Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klon eggbota przystosowany do ozdabiania bombek choinkowych

wpqrek 13 Gru 2017 23:17 4821 6
  • Klon eggbota przystosowany do ozdabiania bombek choinkowych

Wesołych Świąt!!!
    Parę lat temu zbudowałem klona eggbot'a przystosowanego do ozdabiania bombek choinkowych. Jako, że święta za pasem postanowiłem napisać o tym posta.

Link

Główną inspiracją do budowy był projekt SphereBot.
    Zacznijmy od samego początku. Parę ładnych lat temu zbudowałem swoją pierwszą drukarkę 3D. Jednym z pierwszych projektów, jaki postanowiłem zrobić był klon eggbota, który można by wydrukować na drukarce. Znalazłem gotowy projekt tutaj. W planach miałem ozdobienie bombek choinkowych o wymiarach 8cm+, więc wymagało to wprowadzenia drobnych zmian do projektu.

Sterownik został zrobiony w oparciu o dokumentację Sparebota przy użyciu Arduino UNO oraz dwóch sterowników silników krokowych Stepstick. Przy okazji znalazłem spory błąd w dokumentacji Sparebota. Aby włączyć mikrokroki w sterowniku, trzeba połączyć piny MS1, MS2, MS3 do +5V zamiast do masy.

Do zaprojektowania wzorów bombek użyłem programu Inkscape. Do wyeksportowania gotowego pliku gcode użyłem pluginu inkscape-unicorn. Oryginalne oprogramowanie eggbot też okazało się pomocne, gdyż zawiera wiele przydatnych efektów, jak np. hatch fill (kreskowanie).

Projektowanie wzorów przeznaczonych na bombki było nie lada frajdą. Udało mi się stworzyć niepowtarzalne prezenty na święta.

Klon eggbota przystosowany do ozdabiania bombek choinkowych

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 14 Gru 2017 12:06
    czareqpl
    Poziom 29  

A można zamówić jakieś bombki u Kolegi?
    Generalnie projekt spoko, jednak moim zdaniem nie powinien być umieszczony w tym dziale.
    W tym dziale umieszczamy projekty, które mają charakter urządzeń/narzędzi kontrolno-pomiarowych.

• #3 14 Gru 2017 19:45
    zgierzman
    Poziom 19  

czareqpl napisał:
    W tym dziale umieszczamy projekty, które mają charakter urządzeń/narzędzi kontrolno-pomiarowych.

Obecnie trwa też konkurs na gadżet świąteczny. I w ten konkurs projekt się wpisuje doskonale.
    A że wszystkie wpisy konkursowe trafiają do jednego worka...
    Może to wskazówka dla moderatorów, żeby nie prowadzić równoległych konkursów, albo (lepiej) niech każdy konkurs ma swój folder.

• #4 15 Gru 2017 13:17
    Walentynka
    Poziom 14  

Jest tam jakaś sprężyna która dociska pisak do bombki, wydaje mi się ze nie ale chciałem się upewnić, super projekt.

• #6 15 Gru 2017 13:35
    also
    Poziom 15  

Macie wszystko opisane na stronie projektu . On po prostu zamiast jajka włożył bombkę + niewielkie kosmetyczne zmiany celem dostosowania się :)

• #7 21 Gru 2017 12:48
    sq6hzs
    Poziom 12  

Jaki jest koszt części na takiego eggbota?