Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat w kabinie prysznicowej / saunie

10 Gru 2017 18:06 786 5
  • Poziom 4  
    Witam

Kupiliśmy dom z wyposażeniem i mam problem z termometrem w kabinie prysznicowej, a mianowicie z czujnikiem temperatury (załączam zdjęcie kabiny).

Na początku odczyt był zerowy. Po odsunięciu całej kabiny spostrzegłem że jeden przewód jest przerwany. Po połączeniu odczyt temperatury jest 60 st. celsjusza czyli maks. Żadnych innych defektów z tyłu nie zauważyłem a przewód wychodzi bezpośrednio z elektroniki kabiny - nie wiem gdzie jest właściwy czujnik...
    Problem w tym ze właściwy odczyt temperatury potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania sauny a w tej sytuacji to albo grzeje na maksa albo w ogóle.
    Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie z takimi czujnikami temperatury, gdzie ich szukać...a może coś innego mogło nawalić?
    Termostat w kabinie prysznicowej / saunie
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • BotlandBotland
  • BotlandBotland
  • Poziom 4  
    Magister_123 napisał:
    Tu nie ma co się znać. Musisz zlokalizować czujnik temperatury i do sprawdzić

Problem w tym ze kabinę mogę odsunąć tylko na parę centymetrów (do kanału podpięta na miękko) stanowczo za mało żeby zlokalizować czujnik po omacku.

Chciałem uniknąć rozbierania całej kabiny, dlatego pytałem czy ktoś z forumowiczów wie gdzie szukać...
  • Poziom 24  
    Zamiana miejscami kabelków które połączyłeś też nie zmienia wartości na wyświetlaczu ?
  • Poziom 4  
    Witam

Niestety nie, próbowałem połączyć kabelki odwrotnie i nic to nie zmienia. Gdy kable są połączone mam 60st. a po rozłączeniu 0st.
  • Poziom 4  
    Witam

Chciałbym wrócić do tematu uszkodzonego czujnika temperatury.

Znalazłem miejsce czujnika w kabinie parowej. To jest taki wystający bolec tuż pod wyświetlaczem. Zacząłem nim ruszać i odczyt temperatury zaczął się gwałtownie zmieniać. Po paru ruchach całkiem przestał działać (0 stopni). Jedyne co mogłem to wymontować go. Okazało się że został uszkodzony już podczas składania kabiny.

Zatem pozostaje kupno zamiennika.
    Na aukcjach znalazłem wiele drogich czujników ale który jest właściwy. Na tym co wyjąłem nic nie jest napisane...

Jest też wiele podobnych czujników opartych o termometr cyfrowy DS18B20, popularnych do Arduino.

Kupiłem taki ale wydaje się podawać zła temperature. W łazience podaje ok 40 stopni, a wydaje się normalna temperatura pokojowa. Da się go jakoś skalibrować, jakimiś rezystorami...

Pozdrawiam