Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LE40M87BD Samsung - Różowy obraz

bunio_12 07 Gru 2017 09:51 852 19
  • #1 07 Gru 2017 09:51
    bunio_12
    Poziom 8  

Witam,

Mam małe pytanie odnośnie telewizora LCD LE40M87BD Samsung.
    Wg serwisu samsunga strzelił w nim zasilacz i uszkodził płytę główną. Zasilacz udało się naprawić, a płyty już nie gdyż nie mieli żadnej na podmianę, a naprawy nie chcieli się podjąć.
    Kupiłem więc taki sam TV tylko z uszkodzoną matrycą (te same numery elementów, rewizje i daty, wszystko 1:1) i przełożyłem z niego płytę główną i zasilacz. Teraz telewizor się włącza, ale obraz jest różowy (dotyczy to głównie menu, obraz po HDMI jest w ogóle nie do oglądania). Przy braku anteny natomiast ekranowa "kasza" jest taka jaka być powinna czyli czarno-biała. Nie wiem teraz czy uszkodzona jest jeszcze matryca czy może jakiś kabelek, taśma itp. Spróbowałbym jeszcze zmienić t-con, ale nie wiem czy to coś da. Jest sens się bawić czy raczej zasilacz rozwalił nie tylko płytę główną, ale i cała resztę?

0 19
  • #2 07 Gru 2017 11:08
    Zbigniew Sekula
    Poziom 21  

Daj jakieś fotki jak to wygląda.

0
  • #3 07 Gru 2017 11:15
    bunio_12
    Poziom 8  

Wrzucę po południu jak tylko wrócę z pracy.

EDIT: dołączam zdjęcia poniżej

Przy "kaszy jest niby ok"

Przy włączeniu menu zaczyna wariować

Po HDMI już w ogóle

Pytanie czy jest jeszcze jakiś pomysł na to co można zrobić czy raczej matryca jest walnięta? Obecnie jest włożona nowa płyta główna i nowy zasilacz. Do podmiany został ewentualnie t-con i kabelki.

0
  • #4 07 Gru 2017 20:02
    Top Serwis
    Poziom 24  

Trzeba zmienić typ matrycy w SM.

0
  • Pomocny post
    #5 07 Gru 2017 20:09
    Zbigniew Sekula
    Poziom 21  

Prosząc o jakieś fotki pomyślałem o tym samym co już zaproponował Top serwis.

0
  • #6 07 Gru 2017 21:17
    kazikszach
    Poziom 33  

Top Serwis napisał:

Prawdopodobnie tak, tylko autor pisał, że wszystko było takie samo.
    Do autora prośba o podanie jakie tam były matryce, czy identyczne?

0
  • #7 08 Gru 2017 09:10
    bunio_12
    Poziom 8  

kazikszach napisał:
    Top Serwis napisał:

Prawdopodobnie tak, tylko autor pisał, że wszystko było takie samo.
    Do autora prośba o podanie jakie tam były matryce, czy identyczne?

Wybaczcie pytanie, ale nie jestem aż tak biegły, a wujek google nie odpowiada. Co rozumiecie przez zmianę typu matrycy? Wymianę całej matrycy?
    Jakaś fizyczna zworka czy sprawy softowe?

Sprawdzę później jakie są matryce w obu telewizorach i dam znać.

Dodam tylko, że obie płyty główne (stara spalona i nowa) są takie same BN41-00813E MP 1.0 (2007.05.23). Możliwe, że w przypadku różnych matryc ta sama płyta główna będzie inaczej działać?

0
  • #8 08 Gru 2017 12:56
    Top Serwis
    Poziom 24  

Podaj typy obydwu matryc, potem poszukaj jak wejść w tryb serwisowy tv Samsung.
    Zmiany w ustawieniach robisz na własną odpowiedzialność.

0
  • #9 08 Gru 2017 20:17
    bunio_12
    Poziom 8  

Zajrzałem do obu telewizorów i trochę zgłupiałem. Mam nadzieję, że zdjęcia poniżej nie będą żadnym faux pas i są to właściwe oznaczenia matryc. W każdym z tv są inne naklejki.

Mój tv, czyli ten, który chce naprawić (ze sprawną matrycą i uszkodzoną płytą główną). Nie było tutaj naklejki na stelażu. Jedyną jaką znalazłem to ta poniżej ukryta pod płytą główną.

TV ze zbitą matrycą (kupiony dla płyty głównej w celu podmiany)

0
  • Pomocny post
    #10 08 Gru 2017 20:38
    Top Serwis
    Poziom 24  

Wszystko jasne. Na elektrodzie znajdziesz serwisówkę do tego modelu . Tam wszystkiego się dowiesz lub oddaj telewizor do serwisu rtv.

0
  • #11 08 Gru 2017 21:04
    bunio_12
    Poziom 8  

Top Serwis napisał:
    Wszystko jasne. Na elektrodzie znajdziesz serwisówkę do tego modelu . Tam wszystkiego się dowiesz lub oddaj telewizor do serwisu rtv.

Mógłbyś coś więcej zdradzić bo nie bardzo wiem czego się zaczepić. Póki co domyślam się, że matryce są różne. Wystarczy zmienić w menu serwisowym typ matrycy czy trzeba coś więcej robić? Jeśli jest to coś co mnie przerośnie to zapewne oddam do serwisu, ale jeśli nie to chciałbym spróbować sam.

0
  • Pomocny post
    #12 08 Gru 2017 21:14
    Top Serwis
    Poziom 24  

Sposób wejścia w tryb serwisowy jest ogólnie znany. W stby. wciskasz po kolei info-menu-mute power on.

0
  • #13 09 Gru 2017 12:37
    bunio_12
    Poziom 8  

Top Serwis napisał:
    Sposób wejścia w tryb serwisowy jest ogólnie znany. W stby. wciskasz po kolei info-menu-mute power on.

Jak wejść w menu serwisowe to akurat wiem, nietrudno było to znaleźć. Trudniej natomiast ogarnąć co trzeba w tym menu zmienić.

0
  • Pomocny post
    #14 09 Gru 2017 13:59
    Zbigniew Sekula
    Poziom 21  

Jeśli wiesz jak wejść w menu to próbuj wybierać typ matrycy z możliwych które tam są zapewne trafisz na właściwy.
    Poszukiwanie masz zawężone bo matryce masz 40".

0
  • #15 09 Gru 2017 15:08
    bunio_12
    Poziom 8  

Ok, przeleciałem wszystkie dostępne matryce w trybie serwisowym. Doszedłem do tego, że mam matrycę AUO, ale i tak do każdej dostępnej 40" "Panel Type" (zgodnie ze zdjęciem poniżej) zmieniałem jeszcze jeszcze "Panel Vender". Wszystkie kombinacje wyczerpałem i nic. Jak było tak jest. Zmieniają się odcienie, kolory, ale nie ma nic bliskiego normalności.

Znajdą się jeszcze jakieś pomysły co można zrobić czy to już koniec telewizora?

0
  • #16 09 Gru 2017 22:57
    Zbigniew Sekula
    Poziom 21  

A zapamiętaj jak masz ustawiony Model Option i spróbuj to znieniać.

0
  • #17 13 Gru 2017 19:01
    bunio_12
    Poziom 8  

Model Option też próbowałem, ale niestety nic z tego nie wyszło. Posiadałem też inna płytę główną (BN41-00813D MP 1.0) od jeszcze innej matrycy, ale od tego samego telewizora, lecz po podmianie i zmianie ustawień dalej jest to samo. Chciałem jeszcze poćwiczyć z t-conami, ale niestety każdy jest inny więc nawet nie próbowałem żeby nie namieszać jeszcze bardziej (chyba, że się mylę i t-cony można podmieniać jak inwertery. Ale z drugiej strony też nie wiem czy to wina t-conu)

Podsumowując... w swoim telewizorze z matrycą AUO i uszkodzoną płytą główną BN41-00813E MP 1.0, po podmianie na sprawne płyty główne BN41-00813E MP 1.0 (od matrycy -L06) i BN41-00813D MP 1.0 (od matrycy -L01) nie dało się nic zrobić. Mógłbym jeszcze próbować szukać płyty od "swojej" matrycy, ale to trochę jak szukanie igły w stogu siana i też nie wiadomo czy zadziała.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł to byłbym wdzięczny.

0
  • #18 13 Gru 2017 19:21
    Top Serwis
    Poziom 24  

Można jeszcze eepromy podmienić między płytami.

0
  • #19 20 Gru 2017 12:13
    bunio_12
    Poziom 8  

Top Serwis napisał:
    Można jeszcze eepromy podmienić między płytami.

Nie mogę się ich doszukać. One są lutowane czy wciskane?

0
  • #20 20 Gru 2017 12:52
    Top Serwis
    Poziom 24  

Lutowane smd 8 pinowe.

Dodano po 3 [minuty]:

IC 1803 24C256 z drugiej strony płyty.

0