Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wideodomofon dwu rodzinny na 8 żyłowym przewodzie- dobór sprzętu.

12 Gru 2017 10:05 1086 10
 • Poziom 2  
  Witam wszystkich fachowców,

  Stan: 1 dom bliźniak, 2 oddzielne wejścia, do tego furtka z elektromagnesem i brama otwierana też z domofonu.
  Pytanie: Czy jest możliwe zainstalowanie na istniejącym już 8 żyłowym kablu, video-domofonu (panel na furtce z dwoma przyciskami lokal nr1, lokal nr2, + breloczki zamiast klucza) w dwóch lokalach (w każdym wyświetlacz z możliwością zdalnego otwarcia furtki i bramy (bez połączenia intercom pomiędzy lokalami, bo nie jest mi to potrzebne. (p.s. od bramy do panelu na furtce pociągnięty jest jeszcze jakiś dodatkowy kabel, ale nie pytajcie dlaczego:) pewnie te 8 żył już było niewystarczające.

  Jakiej firmy sprzęt ewentualnie doradzacie??

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Moderowany przez suworow:

  Poprawiłem tytuł tak aby był adekwatny do treści. Oczekuję też że uzupełni kolega informacje o które poprosiłem w post-cie nr 4, tak abyśmy mieli podstawy do merytorycznej dyskusji.

 • Specjalista Automatyk
  Kolego tutaj znajdziesz wszystkie informacje:
  https://www.orno.pl/9,zestawy-domofonowe/255,domofony-jednorodzinne
  Moderowany przez suworow:

  Gdyby nie dorobek kolegi na forum i tytuł specjalisty, pomyślałbym, że chodzi o kryptoreklamę i potraktował ten wpis nieco bardziej regulaminowo. Ze względu na powyższe ograniczę się tylko do ramki.
  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • Poziom 2  
  Dzięki, ale pomimo że jestem laikiem nie sądzę bym znalazł tu prócz reklamy i lobbowania za konkretnym producentem odpowiedzi na moje pytanie.
  Czy jest fizyczna możliwość żeby to wszystko działało na jednym 8 ŻYŁOWYM przewodzie?
  Sam podłączał nie będzę, ale dwóch lokalnych speców powiedziało że to nie pójdzie.
 • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  cobyr73 napisał:
  Dzięki, ale pomimo że jestem laikiem nie sądzę bym znalazł tu prócz reklamy i lobbowania za konkretnym producentem odpowiedzi na moje pytanie.

  Słuszna uwaga :)

  cobyr73 napisał:
  Czy jest fizyczna możliwość żeby to wszystko działało na jednym 8 ŻYŁOWYM przewodzie?

  jest taka szansa, ale żeby też móc odpowiedzieć na kolegi pytanie warto wiedzieć ile żył ma ten kabel w relacji panel- napęd, jakie kable poprowadzone są w domu i gdzie się schodzą. Czy w miejscu ich łączenia jest zasilanie 230V, czy starczy tam miejsca na zainstalowanie ewentualnych zasilaczy, modułów? O jakich przybliżonych odległościach mówimy.
  pozdrawiam
 • Poziom 2  
  O! I to jest konkret;)
  Już piszę: z tego co pamiętam (budowałem się 6lat temu) to od furtki do domu pociągnięte jest 8żył i taki sam kabel z lokalu nr1 do lokalu nr2 (układ dom jedna bryła, dwa oddzielne wejscia). Kable spotykają się przy głównej skrzynce prądowej i do tej też podpięty jest obecnie działający zasilacz 15V. Od domu do furtki jest jakieś 8-10metrów. Z tego co pamiętam to był pociągnięty kabel dodatkowy pomiędzy furtką a bramą bo coś chyba sprzęgało lub nie było sterowania bramą z domofonu (teraz jest). Reasumując: istniejący system to dwie słuchawki (po jednej w każdym lok.) z możliwością otwierania furtki i bramy (bez interkomu) i kaseta na furtce z dwoma przyciskami. Generalnie chciałbym tylko by dodatkowo był przekaz Video i breloczki do otwierania furtki. To chyba pełny opis. Był jeszcze fachura który kazał mi 230V dociągnąć do każdego monitora, ale nie chcę pruć ścian bo nie mam już oryginalnej farby żeby to potem łatać😉😜🤨
 • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  cobyr73 napisał:
  O! I to jest konkret;)

  Niestety nie mogę się odwdzięczyć koledze podobnym wpisem. Owszem odpowiedział kolega na część stawianych pytań ( topologia, dostep do zasilania) ale reszta wypowiedzi to w zasadzie zarys historyczny, który ani nie porywa ( znam lepsze historie ;) ), ani specjalnie nic nie wnosi. Kluczowe pytania pozostały bez odpowiedzi a są to:
  ile żył ma kabel pomiędzy bramą a kasetą domofonu i ilo zżyłowe są kable idące do słuchawek.
  Za karę ;) dorzucam jeszcze jedno. Czy istniej możliwość rzucenia kabla pomiędzy bramą a panelem domofonu ?
  pozdrawiam
 • Poziom 16  
  jeśli kabel to linka to możesz dać Vidosa Duo z panelem S1102A lub S1202A albo Eura 2EASY z panelem VDA-81A5, do tego odpowiednie dodatkowe przekaźniki do bramy (VDuo i 2Easy to w sumie identyczne systemy, różni je głównie oferta monitorów).

  Jeśli zwykła skrętka, to np. Urmet dwużyłowy (1722/86) ale wtedy musisz dołożyć czytnik breloków jako odrębne samodzielne urządzenie.
 • Specjalista Automatyk
  Szanowny kolego moderator.
  Mój wpis nie jest reklamą jakiejkolwiek firmy.
  Dlatego ne mogę zgodzić się z takim komentarzem.

  Kolega cobyr73 poprosił forumowiczów o pomoc.
  Z uwagi, że kilka lat temu miałem taki sam dylemat odnośnie ilości przewodów, przesłałem link do strony na której można znaleźć wszelkie informacje na temat ilości żył jak i prawidłowego połączenia różnych zestawów.
  W tamtym czasie ja na tej stronie, znalazłem odpowiedzi .

  Pozdrawiam daro
 • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  ...i dlatego linkował kolega do strony z domofonami, podczas gdy autor pytał o wideodomofon i postawił dość konkretne i specyficzne wymagania. Proszę wybaczyć, ale tytuł specjalisty do czegoś zobowiązuje. Sam autor zresztą też napisał koledze co myśli o takiej pomocy. Może następnym razem proszę się tak nie ograniczać i dać link do google. Tam też na pewno autor sobie coś znajdzie....
  Dla porównania proszę przeczytać sobie odpowiedź @clouddancer
  Tak czy inaczej proszę przyjąć do wiadomości że jest to wątek techniczny. Reklamacje składamy u kolegi gulsona. Może też kolega napisać o tym w elektroda.pl ( ja nie będę miał pretensji) Przykładowy temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3349228.html
  Wracając do tematu
  Ja raczej myślałem o klasycznym systemie 4- żyłowym. Po zastosowaniu wspólnej masy do komunikacji potrzebujemy 7 żył, 8 zostaje na otwieranie bramy. Pozostaje kwestia zasilania panela i zaczepu. Można to zrobić lokalnie np z automatu bramy ( stąd pytanie o kabel do bramy/ możliwość jego wymiany)
  Aby zastosować ten wariant kabel w relacji rozdzielnica - monitor musi mieć przynajmniej 8 żył.
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  cobyr73 napisał:
  Czy jest możliwe zainstalowanie na istniejącym już 8 żyłowym kablu, video-domofonu (panel na furtce z dwoma przyciskami lokal nr1, lokal nr2, + breloczki zamiast klucza) w dwóch lokalach (w każdym wyświetlacz z możliwością zdalnego otwarcia furtki i bramy (bez połączenia intercom pomiędzy lokalami, bo nie jest mi to potrzebne.

  Ja bym proponował poszukać systemu działającego na jednej parze. Pozostałe 6 przewodów do sterowania bramą i jako zapas.
  Np. Came: wszystkie elementy łączy się jedną para skrętki - wizja, folia, sterowanie, zasilanie. Niestety nie ma czytnika RFID.
  Bardzo podobne BPT i tam już powinno dać się dokomponować kamerę i czytnik.
  Jeszcze były ze trzy systemy, ale uciekły mi z głowy. Jak znajdę chwilę czasu, to poszukam.
  Mozna też zastosować zwykły analogowy wideodomofon, a sterowanie bramą zrobić przez radioliniię ze stacjonarnym nadajniki em podłączonym do dodatkowych przycisków unifony.
 • Poziom 2  
  Temat nieaktualny.
  Finalnie zainstalowano Vidos duo dwużyłowy, ale i tak panowie mieli niezłą „gimnastykę”.
  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.