Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jak podłączyć/zaprogramować falownik Mitsubishi FR-A 024-S0,75K-EC

waldo58 12 Gru 2017 00:10 1668 12
  • #1 12 Gru 2017 00:10
    waldo58
    Poziom 3  

Witam, falownik Mitsubishi FR-A 024-S0,75K-EC podłączyłem do silnika 3-fazowego przy tokarce, aby z 1 fazy zyskać większy moment obrotowy i możliwość regulacji obrotów. Wszystko dobrze chodzi, dla ciekawych oznajmiam, iż silnik ten - angielskiej produkcji z lat 60-tych o mocy 0,5HP, czyli ok. 300W, podłączony z pomocą kondensatora nie był w stanie samodzielnie się rozkręcić, trzeba było mu pomagać ręcznie, przy rozruchu pobierał ok. 700-800 W. Po uzbrojeniu w falownik silniczek samodzielnie zaczyna pracę na wolnych obrotach (170W) i regulacja obrotów działa, lecz tylko z panelu sterowania falownika, gdzie przyciski są małe i delikatne, a przez to niewygodne w obsłudze, a często używane będą narażone na przedwczesne zużycie. Dlatego chciałem zastosować sterowanie zewnętrzne, co jest dobrze wyjaśnione w instrukcji obsługi, lecz oznaczenia zacisków na falowniku różnią się o tych w instrukcji. Nie chcąc próbować w ciemno mam prośbę do forumowiczów, aby pomogli mi rozwiązać ten problem. Oto zdjęcie falownika: Jak podłączyć/zaprogramować falownik Mitsubishi FR-A 024-S0,75K-EChumb.jpg[/img][/url]
    Na zdjęciu widać dwa czerwone przewody podłączone do zacisków STR i STF - to pozostałość po poprzednim użytkowniku, widać korzystał z zewnętrznego sterowania, tylko nie wiadomo do czego te przewody były zwierane.
    A tutaj wycinek z instrukcji:Jak podłączyć/zaprogramować falownik Mitsubishi FR-A 024-S0,75K-EC
    Podłączenie potencjometru powinno realizować funkcję zewnętrznego sterowania obrotami silnika, jednak pod warunkiem ustawienia parametru P72 - "0", jednak nie udało mi się go wyegzekwować i po komunikacie "ERROR" powraca do nominalnego "10". Podejrzewam, że warunkiem jest właściwe ustawienie innego parametru, lecz nie wiem którego.

0 12
  • #3 12 Gru 2017 21:11
    waldo58
    Poziom 3  

Krzysztof Kamienski - BARDZO dziękuję za ekspresową odpowiedź, zwłaszcza , że instrukcja po polsku - łatwiej i szybciej będę mógł rozeznać się w zawartości. Niemniej to spora kopalnia wiedzy, także i o innych parametrach, więc zabierze mi nieco czasu, żeby jeszcze przed łączeniem kabelków upewnić się co do trafności połączeń, porównując obie instrukcje. Jednak na pewno odezwę się znów, gdy próby dobiegną końca. Raz jeszcze - DZIĘKI ! :D

0
  • #4 17 Gru 2017 19:21
    waldo58
    Poziom 3  

Witam ponownie, postąpiłem wg porady, P#79 na 0 - jest to ustawienie umożliwiające sterowanie zarówno z panelu falownika, jak i zewnętrzne. W moim przypadku można zmieniać też na 1 i falownik akceptuje tę wartość, a skutkiem jest blokada panelu sterownika i teoretycznie można sterować zewnętrznie, lecz w praktyce - czyli w moim przypadku - nic nie daje zwieranie zacisków STF i STR do PC. Z instrukcji (mojej) wynika, że zaciski te należy zwierać do SD, który jest drugim od lewej, obok PC. W moim falowniku zacisk ten oznaczono P24 i myślę, że należałoby spróbować zewrzeć STF i STR właśnie do niego (ze schematów wynika - jak dla mnie, że nie powinno to przynieść szkody urządzeniu, ale specem nie jestem i mogę się mylić). Raz jeszcze zatem wysyłam SOS w tej sprawie, czekam cierpliwie i z góry dziękuję.

0
  • Pomocny post
    #5 17 Gru 2017 19:37
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

PC jest źródłem +24 VDC do wysterowania falownika przez STF (start Forwand czyli do przodu) oraz STR (Start Reverse) czyli do tylu. Dodatkowo trzy zaciski S1, S2 i SC muszą być zwarte ze sobą. Na zaciski 10, 2, 5 podłączamy potencjometr 10kΩ do zadawania predkości.

0
  • #6 18 Gru 2017 00:26
    waldo58
    Poziom 3  

Krzysztof Kamienski, raz jeszcze witam! No, to mam 3 problemy:
    1. zacisk PC u mnie nie wykazuje napięcia względem masy, ani też względem STF, STR;
    2. moje urządzenie zdaje się nie mieć zacisków S1, S2, SC (nie znajduję ich też w instrukcji obsługi, której wycinek załączyłem - oznaczenia zacisków; w tej, którą Pan dołączył rozmieszczenie i oznaczenia zacisków są w większości różne od moich, ba, urządzenie, o którym traktuje ma zupełnie inny wygląd i symbol, stąd tyle dla mnie niejasności i niepewności ; chyba wszystkie zaciski, o jakich powinienem wiedzieć są dostępne bez dalszego demontażu obudowy?
    3. wg mojej instrukcji zalecany do częstych zmian prędkości potencjometr powinien mieć 1 kOhm/2 W i taki na wszelki wypadek zakupiłem i z nim próby przeprowadzam.
    Odnośnie pkt.1: czy można w tej sytuacji podawać na zaciski STF i STR napięcie +24V z zewnętrznego źródła (instrukcja mówi, że nie, ale jest to sprzeczne z poleceniem, aby zaciski STF i STR zwierać do PC falownika, gdzie przecież miałoby być właśnie +24 V) ?
    https://obrazki.elektroda.pl/2411236500_1513551447.png
    https://obrazki.elektroda.pl/5525376900_1513551453.png
    https://obrazki.elektroda.pl/9995081700_1513551469.png
    I znowu czekam na dobre pomysły :please:

0
  • Pomocny post
    #8 18 Gru 2017 01:42
    adamjk
    Poziom 25  

waldo58 napisał:

I znowu czekam na dobre pomysły :please:

Dobrym pomysłem, moim skromnym zdaniem, jest ściągnięcie właściwego podręcznika z:
    http://manuals.chudov.com/Mitsubishi-Freqrol-FR-A024-Manual.pdf
    i samodzielne rozwiązanie problemów. Wg mnie masz 99% racji.
    W tym podręczniku nie znajdziesz niestety słowa "sink" czy też "source / sink".

0
  • #9 18 Gru 2017 11:19
    waldo58
    Poziom 3  

Krzysztof Kamienski - w moim falowniku nie ma zwory sink-source, MOJA instrukcja też nic na ten temat nie mówi. Najwyraźniej opisujesz inny falownik i nie czytasz moich poprzednich wpisów.
    1. W JAKI SPOSÓB MOŻNA wysterować zaciski STF i STR poprzez zwieranie ich do PC, skoro NIE MA W TYM PC NAPIĘCIA, A POWINNO BYĆ + 24 V ?
    2. SKORO INSTRUKCJA PRZESTRZEGA PRZED PODAWANIEM NAPIĘCIA NA STF I STR, TO JUŻ NIC Z TEGO NIE ROZUMIEM, BO TO SIĘ LOGICZNIE WYKLUCZA.
    adamjk - mam identyczną instrukcję obsługi - i masz rację, nie ma tam słowa o zworze sink, czy source. Główny mój problem polega na tym, że w instrukcji zilustrowano zaciski falownika z częściowo innymi oznaczeniami, niż widnieją na moim urządzeniu (załączone obrazki w pierwszym wpisie).
    Alee, może przyłączy się do dyskusji jakiś filozof-elektronik i wyjaśni jawną, jak dla mnie, sprzeczność, którą podałem tu w dwóch punktach powyżej?

0
  • Pomocny post
    #10 18 Gru 2017 11:31
    adamjk
    Poziom 25  

ad 1. Nie można,
    ad 2. Która instrukcja?
    Skoro masz właściwą instrukcję, to połącz zgodnie z ilustracjami, poprawnie ustaw parametry, zapomnij o poprzednich niezbyt trafnych poradach oraz instrukcji i ciesz się życiem, zostawiając problemy filozoficzne filozofom.
    Wesołych Świąt!

0
  • #11 22 Gru 2017 22:11
    waldo58
    Poziom 3  

adamjk: Dobra rada, przecież falownik i tak pracuje, a gdy przyciski się wyślizgają i przestaną kontaktować, wtedy na poważnie będę mógł zająć się poszukiwaniem rozwiązania. Jednak temat pozostawiam otwarty, być może coś z tego wyniknie.
    A póki co - Wesołych Świąt dla Wszystkich w kraju i na antypodach :lol:

0
  • #12 02 Lip 2018 00:53
    waldo58
    Poziom 3  

Witam ponownie po dłuższej przerwie i w dobrym nastroju, albowiem niedawno trafiłem w sieci na właściwą instrukcję dla mojego falownika, co spowodowało, że odważyłem się na połączenie styków P24 z STF lub STR. No i okazało się, że sterowanie zewnętrzne jest możliwe i działa, łącznie z regulacją obrotów. Wszystkim forumowiczom przesyłającym pomocne wskazówki BARDZO DZIĘKUJĘ i zamykam temat.

0
  • #13 02 Lip 2018 01:01
    waldo58
    Poziom 3  

Witam ponownie po dłuższej przerwie i w dobrym nastroju, albowiem niedawno trafiłem w sieci na właściwą instrukcję dla mojego falownika, co spowodowało, że odważyłem się na połączenie styków P24 z STF lub STR. No i okazało się, że sterowanie zewnętrzne jest możliwe i działa, łącznie z regulacją obrotów. Wszystkim forumowiczom przesyłającym pomocne wskazówki BARDZO DZIĘKUJĘ i zamykam temat.

Dodano po 7 [minuty]:

Może ktoś jeszcze będzie w potrzebie: http://suport.siriustrading.ro/02.DocArh/04.I...ction%20Manual%20IB(NA)-66627-B%20(12.96).pdf

0