Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szopka Bożonarodzeniowa 2017

fysiek 09 Dec 2017 09:01 10035 28
Altium Designer Computer Controls
 • Szopka Bożonarodzeniowa 2017

  Witam drodzy forumowicze. Temat jak najbardziej świąteczny. Chciałbym Wam przedstawić elementy stanowiące uzupełnienie Szopki Bożonarodzeniowej. Można to nazwać tłem...czy po prostu małym miasteczkiem będącym uzupełnieniem szopki. Wykonałem je samodzielnie przy pomocy najprostszych narzędzi, co zajęło mi około 4 miesiące.

  Na początek może filmik przedstawiający zmontowaną całość:

  Pozwólcie, że teraz opiszę poszczególne elementy.

  Jako, że wszystko ma służyć długie lata nie oszczędzałem na materiałach. Wszystkie elementy elektroniczne sa fabrycznie nowe i możliwie wysokiej jakości - co głównie tyczy się kondensatorów elektrolitycznych które najbardziej są narażone na utratę parametrów z biegiem lat, ale i kondensatorów typu X2 w zasilaczach beztransformatorowych. Gdzie się dało, głównie do odsprzęgania obwodów niskoprądowych stosowałem kondensatory tantalowe. Byłem w tej dobrej sytuacji, że większość z elektroniki miałem zachomikowane w "szufladzie" i pomimo tych wszystkich starań koszt był minimalny. Starałem się także do minimum uprościć układy a to głównie tym, że nawet w prostych układach czasowych zamiast timerka 555 czy jakiegoś CMOS-a pracuje tani i łatwo dostępny attiny13...który także posiadam spory zapas. Płytka prostsza a i możliwości zmiany czasu, czy innych potrzebnych do pracy parametrów w zasadzie nieograniczone bez jakiejkolwiek ingerencji w sam układ....po prostu wystarczy zmienić kilka literek, czy cyfr w kodzie. Jeżeli chodzi o mechanikę to głównym materiałem jest drewno sosnowe, głównie w postaci gotowych półek o grubości 18mm dostępnych w hipermarketach budowlanych które pociąłem w zależności od potrzeb, jak i listwy sosnowe 20*20mm oraz 10*10mm, oraz tzw. dykta o grubości 10, 5 i 3mm. Wszystkie połączenia na wkręty plus klej do drewna. Nic nie miało prawa się ruszać...miało byc raz na zawsze. Dachy to głównie pocięte patyczki do lodów - tych płaskich poszło w sumie około 400 - oraz tektura falista przyklejone na dyktę, która stawi podstawowa część konstrukcyjną dachu, co daje dużo twardośc i sztywność całej konstrukcji. Efekt starego tynku udało się osiągnąc przy pomocy szpachli akrylowej do drewna odpowiednio potraktowanej szpachelką i pędzlem, a w późniejszym etapie prac przybrudzonej sproszkowanym grafitem ze startego wkładu ołówka jak i farbami akrylowymi. Farby to właśnie głównie akrylowe, ale większe powierzchnie zdarzało się malować plakatowymi. Podłoże to nic innego jak żwirek akwariowy zmieszany z Vicolem. Trawa elektrostatyczna i odrobina mchu uzupełniły całość. Wszystkie elementy zostało zabezpieczone wodorozcienczalnym lakierem bezbarwnym do drewna. Przydawały się też wałki tekturowe po papierze do pieczenia, tak powstały np. beczki. Figurki z tworzywa sztucznego zostały zamówione przez internet. Ich wysokość waha się między 7 a 10cm. Były to w zasadzie jedyne elementy, które zakupiłem.

  Czytając dalszy opis, czy przeglądając zdjęcia zepewne zauważycie, że często stosowałem zasilacze baztransformatorowe. Zapewne wielu z was powie: Po co? Transformator kosztuje mniej więcej tyle samo co elementy potrzebne do konstrukcji beztransformatorowej, część pewnie podejmie kwestie bezpieczeństwa....co wybaczcie, ale z góry uważam za bezsensowne, bo przecież transformator także wymaga zasilania 230V. Zapewniam że nie ma nawet najmniejszego dostępu do nawet najmniejszej części elektronicznej, czy kawałka płytki drukowanej. Mało tego...każda płytka,na której można spotkać napięcie sieciowe została zamontowana nie bezpośrednio na drewnie, lecz na przekładce z tekstolitu. Nie bez znaczenia jest fakt, że posiadałem wszelkie elementy do wykonania zasilania beztransfomatorowego, czyli markowe kondensatory typu X2, diody Zenera o mocy 5W...czyli z ogromnym zapasem, metalizowane rezystory mocy i co najważniejsze zapas przekaźników z cewką 24V. Jako, ze miejsca miałem aż za nadto, nie starałem się nawet miniaturyzować płytek drukowanych. Odstępy miedzy ścieżkami - chodzi tu głównie o te z napięciem sieciowym - są przyjęte z dużym zapasem, a i same ścieżki nie należą do najcieńszych, więc i o płytkę można być spokojnym. Wszelkie obwody sieciowe sa zabezpieczone warystorem jak i bezpiecznikiem topikowym. W konstrukcjach z większym poborem mocy, czyli wiatrak, kurnik, stodoła stosowałem transformator, lub gotowy wtyczkowy zasilacz impulsowy. Tam gdzie pracował tylko PWM i nie było miejsca wystarczyła najzwyklejsza ładowarka do telefonu komórkowego z gniazdem USB. Tam, gdzie jednak miałem dużo miejsca, a pobór prądu był niewielki, tzn. 2mA dla procka i raz na jakiś czas 15mA gdy załączył się przekaźnik, czyli w przypadku dzwonnicy, prasy czy piekarni idealnym rozwiązanie był zasilacz beztransformatorowy. Zapewniam, że zasilacz beztransformatorowy może być niebezpieczny, tylko wtedy gdy jest zmontowany niechlujnie, z niewłaściwych elementów, lub w przypadku gdy jest dostęp do elementów samego zasilacza lub układu nim zasilanego. W tym przypadku nie ma takiej możliwości.

  Płytki drukowane zostały zaprojektowane w programie Eagle i wykonane własnoręcznie metoda termotransferu. Wszędzie tam, gdzie pracuje mikrokontroler - attiny13, atmega8 i atmega644 - program został napisany w języku Bascom.

  ****************************************************************************************************************************
  Pierwszy element który chciałbym Wam przedstawić jest jednocześnie najwyższym elementem. Dzwonnica, o której mowa ma prawie 60cm wysokości, a dzwon wykonany z mosiądzu ma 5.5cm średnicy, który z wielkim trudem udało mi sie upolować na znanym portalu aukcyjnym. Pracuje on wlutowany na wał z drutu miedzianego 16mm2 wzmocnionego miedzianymi rurkami, oczywiście zlutowanymi z wałem. Łozyskowany on jest w dwóch mosiężnych łożyskach ślizgowych wykonanych z redukcji do osprzętu pneumatycznego. Przeniesienie napędu z silnika to także konstrukcja wykonana z miedzi, a jako sprzęgło silnika idealnie pasowały tulejki elektryczne 35mm2. Odrobina farby akrylowej uzupełniła dzieło. Elektronika to nic innego jak attiny13 sterujący dzwonem na zasadzie 10 sekund pracy i 30 sekund przerwy. Pobór pradu układu jest niewielki co pozwoliło zastosować prosty zasilacz beztransformatorowy. Jako napęd dzwonu pracuje silnik SP36 z przekładnią redukująca obroty do 30 na minutę.

  Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017

  Drugim elementem pod względem czasu wykonania jak i wielkości jest wiatrak. Tutaj do napędy turbiny wiatrowej wykorzystałem silnik krokowy. Dlaczego? Po prostu zalegał w składziku częsci, a także pozwalało mi to swobodzie regulować prędkośc obrotową turbiny w sposób programowy. Nie bez znaczenia była także kultura pracy takiego silnika - brak przekładni i łozyska kulkowe pozwalają na znaczne zredukowanie wytwarzanego hałasu co podczas pracy ciągłej ma nie małe znaczenie. Problemem była praca przy bardzo niskiej prędkości obrotowej, ponieważ przy dosyć dużej średnicy samej turbiny było widoczne szarpanie, czyli poszczególne kroki...nawet przy sterowaniu półkrokowym. Rozwiązaniem okazało się nieznaczne zwiększenie prędkości, dzięki czemu kultura pracy było o wiele wyższa. Tutaj właśnie, nawet w tak prymitywnym przykładzie wychodzi o ile łatwiej budować tego typu układy z wykorzystaniem mikrokontrolera. Zmienić jedną linijkę w kodzie z czasem przerwy między kolejnymi półkrokami z "waitms 4" na "waitms 8" to dosłownie chwilka, no i pewność że czas się ten nie rozjedzie z biegiem czasu z powodu zwykłego starzenia elementów w tradycyjnym układzie czasowym. Silnik teoretycznie był przystosowany do pracy z napięciem 24V (opór uzwojeń 80omów), jednak bez problemu pracuje w tym przypadku z wtyczkowym zasilaczem impulsowym 12V wytwarzając moment obrotowy ze znacznym zapasem. Sprzęgło na oś 6.3mm zostało wytoczone przez znajomego tokarza za przysłowiową flaszeczkę co znacznie ułatwiło osadzenie nie małego wirnika - jest przykręcony za pomocą czterech śrub. Tutaj także pracuje attiny 13 i to on podaje na swoje porty przebieg potrzebny do sterowania półkrokowego. Lampion wykonany z grubej tektury, od środka podświetlony pomarańczową diodą led.

  Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017

  Następny duży projekt...ale już nie gabarytowy, lecz pod względem technicznym to kurnik...z wbudowanym odtwarzaczem plików wav z karty microSD. Tu w pewnym sensie poszedłem na skróty i zakupiłem adapter microSD z firmy ATNEL. Uważam że to fajny moduł znacznie ułatwiający pracę. Posiada slot karty, bufor magistrali oraz stabilizator 3.3V. Sercem kurnika jest mikrokontroler atmega644...taki posiadałem i taki wpakowałem, nie patrząc nie niewiele wyższą cenę czy zasoby dużo większe od wymaganych dla tego projektu - w zupełności by wystarczył atmega32. Kod źródłowy znalazłem w jednym z tematów z forum, jednak dokonałem pewnych potrzebnych zmian, by dostosować go do swoich wymagań.

  Myślę, że wypada podać link do oryginalnego artykułu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1525524.html

  Zasada pracy jest bardzo prosta i polega po prostu na odtwarzaniu w kółko ścieżki ze zmiksowanymi ze sobą różnymi odgłosami wsi w stylu kury, krowy, gęsi, koń, psy...ale także i odgłosy wydawane przez przejeżdżający wóz konny jak i pracę kowala. Część z tych odgłosów znalazłem w internecie, jednak najwięcej pochodzi ze starej gry Stronghold, gdzie można je znaleźć w folderze Media. Zostały one obrobione w Audacity i zapisane na karcie microSD. W załączniku znajduje się plik, który mozna znaleźc także na karcie wymienionego kurnika.

  wies.rar Download (2.65 MB)

  Jako wzmacniacz wyjściowy pracuje LM386. Regulacja głośności potencjometrem 10cio obrotowym umieszczonym na płytce (można także programowo - odsyłam do oryginalnego postu). Akurat w tym przypadku nie obyło się bez problemów. Pierwsza płytka, zaprojektowana trochę bezmyślnie, niestety wylądowała w koszu. Powód - złe rozmieszczenie ścieżek...a dokładnie nad ścieżkami magistrali SPI umieściłem zworkę, która akurat prowadziła do wejścia wzmacniacz LM386. Efekt był taki ze oprócz ścieżki dźwiękowej słyszałem zakłócenia. Przecięcie zworki i poprowadzenie jej troszkę inaczej zwykłym kablem pomogło, ale sama wiadomość takiej "papraniny" zmusiła mnie do zaprojektowania płytki od nowa. Kurnik zasilany jest z wtyczkowego zasilacza impulsowego 12V. Jest to napięcie zbyt duże dla wzmacniacza dlatego zredukowałem napięcie przy pomocy łańcucha diod 1N400x do wartości niższej nie katalogowe maksimum. Jest to sposób najprostszy, ale całkowicie wystarczający i dzięki temu uniknąłem stabilizatora liniowego z radiatorem, czy osobnej przetwornicy redukującej napięcie.

  Szopka Bożonarodzeniowa 2017 Szopka Bożonarodzeniowa 2017 Szopka Bożonarodzeniowa 2017 Szopka Bożonarodzeniowa 2017 Szopka Bożonarodzeniowa 2017

  Czas na prasę do oliwek. Projekt ruchomy...dwa kamienie obracają się w rynnie przez 60 sekund po czym następuje 15 sekund przerwy. Pobór prądu przez elekronikę nieznaczny i sterowanie znów na attiny13, co pozwoliło na zastosowanie zasilacza beztransformatorowego. Silnik ten sam jak wyżej, czyli SP36 30obr/min sterowany przekaźnikiem. Mechanika wykonana z polutowanej miedzi, pomalowana farbami akrylowymi, kamienie to sklejone ze sobą krążki tekturowe pokryte drobnym piaskiem sklejonym Vicolem. Misa prasy wykonana ze sklejki, oprócz podstawy silnika którą zrobiłem z tekstolitu. Oczywiście jest dostęp do silnika "od spodu" zakryty płytką z cienkiego tekstolitu.

  Szopka Bożonarodzeniowa 2017
  Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017

  Piekarnia....projekt ruchomy dzięki gospodyni na balkonie. Elektronika i całe sterowanie to w zasadzie kopia prasy do oliwek z tą różnica ze wykorzystałem tu sprzętowy PWM w attiny13 do imitacji ognia z piecu piekarni. Wykorzystałem tutaj - w zasadzie ten sposób jest wykorzystany wszędzie gdzie PWM pracuje z dioda LED - Bascomowe polecenie "rnd()" ale i także korekcję charakterystyki Gamma dla diod led. Tutaj z pomocą przyszedł mi program mkAVRCalculator, który potrafi odpowiednie wartości wygenerować, co pozwala zachować liniowa charakterystykę i znacznie poprawia efekt wizualny. W tym miejscu może troszkę napisze o całej mechanice. Jako wszelkiego rodzaju podstawy zastosowałem tekstolit. Jest to materiał łatwy w obróbce a przy okazji bardzo mocny....niestety bardzo drogi jak na pocięte szmaty i żywicę. Łożyska dla wszelkiego rodzaju wałów stanowiąc odpowiednio przycięte i przewiercone elementy pneumatyczne typu redukcje i złączki wykonane z mosiądzu. Wały i cięgna to drut miedziany odpowiedni pogięty i polutowany. Jeżeli uważałem że jakieś miejsce wymaga większego wzmocnienia - na przykład w przypadku wału dzwonu w dzwonnicy to na drut miedziany nakładałem rurkę miedzianą i lutowałem na miękko. Tak wykonany element był bardzo trudny do zgięcia w rękach co myślę że z wielkim nadmiarem wystarczy w tego typu konstrukcji.

  Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017

  Następne opisane elementy szopki są już statyczne, jednak i w nich można napotkać na odrobinę elektroniki. Jako pierwszy przykład podam wędrowca przy szałasie. Elektronika ogranicza się do attiny 13 wytwarzającego losowy przebieg PWM z zastosowaniem korekcji Gamma imitując w ten sposób światło ogniska. Jako zasilacz pracuje ładowarka do telefonu komórkowego z gniazdem USB. Ciężko w tym przypadku opisać cokolwiek więcej...niech zdjęcia mówią same za siebie:)

  Szopka Bożonarodzeniowa 2017 Szopka Bożonarodzeniowa 2017 Szopka Bożonarodzeniowa 2017 Szopka Bożonarodzeniowa 2017 Szopka Bożonarodzeniowa 2017

  To samo, mogę powiedzieć w przypadku kolejnego elementu, czyli ogniska. Tutaj także sercem jest attiny13 i tak jak poprzednio pracuje ze sprzetowym PWMem z korekcją Gamma. Zasilanie to także ładowarka z gniazdem USB 5V.

  Szopka Bożonarodzeniowa 2017

  Drzewo i drogowskaz to elementy całkowicie pozbawione jakiejkolwiek elektroniki. Wykonane jako uzupełnienie krajobrazu:)

  Szopka Bożonarodzeniowa 2017Szopka Bożonarodzeniowa 2017

  Ostatnim elementem jest stodoła. Wykonałem ją głównie dla wygody osoby która będzie szopkę obsługiwać. Postanowiłem podzielić całość konstrukcji na elementy ciche i głośne....czyli potrzebowałem dwa osobne kanały do sterowania - stąd tez i dwa gniazda na ścianie tylnej stodoły. Pilot RC-5 okazał się najlepszym i najprostszym rozwiązaniem. Tutaj pracuje już atmega8 a program jak i w poprzednich przypadkach został napisany w języku Bascom i wykorzystuje gotowe polecenie do odbioru sygnału kodowanego w RC-5. Stodoła oprócz sterownika RC-5 została wyposazona w filtr sieciowy, wyłącznik główny, oraz bezpieczniki topikowe, zarówno dla całości jak i dla każdego gniazda osobno. Dla ułatwienia zamontowałem buzzer, który w zależności od ilości wydawanych dzięków informuje który kanał został załączony jak i wyłączony.
  Szopka Bożonarodzeniowa 2017 Szopka Bożonarodzeniowa 2017 Szopka Bożonarodzeniowa 2017 Szopka Bożonarodzeniowa 2017 Szopka Bożonarodzeniowa 2017

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  fysiek
  Level 24  
  Offline 
  fysiek wrote 801 posts with rating 594, helped 67 times. Been with us since 2005 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  fysiek
  Level 24  
  R-MIK wrote:
  Trochę tych procków dałeś a wszystko można było zrobić na jednym.

  No pewnie...tylko bardziej mi zależało na tym by każdy z tych obiektów mógł działać samodzielnie.
  R-MIK wrote:
  No i RC5? Teraz to raczej RC6. Co ciekawe, Philips, w swoich urządzeniach często używa innego standardu (zdaje sie NEC ale nie jestem pewny, jak sprawdzę to napiszę).

  A własnie, że RC5.
  R-MIK wrote:
  Ja w swoich urządzeniach używam biblioteki Franka Meyera, obsługuje standardy:
  RC5, RC6, NEC, APPLE, Samsung, Samsg32, Kaseikyo, JVC, NEC16, NEC42, Matsushita, DENON, Sharp, RC5, RC6 & RC6A, IR60 (SDA2008), Grundig, Siemens Gigaset, Nokia, BOSE, Kathrein, NUBERT, FAN (ventilator), SPEAKER (~NUBERT), Bang & Olufsen, RECS80 (SAA3004), RECS80EXT (SAA3008), Thomson, NIKON camera, Netbox keyboard, ORTEK (Hama), Telefunken 1560, FDC3402 keyboard, RC Car, iRobot Roomba, RUWIDO, T-Home, A1 TV BOX, LEGO Power RC, RCMM 12,24, or 32, LG Air Condition, Samsung48, Merlin, Pentax, S100, ACP24, TECHNICS, PANASONIC Beamer, Mitsubishi Aircond, VINCENT, SAMSUNG AH, RADIO, e.g. TEVION.

  Nie no fajnie, ale po co to wszystko do tak prostego z punktu widzenia elektroniki projektu?
  R-MIK wrote:
  Chcesz to udostępnię bibliotekę, ale o Bascom zapomnij (chyba, ze przepiszesz z C).

  A to dlaczego mam zapomnieć? C jest fajny i się go uczę ale zaczynałem od Bascoma i to dzieki niemu wkroczyłem w elektronikę. Mi pasuje.
 • #4
  Freddy
  Level 43  
  Zauważyłeś łaskawie kolego R-MIK jakiego pilota używa autor, czy piszesz dla zasady?
  Szopka Bożonarodzeniowa 2017
  O takim pilocie też jest mowa i jest to RC-5, a nie żaden inny.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #5
  fysiek
  Level 24  
  Na jednym ze zdjęć jest widoczny pilot ktorego użyłem. ...on na 100 procent nadaje w czystym Rc5. Można go bez problemu kupić za kilkanaście złotych. ...no i nie bez znaczenia jest fakt ze bascom posiada gotowa funkcję do obsługi Rc5.
 • #6
  tanczacy_z_widlami
  Level 9  
  Napisałeś, że dzwonnica ma 60centymetrów wysokosci. Domyślam się żę pozostałe elementy także sa pokaźnych rozmiarów. To chyba wykracza już poza ramy konstrukcji domowych.
 • #7
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  A w tle dzwonnicy na filmie widać kota olbrzyma he he. Jak dla mnie kawał fajnej, pięknej roboty i tak trzymać gdyż to frajda dzieci a ich uśmiech w świąteczny nastrój jest bezcenny.
  I tu smutna wiadomość kolega R-MIK z przekory niż z zasady jak zwykle czepia się o pierdoły. Ale świątecznie nie bądźmy złośliwi :-)

  Kod RC-5 stworzył właśnie w latach 80tych Philips. Szybko został zaadaptowany do innych celów. W późniejszym czasie powstały biblioteki pod Bascom dla procesorów. Modulowanie 36khz lub 37khz oraz kodowanie za pomocą kodowania Manchester o ile pamięć mnie nie myli. Jeden kod składał się z 14 bitów. Zastosowanie tego kodu rozpowszechniło erę tzw pilotów uniwersalnych umożliwiających sterowanie kilkoma urządzeniami (32 max ). Co dało początki sterowania IR stosowanego i lubianego przez hobbystów.
 • #9
  walbe
  Level 18  
  Bardzo rzetelnie zrobiony projekt. Jestem ciekawy jak to będzie wyglądało w całości po Twojej aranżacji. Mam nadzieję że zobaczymy zestawienie, krótki filmik z całości?
 • #11
  fysiek
  Level 24  
  tanczacy_z_widlami wrote:
  Napisałeś, że dzwonnica ma 60centymetrów wysokosci. Domyślam się żę pozostałe elementy także sa pokaźnych rozmiarów. To chyba wykracza już poza ramy konstrukcji domowych.


  walbe wrote:
  Bardzo rzetelnie zrobiony projekt. Jestem ciekawy jak to będzie wyglądało w całości po Twojej aranżacji. Mam nadzieję że zobaczymy zestawienie, krótki filmik z całości?


  Tak zgadza się. Elementy będą pracować w jednej ze stalowowolskich parafii :) Oczywiście postaram się wkleić jakiś filmik, jednak wygląd całości to już nie moja zasługa.

  Jawi_P wrote:
  Świetna rzecz. Podobają mi się symulatory ogniska :)


  Tutaj bardzo na plus jest korekcja charakterystyki gamma. Efekt jest zauważalny gołym okiem. Dla przykładu kod źródłowy ogniska:

  Code: vbnet
  Log in, to see the code


  lukashb wrote:
  To prawda, kawał solidnej roboty. Podoba mi się :) łapka poszła. Pozdrawiam


  Dzięki :)
 • #12
  lambers
  Level 12  
  Gratuluję i chylę czoła za pracę włożoną w realizację projektu. Może Kolega pomyśli nad zmianą pierwszego zdjęcia, aby wyświetlało się jakieś bardziej przykuwające uwagę przeglądających forum ;)
 • #13
  actin
  Level 34  
  Super konstrukcja. Ale mam pytanie odnośnie poborów. Ile prądu potrzebuje całość?
 • #14
  fysiek
  Level 24  
  Pobór prądu to sprawy groszowe. Zasilacze impulsowe maja moc 12 w jeżeli dobrze pamietam, a sa dwa. Zasilacze beztransformatorowe to jakies 8w plus po jednym silniku 2.5w. Takich kkompletów mam trzy Do tego dochodzą dwie ladowarki sony. Ot wszystko. Aaaaha jeszcze stodoła a tam trafo 4 va.
 • #15
  marciu11
  Level 15  
  Super Sprawa i na pewno gratuluję projektu. Będzie miło cieszyć oko.
  Jedyne co to lekko zmniejszył bym dynamikę ogniska. Jak dla mnie ciut za mocno mruga. Ale to sprawa indywidualnego gustu. Całość uważam za udaną i wartą pokazania.
  Super!
 • #16
  terminux
  Level 23  
  Widzę, że z roku na rok rośnie szopka a wraz z nią skala trudności. Bardzo mi się podoba - może tylko kamienie w młynku kręcą się nienaturalnie szybko, ale to kwestia gustu. Mi się bardzo podoba i przychylam się do słów poprzedników - chciałbym zobaczyć całość.
 • #17
  fysiek
  Level 24  
  Witajcie. Pozwoliłem sobie edytować mój pierwszy post w tym temacie i wstawić filmik przedstawiający zmontowaną całość. Tak jak pisałem wcześniej efekt końcowy to praca wielu osób zaangażowanych w ten projekt. Każdy coś włożył od siebie. Ja nie jestem obiektywny...sami oceńcie :)
  Na koniec chciałbym Wam wszystkim życzyć świąt dających radość i odpoczynek, oraz nadzieję na Nowy Rok, żeby był jeszcze lepszy niż ten, który właśnie przemija.
 • #18
  Pyzaczek
  Level 20  
  Ogrom pracy! - Szacunek!
  A teraz moje subiektywne odczucia, więc proszę się nimi nie przejmować:
  Uwaga dotycząca wszystkich obiektów - proporcje. Uważam, że warto było przyłożyć się do nich rzetelniej, tym bardziej, że elementy są wykonane dość szczegółowo. Np. worki z mąką, które są większe niż światło drzwi. Albo kury giganty itp.
  W piekarni lepszy efekt byłby gdyby piekarz poruszał tym "wiosłem"zamiast "tańczącej" na balkonie gospodyni, której nie wiadomo o co chodzi.
  Prasa do oliwek pracuje za szybko. Poza tym warto było zrobić te kamienie obrotowe aby obracały się pod wpływem tarcia o podłoże. W momencie włączenia widać jak prasa rusza w odwrotną stronę a po chwili obraca się w drugą. To szczegół, ale warto go wyeliminować.
  No i jeszcze ognisko: Wg mnie za bardzo migocze przez to nienaturalnie.
  Tak jak napisałem na początku: nie przejmuj się tymi uwagami, ale mam nadzieję, że choć kilka rzeczy poprawisz w przyszłym roku :)
  Wesołych Świąt !
 • #19
  Freddy
  Level 43  
  Super praca, bardzo mi się podoba. Chciałbym to zobaczyć na żywo.

  Ogrom i szczegółowość włożonej pracy !
 • #21
  fysiek
  Level 24  
  Pyzaczek wrote:
  Ogrom pracy! - Szacunek!

  Dzięki :)
  Pyzaczek wrote:
  A teraz moje subiektywne odczucia, więc proszę się nimi nie przejmować:
  Uwaga dotycząca wszystkich obiektów - proporcje. Uważam, że warto było przyłożyć się do nich rzetelniej, tym bardziej, że elementy są wykonane dość szczegółowo. Np. worki z mąką, które są większe niż światło drzwi.

  Szyłem je sam...ręcznie. Fakt sa o wiele za duże.
  Pyzaczek wrote:
  Albo kury giganty itp.

  No tu się akurat nie zgodze. Możę na filmie to nienaturalnie wygląda, ale postacie przy kurach to akurat dzieci i są dużo niższe od postaci dorosłych.
  Pyzaczek wrote:
  W piekarni lepszy efekt byłby gdyby piekarz poruszał tym "wiosłem"zamiast "tańczącej" na balkonie gospodyni, której nie wiadomo o co chodzi.

  No tak, tylko, że taki efekt troszkę trudniej osiągnąć...tak na dobrą sprawe wymaga cięgną i dosyć dużej sztywności by utrzymać piekarza. gospodyni była łatwiejsza w produkcji.
  Pyzaczek wrote:
  Prasa do oliwek pracuje za szybko. Poza tym warto było zrobić te kamienie obrotowe aby obracały się pod wpływem tarcia o podłoże. W momencie włączenia widać jak prasa rusza w odwrotną stronę a po chwili obraca się w drugą. To szczegół, ale warto go wyeliminować.

  Takie silniki posiadałem i nie chciałem inwestować w nowe. To szarpnięcie na początku to już wynika z budowy tych silników. Jest specjalna blokada na przekładni blokująca obroty w kierunku przeciwnym niż założył producent. Gdyby ją zdjąć to silnik obracał by się w prawo lub w lewo, w zalezności od momentu w którym został podłączony do prądu.
  Pyzaczek wrote:
  No i jeszcze ognisko: Wg mnie za bardzo migocze przez to nienaturalnie.
  Tak jak napisałem na początku: nie przejmuj się tymi uwagami, ale mam nadzieję, że choć kilka rzeczy poprawisz w przyszłym roku :)
  Wesołych Świąt !

  Byc może to tez wina jakości nagrania itp. Wydaje mi się że jest ok, ale oczywiście każdy ma prawo do swojego zdania.
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  fysiek
  Level 24  
  R-MIK wrote:
  rs6000 wrote:
  Modelarstwo na wysokim poziomie, i w świątecznym klimacie ;)

  Modele zachowują skale.


  W tym wszystkim nie jest ważna skala, czy jakies oczywiście istniejące niedoskonałości. Nie ważne ilośc mikrokontrolerów, czy język w jakim to zostało napisane. Najważniejsza jest radość dzieciaka który będzie to oglądał....i nie ma nic fajniejszego na tym świecie, czyli zobaczyć że coś nad czym się pracowało kilka miesięcy sprawia radość innym.

  Dodano po 20 [minuty]:

  Freddy wrote:
  Chciałbym to zobaczyć na żywo.


  Zapraszam!
  Parafia pw. Zwiastowania Pańskiego w Stalowej Woli
  Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów
 • #24
  User removed account
  User removed account  
 • #25
  fysiek
  Level 24  
  Dzięki wielki za wszystkie pochwały jak i uwagi. Będę starał się rozwijac temat, sa już nawet pierwsze pomysły - więża straznicza z poruszajacym się strażnikiem, latarnia morska z rozbłyskująca białą dioda led sterowaną PWMem oraz wieża zegarowa z minutnikiem poruszanym miniaturowym krokowcem który zalega w moim składziku. Silnik byłby sterowany pełnokrokowo co kilka sekund. Jako że posiada 24kroki na obrót efekt myślę że byłby dobrze widoczny. Najbardziej mnie jednak martwi że to powazne odmłodzenie, ale z drugiej strony tego typu nowoczesne rozwiązania się bardzo często pojawiają w podobnych konstrukcjach.
 • #27
  Slawek K.
  Level 35  
  A kolega zrobił kiedyś jakiś model czegokolwiek ? kolega pokaże to się pozachwycamy i będziemy mieć właściwą definicję modelu ;)

  Pozdr
 • #29
  fysiek
  Level 24  
  Pyzaczek wrote:
  fysiek wrote:
  w którym miejscu jakiekolwiek ze zwierząt jest (...) nienaturalnie duże.

  Przepraszam za ten post ale zostałem niejako wywołany do tablicy :)
  Otóż w tym:Szopka Bożonarodzeniowa 2017
  Ja twierdzę, że proporcje są bardzo ważne. Powodują naturalność sceny. W stajence masz owcę wielkości krowy, postaci ze stajenki są chyba ze trzy razy większe od tych z wioski. Oczywiście dla dzieci nie ma to znaczenia, ale mnie to trochę drażni. Jeszcze raz proszę abyś tego nie brał za bardzo do siebie. Umieściłeś swoją ciężką pracę na forum, więc musisz spodziewać się jakiejś tam krytyki. Co z tym zrobisz to już wyłącznie Twoja sprawa.
  Do siego Roku.


  Oczywiście konstruktywna krytyka jest bardzo wazna, tylko że tak miało być. Sama stajenka jak i figury w niej sa nie trzy a 5 razy większe i tak miało być. Stajenka...ta o wiele większa jest na samej górze i wszystko dookoła niej, czyli góry, kamienie, jeziorko jak i ognisko sa w tej skali. Cała wioska dookoła, położona niżej i w dosyć duzej odległości, tak by nie mieszały się ze sobą rzeczy małe i duże, to tylko mało istotny dodatek na tle sceny głównej czyli stajenki. Już od samego początku taki był plan, że najwazniejsza ma być stajenka i to co się tam dzieje i nie może zaginąć w tych wszystkich budynkach. Taka jest wizja artystyczna. Zdjęcie które przywołujesz jak już pisałem wcześniej jest mało dokladne, pozniewaz figury które tam stoją to DZIECI i są niższe o około 1.5cm od figur osób dorosłych.