Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Ardo FDP24A-2 termostat wymieniony, a temp. wewnątrz ok.8-10°C

IwonaH 12 Gru 2017 14:05 396 12
  • #1 12 Gru 2017 14:05
    IwonaH
    Poziom 3  

Mam lodówkę Ardo - ma już swoje lata, ale do tej pory nie było żadnych napraw, oprócz wymiany żarówki. Parę dni temu zauważyłam, że niedawno wymieniona żarówka jest znowu przepalona, a w środku wewnątrz lodówki jest stosunkowo ciepło, (czy to w ogóle może się jakoś łączyć)? Niezależnie czy ustawię na 1 czy 5 (max) - nie ma różnicy. Zamrażalnik raczej trzyma i utrzymuje temp. ok. -18-20°C. Dzwoniłam do 3 fachowców, 2 powiedziało, że lodówka już po prostu się zużyła i czas na wymianę. Jeden stwierdził, że na pewno naprawi.

Uwierzyłam, przyjechał, wymienił termostat, skasował 130 zł i niestety nic się nie zmieniło. Temperatura w środku ok. 8-10°C, w zamrażalniku jw. Regulacja również nie działa - nie zmienia się temp. czy ustawię na 2 czy 4-5°C. Lodówka włącza się na ok. 20-30 min, potem na mniej więcej tyle samo wyłącza się. Przed wymianą termostatu (tj. od momentu jak zaczęłam obserwować lodówkę) było tak samo. Co to może być? Czy nadaje się do naprawy i czy się opłaca naprawiać? Za kilka miesięcy przeprowadzam się, tam będzie inna lodówka, a ja po prostu nie chciałabym inwestować w nową lodówkę na starym mieszkaniu na parę miesięcy. Bardzo proszę o podpowiedź.

0 12
  • #2 12 Gru 2017 22:40
    DamianRTV
    Poziom 27  

A czy kapilara jest dobrze włożona ?

0
  • #3 13 Gru 2017 20:37
    IwonaH
    Poziom 3  

DamianRTV napisał:
    A czy kapilara jest dobrze włożona ?

Czy kapilara to ten długi drut? Jeśli tak, to nie mam pojęcia, bo wymiany dokonał fachowiec z ogłoszenia, starszy pan, wydawał się wiarygodny.

0
  • Pomocny post
    #4 13 Gru 2017 21:44
    zibi1971
    Specjalista AGD

Witam
    Kapilara jest dobrze włożona bo lodówka się wyłącza. Wspomniałeś że żarówka znowu się przepaliła. Jeśli założyłeś nową to sprawdź czy przy zamykaniu drzwi gaśnie.

0
  • Pomocny post
    #5 13 Gru 2017 21:59
    artfik
    Poziom 23  

Witam jeśli lodówka włącza się i wyłącza to raczej jest ok. temp też w normie sprawdź dobrze czy żarówka gaśnie po zamknięciu drzwi. Uchyl uszczelkę delikatnie nożem i będzie widać czy gaśnie, a świecenie może być powodem lekko podwyższonej temp. w lodówce.

0
  • #7 14 Gru 2017 11:23
    IwonaH
    Poziom 3  

zibi1971 napisał:
    Wspomniałeś że żarówka znowu się przepaliła. Jeśli założyłeś nową to sprawdź czy przy zamykaniu drzwi gaśnie.
    Żarówki jeszcze nie mam, dzisiaj założę i sprawdzę.
    artfik napisał:
    Witam jeśli lodówka włącza się i wyłącza to raczej jest ok. temp też w normie sprawdź dobrze czy żarówka gaśnie po zamknięciu drzwi uchyl uszczelkę delikatnie nożem i będzie widać czy gaśnie, świecenie może być powodem lekko podwyższonej temp. w lodówce.
    Czy 8-10°C w środku to jest norma, a czy żarówka gaśnie - sprawdzę...
    zibi1971 napisał:
    A czym kolega mierzy temperaturę?
    Zwykłym termometrem pokojowym.

0
  • Pomocny post
    #8 14 Gru 2017 14:17
    jack63
    Poziom 41  

IwonaH napisał:
    8-10°C w środku to jest norma

Nie, ale zależy czym mierzysz. Najlepsze są termometry z czujką na kablu. Np. od stacji pogodowej lub samochodowy na baterie. Warunki chłodnicze, to temp w zakresie od 2 do 8°C. Dla termostatów mechanicznych ustawienie w punkcie środkowym możliwej regulacji, czyli np. pozycja 3 z pięciu powinna zapewniać utrzymanie temp. w ww zakresie. Nawet w sprawnej lodówce temperatura może się mocno wahać. Dla tzw. płaczących wręcz regułą są wahania od np. 3 do 7°C. Dlatego dobrze aby termometr zapamiętywał wartości min i max, co z resztą większość elektronicznych robi.
    Poprawiłem TONI_2003

0
  • Pomocny post
    #9 14 Gru 2017 14:29
    stanislaw1954
    Poziom 41  

jack63 napisał:
    Nie, ale zależy czym mierzysz. Najlepsze są termometry z czujką na kablu. Np. od stacji pogodowej lub samichodowy na baterie.
    Warunki chłodnicze, to temp w zakresie od 2 do 8 oC.
    Dla termostatów mechanicznych ustawienie w punkcie środkowym możliwej regulacji, czyli np. pozycja 3 z pięciu powinna zapewniać utrzymanie temp. w ww zakresie.
    Nawet w sprawnej lodówce temp. Może się mocno wahać. Dla tzw. płaczących wręcz regułą są wahania od np. 3 do 7 oC.
    Dlatego dobrze aby termometr zapamiętywał wartości min i max, co z resztą większość elektronicznych robi.
    Zwykły pokojowy, też to samo pokaże, oczywiście zaraz po wyjęciu z komory lodówki, przecież nagle nie "skoczy " na nim temp.kilka stopni. No, może nie ma tam, miejsca po przecinku

0
  • Pomocny post
    #10 14 Gru 2017 15:11
    jack63
    Poziom 41  

stanislaw1954 napisał:
    wykły pokojowy, też to samo pokaże,

Nie o to chodzi. Temperatura w lodówce nie jest stała. Zmienia się cały czas! Wynik odczytu będzie zależał od ... momentu wyjęcia termometru. Poza tym otwarcie drzwi zmienia temp. wewnętrzną komory lodówki.

0
  • #11 14 Gru 2017 21:17
    IwonaH
    Poziom 3  

jack63 napisał:
    Wynik odczytu będzie zależał od ... momentu wyjęcia termometru. Poza tym otwarcie drzwi zmienia temp. wewnętrzną komory lodówki.
    Mam cały czas 8 stopni, niezależnie od półki, wahań nie zauważyłam, sprawdzam zaraz po otwarciu i natychmiast wkładam do środka. Jutro zainwestuję w nowy termometr i jeszcze trochę poobserwuję.

0
  • #13 18 Gru 2017 20:29
    IwonaH
    Poziom 3  

Wszystkim dziękuję za pomoc i wyjaśnienia. Nowy termometr pokazywał to samo i zdecydowałam sie już na zakup nowej-właśnie czekam na dostawę ☺ Kupiłam Whirlpool i mam nadzieję, że to dobry wybór .-kupiłam prosty model, rozmiary takie aby wpasować w miejsce i tania -ARC 2353.

0