Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AVT2617 - bezpiecznik elektroniczny regulowany - pytanie

liseczq 11 Dec 2017 12:04 2715 15
Altium Designer Computer Controls
    liseczq
    Level 21  
    Witam

Wykonałem zasilacz na LM723, na stałe napięcie 13,8V i prąd około 8A. Zasilacz fajnie działa, dorobiłem mu chłodzenie wentylatorem z kontrolą. LM trzyma stabilnie 13,8V pomimo obciążenia kilkoma amperami.
    Chciałem go zabezpieczyć bezpiecznikiem elektronicznym, znalazłem schemat: https://elportal.pl/pdf/k04/74_52.pdf
    Zmodyfikuję go na większy prąd (mosfet z innym RSdon).
    Schemat mojego zasilacza:
    AVT2617 - bezpiecznik elektroniczny regulowany - pytanie

Teraz pytania:

1. Odnośnie bezpiecznika to mam wykonać wersję "dodatnią"? Ujemna jest do zasilacza napięcia ujemnego? (czyli np. symetryczny)
    Pytam, zanim zacznę trawić płytkę drukowaną...
    2. Czy wykonany bezpiecznik mogę wpiąć w miejsce "F1" ? Czy dać go bezpośrednio na zaciskach wyjściowych (za tranzystorami mocy). W miejscu gdzie jest F1 napięcia trochę przysiada po obciążeniu zasilacza, nie mniej jednak nigdy nie ma mniej jak 15V. Czy montowanie tego bezpiecznika w miejscu, gdzie zmienia się trochę wartość napięcia pod obciążeniem nie spowoduje jego błędnego działania??
  • Altium Designer Computer Controls
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    a moge zapytac o cel takiego dzialania ?
    Jezeli chodzi ci o zabezpieczenie przed zwarciem to '723 ma wbudowany uklad zabezpieczajacy ale nie wykozystany na twoim schemacie (piny 2 i 3) moze zainteresuj sie jego wykozystaniem zamiast dobudowywaniem dodatkowego ukladu.
    Pozdrawiam
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    a kto ci kaze budowac uklad zabezpieczajcy tylko '723 ?
    Buduje sie uklad zabezpieczajacy calosc.
    '723 mierzy plynacy prad i reguluje napiecie wyjsciowe aby nie przekroczyc ustalonego maksymalnego wiec zabezpieczy takze 2N3055.
    Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    Nie do konca rozumiem aby zastosowac wewnetrzne zabezpiecznie przeciwzwarciowe '723 potrzebujesz dodac 1 rezystor a proponowany przez ciebie uklad to kilkanascie elementow plus plytka - jakie uchwyty ?
    Wybor nalezy do ciebie
    Pozdrawiam
    liseczq
    Level 21  
    Witam

To w takim razie jaki rezystor mam wpiąć między nogę 2 a 3 układu LM723 aby max prąd wynosił 10A ? Czy zabezpieczy to przed przypadkowym zwarciem chwilowym ?

Póki co chodzi na 8A już kilka godzin i nic się nie dzieje złego.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    czy kiedykolwiek cos takiego robiles ?
    Wszystko masz w datasheet'cie, to zlacze BE wiec okolo 0.6-0.7V nie pamietam, a ogranicznie pradu liczysz z prawa ohma Iogr=U(0.6V) / R ktory obliczasz, szczegoly sa w datasheet'cie.
    Jak poplynie prad przez ten rezystor to wywola na nim spadek napiecia 0.6V ktory otworzy tranzystor wewnatrz '723 a on natychmiast zredukuje napiecie do bezpiecznego.
    Pozdrawiam
    krzysiek_krm
    Level 40  
    Witam,
    viayner wrote:
    Witam,
    czy kiedykolwiek cos takiego robiles ?
    Wszystko masz w datasheet'cie, to zlacze BE wiec okolo 0.6-0.7V nie pamietam, a ogranicznie pradu liczysz z prawa ohma Iogr=U(0.6V) / R ktory obliczasz, szczegoly sa w datasheet'cie.
    Jak poplynie prad przez ten rezystor to wywola na nim spadek napiecia 0.6V ktory otworzy tranzystor wewnatrz '723 a on natychmiast zredukuje napiecie do bezpiecznego.
    Pozdrawiam

Trudno powiedzieć czy autorowi akurat o to chodzi. Ten regulator ma w zabezpieczeniu naturę źródła prądowego. Może autor chce mieć zabezpieczenie, które całkowicie rozłączy obwód.

Pozdrawiam
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    w takim przypadku sie zgadzam, ale bezpiecznik elektorniczny w takim ukladzie jak zaproponowany nie do konca spelni role, gdyz dziala na zasadzie pomiaru spadku napiecia na rezystorze a wiec po przekroczeniu pradu rozlaczy sie ale wtedy spadek napiecia bedzie inny i sie zalaczy spowrotem ... .
    Z tego co zrozumialem koledze chodzi o nieuszkodzenie tych 2N3055 a to zalatwi '723, z drugiej strony bezpiecznik topikowy powiedzmy 15A nie zaszkodzi, taki chwilowy prad nie uszkodzi 2x2N3055.
    Pozdrawiam
    krzysiek_krm
    Level 40  
    viayner wrote:
    bezpiecznik elektorniczny w takim ukladzie jak zaproponowany nie do konca spelni role, gdyz dziala na zasadzie pomiaru spadku napiecia na rezystorze a wiec po przekroczeniu pradu rozlaczy sie ale wtedy spadek napiecia bedzie inny i sie zalaczy spowrotem ... .

Nie czytałem zbyt dokładnie zaproponowanego przez autora artykułu ale raczej jest tam pewna zwłoka w powtórnym załączeniu plus przycisk do ręcznego zerowania.
    krzysiek_krm
    Level 40  
    liseczq wrote:
    Wracając do sedna: mam wykonać "wariant dodatni" tego bezpiecznika ?

Patrz rysunek 2, wersja dodatnia przerywa "plus", wersja ujemna przerywa "minus". Możesz zastosować którąkolwiek, w zależności od potrzeby, albo chcesz (możesz) przerywać "plus", albo chcesz (możesz) przerywać "minus".
    liseczq
    Level 21  
    krzysiek_krm wrote:
    liseczq wrote:
    Wracając do sedna: mam wykonać "wariant dodatni" tego bezpiecznika ?

Patrz rysunek 2, wersja dodatnia przerywa "plus", wersja ujemna przerywa "minus". Możesz zastosować którąkolwiek, w zależności od potrzeby, albo chcesz (możesz) przerywać "plus", albo chcesz (możesz) przerywać "minus".

Przerywanie "minusa" to w moim przypadku byłoby przerywaniem GND (masy) ?
  • Helpful post
    krzysiek_krm
    Level 40  
    liseczq wrote:
    Przerywanie "minusa" to w moim przypadku byłoby przerywaniem GND (masy) ?

Tak.
    Ricorro
    Level 16  
    Pytanie do autora postu czy układ jest dostępny w sprzedaży czy musiałeś wykonać sam?
    Czy zmiana mosfeta faktycznie zmieniała amperaż maksymalny ponad 3A ?