Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar temperatury z dwóch czujników DS18B20 za pomocą EPS8266

12 Gru 2017 12:04 1509 7
 • Poziom 14  
  Witam Wszystkich.
  Na wstępie chciałbym zaznaczyć iż nie jestem nawet początkującym jeżeli chodzi o język C czy Arduino . Chciałbym jednak dokonywać pomiaru z dwóch czujników ds18b20 podłączonych pod wspólny port modułu ESP, drugi port ew. do pomiaru napięcia. Chciałbym to robić przez UDP na adresie rozgłoszeniowym i tylko lokalnie po mojej sieci. Do odczytu danych zastosuję prostą apkę na smartfona albo tablet. Potrafię skonfigurować sobie moduł potrzebuję tylko wsadu do ESP albo chociaż naprowadzenia mnie . Każda pomoc mile widziana.
 • Poziom 14  
  dzięki za linka ale to jest przez http , coś tam pokombinuję . Mam najnowsze ardino 1.8.5 ale chyba nie widzi libów dallasa muszę jeszcze ogarnąć.

  Przetestowałem to rozwiązanie i działa bardzo fajnie , może pracować na baterii wysyła pomiar z bufora jednorazowo po zgłoszeniu zapytania przez przeglądarkę . Ktoś wykonał kawał dobrej ,dobrze przemyślanej roboty.
 • Poziom 14  
  Ogarnąłem pomału UDP, ESP8266 wysyła stringa na apkę na razie co jakiś czas ale myślę że zrobię aktywowanie wysyłania pakietów po zgłoszeniu się któregokolwiek telefonu czy tabletu z żądaniem odczytu.

  Problemem dla mnie jest jeszcze odczyt DS-ów i uformowanie stringa do przesyłu , znalazłem przykład na forum(nawet w tym dziale) jak to zrobić ale tam trzeba podać w kodzie seriale DS-ów . Przy ewentualnej wymianie DS-a trzeba będzie wgrywać wszystko od nowa chciałbym tego uniknąć . W linku zapodanym przez kolegę Zielonka program sam czyta seriale ale nie ogarniam jeszcze tego. Liczę na pomoc bardziej obeznanych kolegów , jak się uda to całość umieszczę na forum .
 • Poziom 19  
  zainteresuj się easyesp bardzo fajny soft do esp i ma wiele funkcji
 • Poziom 14  
  dziękuję za podpowiedź ale zostanę już przy arduino (pomału zaczynam ogarniać kuwetę). potrzebuję rozwiązać problem pomiaru z ds-ów.
  Dodano po 13 [godziny] 43 [minuty]:
  wymotałem taki kod
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  kod działa i wysyła temperaturę jedną za drugą (trochę niefajnie) . Najlepiej byłoby dokonać konwersji temp1 i temp2 na stringi i,połączyć w jeden ciąg i wysłać całość , próbowałem to zrobić ale wyskakują mi błędy .
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Ostatecznie to ogarnę to w aplikacji jakieś napisy czy znaki stopnia cel. to też już dorobi się w apce. Chciałbym w końcu zrobić pomiar temperatury w domu i na zewnątrz bo już mnie męczy wymiana baterii w pseudo stacji pogodowej a tak każdy z domowników sprawdzi sobie na swoim telefonie temperatury (wiem ,wiem można przez internet przez jakieś serwisy ale ja tak nie chcę)

  Prosiłbym o zerknięcie kolegów na kod i jakieś sugestie , podpowiedz i pomoc byłaby mile widziana.

  P.S. Ostatnio chciałem kupić termometr zew. w markecie, na tej samej półce stało z 20 różnych termometrów i każdy pokazywał inną temperaturę .
 • Poziom 14  
  Zmieniłem podejście, znalazłem kod który nasłuchuje na określonym porcie i jeżeli nadejdzie jakiś pakiet UDP (oczywiście lokalnie po Wifi ) to odsyła zwrotnie informację na adres z którego nadszedł pakiet, sprawdziłem i działa bardo fajnie. Po uruchomieniu aplikacji na telefonie zostanie wysłana po UDP komenda na adres ESP8266 a moduł odpowie wysyłając pomiary temperatury. Aplikacja będzie wysyłać komendy co jakiś czas np. 2 sekundy a moduł będzie odpowiadał odświeżając w ten sposób wyniki pomiarów. Moduł odpowiada tylko wtedy gdy dostaje pakiet, gdy aplikacja milczy , milczy i moduł.
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  problem jest taki że nie wiem jak zapełnić ten bufor danymi. czy ktoś coś podpowie?

  Udało sie sukces, przesyłam poprawnie działający kod
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  w sumie to nauczyłem się czegoś, jak ogarnę apkę to umieszczę wszystko na forum może komuś się przyda.
 • Poziom 14  
  Witam ponownie i zapraszam tu
  Link