Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ładowanie akumulatora prostownikiem z przerwami

maxbolo 10 Dec 2017 12:53 2169 3
Testo
    maxbolo
    Level 10  
    Witam
    Zakupiłem nowy prostownik polski Kukla z bielska-białej 15A z regulacją.
    Po podłączeniu i przekręceniu potencjometru na pozycję 9 prostownik się wyłączył, po jakimś czasie się załączył ładował z poziomem na wskaźniku 8A, ale po jakimś czasie znów się wyłączył. i tak w kółko, załącza się na jakiś czas i wyłącza na jakiś czas.
    Aku mam 95ah.
    Doradźcie co jest nie tak.
  • Testo
    vodiczka
    Level 43  
    Po jakim czasie wyłącza się i włącza? Podaj długość cyklu.
    Albo to jedna z funkcji prostownika - "ładowanie przerywane" albo zabezpieczenie wyłącza prostownik z powodu przegrzania a po ostygnięciu włącza i tak w koło Macieju :)
    W instrukcji nic nie piszą na ten temat?
  • Testo
    maxbolo
    Level 10  
    jakieś 4 minuty.
    Nie wiem czy przez cały okres ładowania które trwało 7h, cykl był 4minuty, bo w pracy ładowałem :D i tylko zaglądałem co jakiś czas.
    gimak
    Level 40  
    maxbolo wrote:
    Po podłączeniu i przekręceniu potencjometru na pozycję 9 prostownik się wyłączył, po jakimś czasie się załączył ładował z poziomem na wskaźniku 8A, ale po jakimś czasie znów się wyłączył. i tak w kółko, załącza się na jakiś czas i wyłącza na jakiś czas.

Wg mnie to normalny objaw. Podłącz woltomierz w czasie ładowania i sprawdź przy jakim napięciu przerywane jest ładowania, a przy jakim jest wznawiane.
    U mnie w prostownikach - jeden fabryczny, a drugi przeze mnie zmodyfikowany (dołożony układ kontroli napięcia), tak się zachowują.
    W tym fabrycznym przerywanie ładowania następuje przy 15.6-15.7V , a wznawianie przy ok. 13V. W tym przeze mnie zmodyfikowanym przerwanie ładowania następuje przy 14.7-14.8V, a wznowienie przy 12.8V.
    Czas ładowania i czas przerwy zależy od napięcia jakie daje prostownik i stopnia naładowania akumulatora. Im większe jest napięcie ładowania, a tym samym prąd, tym te czasy są krótsze. Im bardziej naładowany akumulator tym dłuższy jest czas przerwy.
    Tak to wygląda u mnie.