Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor - zero reakcji AOC 7K1r

tygrys28 10 Sie 2005 18:24 1989 14
  • Poziom 17  
    Witam

Monitor ЛOC model: 7K1r

Monitor z uszkodzonym Hot 2SC5440 oraz ogromem zimnych lutów, praktycznie musialem przelutowac całą plyte , dodatkowo wymieniłem elki oraz sprawdziłem wszystkie tranzystorki oraz kilka rezystorów w poblizu STRG8656D , bezpieczniki FB 905 i FB 902 wszystko oczywiscie na pierwotnej stronie przetwornicy, sprawdziłem rownierz wszystkie tranzystory znajdujące na radiatorze wspólnie z hotem.

Pełny optymizmu podlaczylem zarowke 40W/230V pod colektor - emiter hota jednak i nic zero napięcia na niej nawet nie zaswieciła na sekunde, przetwornica milczy - ogólnie monitor dalej martwy zero jakiejkolwiek reakcji, pomysłów mi juz brak , wiem ze na paczatek cos z przetwornica nie tak ale czego sie w niej czepic , dostęp jest fatalny do strony wtórnej aby cos wylutowac i sprawdzic wiec sprawdzac kazdy elelment po kolei mordega. Wzwiązku z tym prosze o rade co najpierw sprawdzic?

dzieki za pomoc

Moderowany przez tremolo:

Wstawiono nazwę monitora do nazwy tematu.

• Poziom 21  
    Jesli na "hocie" nie ma napiecia 400V sprawdz mostek Graetza i kondensator elektrolityczny za mostkiem i wszystkie elementy z tym zwiazane .Po uporaniu sie z tym sprawdz napiecie sterujace na "hocie" (najpierw bez niego )
  • Spec od monitorów
    A następnie sprawdź elementy po stronie wtórnej zasilacza - diody, kondensatory, itd.. Całkiem możliwe, że masz uszkodzony regulator B+.
  • Poziom 17  
    Szanwni koledzy
    na Hocie nie mam żadnego napięcia (jest wpieta żarowka)
    Gdzie bedzie ten regulatorek napiecia B+ jak go z identyfikowac?
    żeby sprawdzić strone wtorną bede musiał wymontowac trafo przetwornicy poniewarz nie ma sie jak tam dostac - strasznie ciasno
    kondensatr głowny 150mikro/400V sprawny, co do mostka to moge sie mylić ale czy nie jest tak jezeli by był uszkodzony to wywalalo by mi bezpiecznik? jednak tego nie robi? troszke przynim zgłupiałem
    ma on oznaczenia: + ~ ~ - jak go sprawdzić? bo być moze zle go sprawdzam na omomierzu ale wydaje sie być dobry przejscia na nózkach sa są w jednym kierunku a po zmianie biegunowosci miernika nie ma przejsc ,natomiast na pomiedzy dwoma srodkowymi nózkami ozn ~ ~ nie ma przejść.

Mam jeszce jedno pytanie czy nie zaszkodze kineskopowi jesli bedzie on lezal przez cały czas ekranem na stole, nie zerwie mi sie maskownica , bo gdzies czytałem ze nie powinno sie zostawiac monitora w takim położeniu?
  • Spec od monitorów
    Regulator B+ to inaczej dodatkowy zasilacz wytwarzający napięcie zasilające HOT. Wartość tego napięcia zależy od aktualnej rozdzielczości. Im jest większa tym większe jest napięcie zasilające HOT. Na regulator trafisz jadąc od kolektora HOT w stronę zasilacza. Będzie tam jakiś MOSFET (np. IRF630), dioda, dławik itd. Do regulatora jest doprowadzone stałe napięcie w okolicach 55V.
    Co do położenia monitora - nic mu nie będzie pod warunkiem położenia na miękkim podłożu - np. filc.
    Czy sprawdzałeś stronę wtórną trafka? Czasami zwarcie w jednej z gałęzi blokuje przetwornicę.
  • Poziom 21  
    Czy masz te 400V na elektrolicie od strony wysokiej przetwornicy? Mostek gdy ma przerwe to nie wywala bezpiecznikow .Trynitrony powinny byc w pozycji takiej jak pracuja zwlaszcza podczas transportu , inne moga lezec na ekranie .Czas naprawy nie powinien wplynac na kineskop .
  • Poziom 17  
    Czy masz te 400V na elektrolicie od strony wysokiej przetwornicy?

moze jasnie poprosze wysoka strona czyli jak ma to rozumiec?
    Obecnie sprawdzam elementy w przetwornicy po pierwotnej i wtórnej niemal wszysko sprawdzone i sprawne na miernik
  • Poziom 32  
    Witam.
    Po pierwotnej największy na 400V.

Dodano po 59 [sekundy]:

Jakie masz tam napięcie??
  • Poziom 17  
    Witam
    przepraszam ze wczesniej nie odpisałem nie mam stałego łącza

bezposrednią przyczyną braku startu monitora była usterka na stronie pierwotnej przetwornicy na L902 oraz L901 które wczesniej przelutowywałem dopiero po ich demontazu i ponownym zamontowaniu na płycie pojawiły sie napięcia - dziwne prawda?

Obecnie monitor z podłaczona zarówką zamiast Hot po wlączeniu do sieci startuje a następnie samoczynnie przechodzi do czuwania po okolo 4 sekundach, w czasie pracy swieci szyjka kineskopu az do momentu przejscia w tryb czuwania, ekran jednak pozostaje cały czas czarny. w czasie tych reakcji złacze VGA nie jest podłaczone do komputera.

napięcia na kondensatorze o ktory koledzy pytali jest to C907 150mikro/400V wynosi w trybie pracy 316V a na czywaniu 320V

na pięcie na żarówce pomiedzy kolektorem a emiterem stabilne i
    w trybie pracy wynosi 50.5V natomiast na czuwaniu 51.5V
    Włącznikiem moge go przełączać: praca - czuwanie , ale po chwili samoczynnie powraca do czuwania.

Czy napiecia ktore podałem sa prawidłowe oraz jego reakcje z niepodłaczonym złaczem D-Sub do komputera?; Można go podłączyc w takim stanie do komputera (żarówka zamiast hota)
  • Poziom 17  
    Czy moje pytania pozostana bez odpowiedzi?
  • Poziom 21  
    Podlacz do komputera wraz z wlutowanym "hotem" .
  • Poziom 17  
    Witam
    mam problem z orginałem trudno dostac w moim rejonie 2SC5440 W CYBOR-TECH I RADIO HOBBY tez go nie ma co moge za niego podstawic, chodzi mi o mozliwie najtanszy odpowiednik na ktorym mógłby monitor pracowac
  • Poziom 14  
    2SC5540 NPN-1500V-15A-60W
    ZAMIENNIK
    2SC5552 NPN-1700V-16A-65W
    Napewno mają to w cybor-tech po 12 zł i jest ok 0.2ns
  • Poziom 17  
    witam
    zamiast 2SC5440 wstawiłem BU4525AX - SI-N Monitor-HA 1500V, 12A, 45W 70kHz SOT399 za 6.80zł w cybor-tech.Monitor działa został wykryty przez komputer jako AOC Spektrum 7K . Hot sie jednak dosc mocno grzał wiec pozostaje zakup orginału
  • Poziom 17  
    Zakupiłem orginał tranzystora temat wiec mozna zamknąć. monitorek jak narazie dziala poprawnie

dzieki za pomoc