Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migatronic Automig 200X nie włącza podajnika, otwiera zawór gazu.

DriverMSG 08 Gru 2017 18:29 1071 2
  • #1 08 Gru 2017 18:29
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Przymierzam się do naprawy spawarki i po krótkich oględzinach stwierdziłem, że już ktoś w niej palce maczał. Z pewnością było to przed obecną awarią, gdyż ostatnio tylko ja miałem do niej dostęp i działała poprawnie.

Obecnie nie włącza silnika podajnika i przekaźnika transformatora.
    Jedynie otwiera się zawór gazu.

Aby przystąpić do dalszych czynności chciałem uprzednio uzbroić się w niezbędne schematy i informacje.
    Nie robiłem jeszcze pomiarów.

Zebrałem trochę danych ale z innego modelu i nie mam pewności, czy są to identyczne budową spawarki.

Zamieszczam w załącznikach to co mam. Proszę o weryfikację schematów i ewentualne wskazówki.
    Migatronic...80 PCB.pdf Download (79.8 kB) automig 14...110503.pdf Download (1.66 MB)
    Migatronic Automig 200X nie włącza podajnika, otwiera zawór gazu. Migatronic Automig 200X nie włącza podajnika, otwiera zawór gazu.

Jak widać niżej, ktoś odciął jeden przewód od złącza szeregowego (nie znalazłem drugiego końca tego kabelka) i wlutował dwa (biło-czarne) przewody obok potencjometru.
    Zdjęcia mojej spawarki:
    Migatronic Automig 200X nie włącza podajnika, otwiera zawór gazu.Migatronic Automig 200X nie włącza podajnika, otwiera zawór gazu.Migatronic Automig 200X nie włącza podajnika, otwiera zawór gazu.Migatronic Automig 200X nie włącza podajnika, otwiera zawór gazu.Migatronic Automig 200X nie włącza podajnika, otwiera zawór gazu.Migatronic Automig 200X nie włącza podajnika, otwiera zawór gazu.

Za moment zabiorę się za rozkręcanie i uzupełnię dane.

2 dolutowane przewody są od włącznika w uchwycie.
    Pozostałe przewody wychodzące z gniazda szeregowego nie pokrywają się lokalizacją ze schematami.

Ten wycinek schematu najlepiej pokrywa się z moją spawarką:

0 2
  • Sklep HeluKabel
  • #2 08 Gru 2017 21:22
    0660RAMBO
    Poziom 9  

Podstawowe pytanie.
    Czy zmierzył Pan napięcie na cewce stycznika w momencie gdy puszcza zawór gazowy?
    Proszę ustalić organoleptycznie jakim napięciem ma być sterowany stycznik.
    Czekam na wynik pomiaru i ustalenia.
    Pozdrawiam

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 08 Gru 2017 21:39
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Po przeanalizowaniu schematów stwierdziłem, ze zarówno zawór jak i stycznik zasilane są z tego samego miejsca. Wszytko wskazywało, że "umarł" przekaźnik (stycznik).

Właśnie poskręcałem i sprawdziłem. Napięcie na styczniku pojawia się (27.5V), ale stycznik nie reaguje.
    Po manualnym wciśnięci stycznika włącza się podajnik.

Temat właściwie rozwiązany - muszę wymienić stycznik. EDIT: Stycznik naprawiłem - rozbieralny, wystarczyło poprawić styki cewki.

Pozostaje jeszcze kwestia tego przerobionego podłączenia na PCB. Nie wiem, czy przywracać układ do stanu jak na schematach, czy zostawić jak jest i było do tej pory.
    Biały, przerwany przewód powinien być podłączony do włącznika w uchwycie.
    Drugi przewód z włącznika powinien być podłączony do styku przy silniku podajnika (znalazłem tam wolną złączkę).
    Z niewiadomych mi przyczyn, ktoś podłączył uchwyt wlutowując się w PCB.

Na schemacie na zielono zaznaczyłem obecne miejsce podłączenia przycisku uchwytu. Kolorem czerwonym zaznaczyłem miejsce, gdzie powinno być fabrycznie.

Sprawdziłem dzisiaj, że przy takim podłączeniu nie działają funkcje podajnika drutu. Jedyna regulacja która działa, to prędkość podajnika - pozostałe opcje martwe i podajnik podaje tylko w momencie gdy trzymamy wciśnięty przycisk. Z pozostałych opcji nigdy nie musiałem korzystać, więc nawet nie zauważyłem, że nie działają.

0