Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca 303-po raz setny-pali rezystory

07 Gru 2017 21:14 573 11
  • Poziom 20  
    Jak w temacie-mam tosce, uszkodzony był tranzystor końcowy lewy kanał-po wymianie wszystkich tranzystorów, przegranych rezystorów i po sprawdzeniu wszystkich kondensatorów w kanale lewym, odpalam sprzęt- napięcia zasilające prawidłowe-końcówka mocy wypięta-bezpiecznik w kanale wypięty.Włączam sprzęt i leci dym z dwóch rezystorów 100 om to jest R433 i R 435. Nie mam już pomysłów. Proszę o pomoc.

Edit napięcie na rezystorze emiterowym w lewym kanale wynosi ok 50mV i daje się regulować tylko w przedziale -+5mV w prawym kanale ustawilem na 10 mV i daję się w pełni regulować
  • Poziom 14  
    A gdzie jest ten R455 bo nie widzę ? Może chodzi o R435?
  • Poziom 20  
    Tak chodzi R435
  • Poziom 14  
    Wygląda na to że tranzystory stopnia końcowego są uszkodzone T411 415 413 417 może nie wszystkie ale na pewno wszystkie trzeba sprawdzić.
    Czy napięcia +27v i -27v są prawidłowe ?
    T403,405,407,409 też bym sprawdził i diodę d401 też.
  • Poziom 20  
    Tranzystory sprawne bo wsadzone nowe.Napięcia prawidłowe. Chyba wiem co boli te wszystkie tosci. Chciałem skorygować prąd spoczynkowy w prawym kanale. Rzekomo ma być 12,5mV na rezystorze emiterowym. 1mm potencjometru w prawo i od razu spaliło dwa tranzystory końcowe i dwa rezystory choć kanał był sprawny. Może zamiast PR-ka 1kom wstawić jakiś większy?
  • Poziom 14  
    To że elementy nowe to nie zawsze znaczy że sprawne ;(
  • Poziom 20  
    Każdy sprawdzony przed włożeniem. Jak pisałem wyżej-minimalny ruch i spaliło końcówkę -wzmacniacz chyba jest bardzo czuły i od razu się wzbudza. Pomoże wymiana tego pr-ka?
  • Poziom 14  
    Powinna pomóc. Można też odłączyć tranzystory końcowe albo dać większe rezystory emiterowe na czas regulacji.
  • Poziom 20  
    Wstawie 2k7 bo chyba takie znajde. Przed ustawianiem lewgo niesprawnego kanalu koncowke mialem wypieta.A na prawym chcialem zobaczyc zakres regulacji i po minimalmlnym ruchu od razu dym.Az dziwne ze od razu sie tak wzbudza ze pali stopien koncowy.
  • Poziom 14  
    Możliwe że ten potencjometr zrobił przerwę przy minimalnym ruchu.
  • Poziom 20  
    Raczej nie on bo wstawilem dwa nowe.Widocznie po przekroczeniu minimalnego progu powoduje gwaltowny wzrost pradu co skutkuje dymem.
  • Poziom 20  
    Witam.Problemem okazały się malowane tranzystory.