Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż komina na zewnętrznej ścianie budynku - kolejność postępowania / przepisy

07 Gru 2017 19:59 1056 2
  • Poziom 17  
    Mam zamiar zainstalować na zewnętrznej ścianie budynku komin koncentryczny do kotła kondensacyjnego, jednofunkcyjnego (16kW z opcją wymiany w przyszłości na dwufunkcyjny) z przebiciem przez ścianę do kotłowni. Brak wolnych kanałów w budynku. Montaż komina wewnątrz również odpada. Instalacja gazowa w budynku jest. Kocioł gazowy stary również - obecnie nie podłączony bo nie ma do czego - kanał spalinowy po instalacji wkładu ceramicznego obsługuje kocioł stałopalny.

Mam w związku z tym pytania:
    1) Od czego zacząć? Rozmieszczenie elementów mam wstępnie zaplanowane i rozrysowane. Miejsce montażu przygotowane. System kominowy wybrany - kominus (bo chyba jako jedyni robią systemy izolowane do kondensacji).
    2) Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę? Komin będzie mocowany do ściany budynku - żadnych fundamentów etc. Jedynie przebicie do kotłowni fi ok. 200mm przez ścianę z litej cegły.
    3) Czy potrzebny jest projekt? Jeżeli tak to o jakim poziomie złożoności (nie chcę przepłacać za "niewiadomo co" jeżeli np. wystarczy jednostronicowy na A4)
    4) Planuję komin izolowany o parametrach 80/125/185 ponieważ zakładam, że spaliny dodatkowo ogrzeją powietrze zaciągane do kotła przez co będzie jakaś tam oszczędność na gazie). Co o tym sądzicie?
    5) Szukam firm które kompleksowo mi ogarną temat od ewe. spraw urzędowych po wykucie otworów i montaż komina. Firmy najlepiej ze wschodniego Mazowsza, południowego Podlasia lub północnej Lubelszczyzny. Ktoś godny polecenia?
  • Poziom 17  
    Budynek to współwłasność - parter, piętro i mieszkalne poddasze.
    Moc kotła 16kW, ale w przyszłości planuję się pozbyć podgrzewacza gazowego C.W.U. z łazienki (jak się już zużyje) i zamontować kocioł dwufunkcyjny. Niby moc do wyrzutu poziomego nie będzie za duża przy jednej łazience (do 21kW dopuszczalne), ale to ściana od strony zachodniej (przeważające wiatry) i mimo że odległości od okien były by zachowane to jednak współwłaściciele budynku mają obiekcje. Ja również po konsultacji z kominiarzem doszedłem do wniosku, że to żadna oszczędność te parę metrów rury i wolę wykonać komin nad dach. Będzie w osi istniejącego komina murowanego i od strony ogrodu więc nie będzie szpecił.

Dodatkowo (za ustawą Prawo budowlane):
    A) Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa ... Ustęp 1, punkt 27: instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych WEWNĄTRZ BUDYNKU.
    B) Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na... Ustęp 1 i 1a, odpowiednio remoncie obiektów budowlanych ; przebudowie obiektów o których mowa w ustępie 1 (czyli moje A)
    C) Zgłoszenia wymaga... no i tu nie ma odniesienia do ustępu 1 i punktu 27 czyli NIE WYMAGA nawet zgłoszenia budowa, przebudowa, remont instalacji WEWNĄTRZ.

Ale zgłoszenia wymaga zgodnie z artykułem 30 ustęp 1 punkt 3b - urządzeń o wysokości powyżej 3m na obiektach budowlanych i pod to podpada mój komin...

Do zgłoszenia wystarczy wyrys z geodezji, wniosek i oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane.