Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor SONY KDL-32WD600 - problem z sygnałem MUX3 (czasowy dostęp)

rejestrator1990 09 Gru 2017 14:47 1053 20
  • #1 09 Gru 2017 14:47
    rejestrator1990
    Poziom 3  

Witam,
    Od czasu wymiany telewizora na typ "nowszej generacji" jak w temacie SONY KDL - 32WD600 mamy problem (ponieważ jest to tv babci) z odbiorem platformy MUX3 która jest najchętniej oglądana przez tego widza (TVP1 TVP2 itd. ) i oczywiście wina spada na wnuka który chcąc dobrze (zmiana tv) na super nowy płaski tylko zepsuł sprawę bo teraz nie da rady obejrzeć serii superprodukcji naszych narodowych stacji - do brzegu -
    ANTENA SIATKOWA nieznanego mi producenta ( już wiele lat służy)
    załączam Telewizor SONY KDL-32WD600 - problem z sygnałem MUX3 (czasowy dostęp)

i jest umieszczona na dachu domu i skierowana na najbliższą punkt nadawczy BIAŁYSTOK KRYNICA (odległość 17 km w linii prostej Kanał nadawczy:46 (674 MHz) Moc ERP [kW]:58 Wys. anteny: 313 m n.p.t)

Przewód koncentryczny antenowy (z oznaczeniem na kablu TECHNIC LLd. wuek 75-u.59/3.7 ) poprowadzony z dachu wewnątrz i na zewnątrz budynku pod ociepleniem ok 20m (a więc utrudniona wymiana lub niemożliwa)
    Jedyna dostepna skrzynka antenowa to ZWROTNICA antenowa ZA6 - zdjęcie
    Telewizor SONY KDL-32WD600 - problem z sygnałem MUX3 (czasowy dostęp)

Opis problemu -
    Od dłuższego czasu problem z sygnałem platrormy MUX3 (programy czasowo zanikają - czarny ekran lub zacinanie się obrazu) - podobno lepiej działają w czasie deszczu ale chyba nie ma reguły (Poziom sygnału - 7 , Jakość sygnału - 0 ) a na pozostałych MUXach odbiór jest bardzo dobry Jakość sygnału 100 % poziom 55 ).
    Na początku jako laik przyszło mi do głowy użyć zasilacza zwykłego 12v / 100mA - działało lecz przestało
    Teraz ciagłe czytam o tych symetryzatorach (bo pewnie jako stary typ anteny ma ta Impedancje na poziomie 300 a w TV 75 Ohm więc może taki tłumik by się przydał , jednak zwlekam z tym i najpierw staram się zorientować ponieważ to spory zabieg - dostep do tej anteny jest bardzo trudny - słabe wyjście na dach i śliskie dachówki ....

Jako wyjście zastępcze na razie w pokoju stoi antena właśnie pokojowa która pozwala na odbiór MUX3 jednak trzeba zmieniać kable na wejściu do TV - to jest trochę denerwujące poza tym chyba nie jest to wyjście z sytuacji ?
    Może coś poradzicie ?
    Jak sprawdzić co może być przyczyną?
    Może któs już się domyśla ?

0 20
  • Sklep HeluKabel
  • #2 09 Gru 2017 17:43
    andpol 33
    Poziom 35  

Zwora w UHF jest zlutowana? Jedyne co możesz zrobić bez wchodzenia na dach to sprawdzić, czy w zwrotnicy na wyjściu anteny UHF masz 12V.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Gru 2017 18:05
    rejestrator1990
    Poziom 3  

Co to jest ta zwora w UHF ? w zwrotnicy ? jeżeli mógłbys wyjaśnij co masz na myśli i jak miałbym to zmierzyć

0
  • #4 09 Gru 2017 18:13
    andpol 33
    Poziom 35  

Tak w zwrotnicy. Tam są takie 2 wąsy do skręcenia/zlutowanie (oznaczone B), żeby podać zasilanie do anteny. Jeżeli zwora jest zlutowana to znaczy, że w antenie jest wzmacniacz. Na kablu wychodzącym do anteny UHF musi być 12V.

0
  • #5 09 Gru 2017 18:42
    rejestrator1990
    Poziom 3  

a tak jak tutaj na zdjęciu widać tzn że jest chyba zlutowana ?
    tzn te 12 V musi być na tym czarnym kablu widocznym na zdjęciu ?
    tylko że ja nie bardzo wiem jak miałbym to zmierzyć :)

0
  • #6 09 Gru 2017 19:06
    andpol 33
    Poziom 35  

Właśnie na zdjęciu nie widać. Tak, 12V musisz mieć na czarnym kablu. Jak Ty nie wiesz czym się mierzy napięcie, to nie zabieraj się do tej instalacji, tylko wezwij fachowca. I to w dziale "technika i serwis"? :oops:

0
  • Pomocny post
    #7 09 Gru 2017 20:36
    _kli_
    Poziom 33  

rejestrator1990 napisał:
    ANTENA SIATKOWA nieznanego mi producenta

Wygląda mi to na ASP-8 krakowskiego DIPOL-a.
    rejestrator1990 napisał:
    punkt nadawczy BIAŁYSTOK KRYNICA (odległość 17 km w linii prostej Kanał nadawczy:46 (674 MHz) Moc ERP [kW]:58
    rejestrator1990 napisał:
    mamy problem (ponieważ jest to tv babci) z odbiorem platformy MUX3 która jest najchętniej oglądana przez tego widza (TVP1 TVP2 itd. )

Na w/w parametrach nadaje mux-1. A problem jest na mux-3, nadawanym z mocą max. 100 kW na k.22.
    rejestrator1990 napisał:
    Jedyna dostepna skrzynka antenowa to ZWROTNICA antenowa ZA6

Podpięte do niej kable wskazują, że do instalacji podłączona jest jeszcze antena telewizyjna VHF (mux-8) lub radiowa. Masz sygnał na kanale 8 (VHF)?
    Cała zwora wskazuje że w puszcze antenowej może być wzmacniacz który wymaga zasilania. Niezasilony wzmacniacz staje się mocnym tłumikiem sygnału. Natomiast podanie zasilania prawdopodobnie powoduje przesterowanie (zbyt mocny sygnał), bo ...
    rejestrator1990 napisał:
    przyszło mi do głowy użyć zasilacza zwykłego 12v / 100mA - działało lecz przestało
    A tak właśnie kończy się użycie wzmacniacza bardzo blisko mocnego nadajnika.
    Musisz zdiagnozować co masz w puszce antenowej. Zastosowanie symetryzatora IV-V powinno umożliwić stabilny odbiór mux-ów 1-3. Jest także duża szansa że zastosowanie symetryzatora III-V umożliwi odbiór wszystkich mux-ów - łącznie z mux8. Można wówczas zrezygnować z anteny VHF i zwrotnicy. Chyba że jest to antena radiowa, to zwrotnica musi zostać.

0
  • #8 09 Gru 2017 21:55
    rejestrator1990
    Poziom 3  

Być może jest to ASP - * ale ta antena naprawdę służy sporo lat - na pewno ponad 15 :)
    Nie jest to antena VHF , prawdopodobnie radiowa jeżeli ta antena to 2 w 1 - z tego co pamiętam a nie mam możliwości teraz sprawdzić nie ma tam żadnego z kanałow z platformy MUX 8
    a wzmacniacz zastosowałem blisko odbiornika (TV) a nie nadajnika :)
    mam pytanie - ponieważ jak rozumiem zastosowanie tego symetryzatora będzie tłumiło impedancję tak ? z 300 na 75 Ohm ?
    Wyczytałem w specyfikacji tej zwrotnicy, że ona podaje na wyjściu 75 Ohm więc jest sens stosować ten symetryzator ?
    http://sklep.satserwis.pl/zwrotnica-za-6.html

Bardzo dziękuje za odpowiedz !

0
  • Pomocny post
    #9 09 Gru 2017 22:12
    _kli_
    Poziom 33  

rejestrator1990 napisał:
    ta antena naprawdę służy sporo lat - na pewno ponad 15

Czyli pamięta czasy analogu, którego wymagania były inne niż "cyfry". Instalacja może wymagać modernizacji.
    rejestrator1990 napisał:
    a wzmacniacz zastosowałem blisko odbiornika (TV) a nie nadajnika

Chodziło mi o użycie wzmacniacza w instalacji antenowej znajdującej się blisko, bo 17 km od mocnego nadajnika w Krynicach.
    rejestrator1990 napisał:
    zastosowanie tego symetryzatora będzie tłumiło impedancję tak ? z 300 na 75 Ohm ?

Cytat:
    Typowa antena posiada wyjście symetryczne o impedancji 300 omów, natomiast kabel koncentryczny jest obciążeniem niesymetrycznym o impedancji 75 omów. Dlatego, aby połączyć antenę z kablem koncentrycznym zachowując dopasowanie (stosowanie w całym systemie urządzeń o tej samej impedancji) należy zastosować element pośredniczący, czyli symetryzator.

Sam symetryzator jest urządzeniem pasywnym, nie wymagającym zasilania. Jeżeli w puszce antenowej jest płytka przedwzmacniacza, to jego częścią składową jest symetryzator. Wówczas do działania sekcji wzmacniacza potrzebne jest zasilanie (niezasilony wzmacniacz tłumi sygnał).
    Czyli cokolwiek miałbyś zamontowane przy antenie, masz tam symetryzator.
    rejestrator1990 napisał:
    Wyczytałem w specyfikacji tej zwrotnicy, że ona podaje na wyjściu 75 Ohm więc jest sens stosować ten symetryzator ?
    http://sklep.satserwis.pl/zwrotnica-za-6.html

W specyfikacji masz napisane że na wejściu i wyjściu zwrotnicy masz 75 Ω.
    satserwis.pl napisał:
    Impedencja wej.wyj. 75 Om

0
  • #10 10 Gru 2017 09:09
    andpol 33
    Poziom 35  

Skoro działało do czasu wymiany tv to stawiam, że nie ma zasilania. Ponieważ pytający nie jest w stanie tego sprawdzić to dalsze spekulowanie nie ma sensu.

0
  • #11 10 Gru 2017 13:17
    LeDy
    Poziom 43  

Po pierwsze to autor nic nie napisał aby ta instalacja miała zasilacz, czyli pewno jest pasywna. Po drugie to zaczął kombinować z zasilaczem i wzmacniaczem przy TV.
    Po trzecie to nie wiadomo na jakich kanałach odbiera bo pewno szukał automatycznie?

0
  • #12 10 Gru 2017 14:11
    _kli_
    Poziom 33  

rejestrator1990 napisał:
    przyszło mi do głowy użyć zasilacza zwykłego 12v / 100mA - działało lecz przestało
    rejestrator1990 napisał:
    wzmacniacz zastosowałem blisko odbiornika (TV)

@rejestrator1990 - Czy mógłbyś to wyjaśnić? Jaki wzmacniacz? W którym konkretnie miejscu instalacji zmontowałeś wzmacniacz i zasilacz?

0
  • #13 13 Gru 2017 20:18
    rejestrator1990
    Poziom 3  

No przy wcześniej wersji że starym telewizorem nie było zasilacza - a obecnie w poszukiwaniu rozwiazania pierwsze co przyszlo mi do glowy to zastosowanie zasilacza zeby wzmocnic sygnal :) zwykly tani zasilacz ( pisałem w 1 poście) bez regulacji montowany przy wejsciu do tv :) wzmacniacza nie stosowalem - kanały zostały wyszukane automatycznie - nie odbiera platforma MUX3

0
  • #14 13 Gru 2017 20:52
    _kli_
    Poziom 33  

rejestrator1990 napisał:
    pierwsze co przyszlo mi do glowy to zastosowanie zasilacza
    rejestrator1990 napisał:
    wzmacniacz zastosowałem blisko odbiornika
    rejestrator1990 napisał:
    wzmacniacza nie stosowalem

Czyli myśląc o zasilaczu napisałeś wzmacniacz. Niestety sporo ludzi myli te dwa urządzenia, co jest powodem nieporozumień.
    rejestrator1990 napisał:
    przy wcześniej wersji że starym telewizorem nie było zasilacza
    Co mogłoby sugerować że zamontowany jest symetryzator. Jednak nie mając pewności co faktycznie jest zamontowane w puszce antenowej, dalsze podpowiedzi to wróżenie z fusów. Praktycznie cała instalacja wymaga diagnostyki. Tym bardziej że po podaniu zasilania, jak i bez niego, nie można uzyskać poprawnego odbioru.
    Przy poprawnie wykonanej instalacji antenowej nie powinno być problemów z odbiorem sygnału wszystkich mux-ów z Krynic.
    rejestrator1990 napisał:
    kanały zostały wyszukane automatycznie - nie odbiera platforma MUX3

Przywróć ustawienia fabryczne w odbiorniku i przeprowadź strojenie RĘCZNE na kanałach 8, 22, 46, 49.

0
  • #15 13 Gru 2017 21:26
    rejestrator1990
    Poziom 3  

Nie znając się człowiek próbuje najprostszych sposobów i czasem fachowcy złapali by się za głowę:) ja spróbowałem przestawić antene bardziej w kierunku Krynicy i na razie zadziałało:) wszystkie platformy działają- ale może być podobnie jak przy wymianie końcówki na wejściu do tv - działało przez 3 DNI :) teraz jakość sygnału jest na 100% natomiast poziom na święta 18 % czyli słaby O czym to świadczy może ktoś wie ?

0
  • #16 13 Gru 2017 21:33
    LeDy
    Poziom 43  

To teraz , jak ci się samemu tak polepszyło, to może jeszcze raz spróbuj ten numer z zasilaczem , wzmacniaczem czy czym, co tam poprzednio dałeś? Nasze podpowiadanie pewno cię myliło. Najważniejsza własna intuicja. 18% jak wzmocnisz???

0
  • #17 14 Gru 2017 20:35
    rejestrator1990
    Poziom 3  

Póki działa to okej- no tak pytam czemu ten poziom jest taki niski a jakość 100% ?

0
  • #18 14 Gru 2017 21:43
    _kli_
    Poziom 33  

rejestrator1990 napisał:
    czemu ten poziom jest taki niski a jakość 100% ?

Bez pomiarów trudno powiedzieć jak te wskazania procentowe przekładają się na faktyczną siłę sygnału. Ponadto - jak wspomniałem wcześniej - nie mamy pełnej wiedzy o instalacji antenowej.
    Jeżeli odbiór jest stabilny, bez zacięć, nie ma powodów do niepokoju. Lepiej że masz tak, niż odwrotnie, tj, siła 100% / jakość 18%.

0
  • #19 15 Gru 2017 07:41
    andpol 33
    Poziom 35  

Skoro kręciłeś tą anteną to dlaczego nie sprawdziłeś co jest w puszce, czy wzmacniacz, czy symetryzator?

0
  • #20 15 Gru 2017 20:59
    netTv
    Poziom 25  

Proponuje wymienić wiekową antenę na tego typu http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_lo...21-60_dvb-t_vhf-uhf_polaryzacja_h-v_A4015.htm
    Do tego użyć dobry kabel i nie będzie problemu http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny...113_pe_zelowany_klasa_a_75_om_1m__E1017_1.htm

Nadajnik MUX3 ma największą moc nadajników na obiekcie Białystok *Krynice*
    http://old.radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=99

Problemem może być zbyt silny sygnał.

Babcia będzie zadowolona, że do niej też przyjechał Mikołaj ;)

0
  • #21 15 Gru 2017 21:32
    LeDy
    Poziom 43  

rejestrator1990 napisał:
    Póki działa to okej- no tak pytam czemu ten poziom jest taki niski a jakość 100% ?

A co ci po poziomie jak jakość dobra? Najważniejsza jest jakość a czy siła 20-30-50 to drugorzędne. Ja mam antenę siatkową pasywną i siłę mam na poziomie 40% a jakość 100% i jestem zadowolony. Nie ma się nad czym zastanawiać.

0