Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łukowa taśma led - do makijazu

salvien 08 Gru 2017 21:47 1602 31
  • #1 08 Gru 2017 21:47
    salvien
    Poziom 3  

Cześć,
    Chciałbym zakupić mocną taśmę led ( barwa raczej neutralna ), w celu zawieszenia dookoła lustra, które jest w kształcie łuku. Coś jak lustra z żarówkami dla gwiazd w hollywood przed stanowiskiem, przy którym je malowały. Taśmy przeznaczone do lustra, pod którym będzie wykonywany makijaż. Co na ten temat sądzicie ? Zależałoby mi, żeby zestaw byłbym od razu z zasilaczem, bo obawiam się, że kupowanie oddzielnie wyjdzie mi cenowo tak samo jak w całości. Jeśli ktoś z was dysponuje materiałem DIY jak złozyc od podstaw z samej tasmy taki zestaw to chętnie bym się doinformował. Dziękuje za pomoc.

0 29
  • Mitronik
  • #2 08 Gru 2017 22:29
    rb401
    Poziom 34  

salvien napisał:
    bo obawiam się, że kupowanie oddzielnie wyjdzie mi cenowo tak samo jak w całości.

Nie koniecznie, tym bardziej jeśli byś chciał wybrać jakąś bardziej dobraną do Twoich potrzeb taśmę. A samodzielne skompletowanie i złożenie nie jest trudne. właściwie tylko sprowadza się do przylutowania kabelka do taśmy (choć można też kupić złączki do połączenia bez lutowania) a takie rzeczy jak kabelki od razu ze złączami, zasilacz, ewentualnie ściemniacz można dobrać i kupić bez problemów.

Ale widzę tu problem w innym miejscu. Jeśli chcesz by taśma była przyklejona płasko do lustra i szła po łuku, to może się nie udać bo taśma jest poprzecznie sztywna.
    Pewnym wyjściem było by pocięcie taśmy na moduły. Zależnie od typu (zwłaszcza mocy) taśmy może to być 10cm, 5cm lub 2,5cm i trochę żmudne polutowanie szeregu takich odcinków.

0
  • Mitronik
  • #3 08 Gru 2017 23:40
    salvien
    Poziom 3  

Ku jakiej taśmie byś się skłaniał ? Zastanawiałem się nad podzieleniem na kilka segmentów, ale jakbym chciał połączyć ze sobą dwie taśmy to łączenia na stykach będą dosyć widoczne, a chciałbym to jakoś zakryć, jeśli innej metody nie będzie. Może masz jakiś sprawdzony patent jak ukrywać takie "mankamenty" ? :) Może całość schować do jakieś rurki lub kloszu dedykowane pod led ? Nie osłabi to mocy światła ? Myślę, że jeden pas wystarczy dookoła, wyjdzie wtedy około 150 cm taśmy. Czyli potrzebujemy zasilacza, ściemniacz, taśme led około 2m, ściemniacz można kupić od razu wbudowany w zasilacz ? Jaki zasilacz i sciemniacz w tej cenie bys polecal ? Przy wiekszych konstrukcjach te sciemniacze maja sens ( na alledrogo wydatek około 100 zł), przy tak krótkiej tasmie wydaje się to trochę bezsensu. Jak uważasz?
    Taśmy o jednej barwie łączymy jednostronnie czy dwustronnie tak jak taśmy RGB ?

Tutaj widzę, żę jest odrazu kabel z zasilaczem sprzedawany , co sadzisz o takim rozwiazaniu ? Może lepiej samemu kupić i zlutować z uziemieniem ?
    +
    SPECYFIKACJA ZASILACZA

Napięcie wyjściowe: 12V
    Moc wyjściowa: 24W
    Kabel DC: 1,8 m
    Certyfikaty: CE, ROHS
    Gwarancja: 2 lata

0
  • #4 09 Gru 2017 02:25
    rb401
    Poziom 34  

salvien napisał:
    Ku jakiej taśmie byś się skłaniał ?

Na początek trzeba by wyjść od szacunkowej ilości potrzebnego światła, czyli mocy całości taśmy. Tak z porównania np. do "żarówek" led mogę tylko spekulować że np. wystarczy Ci gdzieś z kilkanaście watów, choć to już zależy od Ciebie.
    Jeśli określisz moc i masz też narzuconą długość, to wtedy już konkretyzuje się wybór taśmy czy to będzie np. popularny typ 60 led/m (określany czasem jako 300, bo to ilość led na szpulkę czyli 5m), który zwykle ma gdzieś ok. 4,8W/m, czy inny wariant np. 120led/m (typ 600led/5m) z mocą 9,6W/m.

Nie wiem jakie to lustro masz duże ale tak szacunkowo jeśli mówisz 1,5m (trochę to niedużo) to dałbym na wszelki wypadek tą gęściejszą 120led/m. Najwyżej jak będzie za jasno to się przykręci na ściemniaczu a zawsze rezerwa będzie. A praca nie na pełnej mocy dodatnio wpłynie na żywotność ledów. Większa ilość ledów to również mniejsza jednostkowa jaskrawość jeśli porównać taśmy pracujące tą samą mocą.

Mocniejszych taśm jak te 9,6W/m raczej bym nie tu polecał bo jednak to świeci po oczach.

Jeśli powiedzmy, założymy tą taśmę 9,6W/m, razy 1,5m, to mamy niecałe 15W na całość. Czyli zasili to tani wtyczkowy zasilacz (<10zł) np. 12V/16,8W. Jeśli nawet będziesz chciał trochę dłuższą taśmę to wciąż mieści się to w zakresie wtyczkowych zasilaczy (np. 12V/24W) bo te akurat są najtańsze.

Z doborem taśmy już konkretnie do kupienia to może najlepiej osobiście znaleźć sklep czy hurtownię gdzie sprzedają na metry i mają też kawałki tych taśm podłączone do oglądu jak świecą. Dużo tej taśmy nie potrzebujesz to różnica w cenie nie gra takiej roli. A jeśli masz wymagania co do barwy to najlepiej to widzieć samemu.

salvien napisał:
    Przy wiekszych konstrukcjach te sciemniacze maja sens ( na alledrogo wydatek około 100 zł),

Nie wiem na jakie ściemniacze patrzysz, ale ceny ściemniaczy do taśm 12V na allegro są od gdzieś 6zł za typ przyciskowy na kablu, a gdzieś 12-15zł za ściemniacz z pilotem na podczerwień. Tak że nie ma się co dużo zastanawiać.
    Ściemniacz się przyda choćby w roli wyłącznika, bo ma już wygodne zakończenia np. do dołączenia standardowej wtyczki z zasilacza.

salvien napisał:
    ale jakbym chciał połączyć ze sobą dwie taśmy to łączenia na stykach będą dosyć widoczne, a chciałbym to jakoś zakryć, jeśli innej metody nie będzie. Może masz jakiś sprawdzony patent jak ukrywać takie "mankamenty" ?

Dużo zależy jak się te połączenia zrobi. Ale nie znam Twoich możliwości manualnych, choć podobno lutowanie masz opanowane.
    Co do łączenia to dużo zależy od promienia tego łuku. Jeśli weźmiesz taśmę 120led/m to ma ona segmenty 2,5cm, czyli może to oznaczać między poszczególnymi odcinkami będzie dość mała odległość koniecznych połączeń (taśma ma tylko 8mm szerokości). Odradzałbym robienie większych odstępów niż to konieczne.

Może się nawet tak korzystnie zdarzyć że po pocięciu na kawałki, dało by się trochę podciąć krawędzie styku (czyli z kawałków taśmy zrobić takie lekkie trapezy), albo lekko podłożyć jeden kawałek pod drugi, tak by wystarczyła tylko kropla cyny do połączenia pół lutowniczych sąsiednich kawałków. Ale to zależy jednak od promienia i wielkości pól lutowniczych na taśmie. To trzeba "przymierzyć" i będzie wiadomo.
    Jeśli nawet ten promień łuku byłby na tyle mały że jednak potrzebne by było jakieś przedłużenie przewodowe, to i tak potrzebne by było tylko po zewnętrznej stronie łuku (rzędu pojedynczych milimetrów) a pola lutownicze od strony wewnętrznej były by na styk, połączone kroplą cyny. Wtedy te połączenia wymagające drucika można by było zrobić nieizolowanym drutem (srebrzanką) i jeśli by zachować estetykę lutowania (luty gładkie błyszczące, usunięte reszki topnika itp) to mogło by to nie być jakoś rażące estetycznie. Szczególnie że sama taśma tak po prawdzie to przecież elementy na wierzchu, ścieżki itp. co narzuca pewien poziom estetyczny.

salvien napisał:
    Może całość schować do jakieś rurki lub kloszu dedykowane pod led ?

Mnie się też wydaje że dobrze by dać coś rozpraszającego na ledy. Ale nie bardzo mi w tej chwili coś takiego przychodzi do głowy co by załatwiło te łuki. Klosze do ledów (profili) też raczej są za sztywne (próbowałem na tych co mam pod ręką).

Co do alternatywnych rozwiązań nadających się do łuków, to też są w handlu takie węże świetlne różne, ale nie mam z nimi doświadczenia. Są też w temacie auto tuning takie elastyczne, zatopione w silikonie rzędy ledów (np. do świecących obwódek reflektorów) Ale nie wiem jak z długościami i możliwością mocowania.

salvien napisał:
    Tutaj widzę, żę jest odrazu kabel z zasilaczem sprzedawany , co sadzisz o takim rozwiazaniu ?

To jest akurat zestaw z taśmą RGB, nie koniecznie dobry do tego zastosowania co robisz.
    Może świecić jakoś tam na biało ale i sprawnością i oddawaniem barw może dość znacząco ustępować jakościowo dobrze dobranej taśmie z białych led.

Ale tu przy okazji akurat na tym przykładzie masz podgląd jak by to wyglądało u Ciebie.

Zasilacz wtyczkowy i ściemniacz (tyle że Ty byś miał ściemniacz do taśmy białej) są połączone swoimi wtykiem i gniazdkiem, tak że tu nic nie robisz.

A ściemniacz ma wyjście na taśmę w postaci takiego gniazdka (a taśma ma do tego wtyczkę), ale tu praktycznie można ją zdjąć i przylutować kabelek, bo to w końcu tylko dwie żyły. A drugą stronę kabelka przylutować do taśmy. Jedynie pilnując biegunowości.
    Tak że racji że i tak musisz trochę polutować na tych łukach, to już żadną filozofią nie będzie to połączenie lutowane taśmy ze ściemniaczem.

Czyli podsumowując, potrzebujesz tylko (oprócz taśmy) zasilacz z typową wtyczką do zastosowań led, ściemniacz i odcinek dwużyłowego kabelka.
    Dlatego nie musisz szukać koniecznie jakiś gotowych zestawów, bo to żaden kłopot skompletować.

0
  • #5 09 Gru 2017 03:07
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Po pierwsze co to za lustro:
    Wolnostojące
    wiszące na ścianie
    zamontowane w kaflach np w łazience
    jaki kształt (rysunek)
    i wymiary

Są tysiące rozwiązań, najczęściej lustra do makijażu mają ledy ukryte pod lustrem, a warstwa lustrzana jest w tym miejscu wypiaskowana (matowo przeźroczysta).
    Są też taśmy led krawędziowe - świecące z boku.

Do makijażu musi być mocne światło i neutralne barwowo, aby nie wymalować się na klauna po wyjściu na słońce :D

0
  • #6 09 Gru 2017 04:47
    salvien
    Poziom 3  

Lustr jest przymocowane do toaletki, jest to odnowiona toaletka przez co nie ma za dużych możliwości. Kształt wygląda tak :
    @rb401 robiłes może takie projekty z trapezami, żebym mógł coś ciekawego od Ciebie podpatrzeć ? Tasma bedzie miała maksymalnie 2 metry , jest to już z dużym zapasem.

0
  • #7 09 Gru 2017 05:00
    wada

jak to drewno wygląda, jest za, czy przed lustrem, jak dużo ewentualnie wystaje przed lustrem - jakiś przekrój , fotka by się przydała.
    Lustro ma rant płaski czy szlifowany pod skosem ?
    Czy aż tak ciebie trzeba ciągnąć za język, bo raczej nie chcesz pomocy bo masz już jakieś swoje wizje i tylko szukasz potwierdzenia ich.
    Na forum wróżbitów nie szukaj co wróżą z fusów :D

0
  • #8 09 Gru 2017 05:37
    salvien
    Poziom 3  

Zastanawiałem się nad taśmą ze zdjęcia poniżej, do tego zasilacz dc 12V 3.34A 40W i ściemniacz. ? Myślę, że w jakąś koszulkę lub gumowy wąż będę musiał to umieścić, żeby ledy świeciły równomiernie. Ze złączek znalazłem tylko takie które mają przedłużenie na kablu lub kątowe 90 stopni. :(
    Łukowa taśma led - do makijazu .
    Zdjęcia lustra :
    Łukowa taśma led - do makijazuŁukowa taśma led - do makijazu

0
  • #9 09 Gru 2017 06:28
    rb401
    Poziom 34  

salvien napisał:
    robiłes może takie projekty z trapezami

Z tymi trapezami, to chodziło mi po prostu o takie cięcie segmentów jak tu zaznaczyłem zielonymi liniami:

tak by u góry zostawić cale pola lutownicze a u dołu np. po pół pola. Wtedy jak się przylepi na styk te kawałki to taśma ładnie "skręci" a pola lutownicze na górze i na dole można połączyć kroplami cyny, bez potrzeby dodawania jakiś drucików.

Tyle że kwestia czy tak cięta taśma wpisze się w Twój łuk zależy już od konkretnej taśmy, bo mogą być jakieś niuanse w wymiarach tych pół lutowniczych.

0
  • #10 09 Gru 2017 06:55
    wada

Szkoda że to lustro nie jest wpuszczone w tą drewnianą ramę.
    Czy to jest rama czy jednolita decha pod lustrem ?
    tak oszlifowane lustro jak dostanie światło w rant z taśmy LED to kapitalnie świeci całą powierzchnią, ale to fajnie wychodzi jak lustro jest wpuszczone w ramę.

Dawanie taśmy led w tym wypadku zepsuje cały wygląd tego lustra :cry:

W tym wypadku widział bym takie rozwiązania
    - kupić matowo mleczny wąż świetlny 120 led na metr i dać przy samym lustrze
    matowo mleczny aby nie było widać ledów i równomiernie świeciło nie psując wyglądu toaletki

- lub wywiercić otwory w ramie i dać ledowe punktowce z regulacja kierunku - ale świecące szerokokątnie, wystarczyły by 4 szt 3 Waty na krańcach lustra

- Profil LED SLIM PCV do taśmy cały mleczny z Allegro i owinąłbym lustro aby ledy świeciły w jego krawędź a w nim taśma 120 led na metr

- jeżeli lustro jest grube i odstaje ponad 8mm od deski to można spróbować dać
    TAŚMA LED KRAWĘDZIOWA SZKŁO PÓŁKA MEBLE NOWOŚĆ z Allegro a widoczne kawałki taśmy z rezystorami okleić jakąś ozdobną taśmą, nawet okleiną meblową
    Krawędziówek jest sporo w necie
    http://lednar.pl/produkt,780

0
  • #11 09 Gru 2017 07:24
    rb401
    Poziom 34  

Tak teraz policzyłem szacunkowo, zakładając że jak średnica łuku to 1m i lustro to półkole, to wyszło mi że różnica długości górnych i dolnych krawędzi taśmy to w sumie 2,5cm.
    Czyli przy taśmie o segmentach 2,5cm (a ich trzeba 60szt), długość którą trzeba wygubić na każdym łączeniu to mniej niż pół milimetra.
    Czyli nie będzie problemu, nawet jeśli moje założenia się jakoś różnią od rzeczywistości.
    Wystarczy bardzo lekko ściąć każdy z segmentów do kształty trapezu (tak jak na rysunku, tylko tam jest to bardzo przesadnie przedstawione) i taśma spokojnie się w ten łuk wpisze.

wada napisał:
    - Profil LED SLIM PCV do taśmy cały mleczny z Allegro i owinąłbym lustro aby ledy świeciły w jego krawędź a w nim taśma 120 led na metr

Nie wiem jak te z oferty ale mam tu akurat taki slim pcv (choć nie cały mleczny) i próbowałem na ile się nagnie i tak powiem że nie za bardzo z tym robieniem łuku. Przynajmniej jeśli chodzi o potrzeby kolegi salvien.

wada napisał:

Sam szukam krawędziówek (SMD335) już od dłuższego czasu i powiem że jest kiepsko. Ta oferta którą podrzuciłeś niby jest ale pisze "niedostępny". No i 4,8W.
    Ogólnie albo przesadnie drogo albo nie ta barwa a już 120led/m nie ma wcale. Najbliżej to widziałem w Czechach duży wybór są np. 120led/m i do wyboru ciepłe, zimne i dzienne, ale ściągnięcie kłopotliwe i w rezultacie droga sprawa.

0
  • #12 09 Gru 2017 08:48
    wada

rb401 napisał:
    wada napisał:

Nie wiem jak te z oferty ale mam tu akurat taki slim pcv (choć nie cały mleczny) i próbowałem na ile się nagnie i tak powiem że nie za bardzo z tym robieniem łuku. Przynajmniej jeśli chodzi o potrzeby kolegi salvien.

wada napisał:

Sam szukam krawędziówek (SMD335) już od dłuższego czasu i powiem że jest kiepsko.
    ten z Allegro dość ładnie układa się na łukach - jest miękki
    Profil LED SLIM PCV do taśmy cały mleczny http://allegro.pl/profil-led-slim-pcv-do-tasmy-caly-mleczny-1m-i7005155424.html należy szukać w opisie
    Cytat:
    Profile typu LED wytłaczane są z tworzywa o stosunkowo niskiej gęstości, co zapewnia elestyczność i możliwość aplikacji nie tylko do prostych odcinków wykończeń ale także łuków.
    http://gmplast.com.pl/pl/profile-do-led/profil-do-led-lu

Krawędziówki często stosowałem w reklamie i nie było problemu z ich zakupem - trzeba umieć szukać - najszybciej na Allegro pod hasłem TAŚMA LED KRAWĘDZIOWA choć dość drogo

0
  • #13 09 Gru 2017 22:00
    salvien
    Poziom 3  

Lustro jest osadzone na jednolitej desce. Czy takie profile musiałbym lekko powyginać np za pomocą opalarki i wtedy próbować powkładać ledy w kształcie rąbów. Zastanawiałem się jeszcze nad takim rozwiązaniem jak na zdjęciu, włożyłbym 3 lub 5 listw i może to by rozwiązało problem. Czy taki led w wężu nie straci zbytnio na swojej mocy ? Poszukam coś w wężu przezroczystym, bo mleczny wydaje mi się, że za bardzo stłumi światło, a i tak będzie ściemniacz więc w razie preferencji będzie można coś wykombinować. Patrze, że węże mają po 36 ledów ma metr, może znajdzie się jakis co ma 60 maks :(

0
  • #14 09 Gru 2017 22:45
    rb401
    Poziom 34  

salvien napisał:
    Zastanawiałem się jeszcze nad takim rozwiązaniem jak na zdjęciu, włożyłbym 3 lub 5 listw i może to by rozwiązało problem.

No... coś w tym jest.
    Bo tu mi się zarysowała koncepcja że jeśli te proste odcinki dobierzesz w ten sposób by ich wszystkie końce wypadały na styk z zewnętrznym obrzeżem to nie musisz prowadzić żadnych widocznych kabli po desce tylko wywijasz je do tyłu za deskę i chowasz.

A co jeszcze mi wpadło do głowy, że w tej koncepcji możesz zrobić tak by zupełnie nie naruszać mebla. Po prostu odcinki taśmy nalepić na jakiś sztywny pasek (np. płaskownik metalowy) i w na końcach odcinków gdzie wychodzą kable dać jakieś sztywne, jakby to powiedzieć, uchwyty idące za deskę, przy okazji maskujące całkowicie kabelki. Czyli to oświetlenie było by po prostu nałożone na ten mebel bez żadnej ingerencji, klejenia itp.
    A taśmy po prostu przytrzymywane były by siła tych uchwytów obejmek.

Na końcach taśm, mógłbyś dać, głównie dla estetyki, gotowe złączki jakie są do łączenia taśm bez lutowania (choć tu nie o tą funkcję by chodziło). A te uchwyty, wykonane np. z płaskownika można okleić folią drewnopodobną w kolorze deski, tak że nie będą się wyróżniać i psuć efektu.

0
  • #15 09 Gru 2017 22:49
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

salvien napisał:
    Cześć,
    Chciałbym zakupić mocną taśmę led ( barwa raczej neutralna ), w celu zawieszenia dookoła lustra, które jest w kształcie łuku. Coś jak lustra z żarówkami dla gwiazd w hollywood przed stanowiskiem, przy którym je malowały. Taśmy przeznaczone do lustra, pod którym będzie wykonywany makijaż. Co na ten temat sądzicie ? Zależałoby mi, żeby zestaw byłbym od razu z zasilaczem, bo obawiam się, że kupowanie oddzielnie wyjdzie mi cenowo tak samo jak w całości. Jeśli ktoś z was dysponuje materiałem DIY jak złozyc od podstaw z samej tasmy taki zestaw to chętnie bym się doinformował. Dziękuje za pomoc.

Oświetlenie LED nie nadaje się do makijażu, ponieważ bardzo mocno fałszuje kolory.
    Najlepszym oświetleniem do tego celu jest światło lamp żarowych (zwykłe żarówki), ewentualnie świetlówki o wysokim współczynniku oddawania barw.
    Oznaczenia świetlówek składają się z 3 cyfr. Pierwsza z nich to współczynnik oddawania barw. Im ta cyfra jest większa tym lepsze oddawanie barw. Dla celów makijażu cyfra ta powinna być 8 lub 9
    Kolejne dwie cyfry określają temperaturę barwową w Kelwinach, a dokładniej pierwsze dwie cyfry wartości w Kelwinach.
    Dla przykładu 27 oznacza 2700K , a liczba 30 oznacza 3000K.
    2700-3000K to barwa ciepła, najbardziej zbliżona do światła żarowego.
    4000K to barwa neutralna
    6000K to barwa zimna
    powyżej 6000K to barwa bardzo zimna, wpadająca w kolor niebieski.

Dla przykładu jak odczytać kod 840?
    8 - to bardzo wysoki współczynnik oddawania barw
    40 - światło o barwie neutralnej

1
  • #16 09 Gru 2017 23:03
    salvien
    Poziom 3  

Teoretycznie barwę światła mogę dostosować w ledach pod barwę oświetlenia lamp żarowych lub świetlówek ?
    Czemu takie światło się nie nadaje ? Jaki odcień ledowy byłby tu najlepszy ? Ciepły ? Wydaje mi się, ze większość osób maluje się przy świetle słonecznym lub lampach ze sklepu, które są raczej ciepłe, słońce ma odcień przybliżony do neutralnego popadający w ciepły. Więc wydaje mi się, że żarowe światło ( lekko żółte ) średnio będzie tu pasować. Możliwe, że się mylę. Czekam na jakieś sensowne argumenty ( jestem zielony w sprawach makijażu ) wiec wziąłem wszystko na logikę i ew podpatrzyłem na gotowe konstrukcje i ich barwe swiat;a.

0
  • #17 09 Gru 2017 23:13
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Światło LED-owe jest tylko lekko żółte, ale posiada zbyt wąskie spektrum. Dlatego barwy są zafałszowane.
    Aby dobrze odwzorować barwy, potrzebne jest światło o szerokim spektrum. Im szersze spektrum tym lepiej.

0
  • #19 09 Gru 2017 23:50
    rb401
    Poziom 34  

Jawi_P napisał:
    Możesz kupić taśmę LED z wysokim współczynnikiem CRI >90. Czyli wysokim współczynnikiem oddawania barw.

Spojrzałem na stronę firmy która stosuje oświetlenie LED do profesjonalnego makijażu i wyczytałem że do tego celu zalecają swojej produkcji źródła ledowe o temperaturze 4000K lub 2700K z Ra>85.
    Tak że generalnie nie ma przeciwwskazań co do LED ale nie każda się nadaje.

salvien napisał:
    Czy takie profile musiałbym lekko powyginać np za pomocą opalarki i wtedy próbować powkładać ledy w kształcie rąbów.

Znalazłem przypadkiem sklep ze specjalną taśmą led właśnie do takiego wyginania jak potrzebujesz. Niestety nie ma w wersji białej neutralnej. Szukaj: "Taśma LED elastyczna giętka S-Shape SMD 2835". Jak znajdziesz to spójrz też tam na dział z oświetleniem do makijażu, jest tam trochę przydatnych informacji.

0
  • #20 10 Gru 2017 10:08
    wada

salvien napisał:
    Lustro jest osadzone na jednolitej desce. Czy takie profile musiałbym lekko powyginać np za pomocą opalarki i wtedy próbować powkładać ledy w kształcie rąbów. Zastanawiałem się jeszcze nad takim rozwiązaniem jak na zdjęciu, włożyłbym 3 lub 5 listw i może to by rozwiązało problem. Czy taki led w wężu nie straci zbytnio na swojej mocy ? Poszukam coś w wężu przezroczystym, bo mleczny wydaje mi się, że za bardzo stłumi światło, a i tak będzie ściemniacz więc w razie preferencji będzie można coś wykombinować.

Po co tak kombinujesz i chcesz psuć wygląd lustra, przecież pisałem tobie
    wada napisał:
    - Profil LED SLIM PCV do taśmy cały mleczny z Allegro i owinąłbym lustro aby ledy świeciły w jego krawędź (a nie w twarz) a w nim taśma 120 led na metr

taśma 120 led na metr, czy nawet więcej 280 led na metr, i temperatura barwowa 4000 - 4500, ściemniacz powinieneś sobie darować bo zmienia spektrum. i barwy będą zafałszowane , a do makijażu powinno być jasno - prawie jak w słońcu.
    ledy jak będą świecić w rant lustra spowodują jego oświetlenie, i lustro będzie działało jak lampa, a że masz jeszcze szlifowany rant to zadziała jak pryzmat i oświetli idealnie boki głowy.
    Taśmę wsadzasz w profil i profil owijasz na rancie lustra, przyklejasz profil do dechy punktowo klejem cyjanoakrylowym (np.: kropelka) lub taśmą dwustronną. i bez żadnego cięcia taśmy i grzania opalarką.
    Mleczny profil ładniej będzie wyglądał, będzie świecił prawie całą powierzchnią i nie będzie widać rażących punkcików ledów.
    tu masz porównanie i widać jak też świeci bok profila, który u ciebie będzie od frontu lustra

1
  • #21 11 Gru 2017 21:38
    rb401
    Poziom 34  

wada napisał:
    Taśmę wsadzasz w profil i profil owijasz na rancie lustra, przyklejasz profil do dechy punktowo klejem cyjanoakrylowym (np.: kropelka) lub taśmą dwustronną. i bez żadnego cięcia taśmy i grzania opalarką.

Twoja koncepcja tego bocznego usytuowania profili przy lustrze wydaje się być interesująca i prosta. Ale co własności świetlnych to trudno mi się wypowiadać. Też mnie to interesuje bo mam w kolejce temat typu lustro, co prawda nie łukowate, ale nie mam w tej chwili czasu na prace doświadczalne.
    Spróbowałem praktycznie wygiąć profil pcv w tej płaszczyźnie jak narysowałeś i nie na problemu z wygięciem na łuku nawet sporo mniejszym niż potrzebny koledze autorowi (w przeciwieństwie do prób zgięcia profilu "w bok").
    Ale widzę tu inny poważny problem tej koncepcji. Ten profil po zgięciu mocno sprężynuje i wszelkie takie klejenie na "kropelkę" czy taśmę dwustronną są moim zdaniem skazane na nieuchronne niepowodzenie.
    W ogóle mam niezbyt pomyślne doświadczenia z klejeniem właśnie takich elementów z twardego pcv. Nawet mocne kleje typu cyjanoakryl i żywice (próbowałem różnych) potrafią po pewnym czasie nogle odskoczyć od pcv, tym bardziej jeśli połączenie jest pod stałym naprężeniem. Jedynie co w praktyce u mnie się sprawdziło, to dwuetapowy klej do rur pcv. Ale tu w tym kontekście akurat klejenie nie jest pcv do pcv i ten klej może tu nie mieć sensu. Tak samo jak spawanie.
    Jedynie co to przychodzi mi na myśl włożenie do profilu, jakieś taśmy, płaskownika metalowego, który wstępnie zgięty będzie swoją siła trzymał kształt tego profilu. Wtedy mocowanie do deski było by dużo mniej krytyczne.

0
  • #22 11 Gru 2017 21:46
    wada

profil profilowi nierówny i dlatego napisałem

wada napisał:
    ten z Allegro dość ładnie układa się na łukach - jest miękki
    Profil LED SLIM PCV do taśmy cały mleczny http://allegro.pl/profil-led-slim-pcv-do-tasmy-caly-mleczny-1m-i7005155424.html należy szukać w opisie
    Cytat:
    Profile typu LED wytłaczane są z tworzywa o stosunkowo niskiej gęstości, co zapewnia elestyczność i możliwość aplikacji nie tylko do prostych odcinków wykończeń ale także łuków.
    http://gmplast.com.pl/pl/profile-do-led/profil-do-led-lu

I ten profil jak dłużej w nim poświecą ledy to nagrzeje się i ułoży do zadanego łuku.
    Podgrzewanie go opalarką spowoduje pomarszczenie i powichrowanie jego.
    Klej cyjanoakrylowy bardzo dobrze łączy PCV z drewnem, - kliknij na moje WWW i popatrz na realizację jakie można wyczyniać z ledami

0
  • #23 16 Gru 2017 00:35
    rb401
    Poziom 34  

wada napisał:
    ściemniacz powinieneś sobie darować bo zmienia spektrum.

Tu pozwolę sobie skorygować. Ściemniacze powszechnie stosowane do taśm, czyli PWM, nie zmieniają spektrum. Bo diody led niezależnie od stopnia ściemnienia świecą z prądem nominalnym. Minimalne zmiany mogą występować wyłącznie od zmiany temperatury struktury, ale tu już głównie decydują inne czynniki (jak chłodzenie).
    Problem istotnej zmiany spektrum (od wartości prądu) może co najwyżej dotyczyć niektórych driverów prądowych z płynnie regulowanym prądem. Ale to nie tyczy tego tematu.

0
  • #24 16 Gru 2017 01:09
    wada

Proponuję abyś wziął sobie jakieś koło barwowe i oświetlił taśmą led - zobaczysz jak dużo barw będzie brakować, a podczas ściemniania te prążki zaczną się obracać, niektóre barwy uwypuklać - nie tylko temperatura tu miesza ale i PWM który ma swoje czasy narastania i opadania - odrobina analoga.
    Druga wada PWM to że daje światło stroboskopowe - tu warto poczytać o IPL

0
  • #25 16 Gru 2017 04:16
    rb401
    Poziom 34  

wada napisał:
    Proponuję abyś wziął sobie jakieś koło barwowe i oświetlił taśmą led - zobaczysz jak dużo barw będzie brakować, a podczas ściemniania te prążki zaczną się obracać, niektóre barwy uwypuklać - nie tylko temperatura tu miesza ale i PWM który ma swoje czasy narastania i opadania - odrobina analoga.

W tej chwili nie mam możliwości przeprowadzenia sugerowanego przez Ciebie doświadczenia.
    Ale i tak jestem zdania, że to że w jakiś sposób można wykryć te małe zmiany, nie jest przesłanką by pozbywać się ściemniacza.
    Bo i tak z drugiej strony, nie istnieje tu jakaś kwestia konieczności utrzymania jakiegoś bezwzględnego stałego wzorca spektrum. Tym bardziej że już na etapie kupna taśmy mamy bardzo małą gradację parametrów świetlnych.
    A zauważ że nawet drogie oświetlane ledami lustra do profesjonalnego wizażu (np. soled) są oferowane w dwóch opcjach ciepłej i neutralnej do wyboru przez klienta. Czyli kwestia preferencji a nie ścisły wymóg.

Robienie makijażu przy świetle dziennym, pozornie najkorzystniejsze, też przecież nie zapewnia stałości i powtarzalności spektrum, które się zmienia dość silnie (słońce, zachmurzenie, pora dnia itd.).
    Ale człowiek ma jakąś tam automatykę balansu bieli wbudowaną, czyli się adaptuje w pewnym zakresie.

Tak że głównie tu bym widział problem w uniknięciu takiego szczególnie niekorzystnego spektrum, jak to obrazowo napisałeś, by na klauna się umalować (np. zimnych led). A małymi niuansami w spektrum i ewentualną jego zmiennością przy ściemniaczu tak bym się nie przejmował.

0
  • #26 16 Gru 2017 12:23
    wada

rb401 napisał:

A zauważ że nawet drogie oświetlane ledami lustra do profesjonalnego wizażu (np. soled) są oferowane w dwóch opcjach ciepłej i neutralnej do wyboru przez klienta. Czyli kwestia preferencji a nie ścisły wymóg.

bardzo ścisły wymóg, w garderobach TV mają oba oświetlenia, zależy czy aktor itp... będzie występował na dworze w świetle dziennym , czy w studiu przy reflektorach.

Podobna potrzeba jest jak ma się malować kobieta od pory dnia. makijaż robiony w świetle sztucznym ciepłym (3000 K) to w słońcu będzie wyglądał sino trupi.
    Robiony przy świetle słonecznym (6000 K) to przy żarówkach będzie jak u chorego na żółtaczkę.

Dlatego najbardziej uniwersalne jest 4000 - 4500 K , bo prawie wszędzie wygląda podobnie.
    A ściemniane ledy PWM dostają więcej żółci , bidna kobieta nałoży sobie więcej cienia niebieskiego nad oczami, a po wyjściu do kogoś będzie wyglądało że ty jej podbiłeś oczy.
    W dodatku światło stroboskopowe i można sobie coś wsadzić do oka.

I czym mocniejsze światło i mocno rozproszone jest najlepsze do makijażu.

0
  • #27 10 Sty 2019 14:45
    salvien
    Poziom 3  

Wracam trochę do tematu, bo miałem jeszcze parę rzeczy w domu. Chciałbym zamówić ledy. Co sądzicie o tych ? Czy 1700 lm wystarczy ? Czy mleczne szkło nie będzie "matowiło" światła ?
    TAŚMA PREMIUM 24V SMD2216 280 LED 4000K 1700lm

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #28 11 Sty 2019 12:50
    rb401
    Poziom 34  

salvien napisał:
    Co sądzicie o tych ? Czy 1700 lm wystarczy ? Czy mleczne szkło nie będzie "matowiło" światła ?

Jeśli wierzyć w zapewnienia sprzedawcy to ta ogólnie wygląda interesująco z powodu zdefiniowanego Ra>90 i tych 4000K, jako źródła światła do makijażu. Fajna jest też duża gęstość diod.

Ale jeśli chodzi o Twoją konfigurację, o ilość światła tam gdzie potrzeba (czyli na twarz), to mam dość duże wątpliwości. Powiedzmy że masz te 1700lm i dasz do mlecznego profilu, to się zrobi 1130lm, czyli odpowiednik ~75W żarówki klasycznej.
    Patrząc na rysunek kolegi wada tu wyżej, który jest chyba tym do czego dążysz, widać że ok. połowa kąta świecenia listwy odbije się od lustra pod takim kątem że oświetli blat. Czyli następna czysta strata powiedzmy 500lm. To już nie dużo zostaje, tym bardziej że te lustro jest szerokie i boki tu dużo nie wniosą efektywnego oświetlenia twarzy. A dodatkowo jasno oświetlona bliska okolica lustra, relatywnie osłabi światło z odbicia twarzy.
    Poprzecznie ustawiona taśma też dość niekorzystnie oświetli obiekt, będący w zasadzie już lekko poza jej nominalnym kątem świecenia (w tej taśmie 120stopni), choć trochę poratuje może ten mleczny profil.

Tak że trudno mi się wypowiedzieć pozytywnie, czy to oświetlenie będzie użyteczne w tym wariancie, czy taki rozkład oświetlenia będzie w ogóle akceptowalny. Może lepiej tych krawędziówek poszukać.
    Albo wręcz kupić na metry jakieś taniej taśmy i zasilacz, i porobić eksperymenty prowizorycznie mocując. Po to by sprawdzić czy to poprzeczne ułożenie ma w ogóle sens praktyczny.

0
  • #29 12 Sty 2019 03:00
    salvien
    Poziom 3  

Ok popróbuję, a tak około myślisz, że ile lm było by odpowiednie ?

0
  • #30 12 Sty 2019 16:51
    rb401
    Poziom 34  

salvien napisał:
    że ile lm było by odpowiednie ?

Ilość lumenów to tylko jeden z czynników użyteczności oświetlenia do w konkretnym zastosowaniu. Dlatego tu inne kwestie są równie ważne.

Konkretnie. W różnych źródłach określających wymagania natężenia oświetlenia (np. normy BHP itp.), określone dla makijażu jest zwykle co najmniej 500 luksów. Dla samodzielnego makijażu ta wartość będzie pewno wyższa, bo zachodzi tu nieuniknione, z uwagi na specyfikę, zjawisko olśnienia, bo jednak światło musi padać też na oczy. Czyli załóżmy minimum 750lx.

Luks to jest lumen padający na powierzchnię 1m², czyli jeśli hipotetycznie założymy że źródło światła oświetla wyłącznie wyznaczoną płaszczyznę przed lustrem np. 50cmx50cm czyli 0,25m², to do osiągnięcia 750lx potrzebne jest 187,5 lumenów.
    Ale to przypadek idealny, zakładający istnienie jakiś bezstratnych odbłyśników kierujących całe światło wyłącznie na ta wyznaczoną płaszczyznę.
    To wyliczenie jednak nie ma się nijak do rzeczywistości (np. Twojej konfiguracji) gdzie praktycznie nie ma żadnego ukierunkowania światła a przez to są ogromne straty na świecenie w innych kierunkach niż ta płaszczyzna, którą mamy oświetlić.
    To wyliczenie jedynie wyznacza nam "od dołu" wartość lumenów, poniżej której z tych wyliczonych 187,5lm nie da się osiągnąć 750lx na tej płaszczyźnie nawet w teorii.

Tak że uwzględniając poprzedni mój szacunek, że światło (1700lm) z taśmy poprzecznej do płaszczyzny lustra, w kierunku naprzeciw lustra, da powiedzmy że nawet 600lm, to uzyskanie na tej konkretnej płaszczyźnie roboczej (tych powiedzmy 50x50cm), wymaganych 187,5lm, jest dla mnie nierealne. Bo świecenie będzie w różnych kierunkach a nie tylko na tą roboczą płaszczyznę o którą nam chodzi.

Dlatego niezbyt to widzę w tej konfiguracji, nawet jeśli by pójść w zwiększanie ilości lumenów.
    Myślę że jednak źródło światła powinno świecić głównie w kierunku twarzy a jedynie być "zmiękczone" (poprzez duża ilość diod, mleczną szybkę itp.) by ograniczyć olśnienie. Po za tym masz tu tez niekorzystną konfigurację jeśli chodzi o uzyskanie "bezcieniowości", czyli możliwie równego oświetlenia z każdego kierunku, również od dołu. A u Ciebie z uwagi na kształt i przyjętą regułę, diody znajdujące się nisko, są jednocześnie bardzo odsunięte na boki. Tym samym wydajność ich świecenia będzie dużo niższa niż konfiguracji z lustrem prostokątnym czy okrągłym. Dlatego myślę że warto jeszcze rozważyć pasek pod lustrem w centralnej jego części dla doświetlenia.

Czyli możliwe że trzeba by jeszcze "zrewidować" koncepcję taśmy poprzecznej, pomimo że jest łatwiejsza od strony wykonawczej.

Natknąłem się na bardzo ciekawą koncepcję realizacji oświetlenia "Hollywood" z lampkami przyklejanymi na dowolne lustro. Tak ogólnie ta koncepcja czyli dość wysokie żarówki na brzegu lustra ma jeszcze poważną zaletę bo doświetla twarz również światłem odbitym od lustra i stanowi uznany standard.
    Może by w takim kierunku pójść, choć nie koniecznie z tym konkretnym wyrobem:

0