Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć 4 dekodery sat. z wbudowanym modulatorem do instalacji zbiorczej

hotelpetitefleur 12 Gru 2017 22:14 678 8
 • #1 12 Gru 2017 22:14
  hotelpetitefleur
  Poziom 4  

  Szanowni Koledzy, chciałbym zapytać specjalistów w jaki sposób połączylibyście 4 dekodery satelitarne z wbudowanym modulatorem . Czy korzystając z przelotek modulatora w dekoderze łącząc je jeden z drugim itd. czy dając sygnał z wyjść każdego z dekoderów do wejścia rozgałęźnika / zapewne pasywnego /. Pytam dlatego iż sumę sygnałów mamy zamiar umieścić w wejściu UHF3 wzmacniacza WWK z którego sygnał rozdzielamy na odbiorniki TV w pokojach . Mamy jeszcze na stanie 4 modulatory analogowe / AVM 2-01 /z regulacją poziomu sygnału audio i wideo więc jeszcze jest trzecia możliwość aby mimo tego że dekodery posiadają wbudowany modulator, jednak z tego zrezygnować i podłączyć dekodery do tych oddzielnych zewnętrznych modulatorów z regulacją i polecieć sygnałem do rozgałęźnika nisko-tłumiennego a z niego około 15 metrowym przewodem do wejścia wzmacniacza.

  Proszę o opinię. Dodam tylko że mamy w tej chwili podłączony jeden dekoder z sygnałem z satelity bez pośrednictwa modulatora zewnętrznego do wejścia UHF 3 we wzmacniaczu i obraz w kilkunastu telewizorach na kanale 28 jest idealny na tyle na ile pozwala rozdzielczość SD. Nie chcę tylko zepsuć tej jakości podłączając kolejne dekodery oraz docelowo obrazów z dwóch , trzech kamer więc wolę zapytać co Państwo by doradzili. Proszę tylko aby nie pisać o potrzebie wzywania instalatora ponieważ cały system łącznie z wyborem sprzętu od początku do końca zaplanowaliśmy we własnym zakresie czytając z zaciekawieniem i analizując Panów porady / bez zadawania pytań / na niniejszym forum i sygnał UHF i VHF z MUX 1,2,3,8 mimo komplikacji toruńskiej starówki jest idealny, ponadto sygnał z tego jednego testowo podłączonego dekodera satelitarnego również. Został tylko ostatni krok do wykonania.Niestety, na forum tego typu konstrukcja instalacji zbiorczej nie była wcześniej omawiana więc założyliśmy ten wątek. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  0 8
 • Pomocny post
  #2 13 Gru 2017 07:56
  irekr
  Moderator

  W instalacjach jakie robiłem, to zawsze sygnały - tak samodzielnych modulatorów jak i dekoderów z modulatorami - były dołączane do sieci dystrybucyjnej przy pomocy sumatora, nigdy "łańcuszkowo".

  Po pierwsze masz wówczas możliwość dowolnej regulacji poziomów każdego z sygnałów niezależnie jeżeli masz tłumiki regulowane na wyjściu każdego z nich. Ja zawsze takie regulacje instalowałem. Po uruchomieniu telewizji cyfrowej bywało, że korygowałem ustawienia i dobór kanałów na instalacjach które sam uruchamiałem kilkanaście lat wcześniej, wszystko ciągle funkcjonuje.
  Po drugie zawsze możesz wyłączyć jeden lub kilka modulatorów nie unieruchamiając innych przekazów.

  Nie zapomnij zamknąć terminatorami wszystkich nieużywanych wejść i wyjść...
  Dobór kanałów i sposób ich poziomowania to oczywiście oddzielny temat.

  1
 • Pomocny post
  #3 13 Gru 2017 12:50
  Olek II
  Moderator

  W pełni zgadzam się z Mirkiem, dodam jedynie, że modulatory z tunerów są dwuwstęgowe, należy przy sumowaniu tych sygnałów zachować odpowiedni odstęp międzykanałowy by uniknąć interferencji sygnałów.

  0
 • #4 13 Gru 2017 14:35
  hotelpetitefleur
  Poziom 4  

  Panie Irku, dziękuję za odpowiedź. To prawda że jeżeli podłączymy nasze dekodery z modulatorami kaskadowo to wyłączając jeden z nich stracimy sygnał wyjściowy więc sumator jak najbardziej będzie właściwy. No i a propos sumatorów. Czy na przykład taki RM-4F Telmoru z tych starszych modeli czy jakiś inny model by Koledzy polecali. Dziękuję również za post Panu Olkowi . Także wcześniej z tego forum dowiedziałem się że analogi w większości lub w ogóle to dwu-wstęgowce więc jak najbardziej muszą pracować w odstępie kilku kanałów. Ilu, to kwestia prób zapewne które przed nami. Mam pytanie o rozwiązanie jeszcze jednego pytania które mnie nurtuje. Mam powiedzmy te 4 dekodery podłączone do sumatora i chcę podłączyć 4 kamery poprzez modulator również do zsumowanego sygnału. Czy od razu zastosować 8 krotny sumator czy też połączyć 4 dekodery sumatorem 4 krotnym, kamery również kolejnym 4 krotnym a wyjścia z obu zsumować kolejnym dwukrotnym i podać na przewód idący do UHF 3 we wzmacniaczu WWK. Proszę zauważyć że modulatory w dekoderach i modulatory do kamer mają regulację poziomu sygnałów zarówno audio jak i wideo więc z osiągnięciem wyrównanego poziomu nie będzie problemu. Zastanawiam się tylko czy te 8 urządzeń na jednym choć dobrym 15 metrowym przewodzie nie przytnie zbytnio sumy. A jeżeli tak to co? Jakiś dodatkowy wzmacniacz sygnału? Na wzmacniaczu budynkowym WWK na wejściu UHF3 mam już sygnał podkręcony na maksimum.Zastanawiam się tak już bardzo "na marginesie" ile sztuk modulatorów pociągnie WWK zanim zaprotestuje:) Ale to czysto teoretyczne pytanie do Kolegów którzy testowali w praktyce takie rozwiązanie jak my.

  0
 • #5 14 Gru 2017 23:15
  TELMOR_PL
  Poziom 29  

  A jaki to jest model WWK? Jeśli WWK-861 lub WWK-982 to nie powinno być kłopotu. Na wejściu UHFIII lub UHFIV w zależności od modelu mamy do dyspozycji całe pasmo UHF bez "klucza" przydziałowego. Jedyny problem może być z upakowaniem kanałów z 8 modulatorów zachowując odpowiedni odstęp i mając na względzie lokalne kanały MUX-ów 1/2/3.
  Dodatkowa sprawa to tłumienie po sumie 4/1+2/1 - to będzie ok. 12-14dB.
  Oczywiście można użyć rozgałęźników RM-4F i RM-2F lub niskostratnych z rodziny PCT np. 1/8
  https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasyw...try/Rozgalezniki/PCT-1000-xW-rozgalezniki-PCT

  0
 • #6 15 Gru 2017 08:38
  irekr
  Moderator

  Generalna zasada doboru elementów sumatora: wybieramy taką kombinację, która jest dla nas najefektywniejsza pod względem tłumienia i/lub ewentualnych zmian w przyszłości. Sumator o 8miu wejściach to około 12 dB tłumienia, układ 2x4 + 1x2 to 8 + 4 db. w sumie tyle samo, ale w przypadku zmiany ilości sygnałów mogą nam pozostać wejścia nieobsadzone a te wprowadzają straty.

  Wzmacniacze WWK potrafią przenieść spore wielkości sygnałów, pozostaje problem odporności odbiorników na możliwość przesterowania wejścia. I tu jest główny problem: podawać należy najniższy poziom sygnału z modulatora przy którym mamy prawidłowy sygnał na najdalszym przyłączu, ale jednocześnie nie następuje pogorszenie odbioru innych sygnałów - szczególnie cyfrowych. Bez doświadczenia się nie obędzie.

  Jeżeli jest to możliwe to należy stosować sygnały o możliwie najniższych częstotliwościach, najlepiej w zakresie 240-400 MHz

  0
 • Pomocny post
  #7 15 Gru 2017 09:04
  TELMOR_PL
  Poziom 29  

  Rzeczywiście układ 2x4 + 1x2 jest bardziej elastyczny pod względem ew. zmiany ilości sygnałów od 1/8 i teoretycznie/matematycznie jest to to samo jeśli chodzi o sumaryczne tłumienie. Ale nie zapominajmy o złączach - mamy dwa więcej a jak dobrze wiemy przy kiepskiej jakości materiału i mniej "wprawnej" ręce, przy mało starannym wykonaniu możemy zgubić nawet do 0,8dB na jednym.

  1
 • #8 17 Gru 2017 14:07
  hotelpetitefleur
  Poziom 4  

  Dziękuję Panowie za kolejne posty, na pytanie o WWK, jest to 861 , uważam po uzyskanych efektach że to genialne urządzenie . Co do sumatoro - rozdzielników to jestem po Panów sugestiach na etapie zamawiania RM-4 i 2 F, zobaczymy jaka kombinacja będzie potrzebna żeby rzeczywiście nie pozostawić nie wykorzystanych przyłączy. Pierwsze, wczorajsze testy na już łącznie 4 dekoderach i sumatorze Televesa który był pod ręką, wypadają bardzo pomyślnie. Dam znać jak to będzie finalnie pracowało przy 8 urządzeniach i odpowiednim podzieleniu sygnału na sumatorach RM. Sam jestem ciekawy czy WWK przyjmie bez protestu tak dużą wiązkę sygnałów z modulatorów. Będzie to też pewnie ciekawy materiał do analiz Pana z Telmoru bo całą instalację od anten przez wzmacniacz zamówiłem z jego Firmy i póki co jestem bardzo mile zaskoczony osiągniętym efektem w dość trudnych jednak warunkach odbiorczych.

  0
 • #9 20 Gru 2017 23:21
  hotelpetitefleur
  Poziom 4  

  Szanowni Koledzy. Serdecznie dziękuję za wskazówki. Dziękuję również Kolegom którzy pisali w podobnych tematach posty archiwalne. Dzięki Waszym wskazówkom udało się wszystko bardzo dobrze . Specjalne podziękowania dla Telmoru za trafny dobór anten i osprzętu budynkowego. Zamykam temat.

  0