Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie płyty indukcyjnej pod 230v

08 Gru 2017 20:40 2667 21
  • Poziom 3  
    Witam, mieszkam w bloku, który ma 3 lata. Zastanawiam się nad zakupem płyty indukcyjnej. Moc przyłączeniowa to 5kw, zabezpieczenie przedlicznikowe 25A. W kuchni mam jedno gniazdko które jest na bezpieczniku B20 i jest pod nim tylko ono.
    Myślałem nad takim rozwiązaniem aby zwiększyć moc przyłączeniowa do 7-8 kw. Wątpię aby nastał moment w którym wykorzystywalbym pełna moc płyty, myślę ze raczej byłoby to ok 5kw, zatem na resztę mieszkania byłoby 2-3 kw. Tylko czy takie rozwiązanie ma sens i czy moc płyty na 230v dorówna mocy płycie gazowej?
  • IGE-XAO
  • Poziom 20  
    Karololx napisał:
    czy moc płyty na 230v dorówna mocy płycie gazowej?

Podobno indukcja wypiera piece gazowe.
    Karololx napisał:
    Myślałem nad takim rozwiązaniem aby zwiększyć moc przyłączeniowa do 7-8 kw
    Karololx napisał:
    płyty indukcyjnej. Moc przyłączeniowa to 5kw, zabezpieczenie przedlicznikowe 25A. W kuchni mam jedno gniazdko które jest na bezpieczniku B20 i jest pod nim tylko ono.

W jakim celu nowa moc przyłącza w nowym bloku?

Dodano po 4 [minuty]:

Karololx napisał:
    Wątpię aby nastał moment w którym wykorzystywalbym pełna moc płyty

Karololx napisał:
    zatem na resztę mieszkania byłoby 2-3 kw.

To w czym problem???:?:
  • Poziom 38  
    Karololx napisał:
    W kuchni mam jedno gniazdko które jest na bezpieczniku B20

Ciekawe jaki jest przekrój przewodów tego obwodu.

Karololx napisał:
    aby zwiększyć moc przyłączeniowa do 7-8 kw

Pytanie tylko czy dostaniesz taka moc na 1 fazę czy dostaniesz warunki na 3 fazy a wtedy to strzał w kolano.
  • Poziom 3  
    Nie nowe przyłącze, tylko zwiększenie mocy obecnego. Nie jestem elektrykiem i chciałem się poradzić. Jest płyta bosha pod 230v BOSCH PIA 611T14E mająca 4.6 kw. Gdybym zakupił taką, to przy tym bezpieczniku wykorzystal bym jej pełna moc?
  • Poziom 3  
    Dlaczego wnioskujac o zwiększenie mocy miałbym dostać warunki na 3 fazy?
  • Poziom 38  
    Jeśli idzie o indukcję poczytaj świeżo zamknięty temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3405997-30.html#16876779

Karololx napisał:
    Dlaczego wnioskujac o zwiększenie mocy miałbym dostać warunki na 3 fazy?

W wielu przypadkach dostawca kiedy wnioskuję się o moc przekraczająca 25A na fazę daje warunki na 3 fazy a wtedy jedynie 14-16kW
  • Poziom 39  
    Karololx napisał:
    W kuchni mam jedno gniazdko które jest na bezpieczniku B20

Zacząć należy od tego, że to zabezpieczenie należy wymienić na B16. Ten, kto zastosował zabezpieczenie B20 dla obwodu gniazd z przewodem o przekroju 2.5mm² Cu i standardowym osprzętem należy się publiczne biczowanie na goły tyłek.
    Karololx napisał:
    Myślałem nad takim rozwiązaniem aby zwiększyć moc przyłączeniowa do 7-8 kw

Czy jest kolega pewien, że dostanie warunki przyłączeniowe na 8kW i ma świadomość z czym to się wiąże?
    Korzystał w ogóle kolega z wyszukiwarki? Mam przeczucie graniczące niemal z pewnością, że nie...
  • IGE-XAO
  • Poziom 3  
    Korzystałem z wyszukiwarki, być może nieumiejetnie.
    Rozwiązaniem może być jeszcze płyta w której można ustawić max moc, taką płytą jest np Electrolux EHH3634F9K. Ustawiając jej max moc na 4.5kw kabel 2,5 wystarczy?
  • Poziom 39  
    Przypominam, że zabezpieczenie jest za duże, należy wymienić je na B16.
    A może tak kolega elektryk sam pomyśli? Proszę zapoznać się z tym tematem: Kilka słów nt. zabezpieczeń instalacji, silników, oraz RCD skorzystać ze wzorów:
    I=P/U
    J= 4500/230= 19,56A
    Zabezpieczenie nie może być większe niż 16A, obciążenie znamionowe to prawie 20A
    19,56 > 16 -> parafrazując określenia laików- mamy problem.
    Ib ≤ In ≤ Iz
    I2 ≤ 1,45 Iz
    policzyć i przedstawić wnioski. Każdy By chciał gotowca, ale tutaj wymagamy minimalny wkład pracy własnej. Więc?
  • Poziom 3  
    Przepraszam, zaszło nieporozumienie, kabel to 4mm2
  • Poziom 39  
    A co to zmienia? Podałem wędkę (lub marchewkę- jak kolega woli), wnioski należą do kolegi. Proszę o obszerny wniosek lub temat zostanie zamknięty.

Ps. We wnioskach proszę napisać dlaczego kabel a nie przewód, jaki jest prąd znamionowy osprzętu (w tym gniazdka i wtyczki), jaki jest dopuszczalny prąd ciągły przewodu/ kabla (?), prąd, przy jakim zadziała zabezpieczenie, proszę podstawić to wszystko do wzorów które podałem lub nie zabierać się za to i poprosić o pomoc kogoś, kto wie o czym piszę.
  • Poziom 38  
    Z gniazdka możesz otrzymać 3,6kW na płytę.
    Na krotko nawet 20% więcej.
    Kolega tyle chciał - instalacja tyle wyda.

Samo gotowanie na płycie ma dużą sprawność.
    Wiec moce pobierane na gotowanie są dużo mniejsze niż na gazie, płycie ceramicznej.
  • Poziom 16  
    W zasadzie to koledzy wyczerpali ten temat ale autor wątku napisał, że nie jest elektrykiem i należy mu pewne kwestie wyjaśnić. Blok jest nowy, więc zakładamy, że instalacja jest w porządku. Moc przyłączeniowa w umowie wynosi 5kW bo energetyka nie bawi się w dziesiętne. Praktycznie na zabezpieczeniu 25A uzyskujesz moc trwałą 5750W. Obwód gniazda zasilanego przewodami 4 mm2 zabezpieczony bezpiecznikiem 20A da Ci obciążalność mocą 4600W. Więc możesz tą płytę śmiało podłączyć, ale wydaje mi się że powinien to zrobić elektryk, bo podłączanie tak dużego odbiornika do gniazda jest ryzykowne ze względu na możliwość jego przegrzewania. Po pewnym czasie styki śniedzieją i elementy łączące zaczynają się grzać. Sam tego doświadczyłem po podłączeniu przepływowego podgrzewacza wody w kuchni. mimo zastosowania bardzo porządnego i drogiego gniazda z mocnymi sprężynami. Tak, że średnio co 5 lat muszę to gniazdo wymieniać. Ostatnio u mojej córki podłączałem taką płytę i piekarnik w nowym szeregowcu, ale tam nie było żadnego gniazda tylko wielka pucha z mocną listwą. Oczywiście nie ma mowy, aby piekarnik i indukcja pracowały razem. Ponadto wiedzą, że jak się gotuje, to się nie pierze, nie prasuje, nie uruchamia zmywarki ani nie gotuje w czajniku elektrycznym i nie uruchamia byczego ekspresu do kawy. I to musi uwzględnić autor tego wątku.
  • Poziom 16  
    kkas12 napisał:
    tadgra napisał:
    Obwód gniazda zasilanego przewodami 4 mm2 zabezpieczony bezpiecznikiem 20A da Ci obciążalność mocą 4600W.
    A jaki jest prąd znamionowy gniazda???

Czy Ty kolego przeczytałeś cały mój post? Przecież napisałem, że najpewniejsze jest podłączenie z puszki na zaciskach. Pod blatem można to zrobić bezproblemowo. Ja podłączam podgrzewacz wody z gniazda bo jest na widoku nad blatem i nie będę szpecił kuchni jakimiś puszkami. Kupuję drogie, mocne gniazda a i tak się przegrzewają, no to je co kilka lat wymieniam bo czyszczenie bolcy we wtyku oraz blaszek w gniazdach nie za bardzo pomaga bo sprężyny też się przegrzewają i robią się słabe.
  • Specjalista elektryk
    tadgra napisał:
    Kupuję drogie, mocne gniazda a i tak się przegrzewają, no to je co kilka lat wymieniam bo czyszczenie bolcy we wtyku oraz blaszek w gniazdach nie za bardzo pomaga bo sprężyny też się przegrzewają i robią się słabe. Sam tego doświadczyłem po podłączeniu przepływowego podgrzewacza wody w kuchni. mimo zastosowania bardzo porządnego i drogiego gniazda z mocnymi sprężynami. Tak, że średnio co 5 lat muszę to gniazdo wymieniać.
    Tak, napisałeś co napisałeś.
    Te drogie, porządne gniazda, które wymieniasz co X lat, na jaki prąd znamionowy są produkowane ? :D
  • Poziom 16  
    Zadajecie koledzy podchwytliwe pytania a przecież wiadomo, że nie ma gniazd podtynkowych na większą obciążalność trwałą powyżej 16A. Dlatego napisałem aby koledze podłączył płytę elektryk z listwy w puszce. Podgrzewacz wody to pracuje kilka do kilkudziesięciu sekund, więc myślałem, że może wyrobi jak kupię porządne gniazdo za ponad 20 zł no ale nie wyrabia dlatego je kontroluję i wymieniam. I to by było na tyle w tym temacie. Sądzę, że temat wyczerpany, przynajmniej z mojej strony.
  • Specjalista elektryk
    No to źle myślałeś. Niestety, nie wyrabia.
    I dlaczego grzebiesz w instalacji, wymieniasz gniazda itd. nie będąc do tego upoważnionym ?
  • Poziom 16  
    A co to znaczy upoważniony? Przez kogo? Teściową, żonę, sąsiada. Bardzo byś się kolego zdziwił jakbyś sobie obejrzał moje Świadectwa Kwalifikacji, Uprawnienia Budowlane i Dyplom Wydz. Elektrycznego. Tak zrobiłem bo tak chciałem, bo nie wstawię do pięknej kuchni w centralnym miejscu na widoku jakiegoś tryplastego gniazda przemysłowego.
  • Specjalista elektryk
    No proszę, dyplomowany elektryk, a myśli, czy wyrobi. A gniazda na złość ...
    Chyba za dużo tych uprawnień.
  • Poziom 16  
    Nie bądź uszczypliwy. Widzę, że lubisz pomędrkować. A czy widziałeś gdzieś, jaką moc ma ten mój podgrzewacz, czy o tym pisałem?. Nie widziałeś bo nie napisałem a Ty toczysz wywody mądralo. Mam ogrzewanie elektryczne całego domu i największe grzejniki to francuskie AirElec 2 kW i wszystkie są podłączane do listew w puszkach. Podgrzewacz miał wyprowadzony kabel zakończony nierozbieralnym wtykiem no to tak został podłączony. A jaka jest jego moc to się domyśl. A gniazdo i tak się przegrzewa mimo, że nie jest przekroczona jego obciążalność.