Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik prądu stałego Piko typ 3030 12V

kosmaty48 12 Gru 2017 15:01 456 2
  • #1 12 Gru 2017 15:01
    kosmaty48
    Poziom 8  

Mam mini wiertarkę Mechanik Piko chyba produkcji dawnej NRD.
    W niej jest silnik elektryczny prądu stałego PIKO typ 3030, 12 V-24 pcm, 7000 obr. / minutę.
    Silniczek jest połączony ze źródłem zasilania przez 2 cewki nawinięte na rdzeń i kondensator.
    Kondensator - jest w kolorze czerwonym. Cewki w kolorze polakierowanej miedzi nanizane na rdzeń.
    Brak oznaczeń. Wszystko przyklejone do korpusu. Nie chciałbym kondensatora odrywać z uwagi na możliwość uszkodzenia.
    Narysowałem szkic połączeń silnika z cewkami i kondensatorem.
    Nie widać w silniku komutatora, ponieważ jeżeli jest on (jeżeli jest) osłonięty na stałe obudową silnika. Przy zmianie biegunów zasilania następuje zmiana kierunku obrotów.
    W wiertarce jest mechaniczne przełożenie zmniejszające obroty wrzeciona 6/12 x 6/14.
    Mam pytania :
    1. co oznacza – 24 pcm ?
    2. jaki to jest typ silnika
    3. jaką rolę odgrywa kondensator i cewki (przeciwzakłóceniowa czy jako bocznik ?

0 2
  • Pomocny post
    #2 12 Gru 2017 16:56
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Dławiki na rdzeniach i kondensator to filtr przeciwzakłóceniowy. Kondensator z reguły o pojemności ok 10 nF. Jest to silnik prądu stałego z magnesami trwałymi i komutatorem.

Na czym masz to oznaczenie ?

0
  • #3 12 Gru 2017 18:49
    kosmaty48
    Poziom 8  

Dziękuję, bezpośrednio na metalowej obudowie silnika jest wycięty napis od góry do dołu :
    PIKO
    Typ 3030
    12V- 24pcm
    7000 min -1
    mnie nie daje spokoju te "-24pcm" dlatego pytam :) może jest to skrót niemiecki, bowiem w NRD była i jest nadal spółka PIKO produkująca modele pojazdów szynowych.

0