Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Martwa Klawiatura PC5500 centrali DSC 5010

bizimut 13 Gru 2017 21:37 1122 30
  • #1 13 Gru 2017 21:37
    bizimut
    Poziom 8  

Proszę o pomoc.
    Moja centrala DSC 5010 z rozszerzeniem obsługuje 13 linii przewodowych i 2 klawiatury - 1 lcd i 2 na 16led.
    Płyta główna centrali padła, więc kupiłem używaną sprawną. Po zamianie dokonałem resetu sprzętowego z powodu nieznajomości kodu.
    Następnie zgodnie z pkt.2.6 instrukcj przystąpiłem do przydzielania klawiatur.
    Wpisałem kolejno
    *8 5010 000 008 dla lcd 5500. # już nie zdążyłem zapaliła się zielona lampka a klawiatura zamilkła
    Na wyświetlaczu kolejno wyświetlały się cyfry od 1 do 8
    Poszedłem do drugiej
    *8 5010 000 001 dla led
    Na koniec też przyjęła.
    Niestety obie klawiatury są teraz martwe, nie reagują na naciskanie klawiszy nie wydają nawet dźwięku.
    Led wyświetla godzinę i tyle.
    Ponowny reset centrali nie pomógł.
    Czy uszkodziłem klawiatury?
    Co może być przyczyną?
    Martwa Klawiatura PC5500 centrali DSC 5010Martwa Klawiatura PC5500 centrali DSC 5010

0 29
  • #2 14 Gru 2017 06:44
    niepotrafie
    Poziom 15  

Kolego klawiatura nie przypisana do podsystemu przez złe programowanie. Przytrzymując # aż do usłyszenia dźwięku i 1 do usłyszenia dźwięku zalogujesz sie do 1 podsystemu, bedziesz mogl kontynuować programowanie

0
  • #3 14 Gru 2017 09:54
    bizimut
    Poziom 8  

niepotrafie napisał:
    Kolego klawiatura nie przypisana do podsystemu przez złe programowanie. Przytrzymując # aż do usłyszenia dźwięku i 1 do usłyszenia dźwięku zalogujesz sie do 1 podsystemu, bedziesz mogl kontynuować programowanie

Niestety nie pomaga.
    Po naciśnięciu # klawiatura jedynie się podświetla a po 30sek wraca do normy. Klawisze przy naciskaniu nie wydają żadnego dźwięku.

0
  • #4 14 Gru 2017 10:35
    niepotrafie
    Poziom 15  

Przytrzymaj # a następne 1.

0
  • #6 14 Gru 2017 10:50
    fakerus

Poziom 17  

Napisał Ci kolega wyżej, klawiaturę zaprogramowałeś jako globalną, w związku z tym takie zachowanie jest normalne. Wcisnąć # klawiatura zrobi "pipip" następnie 1 klawiatura zrobi "pipip" i jesteś w partycji 1.

0
  • #7 14 Gru 2017 10:55
    bizimut
    Poziom 8  

fakerus napisał:
    Napisał Ci kolega wyżej, klawiaturę zaprogramowałeś jako globalną, w związku z tym takie zachowanie jest normalne. Wcisnąć # klawiatura zrobi "pipip" następnie 1 klawiatura zrobi "pipip" i jesteś w partycji 1.

W tym właśnie rzecz, że choć wciskam # przez>30sek to nie ma „pipip”
    Nie wydaje żadnych dźwięków dla wszystkich klawiszy.

0
  • #8 14 Gru 2017 11:02
    fakerus

Poziom 17  

bizimut napisał:
    fakerus napisał:

W tym właśnie rzecz, że choć wciskam # przez>30sek to nie ma „pipip”
    Nie wydaje żadnych dźwięków dla wszystkich klawiszy.

To wykonaj ponownie reset, odłącz zasilanie itp.

0
  • #10 14 Gru 2017 12:19
    bizimut
    Poziom 8  

sharp napisał:
    Po wszystkim włącz nadzorowanie modułów w [902] oraz sprawdź, w [903] czy są widoczne przez centralę.

Wszystko oprócz com” odpięte. Reset zrobiony. A klawiatura dalej bez pipipi.

0
  • #11 14 Gru 2017 12:23
    bizimut
    Poziom 8  

bizimut napisał:
    sharp napisał:
    Po wszystkim włącz nadzorowanie modułów w [902] oraz sprawdź, w [903] czy są widoczne przez centralę.

Z tym, że po resecie zaczyna wyświetlać godzinę, za chwilę lampka usterka a nie wyświetla „1”

0
  • #12 14 Gru 2017 12:45
    fakerus

Poziom 17  

bizimut napisał:

Z tym, że po resecie zaczyna wyświetlać godzinę, za chwilę lampka usterka a nie wyświetla „1”

Możesz to rozwinąć bo nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.

0
  • #13 14 Gru 2017 12:54
    bizimut
    Poziom 8  

fakerus napisał:
    bizimut napisał:

Możesz to rozwinąć bo nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.

Do resetu sprzętowego odpiąłem wszystkie linie a nie tylko „1”. Zostawiłem wpięte 2gie przewody linii do zacisków „com”
    Zwarłem PGM1 z linią1.
    Klawiatura po włączeniu napięcia wyświetla czas systemowy 12:00 a po chwili lampkę usterka.
    Lampka ta świeciła już wcześniej ze względu na nieustawiony zegar.
    Nie wyświetla linii 1 co by odpowiadało diodzie 1 i ma dalej nieaktywne klawisze, tzn nie wydają żadnego dźwięku i nie powodują zmiany wyświetlacza prócz jego podświetlenia.

0
  • #15 14 Gru 2017 13:46
    bizimut
    Poziom 8  

sharp napisał:
    Tak, poza tematem - ile masz podsystemów? Bo może opcja klawiatury globalnej jest zbędna?
    I druga rzecz: masz klawiaturę nie LCD5500Z, ale ikonową LCD5501Z...

Wszystkie 13 czujek to jeden system. Nie mam rozdziału na garaż czy np. sypialnie. Klawiatury też były identyczne, tzn. ta w domu i garażu sterowały całym systemem.

0
  • #16 14 Gru 2017 15:03
    fakerus

Poziom 17  

bizimut napisał:
    Do resetu sprzętowego odpiąłem wszystkie linie a nie tylko „1”. Zostawiłem wpięte 2gie przewody linii do zacisków „com”
    Zwarłem PGM1 z linią1.
    Klawiatura po włączeniu napięcia wyświetla czas systemowy 12:00 a po chwili lampkę usterka.
    Nie wyświetla linii 1 co by odpowiadało diodzie 1 i ma dalej nieaktywne klawisze, tzn nie wydają żadnego dźwięku i nie powodują zmiany wyświetlacza prócz jego podświetlenia.

DSC napisał:

Reset centrali (sprzętowy) W celu przywrócenia ustawień fabrycznych centrali należy:
    Krok 1 Wyłączyć zasilanie 230 V i akumulator
    Krok 2 Odłączyć wszystkie przewody z Linii 1 i zacisków PGM1
    Krok 3 Krótkim przewodem zewrzeć zaciski Linii 1 i PGM1
    Krok 4 Włączyć zasilanie 230 V do centrali
    Krok 5 Gdy zapali się lampka linii 1 to reset centrali jest zakończony
    Krok 6 Wyłączyć zasilanie AC i podłączyć przewody tak, jak były podłączone na wstępie

Do zasilania centrali przy dokonywaniu ustawień fabrycznych należy używać zasilania AC.
    Ustawienia te nie zostaną przywrócone przy zasilaniu z akumulatorów.

Wygląda jakby ponowny reset nie powiódł się z uwagi na to co pogrubiłem w tym co pisałeś, ponadto skąd pewność że nie było na tej centrali blokady kodu instalatora. Wcześniejsze przypisywanie klawiatur odbywało się normalnie, tzn. były wydawane dźwięki o poprawności użytych sekwencji programowania ?

0
  • #17 14 Gru 2017 15:13
    bizimut
    Poziom 8  

fakerus napisał:
    bizimut napisał:
    Zwarłem PGM1 z linią1.

DSC napisał:

Reset centrali (sprzętowy) W celu przywrócenia ustawień fabrycznych centrali należy:
    Krok 1 Wyłączyć zasilanie 230 V i akumulator
    Krok 2 Odłączyć wszystkie przewody z Linii 1 i zacisków PGM1
    Krok 3 Krótkim przewodem zewrzeć zaciski Linii 1 i PGM1
    Krok 4 Włączyć zasilanie 230 V do centrali
    Krok 5 Gdy zapali się lampka linii 1 to reset centrali jest zakończony
    Krok 6 Wyłączyć zasilanie AC i podłączyć przewody tak, jak były podłączone na wstępie

Do zasilania centrali przy dokonywaniu ustawień fabrycznych należy używać zasilania AC.
    Ustawienia te nie zostaną przywrócone przy zasilaniu z akumulatorów.

Wygląda jakby ponowny reset nie powiódł się z uwagi na to co pogrubiłem w tym co pisałeś, ponadto skąd pewność że nie było na tej centrali blokady kodu instalatora. Wcześniejsze przypisywanie klawiatur odbywało się normalnie, tzn. były wydawane dźwięki o poprawności użytych sekwencji programowania ?

Akumulator mam odłączony. Zasilam tylko z 230v
    Po pierwszym uruchomieniu klawiatura piszczała o kodach. Sprawdziłem sekwencję *2 i wyszedł błąd ogólny systemu oraz nieustawiona data systemowa. Przy tych działaniach klawiatura zachowywała się normalnie.
    Postanowiłem więc postępować wg kolejnych pkt instrukcji tj przypisać klawiatury do systemu (każdą z osobna) jako globalne. I na tym etapie utknąłem. Każda z klawiatur zamilkła.

0
  • #18 14 Gru 2017 16:37
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

bizimut napisał:
    Po pierwszym uruchomieniu klawiatura piszczała o kodach. Sprawdziłem sekwencję *2 i wyszedł błąd ogólny systemu oraz nieustawiona data systemowa.
    Rzeczywiście, wygląda na zakończoną niepowodzeniem próbę resetu - centrala widzi brak jednej klawiatury (to ten błąd ogólny) i nieustawioną datę, a powinna widzieć problem z datą oraz usterkę linii telefonicznej (usterka MLT).
    Gdy prawidłowo zresetujesz płytę, przypisz klawiatury bezpośrednio do pierwszego podsystemu - unikniesz później procedury każdorazowego do niego logowania.

0
  • #19 14 Gru 2017 17:09
    bizimut
    Poziom 8  

sharp napisał:
    bizimut napisał:
    Po pierwszym uruchomieniu klawiatura piszczała o kodach. Sprawdziłem sekwencję *2 i wyszedł błąd ogólny systemu oraz nieustawiona data systemowa.
    Rzeczywiście, wygląda na zakończoną niepowodzeniem próbę resetu - centrala widzi brak jednej klawiatury (to ten błąd ogólny) i nieustawioną datę, a powinna widzieć problem z datą oraz usterkę linii telefonicznej (usterka MLT).
    Gdy prawidłowo zresetujesz płytę, przypisz klawiatury bezpośrednio do pierwszego podsystemu - unikniesz później procedury każdorazowego do niego logowania.

Nie wiem co jeszcze mogę dla resetu zrobić, chyba tylko modlitwa🙂

0
  • #21 14 Gru 2017 19:25
    bizimut
    Poziom 8  

sharp napisał:
    Sprawdź, czy nie masz czasem zablokowanej możliwości resetu sprzętowego - zdejmij z płyty całkowite zasilanie i podłącz sieciowe. Jeśli przekaźnik modemu kilka razy zaklika - masz założoną blokadę.

Zawsze do resetu odłączam wszystko, w tym wypadku 230 bo akumulatora na razie nie podpinam.
    Blokady raczej nie ma bo po pierwszej instalacji i resecie klawiatura piszczała i reagowała.

0
  • #22 15 Gru 2017 04:45
    reweriko

Poziom 25  

Wypnij wszystkie klawiatury poza 1....
    Wtedy.... reset centrali i procedura jak koledzy wyżej.
    Wykonaj takie same operacje dla wszystkich klawiatur przydzielając im rożne adresy i przydział do strefy.
    podepnij wszystko i obowiązkowo funkcja 902 poczekaj ok 1 min . potem 903
    Z tego co wyczytałem zabrakło przydziału strefy....
    *8 kod instal. 000 0 1 8 - dla 1 kl
    *8 kod instal. 000 0 1 7 - dla 2 kl
    *8 kod instal. 000 0 1 6 - d;a 3 kl

Powodzenia

0
  • #23 15 Gru 2017 13:27
    bizimut
    Poziom 8  

reweriko napisał:
    Wypnij wszystkie klawiatury poza 1....
    Wtedy.... reset centrali i procedura jak koledzy wyżej.
    Wykonaj takie same operacje dla wszystkich klawiatur przydzielając im rożne adresy i przydział do strefy.
    podepnij wszystko i obowiązkowo funkcja 902 poczekaj ok 1 min . potem 903
    Z tego co wyczytałem zabrakło przydziału strefy....
    *8 kod instal. 000 0 1 8 - dla 1 kl
    *8 kod instal. 000 0 1 7 - dla 2 kl
    *8 kod instal. 000 0 1 6 - d;a 3 kl

Powodzenia

Zrobiłem tak:
    Wypiąłem 2gą klawiaturę i wszystkie czujki
    Reset centrali z 230V i zwartych PGM1 i Z1
    Efekt: bez zmian
    To samo z 1wszą klawiaturą, też cicha
    Straciłem wszelką nadzieję.
    W desperacji wypiąłem 2 klawiaturę i czujki a w 1 zwarłem styki danych i zegara.
    Po włączeniu klawiatura nic nie wyświetla tylko daje długi przerywany sygnał

Nie znam się ale podejrzewam, że jest problem z centralą.
    Poddaje się.

0
  • Pomocny post
    #25 15 Gru 2017 19:28
    reweriko

Poziom 25  

Wciśnij 1 i przytrzymaj kilka sek.

0
  • #26 15 Gru 2017 20:08
    bizimut
    Poziom 8  

sharp napisał:
    Skoro miałeś kod instalatora (i sprawną klawiaturę - o co teraz, po tych Twoich zabawach może być trudno) to mogłeś spróbować resetu programowego.

Płytę główną kupiłem bez kodu.
    Zrobiłem reset by wrócić do kodu fabrycznego i wg instrukcji chciałem przydzielić klawiatury.
    A reszta jak wyżej.

0
  • #28 15 Gru 2017 20:29
    reweriko

Poziom 25  

Nie ma co bić piany. Kolega ma problem .... i trzeba go rozwiązać...
    krótko... klawiatury przypisałeś jako globalne..(niepotrzebnie) i teraz jest problem z dostaniem się do podsystemu.
    Standardowo robi się to używając # i numer podsystemu.
    Możliwe jest też poprzez wciśniecie i przytrzymanie cyfry podsystemu.
    W zależności od oprogramowania wcześniej klawiatury można przydzielić przyciski funkcyjne tej takich opcji...
    Kolego musisz poeksperymentować z przyciskami. innej metody raczej nie ma...
    Stawiam że centrala jest sprawna....

0
  • #29 15 Gru 2017 20:57
    bizimut
    Poziom 8  

reweriko napisał:
    Nie ma co bić piany. Kolega ma problem .... i trzeba go rozwiązać...
    krótko... klawiatury przypisałeś jako globalne..(niepotrzebnie) i teraz jest problem z dostaniem się do podsystemu.
    Standardowo robi się to używając # i numer podsystemu.
    Możliwe jest też poprzez wciśniecie i przytrzymanie cyfry podsystemu.
    W zależności od oprogramowania wcześniej klawiatury można przydzielić przyciski funkcyjne tej takich opcji...
    Kolego musisz poeksperymentować z przyciskami. innej metody raczej nie ma...
    Stawiam że centrala jest sprawna....

Hahaha,
    Zrezygnowany poszedłem wcisnąć tą 1. „Oparłem się o nią i po chwili ożyła!
    Na wyświetlaczu zaczęły się pokazywać sekwencyjnie cyferki od 1 do 8. Wcisnąłem 1i#
    Do automatycznego wygaszenia klawiatury pokazują się od 2 do 8. Nie wiem o co tu chodzi.
    Lampka usterka świeci.
    By ponownie aktywować klawiaturę muszę wcisnąć 1 a następnie
    *2 wyświetla 8 czyli brak daty systemowej
    Chcąc ustawić datę wpisuję
    *6 5010 jeden długi dźwięk, czyżby blokada kodu była ustawiona?
    *6 1234 poszło😊
    A teraz wyświetla błąd 1 - usterka urządzenia
    Czy mam te egzorcyzmy powtórzyć z 2 klawiaturą czy dokonczyć dzieła z tą?

0
  • Pomocny post
    #30 16 Gru 2017 02:51
    reweriko

Poziom 25  

Jak wejdziesz w podsystem wciskając 1 - wejdz w serwis *8 5010 i zaadresuj klawiatury jak trzeba...czyli do 1 podsystemu... Powodzenia.
    Resztę usterek niestety musisz usunąć sam. może ich być kilka (instrukcja)..

0