Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Viesmann vitola comferral przerywana praca automatu palnika

mdsmirko 12 Dec 2017 11:51 1509 4
 • #1
  mdsmirko
  Level 6  
  Witam wszystkich
  Proszę o pomoc i poradę odnośnie pieca CO Viesmann vitola comferral , który od dwóch dni dziwnie chodzi a dziś w rano nie odpalił tzn. dwa dni temu usłyszałem po mechanicznym wyłączeniu i ponownym ( po 2h ) włączeniu pykanie w automacie przy palniku co skutkowało przerywaną pracą automatu palnika tzn, piec nadal chodził ( słychać ciąg ) lecz płomień gasł i po kilku sekundach 5-8 ponownie odpalał i działał przez 30 sekund i kolejna przerwa choć wtedy wydało mi się to dziwne piec chodził w taki sposób i osiągał temperatury zaprogramowane, lecz dziś rano piec nie odpalił po ręcznym wielokrotnym wzbudzaniu rozruchu ( wciskanie świecący przełącznik na automacie palnika ) piec zaskakiwał i po kilku minutach nadal się gasł zapalając ponownie czerwoną lampkę na przełączniku. po wielu próbach piec działa i nie wybija bezpiecznik(przełącznik na automacie) lecz nadal palnik gaśnie i zapala się a w tym automacie (styczniku) cały czas słychać pykanie (cykanie). Co jest nie tak ?
  Może dodam jeszcze, że piec choć ma już 15 lat to pracuje tylko w okresie grzewczym (6 miesięcy w roku) i średnio zużycie oleju to 800 litrów na sezon, więc filtr oleju chyba nie jest zapchany a tak w ogóle czy jest jakiś okres po którym należy kontrolować filtr ?
 • #2
  irus.m
  Heating systems specialist
  Należy zacząć od serwisu palnika i komory spalania. Wymienić filtr zewnętrzny i wyczyścić filtr pompy. I wymiany dyszy na nową o parametrach właściwych dla danego palnika i komory spalania.
  Jak wszystko jest czyste i w palniku są ustawione wszystkie parametry mechaniczne należy pomierzyć ciśnienie na pompie i skład spalin. Potem przyjrzeć się pracy automatu palnikowemu.Ewentualnie połączenia elektryczne i elektrozawór.
  Ma działać.
  pozdrawiam
 • #3
  mdsmirko
  Level 6  
  Witam
  Po pierwsze " wymienić filtr zewnętrzny" gdzie on się powinien znajdować bo ja takiego nie widzę, wizualnie filtr paliwa jest w normie ok. ale podam mu olej poza filtrem a co tyczy się dyszy to nie sądzę aby była zła jeśli a na osłuch i podgląd przez wizjer działa wzorowo i odpala za każdym razem, natomiast te pykania w tym automacie ( styczniku ) foto 120756 jest przyczyną rozłączania pieca i w dotyku jest dosyć ciepły, czy coś takiego jest rozbieralne, naprawialne i czy takie panele (stycznik) się psują ?

  Dodano po 3 [godziny] 5 [minuty]:

  Znalazłem stary post "Zmiana zbiornika oleju i systemu zasilania kotła olejowego" gdzie występowała takie same objawy, lecz jak pisze autor nastąpiły one po wymianie filtra oleju R500 czyżby to rzeczywiście wina filtra ?

  Dodano po 9 [godziny] 2 [minuty]:

  A więc filtr oleju wyczyszczony ( kilka paprochów raczej nie mających wpływ na przepływ) po tym zabiegu duże trudności w osiągnięciu ciągłej pracy pieca a ha dodam, iż próbowałem podać ropę poza filtrem prosto z karnistra, lecz piec nadal włączał się na kilka sekund i wyłączał zapalając czerwone lampi. po wielu próbach przestawiłem potencjometr w detektorze płomienie ( tak to translator przetłumaczył) z pozycji 1 na 2 i piec zaczął pracować gdy w czasie pracy przestawiłem na pozycję 1 tak jak był wcześniej ustawiony piec gasł. Zobaczymy co będzie jutro bo w nocy programator czasowy go wyłącza jego praca na dobę to 14 h
  Zastanawiam się czy rozkręcać pompę ( Suntec typ. AL35) w celu oględzin i czyszczenia ?
  Nagrałem filmik lecz , okazał się za długi i nie dało rady go tu wrzucić jutro zrobię krótszy.
 • #4
  mdsmirko
  Level 6  
  Nie wiem do czego służy regulacja detektora płomieni, ale tak jak pisałem wcześniej przestawienie z pozycji 1 na 2 pomogło i piec działa już poprawnie a więc biorąc pod uwagę zalecenie jakie proponowała tutaj specjalista Irus,m udało się zaoszczędzić jakieś 400 zł.
  Pozdrawiam.
  Mirko

  Witam ponownie czy podpowie mi ktoś jaka może być przyczyna nierównej pracy na starcie tzn. po całkowitym wyczyszczeniu pieca był problem z jego odpaleniem a dokładniej odpalał na 3-4 sek mały płomień (przez wizjer widoczny był ino błysk) i gasł zapalając czerwoną lampkę, więc po powierzchownej diagnostyce tj. sprawdzenie kontaktów jak i napięcia podawanego na iskrownik piec odpalił lecz widoczne jest skokowy ruch klapki od powietrza i słychać jakby buchanie w piecu po jaki czasie ciąg się niby stabilizuje.
  Niestety z powodu braku odzewu zamykam temat :( choć znalazłem już rozwiązanie w/w problemu, ale widzę, że brak tutaj zainteresowania.
  Pozdrawiam
 • #5
  mdsmirko
  Level 6  
  Przypuszczam, że ostatnia dostawa oleju była złej jakości co nie umożliwiało prawidłową prace na już wiekowej dyszy po wymianie dyszy udało się wyregulować parametry i jakoś kiepski olej idzie.
  Pozdrawiam