Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

generator impulsow - co i jak?

GTwice 10 Aug 2005 14:56 2109 14
    GTwice
    Level 11  
    chcialem sobie zrobic generatorek impulsow. chodzi o to by po wlaczeniu zasialania ukladu ten przez krotki czas (niecala sekunda, bede musial doswiadczalnie wyznaczyc ile mi trzeba), puszczal impulsy na 1 kabel z czestotliwoscia ok 216 Hz. nie wiem czy dobrze zrozumialem, ale jeden uklad jako generator monostabilny moglby posluzyc do wlaczania tego drugiego na okreslona ilosc czasu, a drugi, jako astabilny, generowalby same impulsy. dzialalo by to jakos? jak to polaczyc? a jak nie to podajcie jakis inny sposob rozwiazania tego problemu. od razu mowie ze calosc dzialalaby na 12V, ale sprawdzilem w katalogu i pisze ze ne555 moze chodzic do 15V czy 18V wiec to nie problem, nie?
    User removed account
    Level 1  
    GTwice
    Level 11  
    wlasnie o to mi chodzilo. tylko powiedz(-cie) po mojemu, jak? mam schematy trzech astabilnych (jeden z niepodlaczonym wyjsciem 7, drugi chyba ppodstawowy a trzeci to kopia drugiego tylko ma jeszcze diode - ktory wybrac?) i monostabilnego. tylko jak to tak podlaczyc? o co chodzi z tym inwertowaniem outputa (ja jestem naprawde poczatkujacy, do tej pory to tylko migajace diody na multiwibratorach glownie skladalem :)? a co do inych ukladow to wole pozostac na razie przy ne555n bo przypadkiem mam dwa takie :)
    User removed account
    Level 1  
    GTwice
    Level 11  
    sprobuje, moze mi cos wyjdzie

Dodano po 2 [godziny] 6 [minuty]:

male pytanko - w moim wypadku nie bedzie potrzebny reset, nie? mozna go zostawic po prostu luzno czy pasuje go podlaczyc do V+ jak tam pisze?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    GTwice
    Level 11  
    fakt, zapomnialem, chodzilo mi o mono- (reset), ale skoro pisze ze jak go pod + podlacze to bedzie ok to tak zrobie :) a schemat dam do "sprawdzenia" jak go sam skoncze ;)

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

maly zgrzyt (juz prawie skonczylem) - mozesz narysowac ten inwerter? moze wtedy zrozumie o co chodzi, bo na razie to mam wrazenie ze jest zbedny - z output-a monostabla idzie chyba sygnal dodatni, czyli jesli go odwroce to na reset astabla pojdzie masa, a jak jest masa to nie dziala, do dzialania potrzebuje +. czy znowu sie myle? (tyle sie czlowiek musi nauczyc jeszcze)
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
    GTwice
    Level 11  
    no wiec czy moze mi ktos powiedziec czy to bedzie dzialac?

generator impulsow - co i jak?

jesli ciezko sie polapac to monostabilny na gorze, astabilny na dole

zrobilem astabilny sam wg tego schematu (reset pod V+ zamiast z outputa) i nie bardzo to chce chodzic. cos pomieszalem?
    User removed account
    Level 1  
    GTwice
    Level 11  
    ok, znaczy ze mam ne555 rozwalone (podejrzewalem ze nie dziala ale nie bylem pewny). a co do monostabla to jego aktywowanie zrobilem wg generator impulsow - co i jak?, ale pewnie czegos nie zrozumialem do konca. dzieki wielkie
    User removed account
    Level 1