Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel CA-6 + ROPAM BasicGSM + Elmes U1HR

promac 13 Gru 2017 11:38 1152 7
  • #1 13 Gru 2017 11:38
    promac
    Poziom 7  

Witam.

Mam mały problem z uruchomieniem centrali wcześniej skonfigurowanej przez instalatora (brak kontaktu) oraz z podpięciem modułu GSM i radioprzekaźnika Elmes.

Centrala od roku leżała w szafie - została zdemontowana przez właściciela lokalu od którego go najmowałem (wszystko odłączył, nie ma zdjęć, nic), a podłączyłem ją wczoraj w nowym miejscu.

Centrala:

I teraz tak:
    Manipulator, czujki i sygnalizator podłączyłem zgodnie ze schematem w Instrukcji instalatora Satel czyli:

Manipulator:

Czujki podłączone pod OUT3, COM i Z2, Z3, Z4:

Sygnalizator Satel SW-220 - podłączony pod COM/OUT1, COM/OUT2 (rezystor) i Z1/COM:

Do całego zestawu podłączyłem obwód sabotażowy pod COM/Z6.

Problem polega na tym że został mi do podłączenia radioprzekaźnik Elmes U1HR i moduł GSM.

Przekaźnik ma jedynie odizolowane przewody "+" i "-", z reszty nie jest ściągnięta izolacja, także domyślam się że nie były podłączone.

Do tego zostaje moduł GSM:

Podglądając instalację drugiej identycznej centralki w innym punkcie ww. moduł podłączyłem:

Zasilanie pod COM/OUT3 w centralce.
    OUT4 z centralki do I3 w module (przy zasilaniu awaryjnym wysyła sms usterka/włamanie).
    OUT5 do I4 - nie wiem czy coś jest tam zaprogramowane.

Natomiast pod wejściem I1 lub I2 jest sms o treści uzbrojony/rozbrojony - nie wiem z czym to połączyć. W tej drugiej centralce I1 i I2 były podłączone jeszcze do jakiejś kostki i dopiero do centrali , ale niestety nie udało mi się odczytać żadnej nazwy.

I teraz tak.
    Po włączeniu zasilania, manipulator, czujki, sygnalizator, moduł gsm i obwód sabotażowy od skrzynki działają (po przerwaniu sabotażów czegokolwiek włącza się sygnalizator, a na manipulatorze kontrolka alarmu). Kod rozbrajający normalnie wyłącza alarm, ale niestety nie mogę go uzbroić. Przy próbie uzbrojenia alarmu, manipulator podaje 3 krótkie dźwięki i cisza.

Na manipulatorze gasną wszystkie kontroli od Z1 do Z4 i Z6, natomiast Z5 jest czerwona (nie podłączone) i do tego miga żółta lampka kłopot.

Zakupiłem także kabel do podłączenia się programem DLOAD10 mając nadzieję że odczytam na komputerze co jest z czym podłączone,

ale coś nie mogę się podłączyć mimo założenia/zdjęcia zworki (próbowałem kable TTL i zwykłym - może coś robię nie tak) - kod serwisowy z manipulatora nie wchodzi.

Od razu mówię że jest to moje pierwsze podejście do alarmów, więc proszę o wyrozumiałość i dobrą merytoryczną pomoc.

0 7
  • #2 13 Gru 2017 12:12
    zlota_raczka
    Poziom 12  

Numer serwisowy wprowadź poprawnie

0
  • #3 13 Gru 2017 12:32
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

zlota_raczka napisał:
    Numer serwisowy wprowadź poprawnie
    Jaki numer serwisowy?

Dodano po 16 [minuty]:

promac napisał:
    Na manipulatorze gasną wszystkie kontroli od Z1 do Z4 i Z6, natomiast Z5 jest czerwona (nie podłączone) i do tego miga żółta lampka kłopot.
    promac napisał:
    Kod rozbrajający normalnie wyłącza alarm, ale niestety nie mogę go uzbroić. Przy próbie uzbrojenia alarmu, manipulator podaje 3 krótkie dźwięki i cisza.
    promac napisał:
    został mi do podłączenia radioprzekaźnik Elmes U1HR
    To wszystko jest ze sobą wzajemnie związane. Zauważyłeś, że odpowiedziałeś sobie na niezadane pytanie? Podłącz radiolinię (z tym, że trzeba będzie ustalić typ linii, jaki był wcześniej zaprogramowany) i będziesz mógł centralę uzbrajać.
    Czy te trzy sygnały na pewno są krótkie? Co o tym napisano w instrukcji użytkownika?

0
  • #4 14 Gru 2017 09:22
    ropam

Poziom 12  

Co do BasicGSM to w tym poście jest
    przykład integracji z centralą .pdf
    Link

0
  • #5 20 Gru 2017 08:18
    promac
    Poziom 7  

Dzięki za odpowiedzi.
    Wczoraj podszedłem ponownie do centralki.

I teraz tak. Według schematu U1HR "+" podpinam pod sygnalizator akustyczny czyli pod OUT1, "-" do masy COM. Niestety po podłączeniu radiolinia w ogóle nie reaguje.
    Co do wyjścia Z5, dalej jest nie podlaczone, bo nie mam co tam podłączyć. Mam tak:
    Sygnalizator, 3 czujki, manipulator, obwód sabotażowy w skrzynce i radiolinie.

Próbowałem radiolinie podpiąć pod Z5, ale dioda nadal świeci na manipulatorze. Dla świętego spokoju pod Z5 podłączyłem jedną z czujek by sprawdzić czy to wejście w ogóle reaguje na manipulatorze. Po podpięciu czujki dioda nadal świeci.

Nasuwa mi się jedno pytanie. Czy nie lepiej zrestartować do ustawień fabrycznych całą centralę i zaprogramować ją od nowa?
    Hasło serwisowe fabryczne, czyli 12345# nie wchodzi także zostaje zworka na płycie centrali.

0
  • #6 20 Gru 2017 10:37
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

tak na szybkow bez wnikania w szczegóły ( których jest trochę) :

promac napisał:

I teraz tak. Według schematu U1HR "+" podpinam pod sygnalizator akustyczny czyli pod OUT1, "-" do masy COM

Podłączy ją kolega pod wyjście z którego zasilane są czujki.
    promac napisał:
    Dla świętego spokoju pod Z5 podłączyłem jedną z czujek by sprawdzić czy to wejście w ogóle reaguje na manipulatorze. Po podpięciu czujki dioda nadal świeci.

Proszę spróbować czy wejście "zgaśnie" po zamknięciu go do com-a najpierw kawałkiem przewodu, potem rezystorem z czujki, a potem dwoma. lub rezystorem 2,2

promac napisał:
    Nasuwa mi się jedno pytanie. Czy nie lepiej zrestartować do ustawień fabrycznych całą centralę i zaprogramować ją od nowa?

To najlepsze. Tak czy inaczej może okazać się że zaprogramowane parametry centrali nie odpowiadają kolegi potrzebom.

0
  • #7 20 Gru 2017 10:48
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

promac napisał:
    Próbowałem radiolinie podpiąć pod Z5, ale dioda nadal świeci na manipulatorze. Dla świętego spokoju pod Z5 podłączyłem jedną z czujek by sprawdzić czy to wejście w ogóle reaguje na manipulatorze. Po podpięciu czujki dioda nadal świeci.
    Dlatego wcześniej napisałem:
    sharp napisał:
    z tym, że trzeba będzie ustalić typ linii, jaki był wcześniej zaprogramowany
    bo być może instalator zaprogramował różne typy linii dla czujki (DEOL) i dla radia (np NC, EOL...)
    W czujkach były rezystory, w radiolinii?

0
  • #8 20 Gru 2017 11:19
    promac
    Poziom 7  

sharp napisał:
    promac napisał:
    Dlatego wcześniej napisałem:
    sharp napisał:
    z tym, że trzeba będzie ustalić typ linii, jaki był wcześniej zaprogramowany
    bo być może instalator zaprogramował różne typy linii dla czujki (DEOL) i dla radia (np NC, EOL...)
    W czujkach były rezystory, w radiolinii?

Tak w czujkach były rezystory (podłączenie 2EOL). W radiolinii brak.

Jedyny rezystor mam na płycie centrali, spięte COM z OUT2

0