - cytuję: "mi sie podoba taki lakier do paznokic" - ooooo mnie tez! A jaki to kolor?".

Kolego z hiszpańską flagą, apeluję o to, żebyś się nieco uspokoił i szanował innych uczestników tego forum.

• #7 08 Gru 2017 06:17
    leonov
    Poziom 39  

anmedia napisał:
    Takiej glupoty juz dawno nie czytalem

Tak jasne ...
    pawel9213 napisał:
    Niestety nie orientuję się zbytnio w temacie

Zleceniodawca wszystkie informacje już podał w pierwszym poście :

-
    pawel9213 napisał:
    Chcę stworzyć nową stronę od podstaw (w CMS)

-
    pawel9213 napisał:
    przenieść dane ze starej

-
    pawel9213 napisał:
    stworzyć do nich podstrony (ok. 4-5)

Dlaczego nie wyceniłeś tego zlecenia ? będziesz pytał o więcej danych ? mam nadzieję że nie ...

anmedia napisał:
    "Tworca strony" dostosowuje sie do wytycznych zleceniodawcy i dzieki temu okresla stawke

• #8 08 Gru 2017 07:34
    JacekCz
    Poziom 33  

pawel9213 napisał:
    ... Chcę stworzyć nową stronę od podstaw (w CMS) i ...

Nos wskazuje potencjalne problemy przy braku dobrej specyfikacji *) i odbioru, a formie przetargowej.
    Wygrywający cenowo "nasz system CMS lepszy od innych" popularną podstronę lista osób kontaktowych ma w 3 językach (PL,EN.DE) zaprojektowaną statycznie, BEZ żadnego elementu powodującego powtarzalność (nie ma obiektu "jeden pracownik" * N) , został odebrany wizualnie "przecież ładnie widać i dostajemy do CMS hasło Admina"
    Po zmianach pracowników się edytuje, a jakże, w CMS kilka ekranów szczegółowego HTML-a, biada jak zadrży ręka.

Założenia były dwa: ma to być nowa wersja aktualnej na datę zamawiania strony i cena.

*) porządna specyfikacja ... 20 stron tekstu? 50 ?

• #10 08 Gru 2017 13:27
    JacekCz
    Poziom 33  

yogi009 napisał:
    Jacek, kurczę, napisałeś to tak, że przy porannej herbacie trzeci raz to czytam i podziwiam styl. I nie wszystko rozumiem :-)

streszczenie po kawach.
    a) brak specyfikacji a zadanie pomiędzy kimś innym, niż kto się zna jak łyse konie, to niemal pewność problemów. A nawet między dobrze się znającymi ludźmi. Trudność zrobienia / wartość dobrej specyfikacji jest tego samego rzędu co wykonanie. Szacuję: nie mniej niż 10% wartości.
    b) mam gorsze skojarzenia z "samoróbnymi" CMS-ami niż wiodącymi opensursowe. Te drugie mają problemy znane. *)
    c) a) plus b) i formuła przetargowa to katastrofa.

*) od wielu lat nie wykonuję PHP, ale to eksploatuję, technicznie reprezentuję kogoś, uzgadniam itd...

• #11 08 Gru 2017 16:33
    anmedia
    Poziom 39  

leonov napisał:
    Dlaczego nie wyceniłeś tego zlecenia ? będziesz pytał o więcej danych ? mam nadzieję że nie ...

A na podstawie czego ja mozna wycenic? Napisane jest ze chce "przeniesc" ze starej. Co? Tresc? Zdjecia? Sama tresc to nie wszystko, dostosowac trzeba grafike do systemu. Czytajac to wszystko mozna napisac jedno, chyba taniej, szybciej byloby dostosowanie starej strony do nowych norm niz takie przenosiny, ale kolega napisal ze
    leonov napisał:
    Zleceniodawca wszystkie informacje już podał w pierwszym poście :

Odpowiadam na tej podstawie mozna zrobic wstepna wycene - instalacja CMSa + szablon.

JacekCz napisał:
    Nos wskazuje potencjalne problemy przy braku dobrej specyfikacji *) i odbioru, a formie przetargowej.

I to jest wlasnie sedno calosci.

yogi009 napisał:
    Znowu wprowadzasz w błąd. Szablon odpowiada jedynie za stronę wizualną, a aktualizacje (poza nowymi wodotryskami i funkcjami) odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo witryny. I tutaj nie da się nic poprawić szablonem.

Kolego jestes w olbrzymim bledzie. Zle rozumianym przez ciebie. A wiec odpowiem tak:
    1. Aktualizacje. To nie tylko poprawa bezpieczenstwa, ale rowniez nowe funkcje i mozliwosci. * ponizej wiecej info.
    2. Szablon w CMS, to nie tylko wyglad, ale przedewszystkim pelna funkcjonalnosc. W zaleznosci od potrzeb, wykonujesz szablon z mechanizmami takimi jak slider, okno wiadomosci. Mozna zrobic na dwa sposoby - PRO i amatorsko. PRO wykonujesz wszystko w szablonie. Amatorsko instalujesz kupe pluginow i cieszysz sie ze jeszcze system dziala.

Wrcajac w tym momencie do aktualizacji. Nie raz mialem juz doczynienia z "plakaniem" klientow, bo .... zaktualizowal CMSa i przestala dzialac strona. Okazalo sie ze aktualizacja usunela z CMSa jedna z funkcji ktora wykorzystywal szablon. Klient robil tanio. Nie poinformowano go ze szablon ktory wykorzystuje jest platny, ale aktualizacji do niego juz nie dostanie. Rezultat - szukanie innego rozwiazania.
    A wiec jak widzisz dyskutujesz w temacie z ktorym nie masz zbyt wielkiego doswiadczenia i dodatkowo nie masz racji a innych czytelnikow wprowadzasz w blad takimi informacjami. A jako potwierdzenie pokaze dwa przyklady, abys zauwazyl w czym problem. Przyklady sa wykonane na dokladnie tym samym szablonie (jest on napisany od zera) Wszystkie funkcjonalnosci ktore sa dostepne na stronie sa funkcjami szablonu a nie CMSa + jakies pluginy.

1 . http://www.vehiculoprofesional.info/
    2. http://www.posventa.info/

Zwroc chocby uwage na fakt, ze strona posventa, posiada bardzo zaawansowany szablon pozwalajacy na ustawieni grafiki, wygladu i tresci w zaleznosci od kategorii. Niestety tego system CMS nie posiada jako podstawy - nalezy dopisac kilkadziesiat linijek php aby uzyskac taka funkcjonalnosc.

A moze jeszcze inaczej. Kolega yogi009wykonal projekt zegarka. Niech kolega wyobrazi sobie ze ta Atmega (wyswietlacz LED, zamieni LCD), to jest wlasnie twoj CMS. Dziala? Nie! Bez szablonu - czyli programu w Atmedze nie bedzie dzialac. W zaleznosci jaki kolega wsadzi program (w CMSie szablon) do procesora taki rezultat otrzyma.

yogi009 napisał:
    Kolego z hiszpańską flagą, apeluję o to, żebyś się nieco uspokoił i szanował innych uczestników tego forum.

Owszem, troche mnie ponioslo, przepraszam.

• #12 08 Gru 2017 16:51
    JacekCz
    Poziom 33  

anmedia napisał:
    Napisane jest ze chce "przeniesc" ze starej. Co? Tresc? Zdjecia? Sama tresc to nie wszystko, dostosowac trzeba grafike do systemu. Czytajac to wszystko mozna napisac jedno, chyba taniej, szybciej byloby dostosowanie starej strony do nowych norm niz takie przenosiny, ale ...

Ja akurat chciałem w swojej wypowiedzi podkreślić przeniesioną treść, zaakceptowaną grafikę, ale FATALNE zaimplementowanie programowe / fatalny projekt w sensie software.
    W dniu obioru wyglądało super, łącznie z treścią - tylko aktualizacje treści to koszmar nawet dla specjalisty HTML - a miało być, że ktoś typu sekretariat miał je wprowadzać. Pierwsze aktualizacje treści wymuszone strachem na wykonawcy, ale tak się długo nie da.
    A budżet już poszedł.

Zgadzam się z Tobą, wymieniłbym trzy elementy: treść, grafika i oprogramowanie (w mojej opinii najgorsze od jakiś Jasiów *) )

*) psychologicznie to często działa: jestem za cienki, aby zrozumieć framework / CMS / platformę blogową etc, przyjąć jego filozofię, napiszę swój.

• #13 08 Gru 2017 16:53
    yogi009
    Poziom 41  

Teraz napisałeś trochę jaśniej, przynajmniej widać, że nieco znasz temat. Co do meritum, czyli pytania na samej górze tematu, szczerze wątpię, żeby Klient chciał zapłacić za autorskie rozwiązania szablonowe zawierające gotowe dodatkowe funkcjonalności. Praktyka w tym kraju jest taka, że instytucje budżetowe cały czas funkcjonują na zasadzie przetargu "im taniej, tym lepiej". Stąd w 99% przypadków mamy do czynienia z instalacją jakichś tam dodatków zapewniających wymagane funkcjonalności, ew. w porywach ktoś pisze własny kawałek kodu używany potem jako moduł. Ba! Taką metodą są wykonywane masowo witryny BIP. Stąd nie rozwodziłem się nad teoretycznymi możliwościami, tylko przeszedłem do trywialnej rzeczywistości.

To jest i tak rozwiązanie lepsze, niż większość własnych CMS-ów, ostatnio taki spotkałem. Autor kodu dziwił się, że doszło do zmian w wersjach MySQL i PHP...

Ale gratuluję świadomości możliwości Joomli.

• #14 08 Gru 2017 17:10
    anmedia
    Poziom 39  

Problem jest w tym jak z moda! Jest moda na CMSa to wszyscy ccha zmieniac. A przeciez firma nie straci klienta tlumaczac mu wady i zalety. Po co? Klient nasz pan, przychodzi, placi a potem juz nie nasz problem. Ale to przede wszystkim dotyczy firm, ktore nie chca inwestowac w jakosc. Nie raz mialem przypadki, ze starajac sie uswiadomoc klientowi wady pewnych rozwiazan, szedl gdzie indziej - bo tam mowili tylko pozytywnie i nie widza zadnych problemow. A pozniej wstyd przyjsc i sie przyznac.

yogi009 napisał:
    Ale gratuluję świadomości możliwości Joomli.

To nie joomla, to wordpress. Joomle zostawilem jakies 5 lat temu. Na dzien dzisiejszy nie rozni sie niczym od tego co znalem kilka lat temu. A wordpress daje olbrzymie mozliwosc a przede wszystkim nie jest tak zagmatwany jak joomla. Owszem mozna sie przyzwyczaic i wprowadzajac jeden modul konfigurowac go w kilku roznych zakladkach.

yogi009 napisał:
    szczerze wątpię, żeby Klient chciał zapłacić za autorskie rozwiązania szablonowe zawierające gotowe dodatkowe funkcjonalności.

Zgadza sie, ale to rozwiazanie zostalo wykonane dla firmy, ktora zyje z tych stron. Dla nich najwazniejsze bylo przygotowanie tak szablonu aby jak najmniej wykorzystywal funkcje wordpressa i byl mniej narazony na problemy z aktualizacjami.
    Dla kilentow ktorzy potrzebuja prosych rozwiazan, sa dyspozycyjne szablony darmowe lub platne. Koszt niewielki ale problemy bierze na siebie klient.

yogi009 napisał:
    To jest i tak rozwiązanie lepsze, niż większość własnych CMS-ów, ostatnio taki spotkałem.

Wlasny CMS ma wazna zalete - jest bezpieczny i nikt nie bedzie go hakowal, bo i kod jest niedostepny. Takie rozwiazania stosuja przede wszystkim wielkie wydawnictwa. Minus tego rozwiazania to olbrzymie koszta, czesto zwykly programista to za malo.

• #15 08 Gru 2017 17:29
    yogi009
    Poziom 41  

anmedia napisał:
    Wlasny CMS ma wazna zalete - jest bezpieczny i nikt nie bedzie go hakowal, bo i kod jest niedostepny. Takie rozwiazania stosuja przede wszystkim wielkie wydawnictwa. Minus tego rozwiazania to olbrzymie koszta, czesto zwykly programista to za malo.

I znowu diabeł tkwi w poziomie kosztów.

• #16 08 Gru 2017 18:53
    anmedia
    Poziom 39  

yogi009 napisał:
    I znowu diabeł tkwi w poziomie kosztów.

Ja mysle ze wszedzie nalezy znalezc pewne wywarzenie problemu. Dobre jego oszacowanie, zaplanowanie i to juz na samym poczatku. To jeden z najwiekszych problemow malych i srednich firm. Jest wiele mozliwosci ale z nich nikt nigdy nie kozysta, a moze inaczej wiele osob nie chce sluchac. Nie raz spotykam sie z sytuacja np taka firma http://vir.es/ koszt wykonania strony wizytowki byl olbrzymi - chciano go zrobic na joomla. Od kad zakonczono prace ze strona czyli minelo 5 lat, system nie jest juz aktualizowany (przegapiono moment w ktorym mozna bylo z latwoscia przesiasc sie z wersji 2 do 3) i w tej chwili koszt utrzymania tego ustrosjtwa jest olbrzymi. Jako ze ten system kompletnie nie nadaje sie do SEO, zadecydowano o "dobudowaniu" innego systemu, zamiast zastapic przestarzaly. Koszt utrzymania 2 systemow, to miesiecznie okolo 500€+VAT. I w dalszym ciagu wszystko jest w rozsypce.
    Reasumujac, koszta trzeba poniesc, ale z glowa.

• #17 08 Gru 2017 20:40
    yogi009
    Poziom 41  

Może tak właśnie został zaprojektowany ten system, żeby dużo kosztował. Przecież to model znany z naszego podwórka. Swoją drogą robisz dużą liczbę błędów ortograficznych.

• #18 09 Gru 2017 17:32
    anmedia
    Poziom 39  

yogi009 napisał:
    Swoją drogą robisz dużą liczbę błędów ortograficznych.

Przykro mi, ja z polskiego nigdy nie bylem dobry. Ortografia to u mnie byla tragedia, a teraz skoro polski to dodatek to uwazam ze i tak nie jest zle.

• #19 09 Gru 2017 18:45
    yogi009
    Poziom 41  

anmedia napisał:
    teraz skoro polski to dodatek to uwazam ze i tak nie jest zle.

To tu się różnimy :-) Moim zdaniem jak coś się robi, trzeba się starać robić dobrze. Ortografia, jak elektronika, idzie się jej nauczyć. Naprawdę :-)

• #20 09 Gru 2017 18:49
    JacekCz
    Poziom 33  

yogi009 napisał:
    anmedia napisał:
    teraz skoro polski to dodatek to uwazam ze i tak nie jest zle.

To tu się różnimy :-) Moim zdaniem jak coś się robi, trzeba się starać robić dobrze. Ortografia, jak elektronika, idzie się jej nauczyć. Naprawdę :-)

Kolega jest zbyt leniwy, aby zareagować na czerwone podkreślenia błędów ortograficznych.
    Brak szacunku.

• #21 13 Gru 2017 01:17
    LtLog
    Poziom 29  

pawel9213 napisał:
    I tutaj moje pytanie - jakie informacje powinien zawrzeć w takim zapytaniu, aby firma mogła wycenić usługę?

Tak jak napisał kolega @leonov to zleceniobiorca określa ilość danych niezbędnych do przygotowania wyceny. Inny zbiór informacji potrzebuje firma współpracująca już w przeszłości z sektorem publicznym, inny zestaw potrzebny będzie firmie która dotąd realizowała wyłącznie projekty dla podmiotów gospodarczych. Z własnego doświadczenia wiem, że w 90% przypadków sektor publiczny znacznie przecenia swoje potrzeby i szybko z wielkiego projektu robi się kolejne spokojne zlecenie. Uważam, że będzie tak samo w tym przypadku. Skoro z góry (właściwie) założyłeś CMS'a to dodatkowe 4-5 podstron naprawdę nie generuje dodatkowych kosztów (może jakieś drobne za wypełnienie tekstem / grafiką). Wyślij zapytania, kto będzie zainteresowany odpowie, kto będzie miał pytania to je zada. Może trafisz na firmy które maja już opracowane gotowe rozwiązania - będzie taniej.

anmedia napisał:

Archaiczna = zapewne stara = zapewne nie aktualizowana = zapewne pełna luk = łatanie tego szablonem przypomina trochę naprawę walącego się mostu plasteliną. Niby można, tylko po co?
    anmedia napisał:

Nikt nie klepie już CMS'a "from the scrap", pierwsza dekada XXI wieku już za nami. Nawet największe firmy bazują na frameworkach, te są czasem równie dziurawe jak gotowe rozwiązania. Brak odpowiedniej reakcji zespołu programistycznego kończy się dokładnie tak samo jak brak aktualizacji rozwiązania opartego o GNU GPL i pochodne.

• #22 13 Gru 2017 16:12
    yogi009
    Poziom 41  

LtLog napisał:
    Nawet największe firmy bazują na frameworkach, te są czasem równie dziurawe jak gotowe rozwiązania.

I to jest cenny głos w dyskusji.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo