Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Danfoss Link - b陰d przy projektowaniu rozwi您ania?

konradsonic 09 Gru 2019 11:46 16383 495
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
    bumble
    U篡tkownik obserwowany
    Tak zgadza si i taki system mia貫m. Niestety nie spe軟i moich oczekiwa i zmieni貫m na prostszy w obs逝dze i dzia豉j帷y zgodnie z moimi oczekiwaniami. Z tego co czyta貫m na forach b璠帷 jeszcze posiadaczem danfossa nie tylko ja mia貫m problemy kt鏎e g堯wnie dotyczy造 przeka幡ika wkraczaj帷ego kocio. Tu jednak tego nie ma. Ale problemy s z czym innym. Og鏊nie uwa瘸m te systemy za bardzo dobre spe軟iaj帷e swoj funkcje. Ja mam dwa tryby pracy i funkcje poza domem. Nastawianie temperatury r璚znie i harmonogram i funkcja Boost jednym przyciskiem. Tyle. Uwa瘸m to za duzzyyy plus. Prostota pozwalaj帷a na obs逝g ka盥emu. Brak skomplikowanego menu i funkcji. Potrzeba kontaktu z serwisantami do zmiany parametr闚 je郵i osoba nie jest wystarczaj帷o obeznana z technika.
    Kolego Artus jak by czyta temat od pocz徠ku wiedzia by jaki system mam i ze mia貫m Danfossa. Zerkn掖e na temat i pewnie kilka ostatnich post闚. Ja polecam lektur ca這軼i.
    Artus
    Poziom 13  
    bumble napisa:
    Tak zgadza si i taki system mia貫m. Niestety nie spe軟i moich oczekiwa i zmieni貫m na prostszy w obs逝dze i dzia豉j帷y zgodnie z moimi oczekiwaniami. Z tego co czyta貫m na forach b璠帷 jeszcze posiadaczem danfossa nie tylko ja mia貫m problemy kt鏎e g堯wnie dotyczy造 przeka幡ika wkraczaj帷ego kocio. Tu jednak tego nie ma. Ale problemy s z czym innym. Og鏊nie uwa瘸m te systemy za bardzo dobre spe軟iaj帷e swoj funkcje. Ja mam dwa tryby pracy i funkcje poza domem. Nastawianie temperatury r璚znie i harmonogram i funkcja Boost jednym przyciskiem. Tyle. Uwa瘸m to za duzzyyy plus. Prostota pozwalaj帷a na obs逝g ka盥emu. Brak skomplikowanego menu i funkcji. Potrzeba kontaktu z serwisantami do zmiany parametr闚 je郵i osoba nie jest wystarczaj帷o obeznana z technika.
    Kolego Artus jak by czyta temat od pocz徠ku wiedzia by jaki system mam i ze mia貫m Danfossa. Zerkn掖e na temat i pewnie kilka ostatnich post闚. Ja polecam lektur ca這軼i.

Czytam od pocz徠ku. Nie wiem po co wprowadzasz ba豉gan pisz帷 o innym systemie. W徠ek dotyczy Danfoss Link i jego b喚dnego dzia豉nia. Ja nie wypisuj co mia貫m wcze郾iej, bo to nie miejsce na to.
    bumble
    U篡tkownik obserwowany
    Gdybym nie mia z Danfossem styczno軼i i z innymi systemami tego typu nie wypowiada bym si. Z drugiej strony mia貫 do czynienia z innym systemem ni Danfoss? Masz por闚nanie? Wiesz jak co powinno dzia豉? Jak dzia豉 u innych? A ja sobie my郵 , 瞠 jak si mia這 to lepiej i im wi璚ej si mia這 tym lepiej. To si nazywa do鈍iadczenie. A tak swoja droga to si do嗆 p騧no kapn掖e, 瞠 mia貫m Danfossa a mam co innego dopiero na 10 stronie.
    Ja si tu nie musz wypowiada. Dla mnie ten rozdzia 篡cia i przygoda z Danfossem si zako鎍zy豉 i nie wr鏂i.
    Tomi_
    Poziom 11  
    bumble
    Nie przejmuj si.
    Dzi瘯i za twoje wypowiedzi. S bardzo pomocne, podobnie jak informacja, 瞠 obecnie u篡wasz czego innego, co spe軟ia Twoje oczekiwania.
    Wiemy ju, 瞠 na to aby Danfoss dzia豉 tak jak oczekujemy nie ma szans, dzi瘯i Tobie wiadomo, 瞠 s inne rozwi您ania kt鏎e dzia豉j.

Dlatego zach璚am u篡tkownik闚 innych rozwi您a (np. Honeywell) do dzielenia si swoimi uwagami w tym w徠ku.
    marek40s
    Poziom 9  
    M鎩 pocz徠ek u篡wania danfoss linka i uwaga do przeka幡ika BR. - proste urz康zenie w陰cz wy陰cz . temperatura do wy陰czenia np 21' termostat zamyka grzejnik -BR dalej za陰cza piec grzejnik stygnie troch ogrzewaj帷 pomieszczenie do - wg aplikacji 21,3 BR dalej w陰czony. i tak trwa i trwa. Z ciekawo軼i w陰czy貫m klimatyzator w tryb grzania , grzejnik zimny ju powoli klimatyzator ogrzewa pomieszczenie i tu magia 21,6; 21,8 i BR wy陰cza piec, i to jest chyba problem histerezy ustalonej dla BR . BR nie ma winy problem jest w oprogramowaniu centralki- oczywi軼ie moim zdaniem. Pewnie wystarczy這 by powi您a sygna z centralki zamkni璚ia g這wicy z wy陰czeniem BR i po problemie. aje郵i tak to kto to ma zrobi?
    lutowniczy
    Poziom 1  
    marek40s napisa:
    M鎩 pocz徠ek u篡wania danfoss linka i uwaga do przeka幡ika BR. - proste urz康zenie w陰cz wy陰cz . temperatura do wy陰czenia np 21' termostat zamyka grzejnik -BR dalej za陰cza piec grzejnik stygnie troch ogrzewaj帷 pomieszczenie do - wg aplikacji 21,3 BR dalej w陰czony. i tak trwa i trwa. Z ciekawo軼i w陰czy貫m klimatyzator w tryb grzania , grzejnik zimny ju powoli klimatyzator ogrzewa pomieszczenie i tu magia 21,6; 21,8 i BR wy陰cza piec, i to jest chyba problem histerezy ustalonej dla BR

Obs逝ga BR w trybie "automatic on/off" jest skopana w oprogramowaniu CC.
    CC dzia豉 w ten spos鏏, 瞠 piec jest w陰czony tak d逝go a we wszystkich pomieszczeniach referencyjnych zmierzone temperatury przekrocz o co najmniej 0.2 stopnia (tak mi serwis Danfossa napisa) temperatur zaprogramowan.
    Problem polega na tym, 瞠 taka sytuacja nigdy nie zajdzie - przed przekroczeniem zadanej temperatury zawory termostatyczne si zamkn, grzejniki przestan grza a piec nigdy si nie wy陰czy.

U mnie wygl康a to tak, 瞠 zapotrzebowania na ciep這 (pokazywanego w aplikacji) nie ma, temperatury s r闚ne lub wy窺ze o 0.1 st. od zaprogramowanej a piec zostaje w陰czony.
    Zdarza si te 瞠 zapotrzebowanie na ciep這 jest tylko w jednym pomieszczeniu (brakuje 0.1 st. do temperatury zadanej) ale termostat jest ju zamkni皻y i wtedy te piec chodzi bez sensu bo wszystkie grzejniki s zamkni皻e.

W praktyce CC wy陰czy piec tylko gdy we wszystkich pomieszczeniach:
    - r璚znie zostan zmniejszone temperatury (wtedy temp. zmierzona b璠zie wy窺za od zaprogramowanej),
    - temp. zostan zmniejszone wed逝g harmonogramu (w trybie oszcz璠zania),
    - pomieszczenia zostan dogrzane powy瞠j temp. zaprogramowanej z innego 廝鏚豉 (np. s這鎍em).

Dyskusja z serwisem Danfossa nie ma najmniejszego sensu - pal g逝pa udaj帷, 瞠 nie potrafi czyta i twierdz, 瞠 system dzia豉 super.
    Gdy przedstawi貫m im dowody na wadliwe dzia豉nie w postaci log闚 i zrzut闚 ekranu z aplikacji stwierdzili, 瞠 BR jest uszkodzony i mam go wymieni. Oczywi軼ie to kompletna bzdura bo BR dzia豉 bez zarzutu - to zwyk造 przeka幡ik, kt鏎y nie jest wy陰czany przez centralk CC.

Poprawnie zdaj si dzia豉 tryby TPI - jak przestawi貫m BR w tryb TPI to piec w陰czany jest okresowo na kr鏒ki okres, p騧niej ga郾ie palnik i przez chwil chodzi tylko pompa.
    plastifon
    Poziom 14  
    Czy mozna jakos zmusic zawory aby otwieraly sie na max?
    Ja mam wrazenie ze rano otwieraja sie tylko delikatnie...

Mysle ze lepiej byloby gdyby otwieraly sie na max i pozniej stopniowo pRzymykaly.

Tak juz przestawilem zawory na P3 czyli za male, jest lepiej ale niewiele
    Artus
    Poziom 13  
    [quote="lutowniczy"]
    marek40s napisa:

U mnie wygl康a to tak, 瞠 zapotrzebowania na ciep這 (pokazywanego w aplikacji) nie ma, temperatury s r闚ne lub wy窺ze o 0.1 st. od zaprogramowanej a piec zostaje w陰czony.
    Zdarza si te 瞠 zapotrzebowanie na ciep這 jest tylko w jednym pomieszczeniu (brakuje 0.1 st. do temperatury zadanej) ale termostat jest ju zamkni皻y i wtedy te piec chodzi bez sensu bo wszystkie grzejniki s zamkni皻e.

W praktyce CC wy陰czy piec tylko gdy we wszystkich pomieszczeniach:
    - r璚znie zostan zmniejszone temperatury (wtedy temp. zmierzona b璠zie wy窺za od zaprogramowanej),
    - temp. zostan zmniejszone wed逝g harmonogramu (w trybie oszcz璠zania),
    - pomieszczenia zostan dogrzane powy瞠j temp. zaprogramowanej z innego 廝鏚豉 (np. s這鎍em).

U mnie wczoraj (bardzo cz瘰to tak jest) wszystkie temperatury przekroczone o co najmniej 0,6 stopnia a grzanie musia貫m wy陰czy r璚znie.
    marek40s
    Poziom 9  
    no i tak napisa貫m 瞠 problem jest w oprogramowaniu centralki . 0,2 stopnia to za ma這 do wy陰czenia BR 0,6 do 0,8 ze wskazaniem na 0,8.
    o 0,2 stopnia to grzejnik z gor帷 wod jest w stanie podnie嗆 temperatur w pomieszczeniu. Do 0,8 ju nie doci庵nie
    bumble
    U篡tkownik obserwowany
    Proponowa豚ym nie przesadza z dok豉dno軼i. Nie b璠 si wypowiada bo mam co innego ale 0,5 stopnia to mo瞠 by 20,2 i poka瞠 20 albo 20,3 i poka瞠 20,5. Chyba pokazuje z dok豉dno軼i do 0,5 stopnia a rzeczywista r騜nica jest 0,1st. Ciekawe te co system czyta z jaka dok豉dno軼i.
    Ale rzeczywi軼ie jak pokazuje przekroczenie o 0,5 stopnia powinno by ju grzanie wy陰czone. Ja je郵i przechodz z grzania na oszcz璠zanie np o 22:00 z 20 st na 18 st to od oko這 20:30 w陰cza si tryb ECO i nawet jak o 21:30 mam 18,5 stopnia to system nie w陰czy grzania mimo, 瞠 nastawa jest 20st. bo wie, 瞠 za p馧 godziny nastawa zmieni si na 18 i akurat tyle b璠zie.
    Pisali軼ie o szybko軼i reakcji, 瞠 jest taka nastawa. Moim zdaniem trzeba ustawi na szybko.
    marek40s
    Poziom 9  
    Aplikacja w telefonie - pokazuje temp. Zadan z dok豉dno軼i do 0,5 I mierzon do 0,1. Propozycja z nie przesadzaniem- odrzucona.
    bumble
    U篡tkownik obserwowany
    Skoro dla ciebie r騜nica jest spora w odczuwaniu 20 a 20.5 stopnia to trzeba szuka przyczyny w ustawieniach. Przede wszystkim czy przy nastawionej temp ni窺zej ni rzeczywista wszystkie g這wice s zamkni皻e. Czy nie ma sytuacji ze mo瞠 co podesz這 pod zaw鏎 i mimo ze g這wica zamkni皻a zaw鏎 nie do ko鎍a domkni皻y. U mnie si tak zdarza jak mam p馧 baterii. Jak wymieni na nowe to jest ok.

Dodano po 4 [minuty]:

Trzeba by jeszcze si dowiedzie jaka jest charakterystyka systemu. To znaczy jak mamy temperatur zadana kiedy zaczyna zamyka ile powy瞠j i kiedy zaczyna otwiera kiedy poni瞠j nastawionej temperatury?
    marek40s
    Poziom 9  
    dla mine nie ma r騜nicy w paru dziesi徠kach stopnia, r騜nica jest dla systemu i o tym pisa貫m, termostat zamyka si w temp nastawionej + jakie 0,2 stopnia BR si wy陰cza w temp. nastawionej + 0,8 stopnia. - sprawdzi貫m to par razy w spos鏏 jaki opisa貫m. czyli telefon i aplikacja tam pokazuje czy jest pomieszczenie ogrzewane i pokazuje temperatur aktualna w pomieszczeniu z dok豉dno軼i康o 0,1 stopnia, Ogrzewanie START temp, mierzona 21,6 zadana 22 strza趾i pokazuj 瞠 grzeje a BR czerwone czyli piec w陰czony
    Temperatura zr闚nuje si z zadan strza趾i w aplikacji znikaj termostat si zamyka grzejnik stygnie i dogrzewa jeszcze pomieszczenie, temp mierzona przekracza o 0,3 temp zadan ( co wida w aplikacji w telefonie) BR dalej 鈍ieci , grzejnik coraz ch這dniejszy BR dalej swoje , temp w pomieszczeniu nie ro郾ie ,grzejnik ju nie grzeje W陰czam klimatyzacj w pomieszczeniu na grzanie podnosz temp w pomieszczeniu 22,8 i BR si wy陰cza - sprawdzi貫m to parokrotnie w 3 pomieszczeniach - skutek taki sam 0,8 stopnia powy瞠j zadanej temperatury zawsze wy陰cza BR tyle 瞠 to uzyskiwa貫m przez inne 廝鏚豉 ciep豉 bo grzejniki ju nie grza造 ot i tyle.
    wniosek programowo w centralce powinna by obni穎na temperatura wy陰czenia BR
    bumble
    U篡tkownik obserwowany
    Mia貫m z tym w豉郾ie k這pot i to dla tego zrezygnowa貫m z danfossa. Nie mia貫m du穎 czasu na testy bo mia貫m 30 dni na zwrot ale mia貫m ten problem. Na forach tez o tym pisze. Napisze jak jest u mnie. Po osi庵ni璚iu zadanej temperatury albo i ciut przed tego nie wiem ga郾ie p這myczek i przeka幡ik wy陰cza kocio. Zaw鏎 zostaje otwarty jeszcze ok 1 minuty. W tym czasie po wy陰czeniu kot豉 w kotle jest ustawiony czas na wybieg pompy c.o.. trwa to chyba 40 s瘯. Pi tym czasie pompa si wy陰cza i dopiero za chwile s造cha g這wice jak zamyka. Nie powinna si zamyka od razu. Powinien by czas na obieg po wy陰czeniu kot豉. Ka盥y kocio ma wybieg pompy. Problemem mog by kot造 ktore w陰czaj pomp co jaki czas by sprawdzi temperatur w instalacji. Im prosty uk豉d i mniej ustawie tym lepiej.
    nedro
    Poziom 1  
    Witam wszystkich forumowicz闚 i forumowiczki.

Dyskusja dotyczy b貫dnie dzia豉j帷ego systemu Danfossa Link. Link jest systemem uniwersalnym...a mo瞠 si podzieli do鈍iadczeniami jaki u篡tkownik systemu Danfoss Icon kt鏎y jest dedykowany do pod這g闚ki wodnej no i jest produktem nowszym? Nie ma tam przeka幡ika BR bo styki bezpotencja這we do sterowania piecem s ju wbudowane w listw g堯wn. Te wyst瘼uje problem jak w Linku czy ju to naprawili?

Do tej pory faworytem by造 TECH z serii L9 (bo polskie i przyst瘼ne cenowo) ale jednak tam jest tylko proste sterowanie ON/OFF co do pod這g闚ki z du瘸 bezw豉dno軼i 鈔ednio si sprawdza jak czytam (du瞠 wahania temp.). Danfoss Icon wyjdzie mi w tej samej cenie (bo 1 listwa 15 Danfossa mi ca陰 instalacj opitoli a TECH musia豚ym dwie bra i jeszcze panel M9) a b璠 mia sterowanie PWM dlatego si zainteresowa貫m tym produktem - marzeniem jest honeywell ale ta cena....

Jeszcze przy okazji spytam mo瞠 kto wie. Danfoss do Icona wyt逝szczonym drukiem m闚i, 瞠 tylko 1 nap璠 zaworu na 1 wyj軼ie listwy. A co jak podepn dwa nap璠y? Ok rozumiem, ze mo瞠 by problem z wydajno軼i pr康ow wyj軼ia ale wtedy mo積a da przeka幡ik. A je郵i listwa b璠zie bi pian, 瞠 nap璠 uszkodzony bo przeka幡ik ma za ma造 pob鏎 pr康u to mo積a do這篡 rezystor r闚nolegle (wiadomo b璠zie jaka tam strata wat闚 na nim).

Dom 100% pod這g闚ka, piec gazowy kondensacyjny. Dzi瘯i za odpowiedzi!
    marek40s
    Poziom 9  
    Nowe do鈍iadczenia z danfoss. Dosz造 zam闚ione nast瘼ne elementy czyli termostaty pokojowe RS i zacz窸o by normalnie , piec si wy陰cza przy temp. 0,1 stopnia wi璚ej jak zadana temperatura. Wniosek - temperatura przy g這wicy musi by wy窺za , 瞠by w pomieszczeniu uzyska odpowiedni temperatur A RS mierzy w punkt. Tylko dodawanie w ka盥ym pomieszczeniu termostatu za ok 3 st闚ki robi si troch kosztowne
    bumble
    U篡tkownik obserwowany
    Oczywi軼ie, 瞠 w ka盥ym pomieszczeniu na ka盥ym grzejniku powinien by termostat.
    marek40s napisa:
    Tylko dodawanie w ka盥ym pomieszczeniu termostatu za ok 3 st闚ki robi si troch kosztowne

Dlatego wybra貫m Drayton Wiser 150z za g這wice.
    plastifon
    Poziom 14  
    bumble napisa:
    Oczywi軼ie, 瞠 w ka盥ym pomieszczeniu na ka盥ym grzejniku powinien by termostat.
    marek40s napisa:
    Tylko dodawanie w ka盥ym pomieszczeniu termostatu za ok 3 st闚ki robi si troch kosztowne

Dlatego wybra貫m Drayton Wiser 150z za g這wice.

Kolego czytaj ze zrozumieniem...

Oczywiscie ze kazda glowica ma termostat, ale on mierzy temperature tu przy grzejniku... tzw termostat zewn皻rzny , bezprzewodowy, kosztuje ok 300pln i mozesz go powiesic w dowolnym miejscu w pomieszczeniu i wtedy system pobiera temperature z tego wlasnie termostatu a termostat w zaworze przestaje byc nadrzednym...
    bumble
    U篡tkownik obserwowany
    No tak. Ale tu nie trzeba czyta ze zrozumieniem tylko pisa konkretnie. termostat grzejnikowy i termostat pokojowy. Tak ten grzejnikowy jeszcze zazwyczaj jest przy 軼ianie kt鏎a promieniuje ciep這 i jest w jej blisko軼i nieco wy窺za temperatura. Ja mam taki w salonie i pod jego kontrol jeszcze trzy grzejniki dwa w salonie jeden w hallu bo jest otwarty z salonem i wszystkie trzy dzia豉j pod termostatem pokojowym.
    marek40s
    Poziom 9  
    trzy razy pisa貫m i kasowa貫m - nie chcia貫m by niemi造 , I tylko spytam co to wnosi do dyskusji o danfoss link , bo nie bardzo rozumiem.
    bumble
    U篡tkownik obserwowany
    W zasadzie napisano wcze郾iej wady tego systemu.
    bumble
    U篡tkownik obserwowany
    Ni nie wiem. Po prostu trzeba te zobaczy jak robi to inni nie tylko Danfoss. U mnie zn闚 by陰 aktualizacja oprogramowania g這wic. Robi to chyba z raz na miesi帷 a czasem cz窷ciej. Jak cz瘰to robi to Danfoss i co to oznacza? A no aktualizacje oznaczaj poprawianie jakich b喚d闚 lub usprawnienie systemu bior帷 pod uwag opinie u篡tkownik闚. Nie twierdz, 瞠 to z造 system a ka盥y nie jest pozbawiony wad. Pewnie jest nie dla mnie.
    duckx
    Poziom 9  
    No to ja dodam co od siebie.
    Od razu dodam, ze przeczyta貫m ca造 w徠ek ze wzgl璠u na problem z BR.

Mam Danfossa Link w 3 lokalizacjach wsz璠zie wifi.

Mieszkanie 80m2 z ogrzewaniem miejskim - system dzia豉 bez zarzutu (brak rzeczonego BR) - oszcz璠no嗆 na poziomie 50% koszt闚 ogrzewania. System dzia豉 idealnie i zapewnia super komfort. Mo積a go spokojnie poleci.

I dlatego zdecydowa貫m si na jego zainstalowanie w domu i mieszkaniu. Niestety nie sprawdzi貫m bo co tu w takim fajnym systemie mo積a spierd... a jednak :-)

Dom 300m2 - system zainstalowany kilka dni temu z kilkuletnim kot貫m de Dietrich - istnieje opisany problem ze sterownikiem BR. B璠 kombinowa i dam zna. Zgadzam si, ze problem tkwi w CC lub jego komunikacji z BR bo wstrzymanie dzia豉 bez problemu. Stawiam na algorytm trybu „w domu” lub sygna w tym trybie, kt鏎ego nie rozumie BR. Mam tez inny typ, ale o tym p騧niej. System jest nowy.

Mieszkanie 80m2 z piecem 15-letnim dwufunkcyjnym Beretta Ciao 21. R闚nie zainstalowa貫m system kilka dni temu. Na pocz徠ku system nie dzia豉 zgodnie z oczekiwaniem - BR dziwnie reagowa, nie za陰cza pieca. Pomog這 wprowadzenie BR w ustawienia fabryczne i ponowne si sparowanie z piecem. Wydaje mi si, 瞠 w豉軼iwie reagowa na tryb w domu przy braku zapotrzebowania na ciep這 ale poprosz jutro jeszcze o sprawdzenie czy przypadkiem piec ca造 czas nie pracuje.
    W tym systemie nie mam rozr騜nienia czy g這wice maja dzia豉 jak dla kot豉 czy nie (szybkie reagowanie).

Pozdrawiam
    popencjusz
    Poziom 9  
    Ja u篡tkuje ten system od trzech lat. Nie mam problem闚 z przeka幡ikiem kot豉 BR.
    Ustawienie pracy ca貫go uk豉du z kot貫m kondensacyjnym vitodens 100 trwa這 kila tygodni i teraz jest ok.
    Regulacja temp tygodniowa z r騜nic 1 stopnia (dzie/noc).
    Opisz rozwi您anie problemu cho nie dla ka盥ego:
    Mam u siebie system mieszany (pod這g闚ka i grzejniki).
    Parter dwa obwody pod這g闚ki i dwa grzejniki (jeden na軼ienny i jeden pod這gowy).
    Pi皻ro pod這g闚ka w 豉zience i grzejniki w pokojach.

Mam po陰czony salon z pokojem (otwarta przestrze) z pod這g闚k i grzejnikami gdzie s dwa termostaty na軼ienne do sterowania g這wicami na grzejnikach i w rozdzielaczu pod這g闚ki (jeden termostat steruje grzejnikami a drugi pod這g闚k).
    Sypialnie na pi皻rze s tylko na grzejnikach wisz帷ych. Na pi皻rze s dwa termostaty na軼ienne (jeden w 豉zience do pod這g闚ki a drugi w sypialni (bo grzejnik pionowy i g這wica by豉 przy samej pod這dze).
    Ustawienie przeka幡ika kot豉 w poz ON/OFF gdzie zg豉szane jest zapotrzebowanie na grzanie z grzejnik闚 nie ma tu sensu gdy sterowanie PID g這wicy grzejnikowej domy郵nie lekko zwi瘯sza przep造w co dla pieca stanowi problem z obiegiem wody.
    I tu rozwi您anie:
    Ustawienie zapotrzebowania na ciep這 tylko z obwod闚 pod這g闚ki. Tzn z dw鏂h 豉zienek i salonu. Nawet w mro幡e dni wszystko jest ok a odchy趾i temperatury s akceptowalne. Po dokonaniu zmian trzeb poczeka a g這wice naucz si nowego trybu pracy.
    Co wa積e:
    1. W pomieszczeniach niedogrzanych/przegrzanych trzeba zmieni warto嗆 grzejnika w g這wicy.
    2. Trzeba od陰czy krzyw grzewcz pieca (je郵i kto ma pod陰czon). To wa積e by temperatura czynnika grzewczego by豉 w miar przewidywalna dla systemu.
    3. Sugeruj r闚nie podnie嗆 pr璠ko嗆 obrotow pompy t這cz帷ej na piecu o ok 10-15%. (niestety zwi瘯szy to szum w grzejnikach ale zwi瘯szy si wydajno嗆 obiegu grzejnik闚).
    4. Nale篡 sprawdzi kilka nastaw mocy grzewczej kot豉. W sumie im mniejsza tym lepiej dla systemu bo wyd逝瘸 si czas pracy pieca a co za tym idzie praca z minimaln moc grzewcz (przy piecach z regulacj). Prosz pami皻a 瞠 za ka盥ym razem gdy startuje piec to grzeje wod z pe軟 moc do momentu osi庵ni璚ia temp znamionowej wody ustawionej w kotle. Im mniej cykli grzania wody od "0" tym lepiej.
    5. Nale篡 te sprawdzi kila nastaw temperatury wody grzewczej. Jak b璠zie za wysoka wtedy piec pracuje kr鏒ko a w pokojach odczuwalna b璠zie r騜nica temperatur. Jak ustawimy za nisko - wiadomo :).

Reasumuj帷: system ten zosta stworzony dla uk豉d闚 w budynkach wielorodzinnych ze sta陰 temp wody zasilaj帷ej.
    W budynkach mieszkalnych o ma貫j pojemno軼i wody w uk豉dzie bez pod這g闚ki trudno wysterowa.
    W budynkach mieszkalnych z pod這g闚k i mieszanych system wymaga do嗆 禦udnej i czasoch這nnej regulacji gdy budynek budynkowi nie r闚ny i stworzenie z這tego 鈔odka po prostu nie istnieje!
    W razie czego s逝輳 pomoc.
    Pozdrawiam,
    Darek
    bumble
    U篡tkownik obserwowany
    popencjusz napisa:
    2. Trzeba od陰czy krzyw grzewcz pieca (je郵i kto ma pod陰czon). To wa積e by temperatura czynnika grzewczego by豉 w miar przewidywalna dla systemu

Nie bard I rozumiem co to ma wsp鏊nego z systemem. Przecie ma utrzymywa temperatur pomieszczenia i jak zimniejszy czynnik d逝瞠j trzyma otwarta g這wice i za陰czony kocio. System tez ma si nauczy w豉軼iwo軼i pomieszczenia kt鏎ego jednym z czynnik闚 jest temperatura czynnika.