Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać moc naświetlacza LED?

11 Gru 2017 16:13 3723 10
 • Poziom 2  
  W celach użytkowych i reklamowych bardzo często wykorzystywane są halogenowe systemy oświetleniowe. Atrakcyjną alternatywę dla tego rozwiązania stanowią jednak naświetlacze LED – czym się charakteryzują i jak dobrać ich moc do konkretnego zapotrzebowania?

  Mowa o dość znacząco zabudowanych urządzeniach, wyposażonych w diody typu LED, które generują światło o sporej mocy. Dzięki temu doskonale nadają się do oświetlenia zarówno rozległych pomieszczeń przemysłowych, jak i warsztatów czy chociażby powierzchni reklamowych.

  Jak dobrać moc naświetlacza LED?

  Co jednak najważniejsze, naświetlacze LED charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii, znacznie niższym niż w przypadku tradycyjnych żarówek, a nawet wspomnianych halogenów. Kolejną ważną cechą jest ich żywotność, która dla najlepszych modeli liczona jest nawet dziesiątkach tysięcy godzin! To jednak nie wszystko, ponieważ naświetlacze są również bardzo wytrzymałe, odporne na wszelkiego rodzaju czynniki szkodliwe, a do tego występują na rynku w kilku odmianach.

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  Oczywiście przydatność omawianych urządzeń w dużej mierze zależy od zapotrzebowania. W oparciu o specyfikę przestrzeni, która ma zostać oświetlona, dobieramy konkretny model naświetlacza. Pomoże nam w tym oczywiście dokładna analiza jego najważniejszych parametrów.

  -Moc. Bezsprzecznie najważniejszy element specyfikacji naświetlaczy. Należy podkreślić fakt, że moc wskazuje ilość pobieranego przez urządzenie prądu, co zaś przekłada się na jasność generowanego światła, przedstawianą poprzez ilość lumenów. Należy o tym pamiętać, ponieważ niektórzy sprzedawcy, korzystając z niewiedzy konsumentów, sztucznie zawyżają moc proponowanych przez siebie naświetlaczy.

  Chcąc więc określić moc sprzętu, należy sprawdzić, jak mocne światło emituje. Zapis tego parametru wygląda następująco: 60 lm/W. Co to oznacza? Że z jednego Wata mocy, naświetlacz jest w stanie wygenerować 60 lumenów. Jeśli więc zakupimy sprzęt o mocy 35W, światło będzie emitowane z jasnością 2100 lumenów (35*60). Chcąc porównać taką lampę z halogenem, należy wynik 2100 lm podzielić przez 10 – będzie ona więc odpowiednikiem urządzenia halogenowego o mocy około 210W.

  Wydaje się być to skomplikowane, dlatego w dalszej części tekstu podpowiemy, jak dobierać moc naświetlaczy LED do konkretnych zadań.

  -Klasa szczelności. Wbrew pozorom, jest to ważny parametr, ponieważ decyduje o tym, czy zakupiony przez nas naświetlacz LED może zostać użyty na zewnątrz. Klasy szczelności są wyznaczane w oparciu o standard IP (International Protection Rating), wskazujący stopnie ochrony urządzeń.

  Jeśli szukacie sprzętu, który będzie w stanie pracować w zmiennych warunkach atmosferycznych, celujcie w modele o stopniu IP65 – oznacza on ochronę przed strugami wody lanymi z dowolnej strony oraz przed wpływem pyłu.

  -Barwa światła. W tym przypadku mamy 3 możliwości wyboru. Na rynku dostępne są bowiem naświetlacze emitujące barwę ciepłą białą, zimną białą oraz neutralną. Pierwszy typ generuje nieco zmniejszoną ilość światła, dlatego wykorzystywany jest w celach dekoracyjnych, na przykład do podkreślenia elewacji budynków.

  Barwa zimna związana jest natomiast z bardzo dużą ilością światła, dlatego okaże się przydatna do doświetlenia ciemnych miejsc – podjazdów, billboardów czy hal przemysłowych. Jeżeli chodzi natomiast o barwę neutralną, jest ona najbardziej zbliżona do neutralnej, dlatego sprawdzi się w niemal każdych warunkach.

  -Czujnik ruchu. Na rynku znaleźć można zarówno urządzenia, które cały czas emitują światło o określonej mocy, jak i modele z wbudowanym czujnikiem ruchu. Pierwsze z nich okażą się przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebujemy stałego źródła światła – na przykład w budynkach przemysłowych, przy materiałach reklamowych czy w warsztacie.

  Jak dobrać moc naświetlacza LED?

  Naświetlacze z czujnikiem ruchu zostaną natomiast uruchomione tylko wtedy, gdy poruszający się obiekt przetnie wiązkę światła podczerwonego. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się wokół domu – informuje nas bowiem o tym, że ktoś zbliżył się do naszej posiadłości. Kupując naświetlacz LED z czujnikiem ruchu, powinniśmy sprawdzić, czy posiada on mechanizmy regulacyjne, pozwalające na dostosowanie między innymi czułości czujnika oraz czas naświetlania.

  -Wymiary. Parametr istotny ze względów montażowych. Nie wszędzie będziemy w stanie zainstalować duże, w pełni obudowane urządzenia.

  Jaką moc naświetlacza LED wybrać?

  Zgodnie z zapowiedzią, postaramy się teraz dobrać moc naświetlaczy i ilość generowanego przez nie światła do konkretnych zastosowań. Pozwoli Wam to lepiej zorientować się, jaki sprzęt powinniście zakupić, by cieszyć się pełnym komfortem użycia.

  -Naświetlacz na podwórko – w tym przypadku wiele zależy od tego, ile miejsc chcemy oświetlić. Jeżeli zależy nam na jednym naświetlaczu usytuowanym na przykład nad drzwiami wejściowymi, warto decydować się na modele o mocy co najmniej 30W, których ogólna ilość lumenów będzie mieściła się w przedziale od 1500 do 2000 (co najmniej 50 lm/W). Powinny one emitować neutralną lub zimną barwę światła.

  Jeśli natomiast chcemy zamontować kilka lamp, ponieważ dysponujemy sporych rozmiarów podwórkiem, możemy postawić na naświetlacze o mocy 20W, generujące przynajmniej 1000 lumenów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zakup modeli z czujnikiem ruchu. W ten sposób znacznie wydłużymy żywotność lamp.

  -Naświetlacz do garażu – często jest to miejsce, w którym majsterkujemy bądź dokonujemy napraw samochodu. W takiej sytuacji potrzebujemy dwóch silnych lamp, zamontowanych z dwóch stron. Ich moc powinna osiągnąć co najmniej 30W, a intensywność emitowanego światła minimum 1500 lumenów.

  Wartości te można podzielić przez pół, jeśli garaż służy nam tylko do przechowywania w nim samochodu.

  -Naświetlacz przed garażem – zanim jednak auto znajdzie się w garażu, musimy do niego jakoś trafić. Wieczorową porą pomocne w tym okażą się właśnie naświetlacze. Urządzenia o mocy 20W (1000-1200 lumenów) będą wystarczające.

  -Naświetlacz parkingowy – strzeżone parkingi to zazwyczaj spore przestrzenie, do oświetlenia których potrzebujemy naprawdę mocnych lamp. Wszystko to sprawia, że należy decydować się na modele o mocy 50W – generują one zazwyczaj strumień świetlny o intensywności powyżej 3000 lumenów. Oczywiście musi być to zimna barwa światła.

  -Naświetlacz do reklamy – powierzchnia reklamowa musi zostać oświetlona z każdej strony, tak aby przekaz marketingowy był zauważalny. Dlatego też warto zainstalować 4 lub 6 naświetlaczy o mocy co najmniej 20 W (1000 – 1200 lumenów).

  -Naświetlacz do stanowiska roboczego – kolejne miejsce, które musi zostać dokładnie oświetlone. Lampy najlepiej montować bezpośrednio nad nim – jeden naświetlacz o mocy 30W (1000-1500 lumenów) na jedno stanowisko powinien wystarczyć.

  -Naświetlacz do warsztatu – jak wskazuje praktyka, na jeden metr kwadratowy takiej przestrzeni potrzeba około 3-4W mocy naświetlacza. Wszystko to sprawia, że w przypadku powierzchni 40 m2, warto zakupić cztery naświetlacze o mocy przynajmniej 30W. Oczywiście, jeśli stanowisk będzie więcej, możemy dokupić kolejne lampy. Generowane przez nie światło powinno mieć barwę zimną lub neutralną, a jego intensywność musi oscylować wokół granicy 1500 lumenów.

  -Naświetlacz do elewacji – jak już wspominaliśmy, w tym przypadku liczy się przede wszystkim estetyka. Atrakcyjny efekt uzyskamy instalując w równych odstępach lampy typu slim, o mocy 10 W (500-700 lumenów) i ciepłej barwie światła.

  Jak dobrać moc naświetlacza LED?

  Jak widać, wybór naświetlacza związany jest z koniecznością przeanalizowania wielu kwestii, które jednak stają się jasne wtedy, gdy doskonale wiemy, do jakich zadań potrzebna jest nam lampa. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na moc urządzenia, ilość lumenów oraz barwę generowanego światła. Te 3 parametry mają bowiem największy wpływ na efektywność i przydatność naświetlaczy.

  Zobacz naświetlacze LED

  Zgoda na publikację //gulson
 • OptexOptex
 • Poziom 13  
  Niestety co do tysięcy godzin, to przyznam, że jeszcze mi się nie zdarzyło aby LED y tyle wytrzymały. Ledy mocy w szczególności białe są mocno przereklamowane, a do tego elektroniczny zasilacz. Z praktyki wiem, że te urządzenia są awaryjne i nawet te za 850€ padają czasem po pół roku. Z tą energooszczędnością to też ściema, bo w praktyce po zbilansowaniu wszystkich strat lepiej wychodzą tradycyjne świetlówki. Mam świetlówki zainstalowane w warsztacie przez 12 lat i jeszcze nie wymieniałem, a oświetlacze Led na hali produkcyjnej, ze względu na awaryjność, wymieniłem na halo-paki (metalo-halogenowe). Z kolei z jakością światła nic nie przebije zwykłej żarówki lub lampy żarowej - pełne wypełnienie widma, brak migotania, brak szkodliwych dla środowiska pierwiastków, brak zakłóceń i mocy biernej i ta wielofunkcyjność dzięki której można się ogrzać. Bo co Unię obchodzi jak ja ogrzewam dom - jak mnie stać to moja sprawa.
  Pozdrawiam
 • OptexOptex

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  budujesz.pl napisał:
  -Naświetlacz do stanowiska roboczego – kolejne miejsce, które musi zostać dokładnie oświetlone. Lampy najlepiej montować bezpośrednio nad nim – jeden naświetlacz o mocy 30W (1000-1500 lumenów) na jedno stanowisko powinien wystarczyć.

  -Naświetlacz do warsztatu – jak wskazuje praktyka, na jeden metr kwadratowy takiej przestrzeni potrzeba około 3-4W mocy naświetlacza. Wszystko to sprawia, że w przypadku powierzchni 40 m2, warto zakupić cztery naświetlacze o mocy przynajmniej 30W. Oczywiście, jeśli stanowisk będzie więcej, możemy dokupić kolejne lampy. Generowane przez nie światło powinno mieć barwę zimną lub neutralną, a jego intensywność musi oscylować wokół granicy 1500 lumenów.
  Stanowisko robocze - zależy jakie - w firmie stół 2x4m był metalohalogen 700W ale jak padł kolejny raz to daliśmy dwa ledowe 30W było ciemno jak w czterech literach ..., teraz wiszą dwa ledowe 150W światło paskudne i rażące a dalej ma się wrażenie że jest za ciemno przy niektórych pracach, na razie dodatkowo załącza się te 30W , i prawdopodobnie powrócimy do metalohalogenów. światło ledowe jest tak jakby spolaryzowane i robi dziwne cienie męczące dla wzroku, i za bardzo przekłamuje barwy.
  Do oświetlania wystaw lub podwórka dla pozornej oszczędności prądu się nadaje - ale do niczego więcej.

  Jak dobrać moc naświetlacza LED?

  A te padają jak muchy nawet po miesiącu
 • Poziom 13  
  wada napisał:
  światło ledowe jest tak jakby spolaryzowane i robi dziwne cienie męczące dla wzroku, i za bardzo przekłamuje barwy.

  To właśnie wina ograniczonego widma - pełne wypełnienie widma światła daje tylko żarówka, płomień i słońce. W diodzie LED pewnych barw brakuje a pewne są 10 krotnie jaśniejsze i dlatego bolą oczy.
  Pozdrawiam
 • Poziom 33  
  Potwierdzam słabą żywotność fabrycznych konstrukcji. Wynika ona z 2 rzeczy: led wysilony na max. z za małym radiatorem i zasilacz impulsowy, często też na granicy możliwości. Wystarczy, że będzie upalnie i szlag trafia głównie diody. Często występuje też znaczny spadek jasności wraz z czasem eksploatacji. Ja bym określił przeciętną żywotność tych lamp na poziomie 1 roku pracy ciągłej jeśli nie wystąpią ekstremalne warunki termiczne.

  Problemy, które opisał wada można wyeliminować w znacznym stopniu stosując wiele różnych pod względem temp. barwowej diod. Trzeba je umieścić za szybą matową i najlepiej, by nie świeciły bezpośrednio na oświetlany obszar, tylko żeby światło było odbite od np. białej ściany. Do tego stosować dosłownie połowę dopuszczalnego prądu diody. Oczywiście duże, z zapasem radiatory.

  Żarówka halogenowa niedożażona lub zwykła nieco przewoltowana, to moje ulubione klimaty. Z oszczędności stosuję lampy ledowe własnej konstrukcji.
 • Poziom 30  
  jaszczur1111 napisał:
  Potwierdzam słabą żywotność fabrycznych konstrukcji. Wynika ona z 2 rzeczy: led wysilony na max. z za małym radiatorem i zasilacz impulsowy, często też na granicy możliwości.


  Mam panel led zasilany zasilaczem stałoprądowym zdaje się 28-40V 0.5A Zasilacz uległ zalaniu i przestał działać .Rozebrałem go wewnątrz zbudowany w miarę porządnie OB3330CP +mosfet no ale na wodę wewnątrz nie ma rady, uszkodziło miedzy innymi sterownik.

  Trzeba kupić nowy, niestety 0.5A akurat mocno drogie , stwierdziłem że kupię mocniejszy i po prostu zmniejszę mu prąd.Kupiłem na allegro aukcja "WYPRZEDAŻ ! Zasilacz Driver LED 1500mA 50W Cob" rozebrałem a wewnątrz niespodzianka - napędza go klon układu Silan SD6807D (obudowa dip7 ze zintegrowanym w strukturze mosfetem) przez producenta określony jako max 18W a tutaj wyciąga się z niego 50W więc jak to ma długotrwale działać?
 • Poziom 2  
  Z doświadczenia wiem że zależnie od miejsca niekoniecznie moc jest tak ważna a barwa światła. W miejscu pracy i tam gdzie przebywa człowiek barwa zimna kompletnie się nie nadaje. Przy mocy 30W barwy zimnej będzie jasno ale odczucie jest jakby było ciemno, do tego męczy się wzrok. Lepiej jest zastosować barwę neutralną 20W i do tego 10W ciepłej wtedy komfort dla oczu będzie większy.
  Jeśli chodzi o awaryjność naświetlaczy to zależy o wykonania, ale jest duża. Przeważnie chłodzenie leda jest kiepskie do tego przegrzewa się driver. Kończy się to uszkodzeniem zasilacza (w nim głównie kondensatory, co jest jeszcze opłacalne do naprawy).
  Bardziej żywotne są naświetlacze z zasilaniem typu DOB (Driver On Board). Jednak w nich jest bardziej widoczny efekt mrugania szczególnie jak patrzymy przez kamerkę np telefonu. Przetwornice te pracują często z częstotliwością sieci. W efekcie praca przy takim oświetleniu męczą się także oczy.
  Są chipy ledowe z naprawdę dobrym współczynnikiem oddawania barw i sprawnością realną 120% (1W=120lm) jednak w naświetlaczach są baardzo rzadko spotykane. Chińczycy muszą pozbyć się na razie milionów sztuk w starszej technologii, za dwa trzy lata może pojawi się coś konkretniejszego. Na razie zastosowanie naświetlaczy jest wąskie z powyższych wzgledów..
 • Poziom 38  
  Miałem na stole naświetlacz 50W no name, z napięcia na module oraz prądu zasilacza jego realna moc to jakieś 20W, ponad 2x droższy Osram 50W mierzony po stronie sieci już miał coś, co podchodzi pod 50W i barwa znośna, dodatkowo w no name radiatorem była tylko obudowa, a tu był jeszcze radiator, jeszcze nie jestem w stanie nic powiedzieć o trwałości, bo były niedawno montowane, ale moduł LED raczej nie jest typowy i dobrze jakby się zbyt szybko nie upalił.

  Co do oświetlenia warsztatowego, to raczej wciąż obstaję przy świetlówkach liniowych (z porządnym statecznikiem elektronicznym), ostatnio kupione rury LED 120cm po kilkanaście złotych mimo barwy 4000k idą jakby w zieleń/żółć i dodatkowo syfią "trochę" zakłóceniami, niby jest plus, bo świecą od razu pełną mocą, ale jakoś w pełni zadowolony nie jestem.
 • Poziom 21  
  Tego typu naświetlacze padają jak muchy: z 8 zainstalowanych u mnie na sklepie osiedlowym 2 lata temu działają 3. I to nie wiadomo czy te 3 to nie wymienili na nowe bo świecą od strony wejścia, te po bokach najpierw mrugały, potem umarły na dobre. Wiadomo, że naświetlacz naświetlaczowi nierówny, ale coś jest na rzeczy.
 • Poziom 33  
  Witam kolegów, wnioski z tego są proste- halogen, dużo UV- ledy też niezdrowe.
  Ostatnio w kukiełkowni [chodzi o TV], pokazywali jakieś reklamy super żarówek Led [chyba Philips], co ponoć są zdrowe dla naszych oczu. Ciekawe. Niestety nie mam miernika do pomiarów temperatury barwy światła, ale jeśli któryś z kolegów zna profesjonalnego fotografa, lub filmowca, mogli byśmy mieć jakieś konkretne pomiary. Oni używają sprzętu do pomiaru barwy światła.
 • Poziom 10  
  Witam.
  Nie znalazłem za bardzo rozwiązania mojego problemu.
  Szukam naświetlacza z czujnikiem ruchu który można aktywować na stałe klikając przełącznikiem 2x. Tutaj raz ktoś o tym pisał ale nie mogę znaleźć.
  Szukam takiego na zewnątrz, min 30W z czujnikiem ruchu (ruchomym, regulowanym) i z tą funkcją co opisałem.
  Może ktoś wie o takim?