Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzałka szybko zmieniająca temperaturę pod Arduino

LeFabulous 12 Gru 2017 16:42 243 13
  • #1 12 Gru 2017 16:42
    LeFabulous
    Poziom 3  

Hej,

To mój pierwszy post tutaj dlatego też nie wiem czy w dobrej kategorii piszę, jeśli w złej nakierujcie mnie proszę tam gdzie powinienem był to napisać.

Mam taki problem, w wielkim skrócie: Arduino -> kontroler -> grzałka. Mam fotodiodę która mierzy natężenie lasera, które bardzo szybko się zmienia. Następnie kontroler jeżeli natężenie lasera jest w porządku to nic nie robi, natomiast jeśli natężenie jest różne od tego które chciałbym żeby było to włącza grzałkę. Wygląda to tak że grzałka jest włączana i wyłączana w niesamowicie szybkim tempie.

Posiadam do tego grzałkę silikonową i moduł peltiera, jednakże oba te urządzenia zbyt wolno zmieniają swoją temperaturę. Potrzebuję mieć taką grzałkę, która będzie bardzo responsywna na jej szybkie włączanie i wyłączanie. Czy macie jakieś propozycje? Przeszukuję neta ale nic takiego nie mogę znaleźć.

Pozdrawiam :)

0 13
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 12 Gru 2017 16:47
    LeFabulous
    Poziom 3  

a coś na bazie taśmy aluminiowej?

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #4 12 Gru 2017 16:58
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

LeFabulous napisał:
    Mam fotodiodę która mierzy natężenie lasera, które bardzo szybko się zmienia

Do czego w tym układzie jest potrzebne grzanie i chłodzenie ?

0
  • #5 12 Gru 2017 17:03
    LeFabulous
    Poziom 3  

do światłowodu, by utrzymać stałą drogę optyczną

0
  • #6 12 Gru 2017 17:10
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Czy chodzi Ci o stabilizację mocy lasera ?

0
  • #8 12 Gru 2017 17:15
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Wszystko zależy co to dla ciebie znaczy szybkie, i czy ta szybkość ma być w obu kierunkach, czy tylko w jednym, grzałkę trzeba jakość połączyć z obiektem ogrzewanym, a każdy dodatkowy element zwiększa cieplną stałą czasową. Szybkość nagrzewania łatwo zwiększyć podnosząc moc, z szybkością chłodzenia jest trudniejsza sprawa.

Jedną z najszybszych grzałek jest zwykła żarówka, pod warunkiem że wykorzystujemy tylko ciepło promieniowane, do nadawania modulowanej podczerwieni były używane takie "żarówki" bez bańki, z włóknem z cienkiej taśmy pracowały w niższych temperaturach od zwykłych żarówek, a przy częstotliwości 20Hz było jeszcze ze 30% głębokości modulacji.

0
  • #9 12 Gru 2017 20:17
    LeFabulous
    Poziom 3  

Tak chodzi mi o stabilizację mocy lasera. W tej chwili ona mocno się zmienia przez to że na światłowód wpływa otoczenie (zmienna temperatura, wstrząsy, a chodzi o to by pomimo wstrząsów intensywność lasera była taka sama)

Faktycznie z silikonową grzałką przy większych temperaturach lepiej się stabilizuje, jednakże nadal nie uzyskuje takich efektów jakbym chciał dlatego wydaje mi się że powinienem użyć lepszej grzałki by szybciej reagowała na zmienne napięcie.

0
  • #10 12 Gru 2017 20:34
    3029369
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 12 Gru 2017 20:41
    LeFabulous
    Poziom 3  

2x2 Fiber Optic Coupler, 632 ± 15 nm, 50:50 Split (https://www.thorlabs.com/thorproduct.cfm?partnumber=FC632-50B-FC)

W jedną gałąź wpuszczany jest laser (632.8nm, 10mW). Potem tak jak na obrazku laser dzielony jest na dwie gałęzi. Chodzi o to by nie było różnic drug optycznych pomiędzy nimi by można było obserwować potem prążki. Z tych dwóch gałęzi potem część lasera się odbija i za pomocą fotodiody mierzę "Feedback". Jeżeli intensywność lasera jest stała to super, jeżeli się zmienia to znaczy że zachodzą różnice dróg optycznych. Za pomocą grzałki na podstawie jak się zmienia intensywność w "Feedback" zmieniam temperaturę jednej z gałęzi wychodzących.
    Grzałka szybko zmieniająca temperaturę pod Arduino

0
  • #12 12 Gru 2017 20:54
    3029369
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 12 Gru 2017 20:58
    LeFabulous
    Poziom 3  

Zdaję sobie sprawę że istnieją inne rozwiązania, jednakże chciałem również uzyskać ten sam efekt wykorzystując zmianę temperatury światłowodu. Gdzieś kiedyś czytałem, że udało się to zrobić już jakiemuś zespołowi, i chciałem swoich sił spróbować.

0
  • Pomocny post
    #14 12 Gru 2017 21:16
    3029369
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów