Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UPS do aparatu USG oraz aparatu do badań urodynamicznych - co kupić

grende 09 Dec 2017 18:35 849 3
Ochrona Domu
 • #1
  grende
  Level 10  
  Witam,

  Wiem że istnieje dział dedykowany aparaturze medycznej ale jest tam dość spokojnie a tutaj myślę że są koledzy bardziej aktywni i przy okazji bardziej doświadczeni dlatego z premedytacją pytam tutaj.
  Chciałbym zabezpieczyć aparat USG oraz urządzenie do badań urodynamicznych.
  Konkretnie są to poniższe modele:
  Siemens Acuson NX3 Elite
  MMS Solar Blue

  Jeżeli chodzi o aparat USG no to wg mojej wiedzy jest to "zwykłe" urządzenie elektroniczne które chyba nie ma jakiś bardzo szczególnych wymagań i można je potraktować jako zwykły PC'et. W instrukcji jest następująca informacja o wymaganiach:
  Napięcie 100-120V zakres 90-132V Maksymalny prąd 4,0-3,5A, częstotliwość 50/60Hz
  Napięcie 200-240V zakres 180-264V Maksymalny prąd 2,5-2,0A, częstotliwość 50/60Hz

  Jeżeli chodzi o aparat do badania urodynamicznego to jest to nieco bardziej egzotyczne urządzenie. Skrzynka która jest podłączona do prądu to elektronika do której podłączone są przetworniki mierzące ciśnienie w liniach pomiarowych wypełnionych wodą (zakres ok 1- do co najmniej 1000cmH2O), oraz pompa perystaltyczna która jest regulowana w zakresie ok 1-100ml/min. Informacje są przekazywane do komputera za pomocą BT z którego też steruje się całym sprzętem. Nie mam w tej chwili dostępu do informacji na temat wymagań dotyczących prądu ale domyślam się że 50W to jest max ale załóżmy 100W. Taka pompa to pewnie jest urządzenie które ma zbliżone warunki pracy jak pompy stosowane m.in w akwarystyce.

  Patrząc na wątki akwarystyczne a także oferty urządzeń zagranicznych dystrybutorów dotyczących zabezpieczeń aparatów USG wynika że najlepiej kupić UPS typu online. Urządzenia do zabezpieczenia są dość drogie (ok 150000tyś całość), ich wskazania i praca muszą być bez zarzutu (pompa perystaltyczna) więc chciałbym kupić sprzęt sprawdzony, do ok 3000tyś zł. Nie zależy mi na oprogramowaniu, zdalnym zarządzaniu itd. Urządzenie powinno być raczej ciche bo będzie się znajdowało w gabinecie lekarskim. Instalacja elektryczna jest dość stara i nie mam do niej żadnego zaufania, niestety na ten element nie mam żadnego wpływu. Z tego też powodu główną funkcją UPS'a ma być zabezpieczenie podłączonych urządzeń a nie ich podtrzymanie w razie braku prądu. Jeżeli już rozważać kwestię pracy urządzeń w trakcie braku prądu to wypadałoby podtrzymanie przez około 30min i w tym momencie trzeba by wziąć pod uwagę podłączenie zwykłego PC'ta do UPS'a który też musi pracować w trakcie badania urodynamicznego. Tak jak powiedziałem podtrzymanie jest sprawą drugorzędną i jeżeli okaże się że za to trzeba zapłacić 2-3 więcej to szkoda czasu na analizę tego zagadnienia.

  Bardzo proszę o pomoc w doborze UPS'a do powyżej przedstawionej konfiguracji. Z moich własnych poszukiwań proponowane urządzenia to np:
  Ever POWERLINE RT 2000 tylko to urządzenie chyba nie ma baterii i cena robi się już kosmiczna razem z modułem bateryjnym
  PowerWalker VFI 1500 LCD - czy ta firma produkuje urządzenia dobrej jakości ?
  Cyberpower OL1500RTXL2U

  Za urządenia firmy APC to z tego co widziałem trzeba na start przygotować powyżej 1000 euro więc to póki co poza konkursem.

  Jeżeli moje rozumowanie jest bez sensu lub ktoś miałby jakieś konstruktywne uwagi co do samego pomysłu zastosowania UPS'a głównie jako zabezpieczenia to będę więcej niż zobowiązany. Jeżeli kwota którą podałem jest zbyt mała to też proszę o podanie przedziału cenowego jaki trzeba by brać pod uwagę żeby to miało ręce i nogi.

  Przykładowa oferta zagraniczna Link, Link2

  Czy jest sens stosować listwę zabezpieczającą przed lub za UPS'em w moim przypadku ?

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
 • Ochrona Domu
 • #2
  atomic99
  Level 34  
  UPS Legrand Niky S 3000 VA, IEC, USB, RS232 (7032286108)

  Lestar UPS Mep II-3000P 3000VA/2700W PF 0,9 24H FV (6944000626)

  W nawiasach numery aukcji allegro.
 • Ochrona Domu
 • #3
  grende
  Level 10  
  Bardzo dziękuję za propozycje. Czy mógłbyś w kilku słowach napisać dlaczego akurat takie ? Jutro postaram się pomierzyć jaki prąd te urządzenia pobierają w trakcie pracy.

  Zastanawiam się nad PowerWalker VFI 2000 RT HID albo wersją 3000VA.
 • #4
  atomic99
  Level 34  
  Akurat miałem z tych firm UPS`y, co prawda mniejsze pojemności ale sprawowały się świetnie.

  Jak coś to bierz 3000VA