Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie lampy do nieznanego źródła zasilania

Darek632 12 Gru 2017 15:07 309 9
  • Poziom 2  
    Witam, jakieś 10-15 lat temu podczas wymiany instalacji elektrycznej w całym domu został poprowadzony przez elektryka 3-żyłowy kabel do piwnicy chyba z intencją zasilania ewentualnego pieca grzejnego w przyszłości - zasilanie na tym kablu można wyłączyć odrębnym bezpiecznikiem 3-fazowym. Kabel ten był do tej pory nieużywany. Chciałbym do tego kabla podłączyć zwykłe urządzenia 1-fazowe (żarówka, pompa wody itp.). Wydaje się proste, jednak próby podłączenia żarówki dały następujące rezultaty:
    Próba 1. Podłączenie żarówki do przewodu 1 i 2 - żarówka świeci
    Próba 2. Podłączenie żarówki do przewodu 2 i 3 - żarówka nie świeci
    Próba 3. Podłączenie żarówki do przewodu 1 i 3 - wybija bezpiecznik

W zasadzie mogę podłączyć odbiornik do przewodu 1 i 2, bo wtedy wszystko działa, jednak niepokoi mnie, dlaczego przy próbie 3 wybija bezpiecznik. Nie jestem pewien, czy jest to zasilanie 3-fazowe, bo wtedy powinno być 4 lub 5 przewodów, czy też coś zupełnie innego.

Czy ktoś może pomóc?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Darek632 napisał:
    Nie jestem pewien, czy jest to zasilanie 3-fazowe, bo wtedy powinno być 4 lub 5 przewodów, czy też coś zupełnie innego.
    Na pewno nie będzie tam zasilania 3-fazowego, bo po przyłączeniu "zwykłej" żarówki do dwóch faz, żarówka po chwilowym świeceniu, ulegnie spaleniu.
    Darek632 napisał:
    Chciałbym do tego kabla podłączyć zwykłe urządzenia 1-fazowe (żarówka, pompa wody itp.).
    To trzeba sprawdzić, do czego, albo gdzie, są podłączone początki tych przewodów. I wtedy będzie wszystko jasne.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Darek632 napisał:
    Próba 3. Podłączenie żarówki do przewodu 1 i 3 -

1-L
    2-N
    3-PE
    opisz kolory przewodów.
    Darek632 napisał:
    wybija bezpiecznik
    Jaki bezpiecznik(wyłącznik różnicowoprądowy)? najlepiej zrób zdjęcie.
    Darek632 napisał:
    W zasadzie mogę podłączyć odbiornik do przewodu 1 i 2
    Ale tylko takie w drugiej klasie ochronny(bez tego dodatkowego bolca)
  • Poziom 41  
    rafbid napisał:
    Darek632 napisał:
    A to dlaczego? Jeśli jest tam PE, to można , używać urządzeń zasilanych poprzez wtyczkę z kołkiem ochronnym. Po to właśnie jest PE.
  • Poziom 32  
    stanislaw1954 napisał:
    A to dlaczego? Jeśli jest tam PE, to można
    Tak tylko że PE trzeba użyć podłączyć we wtyce. A autor tematu ma podejście
    Darek632 napisał:
    W zasadzie mogę podłączyć odbiornik do przewodu 1 i 2, bo wtedy wszystko działa
    A trzeba kierować się zasadą że najpierw chronimy a później zasilamy. Użyć trzeba przewodów 1, 2, 3.
  • Poziom 41  
    rafbid napisał:
    Tak tylko że PE trzeba użyć podłączyć we wtyce.
    Niekoniecznie poprzez wtyczkę, jeśli się wie"o co" chodzi.
    rafbid napisał:
    A autor tematu ma podejście
    A tu, to nie wiem o co chodzi? Podjazd to wiem, schody także, ale podejście to już nie wiem...
  • Poziom 32  
    stanislaw1954 napisał:
    A tu, to nie wiem o co chodzi? Podjazd to wiem, schody także, ale podejście to już nie wiem...

Podejście - np. jako stanowisko w danej sprawie.
    Podejście - np. jako sposób myślenia.
  • Poziom 2  
    stanislaw1954 napisał:
    Darek632 napisał:
    Nie jestem pewien, czy jest to zasilanie 3-fazowe, bo wtedy powinno być 4 lub 5 przewodów, czy też coś zupełnie innego.
    Na pewno nie będzie tam zasilania 3-fazowego, bo po przyłączeniu "zwykłej" żarówki do dwóch faz, żarówka po chwilowym świeceniu, ulegnie spaleniu.
    Darek632 napisał:
    Chciałbym do tego kabla podłączyć zwykłe urządzenia 1-fazowe (żarówka, pompa wody itp.).
    To trzeba sprawdzić, do czego, albo gdzie, są podłączone początki tych przewodów. I wtedy będzie wszystko jasne.

Czyli rozumiem, że 1-fazowe, dzięki. Jeśli chodzi o sprawdzenie przewodów, to tego właśnie chciałbym uniknąć (rozbieranie skrzynki bezpiecznikowej itp)
    Dodano po 4 [minuty]:
    rafbid napisał:
    Darek632 napisał:
    Próba 3. Podłączenie żarówki do przewodu 1 i 3 -

1-L
    2-N
    3-PE
    opisz kolory przewodów.
    Darek632 napisał:
    wybija bezpiecznik
    Jaki bezpiecznik(wyłącznik różnicowoprądowy)? najlepiej zrób zdjęcie.
    Darek632 napisał:

Dziękuję. Jednak przy takim opisaniu przewodów, nie rozumiem dlaczego wybija zwykły bezpiecznik (nie różnicowoprądowy) przy podłączeniu 1 i 3?
    Niestety na razie nie mogę opisać kolorów ani zrobić zdjęcia bo to domek letniskowy i będę tam na wiosnę - chcę się przygotować :-)
    Dodano po 3 [minuty]:
    rafbid napisał:
    stanislaw1954 napisał:
    A to dlaczego? Jeśli jest tam PE, to można
    Tak tylko że PE trzeba użyć podłączyć we wtyce. A autor tematu ma podejście
    Darek632 napisał:
    W zasadzie mogę podłączyć odbiornik do przewodu 1 i 2, bo wtedy wszystko działa
    A trzeba kierować się zasadą że najpierw chronimy a później zasilamy. Użyć trzeba przewodów 1, 2, 3.

Dziękuję. Moje "podejście" wynika z faktu, że przy próbach podłączałem żarówkę, która ma 2 złącza a nie trzy. Oczywiście odbiorniki posiadające PE mam zamiar podłączać w pełni.
    Dodano po 2 [minuty]:
    stanislaw1954 napisał:
    rafbid napisał:
    Tak tylko że PE trzeba użyć podłączyć we wtyce.
    Niekoniecznie poprzez wtyczkę, jeśli się wie"o co" chodzi.
    rafbid napisał:
    A autor tematu ma podejście

Chętnie dowiem się o co chodzi w zdaniu "niekoniecznie poprzez wtyczkę"

Moje "podejście" rozumiem tak, jak opisałem wyżej - że mogę podłączyć tylko dwa przewody a nie trzy - patrz wyżej

Bardzo dziękuję za pomoc. Podsumowując dotychczasowe posty, to jest to zwykły kabel 3-żyłowy 1-fazowy. Dwie rzeczy które mi do tej tezy nie pasują:
    - bezpiecznik 3-fazowy, po którego wyłączeniu znika faza z kabla
    - nie jestem też pewien czy żarówka podłączona z jednej strony do fazy a z drugiej do przewodu ochronnego powinna wybijać bezpiecznik
  • Poziom 41  
    Darek632 napisał:
    Jeśli chodzi o sprawdzenie przewodów, to tego właśnie chciałbym uniknąć (rozbieranie skrzynki bezpiecznikowej itp)
    A co to za praca? Odkręcenie 2- 4 śrubek i sprawdzenie, gdzie te przewody są podłączone.
    Darek632 napisał:
    Jednak przy takim opisaniu przewodów, nie rozumiem dlaczego wybija zwykły bezpiecznik (nie różnicowoprądowy) przy podłączeniu 1 i 3?
    Dlatego trzeba, zamiast snuć domysły - po prostu sprawdzić naocznie, lub spytać elektryka, który to wykonał , co tam zrobił.
    Darek632 napisał:
    Chętnie dowiem się o co chodzi w zdaniu "niekoniecznie poprzez wtyczkę"
    Odbiorniki zamontowane na stale( nie przenośne) podłącza się bez użycia gniazda/wtyczki, tylko poprzez wyłącznik.
    Darek632 napisał:
    - bezpiecznik 3-fazowy, po którego wyłączeniu znika faza z kabla
    Zasilanie 1-no fazowe powinno być wyprowadzone( i zabezpieczone) z bezpiecznika 1-no fazowego.
    Darek632 napisał:
    nie jestem też pewien czy żarówka podłączona z jednej strony do fazy a z drugiej do przewodu ochronnego powinna wybijać bezpiecznik
    Tak powinno się stać, tylko że powinna wyłączyć różnicówka.
  • Poziom 2  
    Dziękuję. Moje podsumowanie w poprzednim poście.