Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modecom Feel 500W - Wymiana wenylatora

12 Gru 2017 20:08 198 6
  • Poziom 23  
    Witam, posiadam komputer z zasilaczem Modecom Feel 500W. Ostatnio zaczął hałasować w nim wentylator. Okazało się że wyrobiła się już tulejka, a dodatkowo śmigło fabrycznie nie do końca jest dobrze wyważone. Nie wiem dokładnie jakie miał parametry, bo kiedyś zerwałem naklejkę. Udało mi się zakupić wentylator identycznych rozmiarów, ale znacznie mocniejszy, o mocy 5,4W. Nie podłączałem go do oryginalnego złącza, ponieważ przy pełnym zasilaniu bardzo szumi, a jego prąd przekracza maksymalny prąd kolektora tranzystora sterującego. Zasilanie wziąłem z linii 12V, przez regulator napięcia na LM358. Ustawione napięcie ma wartość, 5,38V. Przy takim napięciu, wentylator chłodzi nieco mocniej niż poprzedni, oraz pobiera zbliżoną wartość prądu. Czy tego typu rozwiązanie jest prawidłowe ?
  • Red. Komputery FAQ
    No to wymień na zasilacz np markowe 300W - w zależności od konfiguracji może być trochę słabszy lub mocniejszy ale taki zasilacz spokojnie do 50 zł powinno się dostać.
    Po tylu latach ten feel może być w złym stanie...
  • Poziom 23  
    Sam zasilacz jest z 2012 roku. Wentylator kosztował 50 zł, ale na szybko nie miałbym jak dostać nowego zasilacza. Myślę jednak też nad zakupem używanego, nowszego, poleasingowego komputera
  • Poziom 43  
    Wini 230 napisał:
    Wentylator kosztował 50 zł

Słucham???
    Chyba pozłacany u jubilera kupowałeś? :lol:
  • Poziom 23  
    Też byłem zaskoczony ceną, ale koszt zależy również od mocy wentylatora. Oryginalnie zastosowany był wentylator około 1,5W, natomiast nowy ma 5,4W, jest na łożysku. Przez internet można kupić tańszy, ale ten już bardzo hałasował, słabiej chłodził, obawiałem się o spalenie zasilacza