Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Valliant ecotec pro 28 wysokie cisnienie

09 Gru 2017 18:52 1143 8
  • Poziom 3  
    Witam, jestem posiadaczem kotła VALIANT ECOTEC PRO 28, moje problemy zaczely się 6 miesięcy temu z niewlasniwym ciśnieniem a mianowicie blad F28 co znaczylo nie wlasciwe ciśnienie w kotle wiec sukcesywnie dopuszczale troche wody (zamiast od razu zadzialac), na początku pomoglo raz na 3 miesiące potem częściej az do raz w tygodniu zainteresowałem się problemem poczytałem pogrzebałem , wadliwy sensor ciśnienia, otwarłem kociol i zobaczyłem cieknący elektro zawor hmmm pierwsze co wymieniłem wlasnie jego , blad nie ustal :(, wymieniłem sensor ciśnienia, blad ustal ale pojawil się nowy :( a raczej nie blad tyko wysokie ciśnienie w kotle , początkowe dalem 1,5 bara po trzech dniach użytkowania ciśnienie skoczylo do 3,5 bara masakra jakas, znow poczytałem hmmm naczynie przeplonowe , rozkrecilem napompowałem powietrze bo bylo 0 barow do 1 bara naciskając wentylek dostałem resztka wody dla mnie było to znaczne z wymiana naczynia , ale co ciekawe ciśnienie dalej rosnie pomocy !!!! zaintalowalem wszystko naposcilem 1.2 bara uruchomiłem odpowietrzyłem i po paru grzaniach i używaniu 1.9 bara ok jeszcze jest cieply ale mam zle przeczucie podeślijcie mi jakiś pomysl bo zwariuje pozdrawiam
    Lukasz
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Czy w momencie jak na naczyniu było 1,0 to w kotle ciśnienie wynosiło 0,0bar?
  • Poziom 3  
    Jak napompowałem stare naczynie, uznałem ze jest popsute gdyż przez wentylek wyleciało troche wody, po wlozeniu nowego naczynia w którym oryginalnie jest 0,75 bara dopompowałem wody do 1,2 bara a na chwile obecna doszło do 2,5 bez jakiego kolwiek dopuszczania wody z mojej strony
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Zawór dopełniający wodę do kotła lub wymiennik wtórny. To najczęściej spotykani winowajcy...
  • Poziom 3  
    Dzieki za podpowiedz będę sprawdzal zawor doprowadzający ale co jest to ten wymiennik wtorny?

Dodano po 4 [godziny] 36 [minuty]:

Dodano po 3 [minuty]:

uwaga kolejne spostrzeżenie z moim piecem, zakręcam glowny zawor dopływu wody do domu zero wody w kranie itd. w piecu 1.8 bara puszczam tylko ogrzewanie ciśnienie sukcesywnie spada nawet do 0.4 bara gdy odkręcam zawor glowny do domu piec na 1.8 wlaczone ogrzewanie ciśnienie rosnie 2.7 i więcej zakręcam i znowu spada bez zadnego upuszczania wody idp POMOCY
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    lukaszgla32 napisał:
    ale co jest to ten wymiennik wtorny?

Kotły dwu funkcyjne oprócz ogrzewania wody do celów grzewczych to pełnią również rolę przepływowych podgrzewaczy c.w.u.. W tym celu występuje wymiennik wtórny w którym woda z obiegu c.o. za pośrednictwem płyt grzewczych nagrzewa wodę wodociągową, która masz w kranie jako c.w.u. (ciepłą wodę użytkową).
    Przy sprawnym wymienniku oba obiegi tj. c.o. i c.w.u są od siebie odizolowane i skażona woda c.o. nie ma prawa mieszać się z czystą wodą wodociągową.

lukaszgla32 napisał:
    zakręcam glowny zawor dopływu wody do domu zero wody w kranie itd. w piecu 1.8 bara puszczam tylko ogrzewanie ciśnienie sukcesywnie spada nawet do 0.4 bara

Taki objaw może być przy uszkodzonym (dziurawym w środku) wymienniku wtórnym, wtedy z racji braku ciśnienia po stronie c.w.u. to woda z obiegu c.o. może przenikać do obiegu c.w.u. co oznacza skażenie obiegu c.w.u.. Może to być niebezpieczne dla zdrowia, a w skrajnym przypadku również i dla życia.
    lukaszgla32 napisał:
    gdy odkręcam zawor glowny do domu piec na 1.8 wlaczone ogrzewanie ciśnienie rosnie 2.7 i więcej

jeśli masz dziurawy wymiennik wtórny to po stronie c.w.u. masz wyższe ciśnienie i wtedy woda z c.w.u. przedostaje się do obiegu c.o. i ciśnienie rośnie.

Podobny objaw może występować przy uszkodzonym zaworze napełniającym ale niektóre kotły miały zawory napełniające ze zintegrowanym zaworem zwrotnym, więc szanse na cofkę z c.o. do c.w.u. są niewielkie i raczej byłby tylko objaw rosnącego ciśnienia w obiegu c.o.
    Nie wiem jaki zawór napełniający ma Twój kocioł ale póki co najbardziej rokuje wymiennik wtórny jako winowajca w Twoim przypadku.
    Sprawdź najpierw zawór napełniający to potem możesz testować wymiennik.

lukaszgla32 napisał:
    po wlozeniu nowego naczynia w którym oryginalnie jest 0,75 bara dopompowałem wody do 1,2 bara

Jeśli zimną wodę dolewasz do 1,2bar to w naczyniu przeponowym możesz trzymać max. 0,9 bar (1,2bar-0,3bar=0,9bar), będziesz miał większą rezerwę na wypadek drobnych ubytków powietrza z naczynia. Ale to dopiero jak będziesz miał sprawny kocioł i załatwisz problem ze skokami ciśnienia.
  • Poziom 3  
    jak sprawdzić czy wymiennik wtorny jest dobry czy zly wymontowałem go nalewm wody ale bez ciśnienia to wylewa się jedna dziorka czyli wygląda na sprawny mysle ze pod ciśnieniem wynik moglby być inny ale jak sprawdzić w warunkach domowych ?

Dodano po 3 [godziny] 10 [minuty]:

witam ponownie , dziekuje za probe pomocy doceniam to jestem na etapie cieknącego zaworu a raczek przepuszczającego tyle ze nie latwo go było zlokalizować jako wadliwy gdyż dopiero za 3 razem ujawnil się ze przepuszcza , teraz odpowietrzam cala instalacje i będę testowal jak zachowuje się kociol i zobaczymy mam nadzieje ze nic więcej się nie popsulo bo mam już dość , dam znac na bierzaco co i jak dzięki wielkie za wszystkie porady pozdrawiam
  • Poziom 3  
    dziekuje bardzo za pomoc boiler ogarnięty zawor dopuszczania wody zrobiony i wszystko oki
  • Poziom 36  
    lukaszgla32 napisał:
    zawor dopuszczania wody zrobiony

Wynika z tego, że miałeś zawór napełniający bez zintegrowanego zaworu zwrotnego i stąd wzrost lub spadek ciśnienia w c.o. w zależności, czy miałeś ciśnienie po stronie wody wodociągowej, czy go nie było.
    Mój kocioł atmosferyk VUW240/2-5 ma zawór napełniający zintegrowany z zaworem zwrotnym, więc w najgorszym wypadku spodziewałbym się wzrostu ciśnienia po stronie c.o. ale nie cofki z c.o. do c.w.u.
    Choć taki zawór zwrotny nie daje 100% pewności ale lepsze takie coś niż nic.

Jeśli to Twoja chata to pomyślałbym nad montażem zaworu antyskażeniowego, aby zabezpieczyć instalację wody użytkowej. Zwykła woda w obiegu c.o. jest szkodliwa, nie mówiąc, gdy stosujemy chemię w postaci inhibitorów korozji, środków czyszczących itp.