Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Raster 25khz

POLICJA 997 10 Aug 2005 20:58 1382 9
    POLICJA 997
    Level 13  
    Mam pytanko w jaki sposób zrobić raster 5khz 25khz, 50khz nie wiem czy to zrobic na pierwszej posredniej czy drógiej pośredniej....Ciągnąć dalej wątek to robie odbiornik szerokopasmowy i nie wiem jak zrobic rastery czy na kwarcach czyli drabinke prosze o pomoc dziekuje!!!!
    mirek301
    Level 20  
    Zalezy co rozumiec przez laster.
    Ja polecal bym zrobienie tego na heterodynie i vco sterowanym syntezerem. Sa przeciez nieglupie dosc proste syntezery.
    Zawsze mozna zrobic plynne strojenie :)
    Napisz wiecej o zalozeniach to cos sie wymysli :)
    POLICJA 997
    Level 13  
    Właśnie nie chce robic n vco bo nie umiem programować założenia to odbiornik szerokopasmowy na głowicy tv do tego scalak la1185 to pierwswz posrednia pózniej mc3361 aby było automatyczne wyłacznie dzwieku czyli tak zwany sql tylko nie wiem jak zrobić krok przestrajania 5 khz, 10 khz 25 khz i 50 khz moze jakies ine propozycje tylko nie te odnosnie skanera na mikroprocesorze...czekam na odpowiedzi i podpowiedzi
    z gory dziekuje
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć !

POLICJA 997 wrote:
    Mam pytanko w jaki sposób zrobić raster 5khz 25khz, 50khz nie wiem czy to zrobic na pierwszej posredniej czy drógiej pośredniej....Ciągnąć dalej wątek to robie odbiornik szerokopasmowy i nie wiem jak zrobic rastery czy na kwarcach czyli drabinke prosze o pomoc dziekuje!!!!

Wydaje mi się , Ze trochę mylisz pojęca ...
    Raster , jest to ogólnie pisząc , krok przestrajania syntezy i ingerencja w p.cz. nie zmieni tego kroku.
    Piszesz : "jak zrobic rastery czy na kwarcach czyli drabinke" . Zapewne chodzi Ci o filtr p.cz. Taki filtr między innymi kształtuje selektywność radia.
    Jeżeli te pojęcia są dla Ciebie obce , to dobrego filtru drabinkowego sam nie wykonasz . Strata czasu i pieniędzy , nie wspominając o potrzebie wykonania pomiarów przy strojeniu takiego ukladu.

mirek301 wrote:
    Mozna wykorzystac takze synteze napieciowa od TV w niej nie trzeba pisac programu a zapewni skanowanie i stopowanie skanowania na sygnale Uklad prosty i tani.

Co masz na myśli pisząc "Mozna wykorzystac takze synteze napieciowa od TV ?
    Czy proponujesz zastosowanie całego ukladu programowania od telewizora ? Cyba tak , bo napisałeś o tym , że : "zapewni skanowanie i stopowanie skanowania na sygnale" . A czy wiesz , z jakim krokiem (rastrem) jest przestrajana glowica telewizyjna z oryginalnym sterowaniem ?
    Raczej marny byłby skaner z takim krokiem przestrajania . Oczywiście jest tzw. strojenie "dokładne" , ale do naszych potrzeb , nie jest ono zbyt "dokladne" :)
    Jeżeli masz na myśli układ syntezy umieszczony w głowicy , to by zapewniła "skanowanie i stopowanie skanowania na sygnale " , musi mieć cyfrowe sterowanie , a tego autor postu nie chce wykonać :)

:arrow: POLICJA 997 Myślę , że w Twoim przypadku , rozsądny byłby zakup gotowego skanera w częściach , złożenie go i uruchomienie , a jak chcesz sam coś zbudować z głowicy TV , to proponuję Ci strojenie analogowe ( potencjometrem wieloobrotowym) . Niestety , jest to rozwiązanie bardzo prymitywne , bez żadnych "bajerów"
    Raczej nie uzyskasz kroku przestrajania o którym piszesz , metodami analogowymi...

Myślę , że głos jeszcze zabiorą prawdziwi fachowcy od budowy skanerów , i udzielą pełnych i wyczerpujących wyjaśnień .
    mirek301
    Level 20  
    Myslalem o starszych wersjach napieciowej syntezy Sony.
    Wydaje mi sie ze bylo by wystarczajace do glowicy TV.
    Domyslam sie o jakim projekcie kolega mowi.
    Ale przy parametrach tego odbiornika dokladnosc tej syntezy bedzie az zanadto a zawsze mozna dostawic reczne dostrajanie.
    Ponadto popieram raczej kupienie skanera i zmontowanie go z zestawu.
    Gdyz analogowe rozwiazania beda raczej malo dokladne.
    POLICJA 997
    Level 13  
    c2h5oh
    mirek301
    Stokrotne dzieki zainteresowaniem sie tematem co do
    mirek301 wrote:
    Ponadto popieram raczej kupienie skanera i zmontowanie go z zestawu.

c2h5oh wrote:
    Myślę , że w Twoim przypadku , rozsądny byłby zakup gotowego skanera w częściach , złożenie go i uruchomienie .

Co do tych cytatów to jak sie uczyć, myślałem że człowiek uczy sie na własnych błędach dlatego chce to sam uruchomić, ale nie programując żadnych kości co do mirek301 jak masz schemat lub link albo c2h5oh może ty masz jakieś linki opisy do tego typu to prosiłbym tytaj albo na maila policja-kmp(malpa)o2.pl dzieki jeszcze raz...
    ***POGOTOWIE POLICYJNE 997***
    sq6ade
    Level 40  
    mirek301 wrote:
    Myslalem o starszych wersjach napieciowej syntezy Sony.
    Wydaje mi się ze bylo by wystarczajace do glowicy TV.
    .

Takie układy mają racje bytu tylko dzięki dostrajaniu ARCZ. Do skanera z krokiem kilkunastu kHz to się raczej nie nada.
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć !

POLICJA 997 wrote:
    ...Co do tych cytatów to jak się uczyć, myślałem że człowiek uczy się na własnych błędach dlatego chce to sam uruchomić, ale nie programując żadnych kości...

Do takiego skanera dostępne są płytki + całe sterowanie z zaprogramowanym procesorem . Tak więc nie musisz sam już niczego programować . Zapewniam Cię , że przy uruchamianiu tego skanera nauczysz się bardzo wiele ... :)

POLICJA 997 wrote:
    ...c2h5oh może ty masz jakieś linki opisy do tego typu to prosiłbym tytaj albo na maila policja-kmp(malpa)o2.pl dzieki jeszcze raz..

Szukać daleko nie trzeba . Skaner bez cyfrówki jest na Elektrodzie :

http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=radio/odbiornik_szer.zip

I jeszcze coś do tego skanera :

http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=radio/konwerter_bwcz.rar

Myślę , że to Cię zadowoli ... Poczytaj też temat :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic115024.html
  • Helpful post
    Gutek666
    Level 19  
    Witam!!!
    Ja mam pomysła aby zrobić na filtrach kwarcowych takich jak w dawnych radmorach były robione bedzie ciezko ale gdzies widzialem schematy jak znajde to wzuce