Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie termostatu W1209

wosiekpl 11 Dec 2017 17:48 1755 26
 • #1
  wosiekpl
  Level 21  
  Witam

  Dzis dotarł do mnie termostat W1209 , za pomocą którego chce kontrolować temperaturę w pokoju.
  Aby zapoznać się z jego działaniem , znalazlem na YouTube film gdzie był przykład zastosowania do ogrzewania. Ustawienia zaprogramowałem jak autor filmu aby zobaczyć jak działa i niestety nie działa funkcja alarmu po przekroczeniu temperatury.
  Wg autora ustawiłem tak
  P0 na H
  P1 na 0.5
  P2 na 110
  P3 na -50
  P4 na 0
  P5 na 0
  P6 na ON 40
  i SET na 35ºC
  Poprawnie działa załączanie i wyłączanie po osiągnięciu zadanej temperatury ( 35º C ), ale kiedy dochodzi do 40 º C nie pokazują się poziome kreski na wyświetlaczu.

  Ja chciałbym go używać w takiej konfiguracji:
  Temperatura SET 22ºC
  Tempertura alarmu 25ºC
  Temperatura min 18ºC
  Histereza 1ºC
  Czas załączenia przekaźnika 2seg
  ( kiedy temp spadnie do 18ºC załącza się przekaźnik i po ogrzaniu do 22ºC się wyłącza , i na wszelki wypadek gdyby przekroczył 22ºC po dojściu do 25ºC wyłącza się awaryjnie )

  Może mi ktoś poradzić jak mam zaprogramować termostat i wyjaśnić dlaczego nie działa alarm po przekroczeniu temperatury. Siedze od ponad 3 godzin i nie mogę do znaleźć przyczyny takiego działania.
  Pozdrawiam
 • #2
  Marek Marcinek
  Level 13  
  O ile pamiętam W1209 nie posiada alarmu dźwiękowego.
  Zaimplementowana funkcja alarmu polega na określonym zadziałaniu przy przekroczeniu ustawionego progu alarmowego - termostat po prostu rozłącza przekaźnik i wyświetla cztery poziome kreski aż do momentu kiedy temperatura spadnie poniżej progu alarmowego
 • #5
  wosiekpl
  Level 21  
  Dzięki za pomoc. Tą instrukcję już mam. Ale wychodzi na to że jestem za "głupi" bo z mojego programowania nic nie wychodzi.
  Teraz idę do pracy na nockę. Jutro będę robił dalsze próby.
  Dziękuję jeszcze raz obu kolegom
 • #6
  Marek Marcinek
  Level 13  
  wosiekpl wrote:
  Tak. O to mi chodzi.


  Wykorzystaj histerezę. Skoro interesuje Cię załączenie przy 18st a rozłączenie przy 22st - ustaw histerezę w granicach 4 st, a ustawienie temp zadziałania na 18 st. No i wspomniany alarm na 25st.
  Inaczej się nie da.
 • #7
  wosiekpl
  Level 21  
  Witam
  Alarm nie działa. Reszta tak. Od 18 się załącza i kiedy dochodzi do 22 się wyłącza. Teraz mam temp 43 stopnie i P6 ustawiłem na 25 ale alarm się nie załącza
  P0 H P1 4, P2 25 P3 18, P4 0 P5 1, P6 40 ON
 • #8
  Marek Marcinek
  Level 13  
  Zastanawiam się jakie masz menu w tym termostacie - były tez takie które miały P0 - P8 - tam troszkę inaczej włączało się temp alarmu może ta instrukcja będzie Ci pomocna Link
 • #10
  Marek Marcinek
  Level 13  
  A pozostałe funkcje masz prawidłowo poustawiane - głównie chodzi o limity mierzonych temperatur. Samo zapamiętanie ustawień wymaga przytrzymanie przycisku ok przez dobrych kilka sekund - w przeciwnym razie po rozłączeniu zasilania termostat gubi ustawienia.
  Troszkę bawiłem się tym ustrojstwem i nigdy nie sprawiały kłopotów. Aktualnie jestem w pracy ale gdy wrócę do domu sprawdzę czy nie ma jakiś konfliktów np. między odstępem temp alarmu od temp zadziałania.


  Teraz dojrzałem :D heh brak okularów : P2 i P3 masz limity temperatur dolnej i górnej - zawęziłeś skalę do zakresu od 18 do 22 stopnie - to dlatego nie działa Ci alarm. Te parametry najlepiej zostaw fabryczne czyli dolny zakres - 50 st i górny +110 st ewentualnie pozostaw jakiś margines np. od 10 do 30 st - jednak nie mniej warto mieć raczej pełną skalę pomiaru - tym bardzie że ten parametr nie wpływa na dokładność pomiaru temp.
 • #11
  wosiekpl
  Level 21  
  Dalej nic z tego.
  P0 H / P1 4 / P2 110 / P3 -50 / P4 0 / P5 1 / P6 ON 30. I set 22

  Myślę że w końcu bez alarmu się mogę obejść. Termostat ma wyłączać ogrzewanie na wszelki wypadek gdyby nie zadziałał w piecyku. Ja przez internet załączam piecyk aby grzał mieszkanie z pominięciem termostatu w salonie. Piecyk ma swój termostat ustawiony na 90 stopni zaś ten termostat będzie na zakresie 18-22 i ma jako pierwszy wyłączyć ogrzewanie. W piecyku jest sprawny ale tak jak piszę, ten jest jako dodatkowe zabezpieczenie

  Pozdrawiam
 • #12
  Marek Marcinek
  Level 13  
  wosiekpl wrote:
  Dalej nic z tego.
  P0 H / P1 4 / P2 110 / P3 -50 / P4 0 / P5 1 / P6 ON 30. I set 22


  Wygląda ok. Może z tym modułem jest coś nie tak. Mam kilka w domu - sprawdzę Twoje ustawienia po godz 22 i dam znać co i jak.
 • #13
  Ryszard49
  Level 38  
  Spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne i jeszcze raz zaprogramować.
 • #15
  Marek Marcinek
  Level 13  
  Sprawdziłem na swoich modułach i wszystko działa jak należy, zatem za radą kolegi Ryszard49 pozostaje reset do ustawień fabrycznych.
  Być może procek po prostu się zawiesił na skutek intensywnego programowania.
  Jeśli to nie pomoże pozostaje reklamacja.
  Dodam, że moje moduły posiadają menu zbudowane od P0 do P8 gdzie P6 umożliwia włączenie funkcji alarmu a P7 definiuje próg temperatury alarmu. Nasuwa się wniosek, że oprogramowanie tych termostatów ewoluuje więc jest możliwe, że wcześniejsze wersje nie były stabilne i nasi skośnoocy przyjaciele wprowadzili jakieś poprawki.
 • #16
  wosiekpl
  Level 21  
  Dziś rano wróciłem do prób i dalej działa tak jak pisałem. Alarm nie uruchamia się po przekroczeniu temperatury.
  Ostatecznie zaprogramuje tak jak pisałem wcześniej tzn aby kontrolować zakres 18-22 bo to mnie interesuje.
  Napiszę do chinczyka i opiszę co się dzieje. Za 2 E też nie można wiele wymagać.

  Pozdrawiam
 • #17
  p.obelix
  Refrigeration equipment specialist
  Czasami mi zdarza programować przeróżne termostaty i czasami taki parametr jest błędnie interpretowany. Chodzi o to że parametr określa alarm po przekroczeniu od głównej nastawy. Czyli nasza nastawy to 20 a chcemy mieć alarm przy 30 to powinniśmy ustawić P6 na 10. Nie wiem jak w twoim termostacie trzeba po prostu sprawdzić.
 • #19
  Marek Marcinek
  Level 13  
  Dziś otrzymałem przesyłkę z modułami, które mają identyczne menu jak opisywany problematyczny termostat i potwierdzam błąd zgłaszany przez kolegę wosiekpl - czyli alarm nie załącza się.
  Sprawdziłem też ustawienie sugerowane przez kolegę p.obelix i niestety nie daje ono oczekiwanych rezultatów.
  Z innych błędów które udało się wyłapać to brak możliwości ustawienia limitu mierzonych temperatur w wartościach dziesiętnych i brak reakcji termostatu na ustawiony limit. Jednym słowem lipa.
  Chyba też napiszę do Chińczyka...
 • #20
  wosiekpl
  Level 21  
  Dalsze proby w toku i wydaje mi sie ze termostat nie dziala poprawnie.
  Ustawilem tak

  P0 H , P1 3 , P2 110 , P3 - 50 , P4 0.0 , P5 1 , P6 OFF , SET 35
  i teraz podgrzewajac sonde wlacza sie przy 32 º C ( zawsze w kazdej probie ) i wylacza raz na 35º , raz na 56ºC , raz 68º C , raz 72 ºC i na 78ºC
 • #21
  Marek Marcinek
  Level 13  
  Zachowanie które opisujesz wskazywało by na pływanie histerezy lecz trudno to ustalić przy gwałtownych zmianach mierzonej temperatury na skutek podgrzewania czujnika. Zwróć uwagę na to,że wyświetlacz ma swoją bezwładność, zaś pomiar temperatury też nie jest permanentny lecz odświeżany chyba 2 razy na sekundę - stąd mogą wystąpić różnice pomiędzy obserwacją a reakcją.

  Napisałem do sprzedawcy - czekam na odpowiedź.
 • #22
  wosiekpl
  Level 21  
  Na nowo zrobiłem reset ustawień ale inaczej niż w instrukcji . Wyłączyłem zasilanie , wcisnąłem oba przyciski + i - i włączyłem zasilanie.
  Ustawienia są takie :SET 35 , H , 3 , 110 , -50 , 0.0 , 0 , OFF

  Załącza się przy 32 i wyłącza przy 35 ( SET - P1 35-3 =32 ºC )
  Przekroczenie temp dalej nie działa , ale w końcu do mojego zastosowania wystarczy.
  Szkoda się więcej męczyć bo tak jak pisze za te pieniądze nie wiele można wymagać , chociaż powinien działać tak jak w instrukcji.

  Ostatecznie zrobię tak :
  ON 18 OFF 22 czyli
  SET 22 , P 0 H i P1 4 ( reszta to ustawienia fabryczne )

  Pozdrawiam i ponownie dziękuję wszystkim kolegom za pomoc

  PS

  Także zauważyłem ze w czasie ustawiania SET , trzymając wciśnięty SET i naciskając + albo - początkowo wartość zwiększa się albo zmniejsza , ale kiedy dochodzę do siódmego naciśnięcia uruchamia się menu z P.
  Tak samo dzieje się jeśli trzymam wciśnięty cały czas jeden z przycisków + albo -
 • #23
  sergiuszf
  Level 11  
  Dzień dobry.
  Kupiłem taki termostat i w trakcie jego przeróbki do sterowania do temperatury 999 stopni, wszystko pracowało dobrze, aż gwałtownie coś się stało.
  Mianowicie gwałtownie w czasie pracy wyskoczyły wszystkie 3 literki "LLL", czyli przekroczony niby limit dolnej temperatury.
  Ale w rzeczywistości nic nie przekroczono, grzebałem we wszystkich ustawieniach i nic. Przy włączeniu od razu zapalają się 3 "LLL", czyli nie pokazuje temperatury, chociaż całe menu ustawień wszystko pracuje, jak i trzeba.
  Próbowałem w ogóle wyrezetować kontroler przez włączenie ze wstępnym jednoczesnym naciskiem przycisków "+" i "-". I znowu nic. Wyświetlają się 3 "LLL"
  Co to by mogło być?
  Bardzo proszę o pomóc.
 • #25
  Marek Marcinek
  Level 13  
  Kolego sergiuszf, opisz dokładnie jak wygląda ta przeróbka sterowania 999stC.
  Czujnik NTC 10Kohm jaki jest w zestawie raczej nie znosi dobrze takich temperatur i jeśli został użyty to z pewnością jest już uszkodzony.
  Tego typu termistory można wykorzystać do pomiarów temperatur w zakresie od -55 do +125 stopni.
  Literki LLL na wyświetlaczu sugerują że czujnik ma przerwę. Spróbuj w miejsce termistora wpiąć rezystor o wartości 10Kochm - wyświetlacz powinien wskazać temperaturę w pobliżu 25stopni.
 • #26
  sergiuszf
  Level 11  
  Marek Marcinek wrote:
  Kolego sergiuszf, opisz dokładnie jak wygląda ta przeróbka sterowania 999stC.
  Czujnik NTC 10Kohm jaki jest w zestawie raczej nie znosi dobrze takich temperatur i jeśli został użyty to z pewnością jest już uszkodzony.
  Tego typu termistory można wykorzystać do pomiarów temperatur w zakresie od -55 do +125 stopni.
  Literki LLL na wyświetlaczu sugerują że czujnik ma przerwę. Spróbuj w miejsce termistora wpiąć rezystor o wartości 10Kochm - wyświetlacz powinien wskazać temperaturę w pobliżu 25stopni.

  Już wreszcie wyjaśniłem w czym sprawa. Okazało się że popsuł się mikrokontroler, 6 noga kontrolera która obrabia sygnał siedzi na ziemi. I to diwnie że w samym układzie scalonym. Poprzecinałem ścieżki aż do samego scalaka, i okazało się że 6 noga ma zwarcie z ziemią.
  Bardzo dziwnie że cała resta pracuje, cyli wszytskie funkcję pracują oprócz mierzenia sygnału wejściowego.
  Co do przeróbki tego termoctatu, to dość łatwe. Zamiast termistora zastosowano termoparę typu "K", tak że możliwe mierzenie do 1000 stopni, czyli liczby "999". A co do przeróbki, to lutuje się dodatkowy mały schematik na 358 wzmacniaczu operacyjnym dość prosty, wysyłam schemat.
  Ale oprócz tego zdemontowałem z przodu wszystkie elementy wypukłe, żeby nie przeszkadżały. I zamieniłem stycznik na mosfet na 110A, tak że można regulować dość sporą mocą przy napięciu 12V. Ale można zamienić stycznik na triak z optoparą i sterować mocą 220V. Programowanie termostatu W1209
  I jeszcze dokładam zdjęcia tego termostatu z wydrukowanym panelem: Programowanie termostatu W1209 Programowanie termostatu W1209 Programowanie termostatu W1209
  Temperatura pokojowa, 30 stopni i 217 stopni.